Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 

Adevarul despre Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2333 replies to this topic

#2107
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,439
  • Înscris: 26.01.2007

View Postvio69c, on 06 ianuarie 2023 - 21:17, said:

Banuiesc ca Autoritatea religioasa Martorii lui Iehova se refera la
ORGANIZAŢIA RELIGIOASĂ “MARTORII LUI IEHOVA”
O, da!
Sataniștii ăia care nici măcar nu țin Crăciunul!
Nici pe stil vechi și nici pe nou Posted Image

Și care-și omoară copiii refuzând transfuziile ce le-ar putea fi administrate dar apoi, la pomană, se îndoapă cu fripturi în sânge până cad pe sub mese, după cum avizat mărturisea un coleg, fost iehovist cu acte în regulă.

Ăia sunt sectanții cei mai horror de pe fața pământului. Te atrag cu tot felul de pipițe precum cele prezentate mai sus de colegul Dark (care mai deunăzi făcea propagandă unei actrițe din filme pentru adulți) iar mai apoi te fac să-ți pierzi sufletul, târându-te c în tot felul de patimi necurate predicate de servii lor la sala regatului. Posted Image

După cum recunoștea si Dark pe vremea când era membru vestitor la ei:

View Postdark, on 29 octombrie 2014 - 13:34, said:

Eu am vazut martori ai lui iehova mergand pe strada, beti critza, cantau si mersul le era impleticit.

Edited by Sfantul Jakob, 06 January 2023 - 23:47.


#2108
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,430
  • Înscris: 26.04.2016
Acum, din multiplele personalități pe care le prezintă dark, posibil sa fi văzut și extratereștri.
Cat despre judecata, mai bine sa va uitați la stilul penticostal de rugaciune.
Posibil sa ai dreptate cu transfuziile de sânge, posibil singurul lucru care ii condamna, dar și în timpurile biblice credința "cerea" sacrificii.
Creștinii morți în arenele romane, puteau renunța ușor la crez sa scape cu viata.
Dar, nu judec acest lucru...

Edited by mariusr1976, 07 January 2023 - 07:59.


#2109
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,830
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 06 ianuarie 2023 - 23:44, said:

După cum recunoștea si Dark pe vremea când era membru vestitor la ei:

Am fost membru vestitor, adică proclamator al veștii bune, apoi membru botezat, apoi slujitor ministerial și în cele din urmă, prezbiter de congregație.
Desigur, am văzut martori în stare de ebrietate, și la nunți, dar ce crezi, am raportat acest lucru. Am văzut și lucruri mai grave, tineri rromi, deveniți proclamatori ai Regatului, obișnuiau să pipăie pe sâni niște surori din aceeași etnie. Am raportat și acest lucru. Am asistat la o excludere de 20 de persoane într-o singură lună, într-o altă congregație, pe motive de imoralitate sexuală. Iehova, un bun Grădinar, face curățenie în propria grădină! Nu există pădure fără uscături, dar un bun ”Grădinar”, le va da afară...

#2110
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,830
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 06 ianuarie 2023 - 23:44, said:

pipițe precum cele prezentate mai sus de colegul Dark (care mai deunăzi făcea propagandă unei actrițe din filme pentru adulți)

Asta pusesem, ca să știe lumea cât de mare mincinos ești!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YmGBaT7dieI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iată aici ce probleme aveți la voi în cult, iată o mostră:

[ https://i.ibb.co/8s99g9b/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În acel film, popularizat aici de colegul tău și fratele tău, Xlander, a jucat această actriță, lesbiană declarată:

https://www.imdb.com...?ref_=tt_cl_t_3

LGBTQIA+ Power Couples of Hollywood

LGBTQIA+ Power Couples of Hollywood


La Martorii lui Iehova nu se admite consumul unor astfel de porcării media, niciun martor al lui Iehova nu este metalist, rapper, consumator de filme lumești!

Pocăiții penticostali și baptiști:

Crimes of the Future review – Cronenberg’s post-pain, post-sex body horror sensation

https://www.theguard...orror-sensation

Iar Martorii lui Iehova?

https://www.jw.org/r...-divertismente/

Potrivit Bibliei, capii de familie au autoritate, în virtutea căreia pot alege să nu permită în familia lor un anumit divertisment. (1 Corinteni 11:3; Efeseni 6:1–4) În afara căminului lor însă, ei nu au autoritatea de a interzice anumite filme, cântece sau artiști și de a stabili ce e acceptabil sau inacceptabil în acest domeniu pentru Martori. (Galateni 6:5)

a De exemplu, Biblia condamnă tot ceea ce promovează spiritismul, imoralitatea sexuală sau violența. (Deuteronomul 18:10–13; Efeseni 5:3; Coloseni 3:8)

#2111
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,796
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 08:05, said:

Iehova, un bun Grădinar, face curățenie în propria grădină! Nu există pădure fără uscături, dar un bun ”Grădinar”, le va da afară...

Pe bune, și atunci ce caută "uscăturile" în grădina lui Iehova?! Dacă nu știai, în congregațiile din Romnânia (cel puțin), e plin de parveniți sub acoperire...

#2112
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,430
  • Înscris: 26.04.2016
E plin de păcătoși, ca peste tot. Toți suntem păcătoși, chiar dacă facem parte din orice cult sau religie.
Si dacă am fi și mai rezervați în laude, și mai bine.

#2113
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,830
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmariusr1976, on 07 ianuarie 2023 - 10:47, said:

Toți suntem păcătoși

Cred că ar fi cazul să vorbești în numele tău! Posted Image

#2114
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,439
  • Înscris: 26.01.2007
Așa e Mariuse, te rog frumos!
Dark și cu mine suntem sfinți!

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 08:32, said:

Asta pusesem, ca să știe lumea cât de mare mincinos ești!
Da, o puseseși pe o curvă ordinară, Alice Greczin (aia care pentru bani se dezbracă în fața camerelor de filmat și a tuturor bărbaților planetei) să ne propovăduiască despre sfințenia iehovistă.
Bleah! Posted Image

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 08:32, said:

Potrivit Bibliei, capii de familie au autoritate, în virtutea căreia pot alege să nu permită în familia lor un anumit divertisment. (1 Corinteni 11:3; Efeseni 6:1–4) În afara căminului lor însă, ei nu au autoritatea de a interzice anumite filme, cântece sau artiști și de a stabili ce e acceptabil sau inacceptabil în acest domeniu pentru Martori. (Galateni 6:5)
Transmite-le să interzică în toate familiile scârbavnicele filme cu protejatata ta, predicatoarea Alice Greczin!

#2115
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,830
  • Înscris: 16.03.2004
Eu sunt ateu creștin, deci nu mai am legături cu nicio religie. Îmi pare rău, dar va trebui să transmiți tu asta... dacă dorești...însă, te avertizez, că tu, în calitate de pastor penticostal, pentru un Martor al lui Iehova, nu valorezi nici 2 bani, fiindcă ești un angajat al Babilonului Celui Mare, Imperiul Mondial al Religiei False...Posted Image

#2116
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,830
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 07 ianuarie 2023 - 12:14, said:

Alice Greczin!

N-am văzut niciun film cu Alice asta, și nici nu știam de ea absolut nimic.Posted Image  Interesează-te la Xlander, că băiatul ăsta este cinefil, știe toți actorii și toate actrițele...:ermm:

#2117
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,439
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 12:22, said:

tu, în calitate de pastor penticostal
Nu am avut nu am și nu voi avea această calitate.
Doar tu mi-o acorzi dintr-un respect și apreciere mult exagerate.

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 12:42, said:

N-am văzut niciun film cu Alice asta, și nici nu știam de ea absolut nimic.
Tu ai adus scârba aia pe forum.
E actrița, protejata și predicatoarea ta favorită.

Tu i-ai făcut publicitate pițipoancei desfrânate, nimeni altcineva!

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 12:22, said:

Pentru un Martor al lui Iehova, nu valorezi nici 2 bani, fiindcă ești un angajat al Babilonului Celui Mare, Imperiul Mondial al Religiei False...Posted Image
Asta cred, ăia-s cu capu' rău de tot, sărmanii!
Probabil unii cred că-s Napoleon, alții Isus Hristos, alții cred că sunt creștini. N-ai ce le face... :habarnam:
Decât tratament și rugăciune :priest:

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 08:05, said:

Desigur, am văzut martori în stare de ebrietate, și la nunți, dar ce crezi, am raportat acest lucru.
Bănuiam că ai fost și informator la viața ta!
O, da, securist sadea.

După cum încerci să-l tratezi pe bunul nostru coleg Heartu.

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 08:05, said:

Am fost membru vestitor, adică proclamator al veștii bune, apoi membru botezat, apoi slujitor ministerial și în cele din urmă, prezbiter de congregație.
Și la urmă ateu sadea!
Asta e calea iehovistă.

CSF NCSF

#2118
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,830
  • Înscris: 16.03.2004
Am dat raportul, pentru că respectivii nu erau din congregația mea. Eu nu eram ”păstorul” lor...Posted Image


Va rugam, de asemenea, fratilor, sa mustrati pe cei ce traiesc in neoranduiala; sa imbarbatati pe cei deznadajduiti; sa sprijiniti pe cei slabi, sa fiti rabdatori cu toti. (1Tes.5:14)

#2119
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,439
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 14:50, said:

Am dat raportul, pentru că respectivii nu erau din congregația mea. Eu nu eram ”păstorul” lor...Posted Image
Vezi bah Darkule, aveai și tu o congregație, erai păstor, aparțineai unei comunități.
Dar ai ales o sectă demonică ce te-a propulsat direct în mocirla ateistă.
Ai putea scrie o carte: De la erezia iehovistă direct în ateismul jemetist.

Cu totul altfel ar fi fost traiectoria ta dacă ai fi ajuns la penticostali, în biserica din care fac eu parte.
O, ar fi fost minunat pentru viața ta!

#2120
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,830
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 07 ianuarie 2023 - 16:54, said:

Cu totul altfel ar fi fost traiectoria ta dacă ai fi ajuns la penticostali, în biserica din care fac eu parte.
O, ar fi fost minunat pentru viața ta!

Am vizitat de câteva ori și penticostalii, dar m-am lămurit repede ce-i cu ei. Eu, care beam suc ”Andros”, nu puteam trece la... ”Best”

https://sighisoara.c...uni-banane-3-l/

3 litri, 3,5 lei...Posted Image

#2121
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,439
  • Înscris: 26.01.2007
Beai suc Andros pentru că nu aveai informațiile și prietenii pe care-i ai acum.
Eu te-aș fi invitat să treci la "Aronia", adică la adevăr:

[ https://i.ibb.co/1qWjRpm/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2122
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,830
  • Înscris: 16.03.2004
La fiecare congres al Martorilor lui Iehova, fiecare participant are deja un ecuson, la care pune cartonașul cu denumirea congresului. În cele 3 zile cât durează congresul, localnicii acelui oraș, pot vedea pe stradă, în magazine, după ce se termină ziua de congres, pe martorii lui Iehova, cu ecusonul în piept. Este și asta o formă de propovăduire, fiindcă se găsesc destui curioși care întreabă ce semnificație are ecusonul acela.
Dar dacă penticostalii ar organiza un congres, ceea ce... ar fi foarte greu pentru ei și dacă fiecare ar primi un ecuson, credeți că penticostalii s-ar prezenta la congres cu ecusonul în piept? :huh: Probabil, cam între 5 și 10 procente, fiindcă ceilalți, fie vor uita ecusonul acasă, unii chiar îl vor pierde de tot, iar alții, vrând să vadă mai bine cartonașul acela, îl vor scoate din ecuson și în felul acesta îl vor rupe! Posted Image
Alții vor veni cu ecusonul, dar prins pe interiorul cămășii ori lângă catarama curelei...Posted Image... și asfel nu va fi la vedere.
Alții vor mâzgăli ecusonul, adăugând numele lor, cu pixul, ori alte ”indicații”.Posted Image
Iar alții, majoritatea, îl vor ține, pur și simplu în buzunar, neștiind la ce folosește, fiindcă, oricum nici ei nu pot citi ce scrie pe ecuson! Posted Image

#2123
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 07 ianuarie 2023 - 12:22, said:

Eu sunt ateu creștin, deci nu mai am legături cu nicio religie. Îmi pare rău, dar va trebui să transmiți tu asta... dacă dorești...însă, te avertizez, că tu, în calitate de pastor penticostal, pentru un Martor al lui Iehova, nu valorezi nici 2 bani, fiindcă ești un angajat al Babilonului Celui Mare, Imperiul Mondial al Religiei False...Posted Image
Inca mai repeti gogomania cu ateu-crestin ? Posted Image
Deci nu poti fi ateu daca crezi in existenta si dragostea lui Dumnezeu.
Ce vrei sa zici de fapt ? Nu exista Dumnezeu ?

#2124
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,439
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 08 ianuarie 2023 - 08:16, said:

La fiecare congres al Martorilor lui Iehova, fiecare participant are deja un ecuson, la care pune cartonașul cu denumirea congresului. În cele 3 zile cât durează congresul, localnicii acelui oraș, pot vedea pe stradă, în magazine, după ce se termină ziua de congres, pe martorii lui Iehova, cu ecusonul în piept. Este și asta o formă de propovăduire, fiindcă se găsesc destui curioși care întreabă ce semnificație are ecusonul acela.
Dar dacă penticostalii ar organiza un congres, ceea ce... ar fi foarte greu pentru ei și dacă fiecare ar primi un ecuson, credeți că penticostalii s-ar prezenta la congres cu ecusonul în piept? Posted Image Probabil, cam între 5 și 10 procente, fiindcă ceilalți, fie vor uita ecusonul acasă, unii chiar îl vor pierde de tot, iar alții, vrând să vadă mai bine cartonașul acela, îl vor scoate din ecuson și în felul acesta îl vor rupe! Posted Image
Alții vor veni cu ecusonul, dar prins pe interiorul cămășii ori lângă catarama curelei...Posted Image... și asfel nu va fi la vedere.
Alții vor mâzgăli ecusonul, adăugând numele lor, cu pixul, ori alte ”indicații”.Posted Image
Iar alții, majoritatea, îl vor ține, pur și simplu în buzunar, neștiind la ce folosește, fiindcă, oricum nici ei nu pot citi ce scrie pe ecuson! Posted Image


Mai bine în timpul unui imn cântat de corul bărbătesc iehovist toți iehoviceii și-ar arunca cu scârbă toate ecusoanele într-un coșcogeamite tomberon pus pe scena congresului.
Și în loc să se încreadă prostește-n ecuson ar face o stăruință pentru Botezul cu Duhul Sfânt.

Nu le-ar mai trebui nici Turnul de Veghe, nici mantra "știați că Dumnezeu are un nume?", nici amărâtele de ecusoane, nici să intre pe ferestrele și pe hornurile caselor pentru a răspândi erezii.
Ar avea parte de o creștere exponențială, cu ajutorul Duhului Sfânt.

Cum să crești bah cu astfel de metode:
[ https://i.ibb.co/T0pp0n9/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
online js syntax validator

Edited by Sfantul Jakob, 08 January 2023 - 14:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate