Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Schizofrenic sau ezoteric?

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
n-are treaba cu "carpathian garden", bolile psihice n-au o incidenta mai mare aici decat pe alte meleaguri... nimic nou sub soare.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Josef_Mengele

Cat adevar sau cata fictiune exista in intamplarile pe care le relatezi pe forum?Sunt curios pentru ca zilnic ti se intampla cate ceva senzational si de aici trag concluzia ca ori esti dus cu pluta ori esti intra-devar deosebit.Cum dracu faci sa ti se intample atatea evenimente numai tie?Noi astia de pe forum suntem niste pigmei in comparatie cu tine.Pe orice arie a forumului navigez,hopa amicu' "doctor" cu ineptiile sau senzationalul lui.Nu ma deranjeaza catusi de putin,dar cred ca am ajuns sa te "invidiez"pentru cat de ocupat poti fi zilnic,si mai ales ca toate alea sa ti se intampla numai tie.

#21
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
mengele,pune-te cu batuta pe el.... ''cu cine piz da ma-ti stai, ma, de vb,a?''
daca nici pe camera nu o vezi p'aia...e clar! a intrat boala si in sistemul electronic....asta numai cu foc ,trece.

View Postadisz, on 25 februarie 2013 - 13:22, said:

Josef_Mengele

Cat adevar sau cata fictiune exista in intamplarile pe care le relatezi pe forum?Sunt curios pentru ca zilnic ti se intampla cate ceva senzational si de aici trag concluzia ca ori esti dus cu pluta ori esti intra-devar deosebit.Cum dracu faci sa ti se intample atatea evenimente numai tie?Noi astia de pe forum suntem niste pigmei in comparatie cu tine.Pe orice arie a forumului navigez,hopa amicu' "doctor" cu ineptiile sau senzationalul lui.Nu ma deranjeaza catusi de putin,dar cred ca am ajuns sa te "invidiez"pentru cat de ocupat poti fi zilnic,si mai ales ca toate alea sa ti se intampla numai tie.
fictiune sau adevar....indiferent cum ar fi,macar le da pe goarna,nu le tine palmate,macar asa putem sa facem si noi diferenta...unii!
si eu am patit o chestie (de doua ori) dar de teama de a fi considerat dus cu pluta nu am spus nimanui...doar motanul stie,ca a fost de fata.

#22
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 353
  • Înscris: 16.02.2013
Pocaitii ca si cei de alte confesiuni vorbesc singuri,adica se roaga!Unii nu o fac asa organizat,incep sa vorbeasca cu dumnezeu asa ca si cu un prieten.De fapt ei chiar il numesc pe Isus prieten.De asta sunt pauze,ca dupa ce vorbeste el,se face tacere ca atunci vorbeste dumnezeu cu el,numai ca asta nu se poate inregistra,doar el aude in capatana lui adventista.Bineanteles ca topicul e asa de fantezie dar mie imi plac topIcele dumitale,chiar esti un artist.

Edited by holograma999, 25 February 2013 - 19:11.


#23
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
din atata dragoste...poate faceti un schimb de tratamente.
sanatate si la multi ani!

#24
afroman77

afroman77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 03.03.2009
Ce caracter abject ai. Cine esti tu ma sa te bagi cu microfoane în viata altora ?
E ilegal monologul sau monomania sau normalitatea ?
Vad zilnic oameni cocosati de griji care vorbesc singuri pe strada. Ce tre' sa fac,sa-i înregistrez si sa-i trimit la 9 ?
Tu ai rămâne în picioare dacă te-aş pune sub lupă,şarpe infam ?

#25
frozen_cast

frozen_cast

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 29.01.2013
Cum ai tu norocul sa dai tot timpul peste feneomene paranormale ?

Ai totusi o filmare sau un ss din film ?

View PostJosef_Mengele, on 25 februarie 2013 - 12:48, said:

Evita sa vorbeasca despre subiect, e constient ca i se intampla ceva si incearca sa ascunda!
Si cam despre ce anume vorbeste, spune o tema.

#26
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Si cand deschide usa, esti sigur ca intra doar una? Daca intra mai multi/multe? Eu zic sa stabilesti exact numarul persoanelor.

#27
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
''sarpe infam''......e tare asta!

#28
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Azi, Luni, am vorbit cu un medic renumit seful sectiei unui mare spital de psihiatrie, care insa n-a putut sa se pronunte pana nu ii vede comportamentul fizic atunci cand delireaza, am fost cu doctorul la el, dar avea cheia in usa si n-a raspuns!

Ca si chestie tampita, insasi doctorul nu mi-a recomandat sa-l internez, zicandu-mi ca singurul scop al spitalelor de psihiatrie, (cu exceptia izolarii periculosilor), este acela de a-i speria pe cei ce au episoade de nebunie atat de tare, incat in partile lucide sa se agate cat pot de tare de tratamentul psihiatric si medicamentos sa nu mai ajunga la izolare.

O alta chestie tampita, care trebuie sa o stiti toti, daca vreodata ajungi la nebuni si semnezi de internare, ai incurcat-o, te pot tine aia acolo pana la loc comanda, fara sa-ti mai dea drumul, chiar daca familia sau tu personal te opui. Eliberarile se fac dupa o decizie a unei comisii de 3 medici (si dupa tot tratamentul cu anestezice numai sanatos nu esti), sau dupa o decizie judecatoreasca, care e putin probabil sa vina, caci procurorii pleaca de la premiza ca esti chiar nebun, si oricum, pana decide Tribunalul, a trecut deja foarte mult timp.

Sigur, ca dupa un timp exista practica liberarii nebunilor ca sunt prea multi la rand, e altceva, dar in general nu e de joaca, daca nimeresti pe unu de are boala te tine 3 ani printre schizoizi si fecale de schizoizi.
......
O alta chestie ciudata, mi-a mai spus ca numarul cazurilor de schizoizi e in realitate foarte mic, si multi, foarte multi pot fi recuperati cu o terapie psihiatrica ce nu se practica in Romania, decat poate de vre-un medic venit din vest ce vrea sa modernizeze sistemul si poate cu unele scheme medicamentoase ce nu sunt comune aici.

Trebuie avuta mare grija la medicamente, ca luate pe termen lung au obiceiul de a te curata definitiv! Ca si chestie, doctorul asta ori ma lua la misto, ori era si el cam instabil, cand i-am prezentat cazul a inceput sa-mi povesteasca de un cataleptic ce i s-a parut lui posedat, si ca e sigur ca a avut si asemenea cazuri

#29
state

state

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 05.03.2006
Cand spitalele de psihiatrie sunt pline, ajuta sa spionezi viata altora si sa deschizi topicuri pe softpedia  impartasind detalii despre lumea nebuna de afara

#30
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Tot nu am inteles care e problema reala, o problema e daca nu are bani sa traiasca si nu cauta sa munceasca, nu ca mai vorbeste singur...

#31
IAmGod

IAmGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 04.03.2013
La topicul despre "oferirea locului in mijloacele de transport in comun" din sectiunea "Dezbateri" tocmai am scris un mesaj despre un individ care purta la Metrou o conversatie cu un personaj imaginar, in locul caruia si raspundea marcandu-si pledoaria "proprie" printr-un limbaj nonverbal destul de intens. "Dezbaterea" lui golise jumatate din vagon. Din fericire nu a plesnit pe nimeni "din greseala" in timpul "dialogului inversunat", insa exista acest risc. Oare este corect ca astfel de indivizi sa fie considerati infonesivi?

Mentionez ca nu era vorba de o conversatie telefonica, cu sau fara bluetooth.

#32
cipri63

cipri63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 28.08.2008
Ma asteptam ca  sa-l dotezi si cu niste camere video,nu numai microfoane,ca sa poti avea probe complexe si complete.Si daca esti asa de ingrijorat si ocrotitor, da-i frate o cafea cu  un praf de spus adevarul (nu se poate sa n-ai pe raftul al doilea din bucatarie asa ceva) ,si sa vezi ce repede spune tot, si-ti satisface pe deplin curiozitatea .

#33
IAmGod

IAmGod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 04.03.2013
In cazul personajelor suferinde de schizofrenie care platesc la tipografii ca sa le editeze literatura "ezoterica" si apoi vand cartile prin chioscuri de ziare la preturi derizorii, nu este nevoie de mijloace de supraveghere.

#34
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
Iti dai seama ca daca face rost de inregistrari si de bani, te poate da in judecata? :)) Cum sa-i pui omule microfoane si sa le tii daca il vezi ca nu e violent sau distructiv?! Daca are tendinte de schizofrenie si astea nu se extind (la unii nu se extind nici daca sunt stimulati ci raman doar tendintele ca la inceput pana cand mor), de ce ii invadezi viata privata? il faci paranoic si ii vei cauza probleme psihice daca ii dai de inteles ca stii ce face si el nu intelege cum ai reusit sa afli. Asta e un rezultat foarte posibil sa stii. Daca vrei sa afli mai multe despre el, renunta la latura ta demna, imbata-te cu el sau da-i sa fumeze iarba, si spune-i cinstit ca ai observat ca e mai deosebit si esti curios sa afli ce e cu el. E cea mai rapida cale prin care poti sa afli ce-i cu el, daca ai tactul necesar pt a intretine o discutie interesanta si foarte de taina.
  Daca vorbeste singur nu e obligatoriu schizofrenic, ci posibil doar sa isi stabileasca replici pentru a le folosi in viitor cu o persoana, momente in care trebuie sa mimeze un dialog. Nu e anormal, doar mai rar intalnit insa nu bolnav.
  Daca ii faci ceva cu forta si el va suferi consecinte din cauza ta fara sa-ti fi facut nimic, daca e chiar nebun, in locul tau mi-as cumpara un pistol sau m-as muta, ca nici o lege nu o sa-l poata opri. :))
  Totusi cred ca o sa te porti destul de matur si sa il lasi in pace daca nu-ti provoaca pagube. Nu te baga in mister decat daca ai chef sa faci parte din el, si s-ar putea sa fie dificil la iesire! ;)

#35
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Mengele, te-ai apucat de scris, ai publicat ceva?
Imaginatie ai si ai si talent. Daca publici ceva sa ne spui si noua.

#36
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
viata e complexa..in primul rand prietenul tau ar trebui sa fie atent de unde mananca, nu stiu cat conteaza dar e clar ca cineva abuzeaza de el, dupa multi ani in care m-am studiat, am studiat situatii din viata mea pot spune doar atat viata e complexa, greu de inteles, nu ma refer la fenomene insasi normalitatea nu exista

Edited by stanes, 14 November 2014 - 14:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate