Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#739
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Anul e de vina dupa parerea mea
Prin august ale mele rodeau a doua oara binisor, acum doar niste fragute si alea putine
Nu stiu cum s-ar putea salbatici

#740
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Dupa 3-4 ani cultura trebuie reinoita (alti stoloni). Cam atat dureaza un ciclu de cultura,dupa  mai produc dar mult mai putin.

#741
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Anul asta am luat din stolonii de pe un teren, unde se formase stufăriș , și am pus pe altul . Singura problema ar fi că nu am avut timp sa leg furtunele de picurare . Așa că au stat fără apă . Doar de la mama natura.

#742
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postgherundii, on 02 iunie 2020 - 10:04, said:

Salutare colegi !!! Nu mai tin minte bine, si chiar nu e cazul sa iau de la inceput 40 de pagini, dar tin minte ca undeva s-a mai discutat, am luat 2 plicuri cu seminte de fragute de la agrosel, fiindca nu e o avere, as dori sa fac o experienta si sa le pun la germinat. Dar odata cineva zicea ca e nasol cu germinarea la semintele de fragute/capsune. Pe o parte zic eu ca e cam tarziu, pe alta parte nu pierd nimic, o grebla in plus-alta in minus, tot acolo e. Dar voi fi bucuros sa aflu parerile celor car au dat in grebla Posted Image , pe site-urile rusesti toti se dau cu parerea ca trebuie de facut stratificarea la frigider, voi incerca un plic asa si altul simplu pus in alveole!!! Pun o poza mai jos, nu e reclama, daca moderatorul considera asa, o sterg indata !!! Respect la toata lumea muncitoare!!!

Mai nou as spune ca am un rezultat pozitiv la experimentul de ma sus, si dovada e poza de mai jos, chiar ca ca nu pot spune %de germinare, dar sunt multe....

Attached Files


Edited by gherundii, 23 September 2020 - 03:55.


#743
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Buna ziua
As dori o recomandare de capsuni de tip "remontati". (care rodesc tot timpul anului).
As dori de la cineva care stie sigur ca a avut succes cu ei pentru ca nu am incredere in reclamele de pe net.

Va multumesc.
Locuiesc in Magurele/Ilfov (langa bucuresti).

#744
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Eu am avut 5 soiuri remontante ce au fructificat destul de bine din mai până la sfârșitul lui septembrie : Albion , San Andreas , Portola , Capri (un soi italian ,nu știu dacă chiar asta e numele corect).


Toate sunt bune, doar că trebuie să stai de ele sa le îngrijești cu curatarea firelor uscate , irigate la timp și fertilizare. Altfel faci 1-2 ani și după le pierzi.


#745
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postroman_roman, on 30 septembrie 2020 - 18:12, said:

Eu am avut 5 soiuri remontante ce au fructificat destul de bine din mai până la sfârșitul lui septembrie : Albion , San Andreas , Portola , Capri (un soi italian ,nu știu dacă chiar asta e numele corect).


Toate sunt bune, doar că trebuie să stai de ele sa le îngrijești cu curatarea firelor uscate , irigate la timp și fertilizare. Altfel faci 1-2 ani și după le pierzi.
in ce sens le pierzi?
De unde le-ai cumparat?

#746
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Le pierzi daca nu ai grija de ele și nu le muti locul la 3-4 ani. Le-am cumpărat din mai multe locuri ,nici nu mai țin minte de pe unde.


#747
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Salut
Am primit capsuni remontanti pe care i-am plantat. Ajuta cu ceva daca le fac tunel si ii acopăr?
Trebuie sa ii stropesc preventiv cu ceva?
Multumesc

#748
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Aveti idee de ce le e vârful uscat? E ceva fungic sau o insecta face chestia asta?

Attached Files



#749
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Punctuletele alea albe de pe tulpini nu sunt afide ? Anul trecut la mine se uscau la fel cum ai acolo de la afide.

#750
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Mă puteți ajuta cu un sfat? Boală sau carențe?
Mulțumesc.

Attached Files



#751
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
E boala clar. Carentele vin cu simptome lejere, apoi mai serioase in functie de nivelul de deficit si nu prea se ajunge la astfel de simptome nici la o carenta importanta, ori acolo sunt afectiuni importante pe fondul existentei altor frunze care nu prezinta niciun simptom.
Doar la ultima poza la capsunul din mijloc pare sa fie o carenta de fier la frunza mai deschisa la culoare, dar afectiunile provocate la acelasi capsun pentru celelalte frunze nu provin de la carenta de fier.

#752
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Daca se duce spre frunzele din centru e uscarea vasculara, verticilioza, mai bine le inlocuiesti in loc sa incerci sa le tratezi cu fungicide. Scoate o radacina vezi cum arata pe sectiune.

#753
fane07

fane07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.03.2007
La capsuni le place in solar , am luat anul asta doua soiuri de stoloni  albion si san andreas.
Sa vedem cum vor evolua .

Attached Files

  • Attached File  caps.jpg   285.83K   39 downloads


#754
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Interesant loc le-ai găsit. Poate mergea și un soi curgător in cazul asta.



#755
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006

Vizualizare mesajfane07, pe 16 mai 2021 - 09:08, a scris:

La capsuni le place in solar
Si afara le place

Attached Files



#756
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 01.09.2006

Vizualizare mesajfane07, pe 16 mai 2021 - 09:08, a scris:

La capsuni le place in solar , am luat anul asta doua soiuri de stoloni  albion si san andreas.
Sa vedem cum vor evolua .
Cu ce ai facut gaurile in tevi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate