Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#721
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017
eu cred ca va chinuiti degeaba cu semintele,capsunii se inmultesc foarte usor prin stoloni,fie ei cumparati, fie procurati de la un vecin,prieten care vrea sa scape de ei

#722
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postfostrobi69, on 03 iunie 2020 - 10:02, said:

eu cred ca va chinuiti degeaba cu semintele,capsunii se inmultesc foarte usor prin stoloni,fie ei cumparati, fie procurati de la un vecin,prieten care vrea sa scape de ei

fostrobi69, eu as zice ca e un raspuns de nota 10, cu o mica exceptie, in zona unde eu locuiesc (peste Prut), nu se vand stoloni de fragi, de capsuna nu ma plang, mai jos 2 poze,
1. in asteptarea inghetatei; 2. inghetata nu a evitat mult sa apara Posted Image !!!

Attached Files



#723
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Corect era, in asteptarea inghetatei ne tratam cu coniac...unu, doua, trei...la cat de bun e coniacul moldovenesc...fara numar. Sau l-ai pus toping sub inghetata ?

#724
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postdanwd, on 03 iunie 2020 - 18:28, said:

Corect era, in asteptarea inghetatei ne tratam cu coniac...unu, doua, trei...la cat de bun e coniacul moldovenesc...fara numar. Sau l-ai pus toping sub inghetata ?

Cu riscul de a fi sancionat, (suntem oftopic), in pocal era un shardonay de casa de la mine din beci, iar coniac, votca si toate derivatele nu am mai gustat picatura din august 1994, nu cred ca cel din ziua de azi este echivalent cu cel din trecut. Dar era bun, la ai mei 57 facuti mai alaltaieri, inca mai tin minte Posted Image !!!

#725
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
oare de ce tot aduna furnicile pamant la tulpina capsunului si acopera mugurul de crestere, trag pamantul la o parte si iar il aduna, musuroi nu vad in apropiere

#726
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Salutare. Aveti vreo idee ce se intampla cu stolonii mei? S- au dezvoltat bine in prima parte dar dupa inceperea infloririi si legarii fructelor au inceput frunzele sa ingalbeneasca.

Attached Files


Edited by kloddiuss, 04 June 2020 - 16:31.


#727
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Posibil ceva carente. I-ai ''ajutat'' cu ceva?

#728
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 28.02.2008
Aplicatia Yara CheckIt zice ca asa arata deficienta de fier si ar putea fi cauzata de prea multa apa. Poate niste microelemente ar ajuta.

#729
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
nu i-am ajutat cu nimic.i-am instalat pe un sol care nu a fost lucrat niciodata, deci ar trebui sa fie destul de bogat. am observat si eu pe internet ca ar putea sa fie vorba de cloroza ferica. Apa le-am dat...am irigat dar nu asa mult incat sa balteasca apa. Ma gandesc ca daca era vorba de carente din sol ar fi trebuit sa fie toti afectati dar nu este cazul. Poate circa 40% din plante.

#730
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View PostPowerup, on 04 iunie 2020 - 10:34, said:

oare de ce tot aduna furnicile pamant la tulpina capsunului si acopera mugurul de crestere, trag pamantul la o parte si iar il aduna, musuroi nu vad in apropiere

Cu acelasi fenomen ma chinui si eu, ai afide pe capsuni duse de la planta la planta de furnici. O sa vezi in cateva zile cum fructele raman nedezvolate frunzele se chircesc si la final multe plante se sting. Solutii bio nu exista, am dat cu macerate de urzica, tataneasca etc. Ar fi solutia achizitionarii a ceva buburuze care sunt devoratoare de furnici. Chimice eu nu vreau sa folosesc in acest caz mai bine cumpar din piata fara sa ma chinui.

#731
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
nu am afide, capsunile se dezvolta normal am si recoltat, iar tufa e sanatoasa

#732
Incepatorule

Incepatorule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2018
Ce boala au capsuni astia?.le-am cumparat anul trecut de la pepeniera (100 buc albion).Am observat vara trecuta un singur stolon cu problema asta si in toamna am eliminat.Iar acuma am multe cu acelasi semn de boala ,am stropit cu topsin fara rezultat.Am cautat pe internet dar nu  am gasit nimic asemanator cu ale mele.Le scot iar pe cele bolnave dar intrebarea este ca pe cele sanatoase cu ce sa le tratez ca sa scap de boala asta ca sa nu trebuiasca sa le arunc pe toate.Nu stiu daca are vreo legatura dar capsuni sunt in solar.

Attached Files



#733
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 28.02.2006
Pare o ciuperca, incearca o combinatie de antifungic cu insecticid.

#734
Incepatorule

Incepatorule

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 01.10.2018
Multumesc ptr raspuns.Am stropit cu topsin si mavrik,eventual un sfat cu ce produse sa incerc.

#735
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
incearca Teldor.

#736
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Merg plantati stolonii de capsuni in aceasta perioada in jgheaburi din teava de canalizare sau trebuie sa astept primavara?
Ceva recomandari de unde se pot procura?

#737
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Am câteva soiuri de căpșuni remontante care anul acesta au făcut floare și fructificat doar o singura data deși in ceilalți ani făceau de 2-3 ori . Sa fie de vina clima din anul asta ori s-au sălbăticit ? A mai pățit cineva așa ceva ?


#738
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Nici o părere ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate