Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#559
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbilti, on 18 februarie 2018 - 14:35, said:

sa nu ne imbatam cu apa rece. nu exista capsuni urcatori sau coboratori, nu se inmultesc prin tufe ci prin stoloni si nu produc kilograme per planta. sunt destule studii pe net legate de productia unei plante. cel putin, la soiul albion merge pana pe la  1.2kg.
Exista capsuni curgatori , cu fructificare pe maxim 2-3 stoloni . Eu am incercat anul trecut cu cateva ghivece sa vad cum se comporta , dar nu prea le-am avut grija.
Referitor la productivitate e nevoie de fertilizare atenta si de protejarea culturii (solarii /tuneluri ) pentru a se ajunge la cantitati de 1 kg/planta/an .
Attached File  20170730_14_13_24_Pro.jpg   513.26K   58 downloads Attached File  20170711_18_34_52_Pro.jpg   886.62K   59 downloads
Sper sa nu fac pofta cu ce am atasat :) Sunt din soiul "curgatoare"

#560
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Sunt căpșuni curgători...(cățărători nu am văzut numai cu titlu de prezentare)...

Văd că are flori galbene...????

#561
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Acele flori galbene nu sunt de capsuni

#562
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
https://gradinamax.r...-de-capsuni-set
Aici se găsesc "cățărătoare"... "atârnătoare"...

#563
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006

View Postroman_roman, on 18 februarie 2018 - 15:54, said:

Exista capsuni curgatori , cu fructificare pe maxim 2-3 stoloni .  Sunt din soiul "curgatoare"

sper sa nu te superi dar nu exista nici urcatori si nici coboratori. toti capsunii pot fi lasati "sa curga" asa cum sunt in pozele tale. fructele crescute pe acei stoloni neinradacinati vor fi mai mici si mai putine. e o  smecherie de marketing care pacaleste multi oameni si-i face a plateasca 20 lei pe o planta ce costa 1 leu.  sau 50 de lei pe niste seminte amarate pe care habar n-au cum sa le germineze.

@mario: sper ca ai vazut ca sunt fotoshopate pozele! aceleasi capsune puse in mai multe locuri! treziti-va!

https://gradinamax.r...uni-atarnatoare

Attached Files


Edited by bilti, 18 February 2018 - 19:12.


#564
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Sincer nu mă pricep la fotografie ...eu  unul am rezerve cu magazinele astea online...nu te contrazic nici cu semințele... pentru că am încercat și nu a ieșit niciodată nimic.
Oricum a-ți observat ce nu a observat multe persoane...tot respectul !!!!!!


#565
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbilti, on 18 februarie 2018 - 19:11, said:

toti capsunii pot fi lasati "sa curga" asa cum sunt in pozele tale.
La mine doar acest soi denumit "curgator" a fructificat pe 2-3 stoloni mai jos. Restul soiurilor (albion, portola , capri si san andreeas) au facut doar 1-2 stoloni fara fructe. Imi pare rau ca nu am facut poze la fiecare soi in parte.

Edited by roman_roman, 18 February 2018 - 19:52.


#566
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
te cred ca au facut fructe si pe stoloni. am si eu capsuni si am observat fenomenul. in momentul in care stolonii atarna si nu se inradacineaza incepe sa slabeasca planta mama. e posibil sa incerce o fructificare si pe stoloni cu scopul de a supravietui  prin semintele lasate de fructe. parerea mea e ca o tufa bine inradacinata  si cu stolonii eliminati va produce mai multe fructe decat una care are atarnati stoloni de ea. mai mult ca sigur ca ultima va produce mult mai putin in anul ce urmeaza. asta o poti observa daca o sa urmaresti in noul sezon.

cum ti se pare albion vs portola? la gust si productie? in primavara pun biloane pentru 500 de plante.

Edited by bilti, 18 February 2018 - 20:29.


#567
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Spaniolii de exemplu folosesc un stolon doar un an...în septembrie îl plantează în solar...la sfârșitul lui decembrie începe recoltatul care se întinde până la sfârșitul lui mai (îmi aduc aminte de Rabit...dar sunt mai multe) în iulie scoate folia și  distrug biloanele...pe care le refac cu o lună înainte de plantare.Asta n-o zic din auzite pentru că am locuit și am muncit în transport...în zona Huelva.
Dar la noi de ce se vorbește de un vârf de producție abia în anul 2...????

#568
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View Postbilti, on 18 februarie 2018 - 20:27, said:

cum ti se pare albion vs portola? la gust si productie? in primavara pun biloane pentru 500 de plante.
Ambele cu gust bun ,albion putin mai dulce, dar portola compenseaza cu un gust parfumat. Parere impartasita si de nevasta.mea asta vara cand le degustam pentru a ne hotara cu ce sa mergem pe viitor.
Dezavantajul la portola ar fi ca trebuie sa le tii sub observatie pentru ca sunt mai sensibile la boli.

#569
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Am pus seminte de la diverse variante de capsuni  luati din mall 2-3 soiuri din spania si ceva din  grecia si apoi din 3 tufe prin stoloni am ajuns la peste 100. Mai am si acum pusi  dar tot asa din mai multe regiuni din spania ...deci nu stiu ce soiuri cultiva  cei de acolo....gen Fresos de pala, Platero...si ince ceva din grecia daca e sa ma iau dupa ce scria pe etichete.
Semintele luate prin  scoatere fie cu penseta fie printr-o sita in urma scoaterii pulpei.
Au germinat toate indiferent ca de multe ori erau cam verzi/necopti cei adusi in magazin.
Ca si  sol pus in pahare ..cu capac tot din mall am folosit cel de la Agro cu activatori de inradacinare.

#570
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
În toamnă,soția a plantat stoloni  Regina undeva pe la sfârșitul lui octombrie...acum cu ploile și înghețurile ce au fost ...în proporție de 30% sunt scoși afară...mai am vreo șansă să-i recuperez???
Dacă aș încerca să-i scot(pentru că rădăcinile sunt încă în pământ ) și să-i replantez din nou...

#571
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Pana la urma am hotarat sa iau de aici 500 bucati albion :  http://www.pepiniere...i/9-albion.html
Cam multi pentru mine dar nu prea am incotro. Am vorbit cu proprietarul si m-a asigurat ca plantele vin cu toate actele necesare cam prin aprilie depinzand de conditiile meteo.  Total 300 bucati.Ciudat,a doua zi intrand pe situl respectiv, cantitatea minima a crescut de la 200 la 500 bucati..deasemeni si zmeura sa dublat. Pretul foarte bun si faza cu situl ma face putin sceptic in privinta seriozitatii proprietarului..cineva de aici are plante achizitionate de acolo ?

#572
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
@mario: pune o poza ca sa putem evalua situatia. pana la urma sunt sau nu cu radacinile in pamant?

@gogorita: cred ca tot de acolo o sa cumpar. se lauda ca dau si certificat fito sanitar. eu vreau si zmeura si mur.

#573
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Mulțumesc... mâine cel târziu o să pun și poze.

#574
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
capunii sunt foate rezistenti si o sa supravietuiasca. banuiesc ca ploile au spalat pamantul si a ramas coletul mult deasupra pamantului. le poti scoate cu o lopatica mica si planta mai adanc.

#575
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Da așa e ....aveți perfectă dreptate...(cum nu sunt cunoscător ,nu știam să mă exprim) coletul a rămas la unii în aer suspendat în rădăcini.
Oricum vă mulțumesc... mâine am sa pun și niște poze.

#576
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011

View Postbilti, on 25 februarie 2018 - 11:26, said:


@gogorita: cred ca tot de acolo o sa cumpar. se lauda ca dau si certificat fito sanitar. eu vreau si zmeura si mur.
Si eu iau 50 polka. Desi pe sit cantitatea minima e 100 mi-au spus ca-mi livreaza 50 fire. Justificarea a fost ca butasii sunt la legatura de 50, si au un singur pasaport fitosanitar iar fara nu au voie sa livreze. Vroiam si 20 muri dar nu se poate. Sa speram ca va fi bine 😕

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate