Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#523
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
exista soiuri de capsuni bianuali care sunt cositi dupa prima recolta si prin august  dau lastari fructiferi dar productia este la jumatate cat prima.

eu tai tijele florale pt ca s-au dezvoltat foarte mult  desi i-am plantat anul asta pe 15 mai.cred eu ca sunt mai expusi gerului netaiati.

#524
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Eu la Albion nu am taiat nika de 2 ani, doar puii. Au facut continuu. Si acum 2 zile am cules - nu erau rosii dar erau dulci. Si inca mai au flori.

#525
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
daca-i lasi cateva zile la intuneric se inrosesc.

#526
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Salutare. Primavara asta vreau sa cultiv si eu ceva capsuni..cca 200-300 fire deocamdata. Pentru mine, rudele si vecinii (se aduna ceva) mei,m am orientat catre soiul Albion. L am ales special pentru ca fructifica mai multe luni pe an si inteleg ca are si gust bun. Am gasit de cumparat in jur de 1,2 lei plante frigo la diverse magazine,sau 0,7 lei pe olx vanzatori particulari , fiecare se lauda cu pepiniera sa si plante de calitate etc.. Voi care a ti mai cumparat de unde ma sfatuiti sa iau? merita sa iau din cele frigo (fara pasaport fitosanitar caci asta se ofera la minim 500 plante) sau sa ma orientez catre bani mai putini si producatori autohtoni?

#527
luciussss

luciussss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.05.2009
daca vrei sa plantezi in primavara , frigo
sau in toamna de la pepinierele hida

#528
gogoritagogorita

gogoritagogorita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 03.09.2011
Sa pare ca Hida nu mai comercializeaza capsuni dar au 2 filiale..eu intrebam daca merita sa iau mai ieftin dar din surse incerte, fara nici un fel de garantie..

#529
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postgogoritagogorita, on 06 februarie 2018 - 18:19, said:

Sa pare ca Hida nu mai comercializeaza capsuni dar au 2 filiale..eu intrebam daca merita sa iau mai ieftin dar din surse incerte, fara nici un fel de garantie..

Eu deja am calcat pe grebla aceasta, mai bine cumpara mai putin, dar i-a un produs certificat care evident va fi mai scump, dar te asigur ca stoloni vei avea in urmatorul ani si pentru vecini, treb numai rabdare!!!

#530
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Aici depinde...eu am cumpărat soiul Roxana de la cineva de la Deva și sunt supermulțumit...
Am o întrebare poate cineva să-mi zică ceva  de soiul Regina ???

Nu știu dacă e soi de la noi sau acel soi englezesc Regina Elisabeta II???

E comercializat în general de căpșunarii de la Lungu ...Satu-Mare (și împrejurimi).

#531
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Soiuri remontate ce am plantat pana acum in gradina : Albion , Curgatoare , Portola , San Andreeas si Capri. Cele mai bune ca randament , gust, forma si rezistenta la boli , ar fi Curgatoarele si Capri.  Albion face fructe marisoare ,aspectoase, bune la gust , dar e mai lenes(face fructe putine) si scoate stoloni putini raportat la tot anul. Portola cu forme putin bombate, cu gust si parfum ok (cel mai bune din acest punct de vedere) , dar sensibile la boli , si necesita fertilizari mai multe. San Andreeas cu forma lunguiata si gust ok , dar la fel sensibil la boli , si la fel necesita fertilizare.


..remontante

#532
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
O  intrebare am o suprafata mica cu capsuni  cam 6x14m ..problema e ca vreau sa pun folie de agrotextil ca m-am saturat de buruieni, dar  nu stiu ce varianta sa aleg ....foliilr puse  paralel cu randurile sau  perpendicular pe randuri? are vre-o importanta ? e cam aceeasi  lungime indiferent de postarea lor...

#533
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ce avantaje crezi ca ai avea cu folia dispusa perpenticular ?


#534
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postmuscleman, on 14 februarie 2018 - 13:31, said:

O  intrebare am o suprafata mica cu capsuni  cam 6x14m ..problema e ca vreau sa pun folie de agrotextil ca m-am saturat de buruieni, dar  nu stiu ce varianta sa aleg ....foliilr puse  paralel cu randurile sau  perpendicular pe randuri? are vre-o importanta ? e cam aceeasi  lungime indiferent de postarea lor...
Opinia mea personala, in exclusivitate de-a lungul randurilor, din mica mea experienta, aici mai exista si un mic DAR, dar eu as prefera ca prima sa fie instalata folia iar apoi rasadite capsunile, deloc de neglijat irigarea , de dorit capilara... Aici omori doi iepuri odata- scapi de buruene si ai o productie de capsuni curata, testat pe propriul lot !!!

Edited by gherundii, 14 February 2018 - 20:37.


#535
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Nu stiu daca am avantaje da e mai usor de suprapus avand randurile dispuse pe latimea acelei suprafete nu ma incadrez bine cu foliile puse paralel cu randurile...deci un rand are 6m lungime la distanta de  50cm unu de altul..cu capsunile puse la 25cm una de alta. Nu mai stau sa le scot si sa le pun iar trebuie sa pun pe deasupra apoi sa decupez circular in zona cuibului/tufei.

#536
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011

View Postmuscleman, on 15 februarie 2018 - 11:59, said:

Nu stiu daca am avantaje da e mai usor de suprapus avand randurile dispuse pe latimea acelei suprafete nu ma incadrez bine cu foliile puse paralel cu randurile...deci un rand are 6m lungime la distanta de  50cm unu de altul..cu capsunile puse la 25cm una de alta. Nu mai stau sa le scot si sa le pun iar trebuie sa pun pe deasupra apoi sa decupez circular in zona cuibului/tufei.
evident ca nu le mai replantezi, eu am mers de la inceput cu folia, apoi am marcat locul, taiat folia si plantat capsuna, da, e cam plictisitor, dar rezultatul m-a bucurat!!!

#537
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Muscleman, ideal era invers, sa pregatesti terenul, sa pui folia si apoi sa plantezi. In situatia in care esti acum, inainte sa decupezi incearca asa: Tai in cruce in loc sa decupezi un cerc, treci planta prin taietura si inlaturi doar surplusul de agrotextil, astfel incat sa ai folie cat de cat in jurul plantei. Chiar si asa vor iesi buruieni dar daca decupezi din start un cerc cat sa intre tufa de capsun e clar ca vei avea de plivit mai mult. Incearca la cateva plante si daca nu e ok mergi in continuare pe varianta ta.

Edited by cotzi, 15 February 2018 - 21:17.


#538
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Am și eu câteva căpșunele...sunt exact în situația dumneavoastră...eu am cerut unu fin câteva stoloni și m-am trezit că mi-a trimis un sac de rafie plin...soția ia plantat ...fără folie...
Ideia este următoarea în cazul meu...voi pune la primăvară paie( la ora actuală cum la noi în Bh. nu a fost zăpadă am foarte multe buruieni...)
E bun sau nu aceast sistem???
  Ce știu că sunt soiul Regina...

#539
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postmuscleman, on 15 februarie 2018 - 11:59, said:

Nu stiu daca am avantaje da e mai usor de suprapus avand randurile dispuse pe latimea acelei suprafete nu ma incadrez bine cu foliile puse paralel cu randurile...deci un rand are 6m lungime la distanta de  50cm unu de altul..cu capsunile puse la 25cm una de alta. Nu mai stau sa le scot si sa le pun iar trebuie sa pun pe deasupra apoi sa decupez circular in zona cuibului/tufei.

Asa am procedat si eu in urma cu 3 ani, am decupat in dreptul fiecarei plante.

#540
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
corsica, am vazut procedura, imi dau bine seam ce munca..., dar s-a primit foarte frumos!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate