Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

taxa poluare dupa expirare leasing , rog lamuriri ,

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009
va salut ,

in ianuarie 2009 achizitionez de la reprezentanta auto nou in leasing.

la data respectiva nu se plateau taxe de poluare , mediu sau alte asemenea.

zilele acestea , expirandu-mi leasingul , ma duc la ghiseu inmatriculare cu toate actele corect completate , taxe platite - sunt respins de la ghiseu si trimis la administratia finaciara locala pentru a platii taxa de poluare !!! , dureaza 5 zile obtinerea deciziei de impunere si sunt obligat sa platesc in jur de 2000 ron.

intrebarI :

1.dpdv legal trebuie sa platesc aceasta taxa de poluare , repet , pentru o masina achizitionate de noua,  de la reprezentanta in ianuarie 2009 , data la care nu se platea nici o taxa de acest tip ,

2.daca raspunsul la intrebarea anterioara este afirmativ , atunci pot sa dau statul in judecata pentru a-mi recupera taxa abuziv achitata ( consider eu ) ?

multumesc pentru raspunsurile dvs., imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie ,

samsung 26.

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Pai tu achizitia o faci acum, nu in 2009. Asta este leasingul!
Poti sa dai statul in judecata dar mai bine vezi ce sanse de castig ai.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 25.01.2007
nimeni nu gaseste un topic cu taxa de poluare vechi pe care sa posteze, doua au ajuns lungi cat o zi de post...
ti-au zis aia de la anaf ca iti pun taxa?

Attached Files

  • Attached File  Taxa.jpg   136.35K   125 downloads


#4
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 cristiandrei, on 21 februarie 2013 - 12:54, said:

Pai tu achizitia o faci acum, nu in 2009. Asta este leasingul!
Poti sa dai statul in judecata dar mai bine vezi ce sanse de castig ai.


merci pentru raspuns ,

 slai, on 21 februarie 2013 - 12:56, said:

nimeni nu gaseste un topic cu taxa de poluare vechi pe care sa posteze, doua au ajuns lungi cat o zi de post...
ti-au zis aia de la anaf ca iti pun taxa?

am fost la anaf  , am completat un formular si am anexat copia cartii auto , mi-au spus ca in termen de 5 zile imi comunica decizia de impunere.
firma de leasing , atat la finele anului trecut cat si la inceputul acestui an ,  a afirmat ca nu am nici o taxa de achitat deoarece in inanuarie 2009 nu se platea acest tip de taxa , masina trece pe acelasi nume de utilizator existent la semnarea contractului de leasing si trecut in certificatul de inmatriculare.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 25.01.2007
undeva cineva nu a inteles bine. nu ai cum sa platesti taxa, a platit-o firma sau a fost scutita, dar, in ambele cazuri, nu se mai plateste taxa.
intra in audienta la sefu' de la anaf, problema pare la ei. tu nu ai cerut adeverinta ca nu a fost restituita taxa? ca adeverinta asta ti-o cere la politie.

Edited by slai, 21 February 2013 - 13:10.


#6
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,046
  • Înscris: 29.06.2011
In 2009 se platea taxa. Anumite masini erau scutite de taxa(parca cele E4 si E5) probabil de aceia nu a fost platita pentru masina ta si trebuie sa afli ce zice legea in acest caz.

#7
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 slai, on 21 februarie 2013 - 13:09, said:

undeva cineva nu a inteles bine. nu ai cum sa platesti taxa, a platit-o firma sau a fost scutita, dar, in ambele cazuri, nu se mai plateste taxa.
intra in audienta la sefu' de la anaf, problema pare la ei. tu nu ai cerut adeverinta ca nu a fost restituita taxa? ca adeverinta asta ti-o cere la politie.


merci pentru raspuns , sper sa ai dreptate si lucrurile sa-mi fie favorabile !

firma de leasing nu a platit taxa de poluare , a fost scutita ( contractul de lesing semnat in ianuarie 2009).

totodata , firma de leasing atat la finele lui 2012 cat si la inceputul lui 2013 , imi spune sa nu-mi fac griji ca nu am ce alte taxe  de poluare , de mediu  etc. - de achitat.

increzator  , ma duc la ghiseul inmatriculari cu dosarul complet ( pasii indicati de firma de leasing , taxe achitate ) , de la ghiseu mi se spune ca trebuie sa merg la anaf pentru adeverinta ref.la taxa restituita.

cei de la anaf imi confirma ca taxa de poluare nu a fost achitata ( nu era obligatorie in ian.2009) si sunt eu obligat sa o achit urmare a decizie lor de impunere ce o emit in termen de 5 zile , ca astfel sa-mi pot inmatricula masina pe numele meu.

normal mi se parea sa fi fost avertizat de catre firma de leasing asupra acestei taxe , pe de alta parte ei mi-au spus ca legal nu am nici o problema.

cam aceasta este situatia , pana acum .

 CGDBZ, on 21 februarie 2013 - 13:23, said:

In 2009 se platea taxa. Anumite masini erau scutite de taxa(parca cele E4 si E5) probabil de aceia nu a fost platita pentru masina ta si trebuie sa afli ce zice legea in acest caz.

masina este euro 4.

#8
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,046
  • Înscris: 29.06.2011
Uite ce zice un articol din lege:
(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii.
Cred ca nu trebuie sa platesti nimic.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Poate ai platit taxa zero dar cel mai probabil a fost de fapt vreo suta si ceva de euro.

Edited by undercoverbrother, 21 February 2013 - 13:51.


#10
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 CGDBZ, on 21 februarie 2013 - 13:43, said:

Uite ce zice un articol din lege:
(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii.
Cred ca nu trebuie sa platesti nimic.

merci pentru raspuns , studiez.

 undercoverbrother, on 21 februarie 2013 - 13:47, said:

Poate ai platit taxa zero dar cel mai probabil a fost de fapt vreo suta si ceva de euro.


la data respectiva , ianuarie 2009 , masina ( euro 4) nu avea de achitat nimic de genul taxa de poluare , mediu , etc , nici eu ca utilizator si nici firma de leasing.

#11
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Din cate stiu eu, la masina mea, inmatriculata in 2008 si E4 s-a platit taxa de mediu, modica dar s-a platit. E5 erau singurele la care taxa era 0.

#12
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 abunea, on 21 februarie 2013 - 14:55, said:

Din cate stiu eu, la masina mea, inmatriculata in 2008 si E4 s-a platit taxa de mediu, modica dar s-a platit. E5 erau singurele la care taxa era 0.

in ianuarie 2009 pentru auto sub 2000 cmc si norme euro 4 sau 5 nu se platea taxa de poluare.

#13
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011
pai da cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003 eu cred ca acum este prima transcriere a vehiculului rulat, si cred ca se plateste taxa. Parerea mea.
De vina nu este firma de leasing, ci este guvernul nostru drag...

#14
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 rhdghdhs, on 21 februarie 2013 - 15:02, said:

pai da cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003 eu cred ca acum este prima transcriere a vehiculului rulat, si cred ca se plateste taxa. Parerea mea.
De vina nu este firma de leasing, ci este guvernul nostru drag...

ci este guvernul nostru drag... - aici cu siguranta ai dreptate !

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,918
  • Înscris: 25.01.2007
nu aveai cum sa eviti taxa la inmatriculare. daca erai scutit bine, daca nu, trebuia platita ca sa o poti inmatricula. undeva e o neintelegere. firma de leasing ce zice? a fost scutita, sau a platit? are chitanta? cere audienta la sefu' de la anaf.

Edited by slai, 21 February 2013 - 16:21.


#16
samsung26

samsung26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 31.03.2009

 slai, on 21 februarie 2013 - 16:21, said:

nu aveai cum sa eviti taxa la inmatriculare. daca erai scutit bine, daca nu, trebuia platita ca sa o poti inmatricula. undeva e o neintelegere. firma de leasing ce zice? a fost scutita, sau a platit? are chitanta? cere audienta la sefu' de la anaf.


este la rubrica traim in romania si asta ne  ocupa tot timpul ,

firma de leasing sustine ca nu trebuie platit nimic , mai mult,  au avut situatii similare ( masini din 2009 , inmatriculate in februarie 2013 fara probleme de acest gen )
am vorbit cu o persoana de la inmatriculari mai competenta decat cea de la ghiseu si mi-a spus ca nu trebuie achitat nimic , cei de la anaf trebuie sa-mi emita o hartie din care sa spuna conform temei legal ca nu a fost achitata si nu trebuie platita aceasta taxa.

se pare ca la anaf am avut ghinion , am dat de niste persoane care erau mirate ca nu s-au mai intalnit cu o situatie ca a mea , nu au eliberat aceasta hartie , se pare ca le-a fost mai usor sa se prevaleze de termenul de 5 zile in care trebuie sa-mi emita o decizie de impunere ( teoretic - ar trebuii sa fie cu valoarea zero sau sa rezulte ca nu fac obiectul platii taxei).

oricum , maine dimineata sunt la anaf sa discut cu un sef pentru a lamuirii problema si sa nu ma vad cu impuneri nejustificate datorate incompetentei lor,

merci din nou pentru indrumari

#17
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011

 samsung26, on 21 februarie 2013 - 15:48, said:


ci este guvernul nostru drag... - aici cu siguranta ai dreptate !

am omis un "a " dar se intelege ce vroiam sa spun

#18
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 samsung26, on 21 februarie 2013 - 14:59, said:

in ianuarie 2009 pentru auto sub 2000 cmc si norme euro 4 sau 5 nu se platea taxa de poluare.
Eu in Martie 2008 pt euro4 1600cmc am platit taxa, am impresia ca nu se platea pentru masinile din tara doar!

Edited by Josef_Mengele, 21 February 2013 - 21:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate