Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

taxa poluare dupa expirare leasing , rog lamuriri ,

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
rasaritzii

rasaritzii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.01.2010
Salutare,
de curand am achizitionat un autoturism Skoda Fabia HTP 1198cm3. Autoturismul a avut prima inmatriculare pe 31.07.2006 de Porsche Leasing Romania SRL, urmand a mai fi inmatriculat in Mures pe dada de 03.11.2011 pe un alt nume (persoana fizica). Acum eu trebuie sa-l inmatriculez in Arges si am fost la finante sa vad daca a fost platita taxa. Am primit o scrisoare prin care ma roaga sa aduc copie dupa chitanta de achitare a taxei (nu am asa ceva). Am fost la finante si m-au sfatuit sa vorbesc cu cei de la Porsche Leasing Romania SRL sa vad daca s-a platit vreo taxa (de sasiu sau alt fel).
Credeti ca trebuie sa platesc taxa? Ma puteti ajuta cu informatii pls.

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
ce chitanta sa primesti? in 2006 nu exista nici un fel de versiune a unei taxe de prima inmatriculare. ai de platit acum.

#39
rasaritzii

rasaritzii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.01.2010
Nu conteaza ca a mai fost inmatriculata in 2011?
Nu mai are rost sa pierd timpul la cei de la Porsche Leasing Romania SRL?

Multumesc.

#40
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
nu conteaza, in 2011 nu se platea timbrul la revanzare. asta e nascocire de la 1 ianuarie 2013. poate sa fie si 100 de propitari inainte, de la 1 ianuarie, primul care mai ajunge la inmatriculare plateste. dupa aia, iar nu o mai plateste nimeni.

#41
pureofheart

pureofheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2006
Salutare,
Va rog poate ma ajutati cu un sfat ...

Am achizitionat o masina de la o firma care tocmai a terminat leasingul la firma de leasing inainte sa o cumpar eu cu 1 luna ( ultima rata achitata aprilie 2013).

Mi-au dat factura si restul actelor masinii plus Talonul in care este trecut al doilea proprietar firma de la de la care am cumparat-o. Talonul arata asta: proprietar1->firma_leasing , proprietar2->firma_nr2.
Acum cand o inmatriculez probabil ca o sa imi dea un talon nou cu numele meu.

Intrebarea este: mai trebuie sa platesc taxa asta de mediu acum la inmatriculare daca al doilea proprietar a fost deja trecut in talon si eu sunt al treilea ?

Multumiri in avans,

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
Ceea ce spui tu proprietar 2 in talon, e de fapt utilizator (rubrica c3). Proprietar e numai unul, firma de leasing (rubrica c2).
Daca nu s-a platit taxa de prima inmatriculare de firma de leasing, vei plati tu.
In dosarul de inmatriculare trebuie sa ai ori adeverinta ca taxa e platita si nerecuperata, ori chitanta de plata.

Edited by slai, 01 August 2013 - 13:24.


#43
pureofheart

pureofheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2006
Salut, merci pentru raspuns!

Se mai face ceva pe la notar tema partajului voluntar in Bucuresti?

#44
danielbican

danielbican

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2013

 samsung26, on 26 februarie 2013 - 12:34, said:


ti-am trimis nr.tel. pe pm.

 samsung26, on 22 februarie 2013 - 15:56, said:



am reusit astazi in final sa-mi inmatriculez masina pe numele meu ,

ieri am avut ghinionul sa am parte la ghiseul inmatriculari cat si la anaf de angajati super incompetenti , am reluat circuitul apei in natura azi dimineta la inmatriculari si surpriza ! - dosarul meu era ok !

concluzii :

daca sunteti in situatia mea - auto euro 4 , sub 2000 cmc , leasing initiat in ianuarie-februarie 2009 si zilele acestea il inmatriculati pe numele vostru - nu aveti de achitat nici o taxa de poluare , mediu sau alte bazaconii ,
daca functionarul de la ghiseu insista cu alte teorii ( tot felul de dovezi restituire anaf , etc) , mergeti si expuneti problema superiorului lui , dreptatea este de partea voastra.


in final , multumiri user-ilor care mi-au raspuns , in special user-ului slai.

bafta tuturor !
salut. nu am inteles daca pana la urma anaf-ul ti-a mai eliberat vreo dovada ca taxa a fost platita/neplatita ...

#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
el a inmatriculat masina pe varianta boc a legii, aia valabila din ianuarie in martie.
daca esti in situatia lui, acum e varianta ponta a legii, si daca ai fost scutit de taxa la momentul achizitiei masinii, la final de leasing, iti platesti timbru de mediu pentru propria masina.

#46
danielbican

danielbican

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2013

 slai, on 05 decembrie 2013 - 08:32, said:

el a inmatriculat masina pe varianta boc a legii, aia valabila din ianuarie in martie.
daca esti in situatia lui, acum e varianta ponta a legii, si daca ai fost scutit de taxa la momentul achizitiei masinii, la final de leasing, iti platesti timbru de mediu pentru propria masina.

nu tin minte sa fii fost scutit de taxa.masina a fost inmatriculata in 2008 si este motor de 2.0TDI. dar firma de leasing spune ca nu trebuie sa platesc nimic si cei de la anaf spun ca nu ma gasesc in baza de date.nu stiu cu cine sa ma cert .

#47
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,005
  • Înscris: 25.01.2007
Cu anaf. Vezi si tu ce sefi au pe acolo, intra in audienta.

De la firma de leasing speri doar sa aiba cat de cat o arhiva organizata, poate totusi se gaseste chitanta.

#48
danielbican

danielbican

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2013

 slai, on 05 decembrie 2013 - 13:03, said:

Cu anaf. Vezi si tu ce sefi au pe acolo, intra in audienta.

De la firma de leasing speri doar sa aiba cat de cat o arhiva organizata, poate totusi se gaseste chitanta.
ok.multumesc de informatii.stima

#49
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 22.11.2007
prin 2008 masinile noi euro4 sub 2000cmc (2.0 tdi este sub) au fost scutite....e posibil ca de asta sa nu fie gasita masina in baza de date anaf, pt ca nu a platit taxa.

ai grija ca la 2.0 tdi euro4 taxa e cam peste 1000eur.

#50
danielbican

danielbican

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.11.2013

 bossake, on 06 decembrie 2013 - 18:27, said:

prin 2008 masinile noi euro4 sub 2000cmc (2.0 tdi este sub) au fost scutite....e posibil ca de asta sa nu fie gasita masina in baza de date anaf, pt ca nu a platit taxa.

ai grija ca la 2.0 tdi euro4 taxa e cam peste 1000eur.

am fost ieri la anaf si trebuie sa astept 11 zile lucratoare (probabil sa caute mai bine sau cine stie ).dar mi-am adus aminte ca imediat ce am cumparat masina, nici nu ajunsese si am primit factura pentru inmatriculare ( taxa, numere preferentiale etc).astept cele 11 zile si daca nu se gaseste la anaf o sa ma rog de cei de la seat sa imi caute factura si chitanta.

#51
cisima

cisima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2014
Luna viitoare se finalizeaza contractul de leasing pe care il am . Daca firma de leasing a platit in februarie 2007 taxa de prima inmatriculare, la transcrierea masinii pe numele meu, mai trebuie sa platesc actuala taxa de mediu?

#52
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
o sa afli cand faci cerere la ANAF sa iti zica ce ai de platit, document cu care te vei duce la inmatriculare daca e platita taxa sau vei plati(intr-un caz nefavorabil) si vei duce chitanta.

#53
cisima

cisima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2014
Firma de leasing mi-a trimis ordinul de plata cu care a achitat la bugetul de stat in februarie 2007 taxa de prima inmatriculare

#54
dantr

dantr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2012
Am luat un Passat din 2008 SH in leasing [ iunie 2010 -  iunie 2014 ] .

Deocamdata nu am primit raspuns de la leasing daca s-a platit taxa sau a fost recuperata.

Eu in iunie 2010 cand am inceput leasingul, nu am platit ! Ideea e ca in cartea masinii apar 2 proprietari: Eurial Leasing 25.08.2008 (prima inmatricualare in RO) si Nbg Leasing din 26.07.2010 (leasingul meu) .

Masina a avut numere normale b 31 xxx din august 2008 si apoi cand am luat-o eu in leasing i-am schimbat numerele in b 314 xxx in iunie 2010.


Am cautat prin diverse comentarii si am gasit ca nici in august 2008 si nici in iunie 2010 VW passat B6 Euro 4 (1,9 tdi) nu a beneficiat de scutire de taxa de timbru (sau cum s-o fi numit atunci).

Credeti ca o sa platesc taxa ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate