Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Ai donat sange ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

Poll: (220 member(s) have cast votes)

  1. da, dar nu voi mai dona (14 votes [6.36%])

    Percentage of vote: 6.36%

  2. da, periodic (82 votes [37.27%])

    Percentage of vote: 37.27%

  3. nu, dar am de gand sa donez (42 votes [19.09%])

    Percentage of vote: 19.09%

  4. nu am de gand sa donez (53 votes [24.09%])

    Percentage of vote: 24.09%

  5. nu pot dona (29 votes [13.18%])

    Percentage of vote: 13.18%

Vote Guests cannot vote

#217
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postmariap22, on 31 mai 2015 - 21:31, said:

Bunica celei mai bune prietene ale mele are nevoie de mai multi litrii de sange A2 pentru transfuzie in luna iunie.

Exista donatori de sange A2?

Va multumesc mult de tot, parerea mea este ca donatorii sunt salvatori de vieti care merita totul
Poate ar trebui sa spui si in ce oras. Si daca ai nevoie de A2 pozitiv sau negativ.

#218
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Cred ca se poate dona din orice oras, sistemul este unul de schimb intre centrele de transfuzie. Trebuie specificat numele persoanei in nevoie si medicul/spitalul.
A(II) poate primi si de la O(I), deci cresc sansele exponential sa gaseasca donatori.

#219
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Da, se poate, am donat si eu pt cineva internat la Cluj. Dar am avut toate datele necesare.

#220
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Acum, (sper) ca s-au mai linistit apele, poate ma lamuriti si pe mine. Daca eu donez pentru o anumita persoana, acea persoana primeste mai repede sangele decat altii. Cum poate avea un pacient prioritate in fata altora?

#221
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Pentru ca ai solicitat sa primeasca persoana X, norocul lui. Mi se pare firesc... Ca donator la distanta e la fel ca atunci cand doneaza o ruda/un apropiat pentru pacient. E ca si cum ai spune: de ce eu daca primesc un rinichi de la varul meu am prioritate fata de unul care e pe lista de asteptare? :lol:

#222
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Bine, bine, dar ce se intampla cu ceilalti pacienti care au nevoie de sange? E vorba de sange, totusi. Aia cu transplanturile de organe pot astepta mai mult decat un pacient care are nevoie de sange.

#223
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Depinde si de cat de grava este situatia pacientului care are nevoie de sange!Posted Image

Ex. Pacientul care a avut accident si a pierdut mult sange are proritate,
fata de unul care mai poate astepta o zi sau doua pana la operatie!

Edited by xmanyacs77, 04 June 2015 - 18:54.


#224
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Programul in zilele caniculare e pana la ora 11:30.

#225
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004
Eu nu am donat niciodata.

#226
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Fiul meu a implinit 18 ani. Eu merg spre 52..
Si cum termina cu bacul o sa mergem sa donam. Nu ma fost chiar de ziua lui, pt ca nu am vrut sa ma mustre constiinta ca din cauza sangerarii a pierdut macar 0.1 puncte..
Cred ca va fi o senzatie sa donez alaturi de el..Nu ca o sa fim primii si nici ultimii..
Dar de abia astept berea de dupa..Vorba aia, fara gluma, chestii barbatesti..
Ma rog, pt mine e posibil sa fi ultima..

View Postdark, on 26 iunie 2015 - 09:47, said:

Eu nu am donat niciodata.
Incearca. Nu ai cum sa sti cum e pana cand nu incerci.

Edited by Prien, 26 June 2015 - 15:54.


#227
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Donarea cu numarul 10. Merit un pahar de vin rosu pentru asta.

#228
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

View Postcrank_, on 04 iunie 2015 - 09:52, said:

Pentru ca ai solicitat sa primeasca persoana X, norocul lui. Mi se pare firesc... Ca donator la distanta e la fel ca atunci cand doneaza o ruda/un apropiat pentru pacient. E ca si cum ai spune: de ce eu daca primesc un rinichi de la varul meu am prioritate fata de unul care e pe lista de asteptare? Posted Image

Norocul lui doar daca este compatibil si nici atunci.
Urgentele au prioritate intotdeuna indiferent de solicitarea donatorului. Cel putin asa e in Italia.

#229
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
La noi daca donezi pt X ala primeste sangele. Dar nu cel donat de donator, sa ii spunem persoana Z.
Am mai explicat. S-a luat modelul din SUA, unde Z s-a dus la X, scoate $$$$ ca ti-am salvat viata cu sangele meu
Ideea e simpla. "incurca-i Doamne"..
Deci sangele lui Z capata un numar "rtyuiojbvjkjhvcfyui"
Dupa aia este analizat. Si se constata ca are grupa ...Rh-ul ...
Apoi e trimis la Cuca Macaii. Sangele recoltat de acolo e trimis la Cta. Care trimite la Timisoara. In Bucuresti ajunge cel din Cluj.  Asta azi.
Maine Buc primeste din Cricova..Care la randul ei primeste din Cucuieti si trimite la Manastur..

Lui X ii trebuie grupa..Rh-ul ..
Pt ca Z a donat altceva, dar cu sange lui va ajuta un om, se intra in sistemul informatic si se cauta sange grupa Rh-ul pt X..
Si se aranjeaza.. Si nimeni  nu mai stie ca pachetul cu seria "ydhxcds" e a lui nea Costica din Vaslui...
Acum e mai clar?
Urgentele mai urgente...Cred ca nu vreti sa explicati copilului care a adus 10 donatori pt tacsu, colegi de munca cu el, oameni seriosi, cu carte mai putina, dar puternici, de ce sangele lor a fost trimis la super marele actor..Banu Gra$$$, si nu  la colegul lor..
Pt ca foarte posibil ca aia, suparati, sa-ti dea sangele din nas..Scuze, prin nas..La gioale..Adica...

View PostPuferiu3, on 02 octombrie 2015 - 15:37, said:

Donarea cu numarul 10. Merit un pahar de vin rosu pentru asta.
Stima . Jos palaria, cu adanc respect pt fapta dumitale. Sper ca exemplul dumitale sa fie urmat si de altii..

Edited by Prien, 12 October 2015 - 22:14.


#230
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Pai daca iti cer $$$$ pentru ca ti-am salvat viata se mai poate chema donatie?
Donarea de sange este voluntara, anonima si gratuita. deci $$$$ ies din schema.
Atata timp cat donezi pentru o persoana anume cred ca ar fi normal sa suporti cheltuielile intregii proceduri, parerea mea.
Eu sunt donator de sange, nu intra in atributiile mele selectarea beneficiarilor, sper sa fie dat persoanelor care au cea mai mare nevoie, indiferent de varsta, sex, religie, situatie financiara......
Astazi am donat trombocite si globule rosii,...pentru cine? ...vor decide medicii.

Astazi erau esclusi de la donare persoanele care au fost in ultimele 28 de zile in Sibiu si Dolj (si multe alte zone din diferite tari), cica din cauza unor tantari.

Edited by murgaco, 16 October 2015 - 13:49.


#231
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 26 iunie 2015 - 09:47, said:

Eu nu am donat niciodata.
cand te vei hotarî si tu sa faci o fapta buna?Posted Image

#232
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 17 octombrie 2015 - 18:36, said:

cand te vei hotarî si tu sa faci o fapta buna?Posted Image
Tu vorbesti, care desi esti sanatos, puternic, viril, un munte de om, totusi nu vrei sa dai nici macar o picatura de sange!

#233
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Pastrati-va calmul si donati sange!

#234
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Nu am donat sange niciodata dar vazand la tv, ca in urma nenorocirii de la Colectiv, este nevoie de sange din grupa si rh-ul meu, fiind grupa rara, nu pot sta nepasator cand vad ceea ce se intampla acum. Am citit conditiile e ok dar am o singura problema sunt nevoit sa conduc masina pana acasa aprox 20 min. iar acolo se precizeaza ca nu e indicat. Cei care ati donat si sunteti soferi puteti confirma ca nu poti conduce in conditii ok dupa ce ai donat sange?

Edited by Ditian, 02 November 2015 - 20:38.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate