Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Ai donat sange ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

Poll: (220 member(s) have cast votes)

  1. da, dar nu voi mai dona (14 votes [6.36%])

    Percentage of vote: 6.36%

  2. da, periodic (82 votes [37.27%])

    Percentage of vote: 37.27%

  3. nu, dar am de gand sa donez (42 votes [19.09%])

    Percentage of vote: 19.09%

  4. nu am de gand sa donez (53 votes [24.09%])

    Percentage of vote: 24.09%

  5. nu pot dona (29 votes [13.18%])

    Percentage of vote: 13.18%

Vote Guests cannot vote

#235
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Nu e indicat, nu interzis.

Stai pe scaunul din sala de donare 5-10 minute, cat crezi tu de cuviinta. Apoi pe scaunul din sala de asteptare sau al masinii alte cateva minute. Ideea e sa nu pleci imediat.

Aproape la fiecare donare vedeam cate-un lesinat. Inaintea donarii vorbeau cu prietenii sau cu cine venisera, sa se incurajeze. Dupa donare erau palizi si intinsi pe banca. Sunt cazuri si cazuri. Sper ca nu te-am descurajat.

#236
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Din experienta mea de donator de pana acum, sa conduc o masina dupa donare nu a reprezentat o problema. Sa merg pana la masina, in schimb, a fost mai greu Posted Image Ideea e ca, cata vreme stai jos si conduci, ar trebui sa fii ok. In momentul in care faci efort, chiar si minim dupa donare (mergi, urci scari, fugi dupa autobuz), obosesti muuult mai repede. Odihneste-te cat simti ca ai nevoie, mananca inainte de donare, hidrateaza-te, nu te scula brusc de pe patul de donare sau de pe canapeaua unde te aseaza ei dupa. Nu iti imagina ca, dupa, esti vreo leguma care isi pierde cunostinta si devii pericol public la volan, trebuie doar sa ai putina grija de tine si sa fii mai bland cu organismul tau.

Edited by diorama, 03 November 2015 - 09:01.


#237
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ditian
Prima data felicitari pt decizie. Si respectul meu.
On topic Eu am condus peste 30 de minute, pt ca am nimerit nu unul ci 2 blocaje in trafic. Pe Turda si la pta Chales de Gaulle am staaaaaat...si am inaintat cate 2m, apoi am staaaat ...Apoi inca 2 si am stat..Si era ora 9 si jumate spre 10. ..beeep..
Altfel, nu am am avut nici pe dracu. Dar mintea mea de sofer care se stia "lovit" m-a facut sa imi intorc tot capul, nu doar pe jumatate. Si am fost super concentrat, nu mai relaxat, ca de obicei. Adica am fost super prudent, da, recunosc, spre fricos.
Mi s-a parut ca cineva vrea sa se bage, l-am lasat sa intre, ba i-am facut si semne. Decat sa imi reprosez, bai stiai ca esti, de ce nu l-ai evitat, esti un bou, nu conteaza ca legal ai dreptate........

Adevarul e ca:
1) dupa donare, in primele 5 minute, am baut urgent o sticla de apa (minerala, pt ca nu imi place cea plata) mica, de 0.5l.
Deci socul a fost redus aproape imediat. Iar in masina mai pusesem o ciocolatica si o sticla de Fanta, tot de 0.5l pe care jur ca am supt-o si pe ea. Asa ca, si ca lichide, in juma de ora mi-am bagat in vena, hi, hi..circa 1l. Si "pierdusem" mai putin.
2) stiam ca organismul meu rezista, pt ca nu eram la prima donare.
3) cand am ajuns la job, m-am oprit drept a cantina unde am "lins" o ciorba sau supa..Asa, sa fie..

Altfel, nu poti lasa masina undeva si dupa donare sa iei un taxi sau un RATB/metrou?  
Jur ca in zona mai bine te impusti decat sa gasesti un loc de parcare. Pana il gasesti, faci ture. Eu am lasat-o la 10 minute de mers pe jos, la dus. Si la intors am facut tot 10 spre 15 pt ca nu am mai alegat ca sa nu intarzii..
Deci 10+10, practic 15 =20 spre 25 +invartitul inca minim 10, rezulta ca am pierdut cel putn juma de ora..
Daca adunam, si jumatatea de ora din trafic, de care am scris, am "impuscat " minim o ora. .. Proasta "afacere"..
Dupa ce am trait faza de mai sus, si am facut calculele descrise, jur nu am mai fost cu masina.
La o adica in 5  minute ajung pe jos la tramvai si in 10 la metrou.. ..
Pe de alta parte, desi ma dau viteaz, am remarcat ca aerul rece de pe strada avea un gust mai puternic. Iar in masina am simtit nevoia tot de aer rece..Si era noiembrie..Asta ca reactie a organismului..
Succes.
PS.oameni buni, sa nu uitam ca cei arsi vor avea nevoie macar o luna de sange. Asa ca donati si saptamana viitoare. Adica sa nu ne inghesuim toti azi si maine, iar de vineri si luni personalul de la Hematologie sa "someze"..
Dar va rog, nu uitati saptamana viitoare. Nefericiti aia chiar au nevoie..

#238
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Inca nu am reusit sa ajung din cauza programului prea scurt la centrul de transfuzii de la mine din oras. Au program doar pana la 13. Am sa fac gestul acesta mai mult ca sigur luni pt ca imi permite programul si poate ca e mai bine asa pt ca dupa cum stim au nevoie de o perioada mult mai lunga de recuperare si implicit sange. Sper sa nu fie doar un moment de emotie puternica a celor care vin masiv sa doneze sange, trebuie si in zilele/saptamanile urmatoare sa fie aceasi mobilizare. Cine a donat acum o va putea face din nou abia peste 60 zile.
Majotitatea victimelor de la Colectiv au grupa de sange AB4. Cei care aveti aceasta grupa dati curs invitatiei celor de la centrele de transfuzii pt ai ajuta acum cand au mare nevoie.

#239
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ditian
Peste 40 de zile..

#240
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
N-am avut niciodata probleme dupa donare, nici macar cand nu mancasem nimic in ziua aia. Dar presupun ca depinde de constitutie la un barbat. La femei e altceva deoarece ele sunt predispuse anemiei.
Deci mananca ceva hranitor in dimineata aia, fara grasimi, si n-ar trebui sa ai probleme. Oricum e bine sa stai 5-10 minute pe scaun inainte sa te urci in masina.

#241
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
60. Eu ma duc dupa minim 70.

#242
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Asa e. Peste 70 de zile. Roza. ScleRoza..Inchiriez cenusa second hand...

Altfel, Aime imi povestea ca in Australia a fost ( si poate ca mai traieste) un tip care, din ziua majoratului pana cand a implinit varsta maxima, a venit sa doneze benevol. Cum se facea ziua 72+1 ateriza ..Ceas..
Cand a ajuns la ultima donare, dupa, a aparut o asistenta cu o figura foarte preocupata. Care l-a luat repede, ca sa nu aiba timp de intors  "dnule, ne scuzati, a aparut o incurcatura la dosarul dvoastra, ca sa o clarificam va rog sa ma urmati in camera asta, dar repede ca frige". Omul s-a mirat, dar s-a dus. Cand a intrat in camera "Surprize, Surprize".
Era asteptat de doctorii si directorul spitalului, venise si guvenatatorului provinciei, toti in haine festive +evident presa, "va multumim pt efortul dvoastra, ati salvat nu mai stiu cati oameni, poftiti o diploma, o medalie.."
La care omul "pai eu nu mi-am dorit nimic special. Am facut-o pt ca am vrut si pt ca am putut". "Da, stim, tocmai de aia va admiram si va pretuim"..
Seara a fost invitat la un post de televiziune, la o emisiune de genul "Eroii dintre noi". Cica omul era foarte incurcat, pt ca nu isi dorise gloria...

Si tot de la Aime citire. Presedintele unei tari vecine cu noi,...ii chema de Ziua Donatorului pe cei cu foarte multe donari benevole, le strange mana, le da o diploma, un fursec, o cupa de sampanie, fac poze de grup..
Evident in Palatul Prezidential din Budapesta, adica tot tacamul oficial..
Pe romaneste face toate eforturile ca sa arate ca le respecta si admira efortul...
Si da, asta inseamna si reclama pt donare benevola, si simultan da bine si la imaginea presedintelui..

Neamtule, asta asa, ca idee?
Clarificare Eu nu donez chiar in modul la 72+1 zile..Deci nu ma pot compara cu acel om..

Edited by Prien, 05 November 2015 - 12:50.


#243
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu vreau sa ma considerati laudaros.
Dar azi am trait ceva deosebit. Am donat alaturi de goanga (baietelul ) meu.
Ma rog, baietel...E cu un cap peste mine..
Da, sunt mandru.

#244
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View PostPrien, on 05 noiembrie 2015 - 12:39, said:

Clarificare Eu nu donez chiar in modul la 72+1 zile..Deci nu ma pot compara cu acel om..

Si chiar daca ai dona dupa sistemul asta nu te va baga nimeni in seama. Nu vei primi un multumesc asa ca nu te astepta la diplome si alte lucruri. Nu au timp sa se uite in spate, se uita in fata lor si atat. Asta e tara in care traim si asa o sa murim.

#245
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
flavius18
Azi nu pot spune ca nu ai dreptate. Dar nu integral..
Asta pt ca, extrem de sincer recunosc, ca nu ma asteptam ca tragedia de la discoteca sa creeze un asemenea avant in societatea romaneasca.
Ieri am stat la o coada de zile mari. Si trecusera peste 10 zile de cand nefericitii aia au avut ghinionul. Dar inca mai erau multi oameni, da, asta e cel mai adevarat cuvant, veneau sa doneze..
Jur ca am vrut sa merg/em saptamana trecuta, dar Aime ne-a zis sa mai asteptam, deoarece socul inital a trecut, iar arsii or sa aiba nevoie de mult sange.. Si multa vreme..
Stand pe culoare, am auzit ca multi de acolo ii urmasera sfaturile ei sau ale altora care gandisera la fel de logic.

Altfel, stiu ca aberez.. Dar la dracu, daca ungurii pot, noi, romanii, de ce nu am face la fel?
La 5 donari in 2 ani consecutivi, primesti un premiu onorific. Nu ca ma laud, dar eu l-am luat, e drept o singura data..Si sunt mandru de el..
Sa revenim. Atunci calculatorul te pune pe o lista de premianti.
Daca iti continui "naravul", apari pe lista numarul 2, sa ii zicem donatori "extra".
Dupa 5 ani se scoate hartia cu donatorii "gold", in care figureza toate persoanele ..adresa telefonul...mailul.
Si care sunt contactate de cineva de la PR,  "doamna/domnu, sunt ..de la...respectele noastre pt efortul dvoastra, va invitam sa veniti la Presedentie sa va onoram, in ziua de.."
Prin onorare inteleg doar discursuri de multumire, strangeri de mana, un piscot, o cupa de sampanie, si normal cate o poza color, evident un format mai mare, si inramata, cu Presedintele tarii, eventual si Primul Ministru.
Cu semnatura lui/lor, realizata electronic, prin copy paste, si multumirile scrise Stimate dna /domnule, Pesedinte/ PM Romaniei iti multumeste pt sangele donat care a salvat ...sau cam asa ceva, si nimic mai mult..
Ma rog, cineva din Comunicare poate sa imbunatateasca textul. Donez ideea gratuit, hi, hi..

Nu-i asa ca e omeneste sa crezi ca omul respectiv va arata tabloul la jobul ei/lui?
Dincolo ca unii o/ il vor baga in ..UE, de invidia, alti se vor gandii, stai nitel, neicusorule, poate ca si eu pot.....

Cineva din industria TV mi-a zis ca in general din 10 oameni care vad o reclama, cel putin 1 cumpara produsul.
Si daca televizezi, nu mult, 10 minute, de transmisie directa, faza cu va multumesc, si niste strangeri de mana..
Sunt convins ca nu toata Romania va devenii peste noapte donatoarea de sange..Dar oricum vor fi mai multi..
Si mai sunt convins ca politicienii vor trage spuza pe turta lor. Ei cu latratul,- sa ii .f..-  dar bolnavi vor avea sange..

Nu imi spuneti ca sunt idealist, pt ca stiu ca sunt..
Spuneti-mi doar daca vi se pare posibil sau nu..

Si da, cred si ca piscoturile, sampania, tabloul, vor fi facturate si platite catre firmele partenere, alese evident prin licitatie extrem de publica si foarte transparenta, ma intelegeti..Da, asa e..traiesc in Romania..
Dar ASTA chiar merita..
Later edit. Eu am deja 52 de primaveri, hi, hi. Si inca ma resimt dupa donarea de ieri. Adica sunt mai ametit decat de obicei, hi, hi..
Cred ca a venit vremea ca sa ma retrag. Asa ca eu nu voi fi nominalizat. Oricum as fi avut inca maxim 3 ani...
Deci propunerea mea nu e facuta pt mine.Cum e poezia ."Las urmasilor mei ...

Edited by Prien, 11 November 2015 - 11:19.


#246
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostPrien, on 10 noiembrie 2015 - 11:00, said:

Nu vreau sa ma considerati laudaros.
Dar azi am trait ceva deosebit. Am donat alaturi de goanga (baietelul ) meu.
Ma rog, baietel...E cu un cap peste mine..
Da, sunt mandru.
Da, pe bune, chiar ma laud. Pt ca am "pacatuit" iarasi@din nou. Impreuna cu fiul meu. Sunt tare mandru de el.
Dar si de mine, ca mai pot, hi, hi..Me, Tarzan puternic, faceam gaurica..
Am ajuns pe la 9 si in fata mea erau maxim 10 persoane..Stand acolo am remarcat un afis in care scria ca perioada de donare este de 8 saptamani.
Sau sunt tembel, si nu spun ca nu sunt, sau daca ma gandesc de ce dupa 7*8=56 zile..
Cand e redusa perioada? Cand e criza mare?  Aoleu, oameni buni...

Si cum stateam acolo m-am trezit ca cei de la Fundatia Donatorilor Benevoli de Sange venisera si ofereau martisoare donatoaarelor. Ma uitam la chipurile dsoarelor/dnelor...surprinse cel putin..Si clar le placea ca primeau o inimoara cu sange pe ea.. Dragut.
Ma rog.
Mie si lu' fimiu nu ne-au dat.. Spuneti-mi unde si daca gresesc. La o adica daca femile sunt egal cu barbatii, noi barbatii nu suntem egal cu ele?
Adevarul e ca mai am sub 3 ani...Deci dupa ce fiul meu termina sesiunea de vara ma duc sa mai ne traga inca o data.. Si inca..si iarasi ..
Adica sa le iau premiul pt 5 donari in sub 2 ani..Si pe urma gata..

Edited by Prien, 01 March 2016 - 13:08.


#247
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Aoleu, cum am putut sa uit. Am mai fost cu fiul meu. A III-a oara.
Da, stiu, ma laud. Depasiti-ma, daca puteti. Voi fi incantat.

#248
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Donez sange din 2000, cam de doua-trei ori pe an, cu o pauza de trei ani la un moment dat.

#249
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Pana la 1 noiembrie, poti dona cu un motiv in plus: vezi un film de groaza la Grand Cinema.

Edited by Puferiu_, 28 October 2018 - 19:24.


#250
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu am mai donat pentru ca nu mai sunt asa sarac, sa mai creasca si ei valoarea la bonurile alea ca de 10 ani îi la fel.

#251
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Bine punctat. Saracii ar trebui sa fie acum mai saraci, ca sa accepte aceeasi rasplata.

#252
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sa stii, eu cand donam m a uitam si vedeam doar saraci la donat..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate