Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ai donat sange ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

Poll: (220 member(s) have cast votes)

  1. da, dar nu voi mai dona (14 votes [6.36%])

    Percentage of vote: 6.36%

  2. da, periodic (82 votes [37.27%])

    Percentage of vote: 37.27%

  3. nu, dar am de gand sa donez (42 votes [19.09%])

    Percentage of vote: 19.09%

  4. nu am de gand sa donez (53 votes [24.09%])

    Percentage of vote: 24.09%

  5. nu pot dona (29 votes [13.18%])

    Percentage of vote: 13.18%

Vote Guests cannot vote

#271
Just_I

Just_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 07.12.2019
Nu s-a rezolvat nimic. :( Va rog rog macar s-a distribuiti, poate se va gasi cineva sa il ajute.
https://m.facebook.c...235461004035884

#272
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
A fost un prieten de-al meu sa doneze azi. A zis ca erau la fel de multe persoane ca de obicei. Ori s-au folosit de scuza asta ca sa iasa din casa, ori o fac in mod regulat (ca prietenul meu), conteaza prea putin. Important e ca inca se duce lumea la donare.

Ce vreau eu sa zic e ca ai putea deschide un topic separat cu cazul semnalat de tine.

PS: o persoana (cunostinta/ruda a celui care are nevoie de viata) poate sta la usa centrului si sa roage donatorii sa specifice pentru cine doneaza.

#273
Just_I

Just_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 07.12.2019
Puferiu, am cunoscut-o pe mama lui pe facebook,  baiatul asta frumos se afla in coma, la terapie intensiva, la Cluj), dupa ce a suferit  o operatie pe creier (i-a fost extirpata o tumora). Mamei lui nu ii e permis sa il vada, nici macar nu locuieste in acelasi oras, ci in Turda. La inceput doctorii nu au crezut ca are vreo sansa sa isi revina, apoi, s-a intamplat un miracol, si i-au spus mamei lui ca baiatul da semne ca si-ar putea revenii. Toată  evolutia i se comunica telefonic, atunci cand doctorii considera ca au ceva sa ii transmita, o suna, nu cred ca se poate deplasa in conditiile actuale din orasul in care locuieste pana in Cluj. Nici nu imi pot imagina ce e in sufletul  ei, mi se blocheaza mintea, pur si simplu. Ea nici nu stie ca am postat aici, dar fiind o postare publica, una care permite distribuirea, am zis ca poate in felul asta l-as putea cumva ajuta. Crezi ca ar exista sanse mai multe sa fie ajutat in cazul in care as deschide un topic separat pentru el?

#274
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Deschide topic separat!

#275
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
E nevoie mai mult ca oricand sa donati sange. Posted Image Posted Image Ar putea fi un motiv ca sa iesiti din casa. Posted Image

#276
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si ziceti ca oamenii merita salvati? Hmmm... Interesant...

#277
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Urmatorul nivel, plasma.

#278
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cei care ati avut covid, puteti dona la 28 de zile de la incetarea perioadei de izolare. Mai multe detalii gasiti aici.

Cei care nu ati avut, grabiti-va sa donati ca sa primiti 100 de lei sub forma de cupoane de cumparaturi prin aplicatia Lidl Plus. Inscrierile se fac aici.

#279
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 06.04.2006
50+ de donari in 16 ani...

#280
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Tine-o tot asa!

#281
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LVM-3jSKl4E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#282
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Ce clip tampit!

Dar e bine ca am sange in instalatie. 29 noiembrie ultima data.

Spoiler


#283
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cine merge cu mine luni la donare?

Intrebarea e retorica, ca nici eu nu m-as intalni cu mine, daramite sa mai si donez sange.

Cu toate astea, eu ma duc luni la donare. Celor trei necunoscuti carora le voi salva viata vreau sa le zic doar atat

#284
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020
M am prezentat la un centru pentru donare, dar din pacate n-am putut sa donez din cauza greutatii care era prea mica in raport cu inalitea pe care o am. O sa incerc sa mai pun ceva kg pe mine.

#285
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
N-am mai gasit carnetul de donator, deci am ratat voucherul de la Lidl.

#286
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Am semnat în numele municipalității un protocol pentru 2 ani de zile cu Institutul Național de Hematologie Transfuzională, prin care Primăria Generală se angajează să promoveze donarea de sânge și componente sanguine în București, inclusiv în instituțiile aflate în subordinea sa.
�� Cu ajutorul ASSMB, vom transmite mesaje informative online și offline, vom acorda sprijin logistic INHT în campaniile pe care le va derula și vom ajuta la conștientizarea importanței donării de sânge și componente sanguine.
�� Îndemn toți bucureștenii care pot s-o facă să doneze sânge, ajutând la însănătoșirea și salvarea altor oameni.
Nicusor Dan

De o renovare a Centrului de Transfuzie Sanguina n-a zis. Nici de o marire a valorii bonurilor de masa.

#287
Evonxxx

Evonxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 17.02.2022
Nu am inteles niciodata de ce noi astia cu tatuaje nu putem dona sange, nu se poate face transfuzia la o alta persoana purtatoare de tatuaje? .

#288
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mi-am făcut tatuaj. Pot dona? DA, dar după ce au trecut 6 luni de la momentul în care ai făcut tatuajul.

fără tatuaje cu cel puțin șase luni înainte de donare

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate