Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cumparare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Post"BandiT", on 19 martie 2013 - 11:49, said:

nu ma gandesc la specula, ci la un fel de investitie pe termen lung.
si la un fel de protejare a locului meu de munca, pentru ca eu lucrez la Y.
si nu e vorba de OMV si de Petrom (din pacate).

multumesc

In afara cazului in care esti in conducerea firmei respective, sau ai access la situatia financiara a firmei, la contracte si strategia de viitor, cred ca faci o greseala. Presupunand ca firma la care lucrezi intra intr-un impas, pierde ceva clienti importanti, etc, risti sa ramai si fara job si sa iti scada si actiunile. Nu-ti pune toate oale intr-un singur cos. Investeste intr-o companie total unrelated de a ta.

Eu personal cu ce probleme sunt acuma in europa, mi-ar fi frica sa investesc in orice companie europeana. Daca chiar vrei, mai bine uitate catre piata americana. Eu zis ca riscul sistemic e mult mai mic acolo, dar pe de alta parte exista riscuri crescute pe toate companiile de tehnologie (datorita Coreei). Din acelasi motiv stai departe de asia

#20
andrei_lint

andrei_lint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.11.2006
Eu zic ca e bine de turnat bani acum in bursa. Cu asta mi-am batut capul toata viata de adult si sincer tot o abordare simpla, in care crezi cu adevarat merge cel mai bine.
Exemplu: in fiecare luna investesti o suma de bani PRESTABILITA, in maxim 10 companii, repartizata in mod egal, INDIFERENT de grafice/analiza tehnica (ala e trading nu investing), alese dupa ce intelegi din bilanturi: in mare P/E Ratio cat mai mic, Dividende cat mai mari, Datorii cat mai mici. SI ASTEPTI! Ma refer la minim 10 ani.  Ah. Si nu asculti ce balarii au altii de zis sub nici o forma. (Inclusiv eu?) Si nu cumperi IPO-uri.

In functie de cat de tare de mananca deshtu poti sa inchizi o pozitie daca o firma pierde bani intr-un semestru sau sa iesi doar cand pierde bani un an. P/E Ratio cat mai mic comparativ cu tot indicele bursier (BET - ii gasesti PER-ul pe undeva), sau cu alte companii in aceeasi arie de activitate.

Iar daca asta e prea complicat cauta o banca/SSIF care are un fond care imita indicele bursier (BET-FI pentru SIF-uri as baga eu, BET, BET-C , gasesti ce firme contin pe BVB.ro) si baga bani in ala pana iti vin spume. Cand P/E ratio sare de 20 nu mai bagi bani si daca nu esti pregatit mental sa vezi ca ramai cu jumate sau o treime din ei in juma d an fi super precaut si incepe usor usor sa scoti din ei.  Cand P/E sare de 25-30 deja esti in ditamai bula si totu sta sa crape. Cat e acum? Cam 8. Daca nu stii ce-i ala P/E ratio afla. Daca nu-ti trebuie banii nici cand e clar ca o sa se duca totu dracu tine-i acolo pt k tot o sa faci mai multi bani decat depozite/obligatiuni (fiind cea mai mare frenezie e posibil sa bage toti bani ca nebunii si sa duca cotatiile inca si mai sus chiar daca nu pare plauzibil.)

De citeala e super David Dreman - Contrarian Investment Strategies. Pentru o intelegere mai buna http://www.portfolio...e-anatomy/  . Era o statistica facuta fix in high-urile din 2007-2008, stii cati oameni credeau ca o sa pice bursa? 2%. Cand toata lumea e convinsa ca bursa o sa creasca inseamna ca toata lumea a bagat toti banii in ea si deci nu mai are cine sa bage bani deci nu mai are cum sa creasca. Sper ca are sens.

#21
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014

View Postandrei_lint, on 28 martie 2014 - 11:15, said:

Eu zic ca e bine de turnat bani acum in bursa. Cu asta mi-am batut capul toata viata de adult si sincer tot o abordare simpla, in care crezi cu adevarat merge cel mai bine.
Exemplu: in fiecare luna investesti o suma de bani PRESTABILITA, in maxim 10 companii, repartizata in mod egal, INDIFERENT de grafice/analiza tehnica (ala e trading nu investing), alese dupa ce intelegi din bilanturi: in mare P/E Ratio cat mai mic, Dividende cat mai mari, Datorii cat mai mici. SI ASTEPTI! Ma refer la minim 10 ani.  Ah. Si nu asculti ce balarii au altii de zis sub nici o forma. (Inclusiv eu?) Si nu cumperi IPO-uri.

In functie de cat de tare de mananca deshtu poti sa inchizi o pozitie daca o firma pierde bani intr-un semestru sau sa iesi doar cand pierde bani un an. P/E Ratio cat mai mic comparativ cu tot indicele bursier (BET - ii gasesti PER-ul pe undeva), sau cu alte companii in aceeasi arie de activitate.

Iar daca asta e prea complicat cauta o banca/SSIF care are un fond care imita indicele bursier (BET-FI pentru SIF-uri as baga eu, BET, BET-C , gasesti ce firme contin pe BVB.ro) si baga bani in ala pana iti vin spume. Cand P/E ratio sare de 20 nu mai bagi bani si daca nu esti pregatit mental sa vezi ca ramai cu jumate sau o treime din ei in juma d an fi super precaut si incepe usor usor sa scoti din ei.  Cand P/E sare de 25-30 deja esti in ditamai bula si totu sta sa crape. Cat e acum? Cam 8. Daca nu stii ce-i ala P/E ratio afla. Daca nu-ti trebuie banii nici cand e clar ca o sa se duca totu dracu tine-i acolo pt k tot o sa faci mai multi bani decat depozite/obligatiuni (fiind cea mai mare frenezie e posibil sa bage toti bani ca nebunii si sa duca cotatiile inca si mai sus chiar daca nu pare plauzibil.)

De citeala e super David Dreman - Contrarian Investment Strategies. Pentru o intelegere mai buna http://www.portfolio...e-anatomy/  . Era o statistica facuta fix in high-urile din 2007-2008, stii cati oameni credeau ca o sa pice bursa? 2%. Cand toata lumea e convinsa ca bursa o sa creasca inseamna ca toata lumea a bagat toti banii in ea si deci nu mai are cine sa bage bani deci nu mai are cum sa creasca. Sper ca are sens.

Ce tot spui acolo..sa investesti in 10 companii daca nu esti multimilionar mai bine stai in banca ta.
Platesti mai multe taxe decat sa castigi ceva. Eu prefer sa bag in una sau doua daca e pe termen lung, pe termen scurt deja vorbim de alta treaba.

#22
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Parca investeai pe termen scurt, ti-ai schimbat strategia?
Investind in mai multe companii (cu domenii de activitate diferite), micsorezi riscul unui esec. Diversificarea portofoliului parca se numea... Nu trebuie sa fi multimilionar.

#23
Dragonasu

Dragonasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 19.03.2014

View Postmurgaco, on 28 martie 2014 - 21:20, said:

Parca investeai pe termen scurt, ti-ai schimbat strategia?
Investind in mai multe companii (cu domenii de activitate diferite), micsorezi riscul unui esec. Diversificarea portofoliului parca se numea... Nu trebuie sa fi multimilionar.
Tot pe aia o am si stiu ca investind in mai multe companii micsorezi riscul unui esec, dar problemele ajung cand e vorba de taxe, acolo daca nu ai un broker bun te papa cu toate actiunile investite.

#24
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008
Comisioanele unei investitii sunt aceleasi daca le investesti intr-o singura actiune sau in cinci actiuni diverse. Comisioanele se platesc pe suma investita nu pe numarul de companii la care ai cumparat actiuni. La fel sta treaba si cu impozitul pe un eventual profit.
Cel putin asa stiam. A trecut putin timp de cand am facut ultima tranzactie.
Totusi cred ca diversificarea portofoliului este cea mai buna solutie.

Pe ce bursa investesti?

#25
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013
Eu nu diversific decat daca suma ar fi peste 10k. Joc pe bursa americana, daca sunteti interesati va pot ajuta sa iesiti in profit, astept mesaj pentru cei interesati.

#26
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Te-ai lăsat de comerțul cu mărgele, și acum ți-ai deschis firmă de consultanță financiară?
Ne ajuți să ieșim în profit chiar dacă acum suntem adânc pe pierdere?
Profit, ce profit? De care, în ce valoare, la ce tip de active?
Pune problema pe tapet aici, să vadă toată lumea.

#27
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013

View Postretele, on 12 iulie 2014 - 08:29, said:

Te-ai lăsat de comerţul cu mărgele, şi acum ţi-ai deschis firmă de consultanţă financiară?
Ne ajuţi să ieşim în profit chiar dacă acum suntem adânc pe pierdere?
Profit, ce profit? De care, în ce valoare, la ce tip de active?
Pune problema pe tapet aici, să vadă toată lumea.
nu m-am lasat cum ai tras tu concluzia asta? este una din activitatiile mele,in primul rand nu fac comert cu margele(ci bijuterii aur, argint, murano)Daca pentru tine este acelasi lucru inseamna ca ai lipsuri mari baietel, iar in al doilea rand ce e rau in asta? Sunt curioasa cu ce te ocupi tu de ma tragi la raspundere?
Pe tine in niuciun caz nu vreau sa te ajut, si nu o sa te ajut. Eu anul trecut am iesit 14% profit la ce banca am avut. Pana acum anul acesta sunt 18% profit.
Tu ce cifre ai?
Nu am firma de consultanta dar daca o tin tot asa de ce nu mi-as face :P

#28
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ar trebui să ne excităm când vedem 14-18% profit pe acțiuni?
Păi pe o piață de tip bou, așa cum le place americanilor să spună, e ușor să faci profit, mai ales că ai un orizont de raportare destul de scurt.

Uite, eu ca un băiețel bun la suflet, sunt dispus să te ajut gratis să crești mai mult profitul ăla, că e cam anemic Posted Image

15-20% anual poți câștiga ca venit fix și sigur, din obligațiuni individuale corporatiste cu scor de risc rezonabil (minim B ).
30-50% anual au fost creșteri la multe fonduri mutuale, portofolii de risc mediu, administrate de oameni cu pregătire în domeniu, nu amatoare de chat pe forumuri.
100-200% anual pe destule ETF-uri (de risc ridicat, multiplicate, etc)
Că pe acțiuni individuale, cine a avut noroc, a putut avea și mai mult de 300%.

Acum parcă 14% nu mai e așa de bine, ce zici?

#29
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013
eu zic ca scoti mult fum...nimic concret. Nu vreau sa-ti teoria chibritului dar o totusi o fac pentru ca esti genul de baietel "misogin" care are nevoie sa o primeasca. Daca ai drepturi ai si obligatii, daca ceri  trebuie sa si oferi si tot asa. Referitor la cu tapetul hai sa facem un preent screen cu ce rezultate ai tu in cont si apoi o sa le pun si eu.
Daca e cum spui tu ca ai rezultatele jos palaria esti mai bun, daca nu vorbele tale nu valoreaza 2 bani.
Imi place sa vorbim concret si nu sa aberam sa umplem forumul.

#30
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Pai sa vorbim concret. Daca tot te-ai laudat prima cu rezultatele tale, pune „preent” screenul sa vedem cum ai castigat 14%. Ca e mult sau putin asta e altceva. Si eu ma pot lauda ca in 2006-2007 am avut o crestere de 70%. Dar cum spunea si retele, era piata bull (adică taur, nu bou).

#31
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013

View PostWittmann2, on 13 iulie 2014 - 19:10, said:

Pai sa vorbim concret. Daca tot te-ai laudat prima cu rezultatele tale, pune „preent” screenul sa vedem cum ai castigat 14%. Ca e mult sau putin asta e altceva. Si eu ma pot lauda ca in 2006-2007 am avut o crestere de 70%. Dar cum spunea si retele, era piata bull (adică taur, nu bou).
Sa inteleg ca aici asa se poarta trimitem femeile la oala si apoi cand nu mai putem apelam la altul sa ne ia apararea. Ce barbatie aveti?

Va fac invitatie la amandoi sa postati un "preent" pe ultimele 3 luni, ca sa nu fie cand era piata de tip bull ci cand era piata inversa. Daca nu puteti sa faceti un preent va rog nu va mai criticati cand voi nu aveti nicio performanta.

#32
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010

View Postbijuteriadasinu, on 11 iulie 2014 - 18:03, said:

Eu nu diversific decat daca suma ar fi peste 10k. Joc pe bursa americana, daca sunteti interesati va pot ajuta sa iesiti in profit, astept mesaj pentru cei interesati.

Uite eu as fi interesat, am jucat si eu acum cativa ani dar fiind short trader nu m-am pricopsit, am ajuns un fel de gambler si m-am lasat pagubas
Un 15-20% anual e super daca nu exista riscuri, dar nu vad cum

#33
667

667

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.02.2012

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:

In aldoilea rand, cam care ar fi cele mai bune companii (romanesti / straine, nu conteaza) stabile pe termen lung si cu dividente competitive?

Tu chiar ai impresia ca este cineva atat de prost incat sa stie o metoda de a face bani si sa ti-o dea tie?

Edited by 667, 14 July 2014 - 07:43.


#34
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postbijuteriadasinu, on 14 iulie 2014 - 00:36, said:

Sa inteleg ca aici asa se poarta trimitem femeile la oala si apoi cand nu mai putem apelam la altul sa ne ia apararea. Ce barbatie aveti?

Fato, nu te-a trimis nimeni la cratita! Si eu, si retele ti-am cerut acelasi lucru: arata-ne concret ce ai facut. Ce actiuni ai cumparat, cate, la ce pret, ce ai avut in vedere la cumparare, cand le-ai vandut, la ce pre, ce ai avut in vedere la vanzare. Poate retele a fost mai agresiv, insa in mare a zis acelasi lucru ca si mine. Vorbe mari și goale au mai fost zise pe aici. In urma cu ceva vreme era unul care isi facuse un blog pe care citeai chestii de genul: Fii indraznet, nu fi lacom, etc. Nimic concret. I-am zis si lui acelasi lucru. Crezi ca a revenit sa explice ceva? Nu!
Asa ca daca ai ceva de impartasit, fii libera sa o faci. Asteptam cu totii idei sa le punem in dezbatere. Pe aici sunt o multime care habar nu au ce inseamna bursa si pentru care piata de capital inseamna Forex ori mai rau, chestii de genul FNI ori Caritas.

#35
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013

View PostWittmann2, on 14 iulie 2014 - 07:56, said:

Fato, nu te-a trimis nimeni la cratita! Si eu, si retele ti-am cerut acelasi lucru: arata-ne concret ce ai facut. Ce actiuni ai cumparat, cate, la ce pret, ce ai avut in vedere la cumparare, cand le-ai vandut, la ce pre, ce ai avut in vedere la vanzare. Poate retele a fost mai agresiv, insa in mare a zis acelasi lucru ca si mine. Vorbe mari și goale au mai fost zise pe aici. In urma cu ceva vreme era unul care isi facuse un blog pe care citeai chestii de genul: Fii indraznet, nu fi lacom, etc. Nimic concret. I-am zis si lui acelasi lucru. Crezi ca a revenit sa explice ceva? Nu!
Asa ca daca ai ceva de impartasit, fii libera sa o faci. Asteptam cu totii idei sa le punem in dezbatere. Pe aici sunt o multime care habar nu au ce inseamna bursa si pentru care piata de capital inseamna Forex ori mai rau, chestii de genul FNI ori Caritas.
hai sa trecem peste acest moment penibil si neconstructiv. Nu mai conteaza ai sarit in apararea lui cu toate ca vina a lui era, el m-a jignit si tot pe mine m-ai scos tap ispasitor, ca ma laud etc.

#36
bijuteriadasinu

bijuteriadasinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.01.2013

View Postaustralis, on 14 iulie 2014 - 01:24, said:

Uite eu as fi interesat, am jucat si eu acum cativa ani dar fiind short trader nu m-am pricopsit, am ajuns un fel de gambler si m-am lasat pagubas
Un 15-20% anual e super daca nu exista riscuri, dar nu vad cum
Uite o sa-ti pun un print pe ultimele 3 luni asa cum am promis si sa-ti faci o idee cum joc. Nu sunt day trader si joc numai actiuni americane, la romani nu m-am bagat si nici nu cred ca o sa o fac prea curand. Intru in piata cand gasesc o oportunitate, Spre exemplu acum caut o noua oportunitate pentru a intra in piata, dar mai astept putin sa se termine criza din Israel sau se mai linisteasca apele. Strategia mea este sa cumpar si sa vand printre giganti (este singura strategie din ce am incercat care ma scoate de fiecare data pe verde). Risc este in orice activitate ai avea dar imi place sa cred ca il controlez ori este cat mai mic posibil. Daca ceva mi-a scazut cu 5% am vandut nu mai stau niciun minut.
Cum vi se par performantele mici mari, nu accept sa va bateti joc de munca mea, Accept comentari constructive, care isi au rost si de ce nu care imi pot sau ne pot imbunatatii activitatea.
Cum pot pune print screen-ul ca nu am permisiunea sa adaug imagine pe acesta forum...

Edited by bijuteriadasinu, 14 July 2014 - 08:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate