Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Cumparare actiuni

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
thereau

thereau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.11.2006
Salutare,

Ma bate gandul sa investesc o suma in actiuni BVB, insa nu prea stiu mare lucru in acest domeniu si as vrea sa cunosc care sunt pasii necesari pentru a cumpara actiuni la o anumita companie? Nu stiu exact cum se procedeaza, trebuie in mod obligatoriu sa contactez o firma intermediara (banca, brokeri etc)?
In aldoilea rand, cam care ar fi cele mai bune companii (romanesti / straine, nu conteaza) stabile pe termen lung si cu dividente competitive?

Va multumesc anticipat.

#2
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:

Salutare,

salut

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:


Ma bate gandul sa investesc o suma in actiuni BVB

proasta idee

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:


insa nu prea stiu mare lucru in acest domeniu

pai si atunci de ce vrei sa risti aiurea?

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:


trebuie in mod obligatoriu sa contactez o firma intermediara (banca, brokeri etc)?

exact, si o-r sa te jupoaie de comisioane

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:


In aldoilea rand, cam care ar fi cele mai bune companii (romanesti / straine, nu conteaza) stabile pe termen lung si cu dividente competitive?

absolut niciuna, toate sunt in pragul falimentului

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:

Va multumesc anticipat.

ne multumesti degeaba

#3
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
apeleaza la un broker sa te ajute.
Sunt oameni care au facut scolala in acest domeniu, pune-i sa faca ce stiu ei mai bine.
Succes.

Daca aveai bani/te gandeai sa faci aceasta actiune acum approx 2 ani, te imbogateai cu actiunile brd.

#4
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Daca nu ai cunostinte solide de economie + ponturi de incredere sansele sa pierzi bani sunt foarte mari...

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Mai bine te interesezi cum sa investesti in actiunile de afara la companiile mari. Nu vei obtine mare profit mai ales la suma mica, dar decat sa risti sa-i pierzi mai bine pe calea asta.

#6
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postapanoiu, on 17 februarie 2013 - 18:14, said:

apeleaza la un broker sa te ajute.

(adica sa te jupoaie de bani)

View Postapanoiu, on 17 februarie 2013 - 18:14, said:

Sunt oameni care au facut scolala in acest domeniu, pune-i sa faca ce stiu ei mai bine.


cea mai buna poata pe ziua de azi Posted Image

View Postapanoiu, on 17 februarie 2013 - 18:14, said:

Succes.

o sa ai nevoie

View Postapanoiu, on 17 februarie 2013 - 18:14, said:

Daca aveai bani/te gandeai sa faci aceasta actiune acum approx 2 ani, te imbogateai cu actiunile brd.


da, mai precis ai fi pierdut vreo 30% din suma, iar daca ai mai sta cu ele ai pierde si mai mult,
iar dividendele de la brd sunt o gluma proasta,
cu escrocii aia de la societe generale in actionariat n-o sa pupi in viata ta dividende mari

View PostBlue_Ivy, on 17 februarie 2013 - 18:19, said:

Mai bine te interesezi cum sa investesti in actiunile de afara la companiile mari. Nu vei obtine mare profit mai ales la suma mica, dar decat sa risti sa-i pierzi mai bine pe calea asta.

alta prostie, TOATE ACTIUNILE DIN TOATA LUMEA SUNT EXTREM DE SUPRA-EVALUATE!!!
si chiar daca n-ar fi, ca sa tranzactionezi cu companii de afara comisioanele sunt si mai mari
omule stai in banca ta, s-au facut bani calumea prin 2009, a fost odata... acum vine prapadul!!!

#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
@dhaneey: Ti-ai luat pastilele azi? Habar n-ai ce vorbesti dupa ce raspunsuri vad ca dai.

#8
thereau

thereau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 16.11.2006
Ok, daca exista comisioane atat de mari, atunci oamenii de ce mai tranzactioneaza (!?)...trebuie sa existe si un profit

#9
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBlue_Ivy, on 17 februarie 2013 - 18:39, said:

@dhaneey: Ti-ai luat pastilele azi? Habar n-ai ce vorbesti dupa ce raspunsuri vad ca dai.

hai nu mai spune, si ia zi cu ce anume nu am eu habar?


View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:41, said:

Ok, daca exista comisioane atat de mari, atunci oamenii de ce mai tranzactioneaza (!?)...trebuie sa existe si un profit

de tampiti Posted Image

#10
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:

Salutare, Ma bate gandul sa investesc o suma in actiuni BVB, insa nu prea stiu mare lucru in acest domeniu si as vrea sa cunosc care sunt pasii necesari pentru a cumpara actiuni la o anumita companie? Nu stiu exact cum se procedeaza, trebuie in mod obligatoriu sa contactez o firma intermediara (banca, brokeri etc)? In al doilea rand, cam care ar fi cele mai bune companii (romanesti / straine, nu conteaza) stabile pe termen lung si cu dividente competitive? Va multumesc anticipat.
Intra pe www.bvb.ro uita-te pe graficul Fondului Proprietatea sau oricare Societate mai cunoscuta din Romania si "spune":
- De ce este bine sa investesti acum la BVB?
sau
- De ce este rau sa investesti acum la BVB?

Edited by poadol, 17 February 2013 - 19:22.


#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postthereau, on 17 februarie 2013 - 18:06, said:

Ma bate gandul sa investesc o suma in actiuni BVB, insa nu prea stiu mare lucru in acest domeniu si as vrea sa cunosc care sunt pasii necesari pentru a cumpara actiuni la o anumita companie? Nu stiu exact cum se procedeaza, trebuie in mod obligatoriu sa contactez o firma intermediara (banca, brokeri etc)?
In aldoilea rand, cam care ar fi cele mai bune companii (romanesti / straine, nu conteaza) stabile pe termen lung si cu dividente competitive?

Va multumesc anticipat.

O sa ignor raspunsurile de mai sus si o sa-ti raspund direct la intrebari si probleme:
1. Ar trebui sa te apuci sa inveti despre acest domeniu pentru ca altfel n-ai cum sa castigi. Urmaresti stiri despre companii, citesti carti despre investitii la bursa, cauta resurse pe internet. Ar fi important sa gasesti singur lucrurile relevante dar poti incepe si de aici http://ghid.agf.ro/ - este un ghid scris de un investitor care a inceput ca si tine, de la 0. Dupa ce citesti tot, esti pe drumul cel bun.

2. Pasii necesari sunt urmatorii: Faci o lista cu brokeri, vezi cine are reprezentanta in orasul tau, sau in orasul cel mai apropiat, faci niste comparatii de preturi la comisioane si apoi te duci si-ti deschizi un cont, ocazie cu care vei semna cateva zeci de pagini de contract pe care ar fi foarte bine sa le citesti. Presupunand ca ai facut contract cu un broker care-ti da acces la o platforma online, intri pe platforma, cauti compania ale carei actiuni vrei sa le cumperi si rupi ask-ul, adica te apuci si cumperi la pretul oferit. Evident, ulterior vei vedea ca puteai sa cumperi mai ieftin, dar ai ajuns deja la momentul in care experienta si cunostintele costa.

3. Principalul sfat pe care pot sa ti-l dau in legatura cu alegerea unei companii in care sa investesti, este sa nu te iei dupa nici o recomandare. Urmatorul sfat este sa cumperi actiuni ale unor companii cat mai mari si solide, astfel sunt sanse mai mici sa dea in bot companiile respective. Vezi care sunt companiile care sunt in indexul bursier BET si investeste in ele. Daca vrei absolut neaparat sa-ti sau un nume de companie, recomandarea mea este sa investesti in compania Casa de Bucovina - Club de Munte. Este o companie superba, da dividend in fiecare an si are reducere la tarifele de cazare pentru actionari.

Apropo, daca nu reusesti sa te hotarasti pe anumite companii, investeste intr-un fond care la randul lui investeste in companii. Evident o sa-ti ia comision de administrare si n-o sa ai niciodata randamentul pe care l-ai avea daca ai investi direct, dar eviti anumite greseli pe care managerii fondului nu le-ar face.

#12
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007
alta prostie, TOATE ACTIUNILE DIN TOATA LUMEA SUNT EXTREM DE SUPRA-EVALUATE!!!
si chiar daca n-ar fi, ca sa tranzactionezi cu companii de afara comisioanele sunt si mai mari
omule stai in banca ta, s-au facut bani calumea prin 2009, a fost odata... acum vine prapadul!!!

Nu a zis nimeni ca nu poate intra cu un sell short :D

#13
Eivissul

Eivissul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 12.11.2008
Daca ai bani de investit eu zic sa-i bagi in aur si/sau argint

#14
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Cele mai bune actiuni, in opinia mea, sunt la Google: http://www.etoro.com...Click.aspx  - aici poti cumpara o parte din Google...

E in continua crestere si nu cred ca va inceta sa mai creasca...

#15
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostEivissul, on 25 februarie 2013 - 17:36, said:

Daca ai bani de investit eu zic sa-i bagi in aur si/sau argint
lasa-ne sefule, ca si acum plange masa de cata scadere este si pe aur si pe argint in ultimul an

#16
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
nu mai deschid alt topic...
Buna ziua,
ma intereseaza o "strategie" de achizitionare actiuni...
Se dau 2 societati pe actiuni, numite X si Y.
X detine 48% din actiunile lui Y. (X e actionar majoritar la Y)
Actiunile lui X au valoare mai mica pe bursa decat actiunile lui Y.
Actiunile lui X sunt relativ constante, actiunile lui Y sunt pe o
usoara panta ascendenta.
Eu , ca investitor de viitor, ce ar fi mai bine sa cumpar?
actiuni de-ale lui X sau actiuni de la Y ?
Cumparand actiuni la X, nu sunt automat si actionar la Y ?

(Eu sunt angajat la societatea Y si-mi dau seama ca in viitorul apropiat,
actiunile lui Y vor creste incet, dar sigur)

Deci, aveti vreun sfat ptr, mine?
Multumesc!

#17
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Post"BandiT", on 18 martie 2013 - 16:10, said:

nu mai deschid alt topic...
Buna ziua,
ma intereseaza o "strategie" de achizitionare actiuni...
Se dau 2 societati pe actiuni, numite X si Y.
X detine 48% din actiunile lui Y. (X e actionar majoritar la Y)
Actiunile lui X au valoare mai mica pe bursa decat actiunile lui Y.
Actiunile lui X sunt relativ constante, actiunile lui Y sunt pe o
usoara panta ascendenta.
Eu , ca investitor de viitor, ce ar fi mai bine sa cumpar?
actiuni de-ale lui X sau actiuni de la Y ?
Cumparand actiuni la X, nu sunt automat si actionar la Y ?

(Eu sunt angajat la societatea Y si-mi dau seama ca in viitorul apropiat,
actiunile lui Y vor creste incet, dar sigur)

Deci, aveti vreun sfat ptr, mine?
Multumesc!
Vorbesti despre OMV si Petrom? Pare ca da, insa hai sa vorbim despre X si Y.

Cum adica X are valoare mai mica pe bursa decat Y? Toata compania X care detine 50% din Y valoareaza mai putin decat Y? Nu spun ca e imposibil, dar e de obicei ciudat.

Valoarea companiei X este data de 48% din valoarea companiei Y + restul valorii sale.
Valoarea companiei Y este data doar de valoarea propriei companii.

In situatia data de tine, poti cumpara actiuni la X si esti indirect actionar la Y, dar nu vei beneficia de intreaga crestere a Y (ci numai de 48%) si in plus vei fi afectat de performanta companiei X care poate fi buna sau proasta. In principiu X va beneficia de cresterea actiunilor Y, dar nu in acelasi ritm (poate fi mai repede sau mai incet).

Daca tu crezi in compania Y si poti cumpara actiuni acolo, ideea cea mai buna este sa faci chiar asta.

Pe de alta parte sunt diverse discutii:
- daca sunt in alta moneda, de exemplu X este in Euro, Y este in lei, investind in X vei avea o alta protectie la devalorizarea leului (nu totala pentru ca pana la urma Y este o companie care functioneaza in lei)
- in cazul in care compania X este mai diversificata in cazul in care vor aparea prbleme in viitor cu Y, vei fi putin protejat, dar daca vor aparea cresteri mari nu vei beneficia cu totul
- in cazul in care ti se ofera actiuni la compania X printr-un program destinat angajatilor, este posibil sa faci niste economii substantiale comparat cu achizitia de la bursa a actiunilor companiei X.

Oricum, daca te gandesti sa speculezi ca X creste si Y ramane constant, nu cumpara Y pentru ca probabil exista 100 de motive pe care nu le cunosti pentru care se intampla acest lucru.

#18
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
nu ma gandesc la specula, ci la un fel de investitie pe termen lung.
si la un fel de protejare a locului meu de munca, pentru ca eu lucrez la Y.
si nu e vorba de OMV si de Petrom (din pacate).

multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate