Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tomate,vinete

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
La fasole nu ma pricep.Am pus ceva anul trecut de la Agrosem ,dar nu mai stiu ce.Asta ca sa nu spun ca n-am pus si fasole,dar nu m-a interesat in mod direct.

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@alin1me:
Din tomate-vinete, ai dat-o în fasole.
Aria de legumicultură este mare, ia te rog şi citeşte pe îndelete iar apoi pune punctual întrebările la care nu ai găsit răspuns.
Pe Rodica ai stors-o de informaţii, mai las-o să respire oleacă...

#21
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
8500 de fire? te costa cel putin 4000 lei numai rasadul, mai adauga restul de cheltuieli pana le vinzi si vezi daca e rentabil!

#22
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Rasadurile mi le fac io din samanta cumparata !

#23
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@Alin1me
Cand insamantezi? Unde? Cum? Ce Legume? 8500 de fire? Deja treci la profesionism! Spor la semanat si la caldurica!

#24
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
@1orgu  Ms

Io cultiv in fiecare an circa 1000 tomat, 500 vinete ,900 ardei.

Deci la mine in zona nu exista legumicultori mari care sa cultive tomate pentru vanzare
Deci stiu cat de cat cum se cultiva.Pamantul a fost ingrasat cu gunoi de grajd.
Eu cred ca voi face PFA sau certificat de productor ca sa pot vinde legal .
Eu as avea unde sa vad legumele nar fi probleme ca nas avea unde sa le vand
Pentru irigat voi folosi 2 fantani care au izvoare bune de apa.
Tomatele le voi repica si le voi pune pe pari din 2 in 2 metri  cu ata fiecare tomata.

#25
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Prima etapa de obtinere a rasadurilor se numeste insamantare. Care poate sa fie de obicei de doua feluri: direct in substrat, sau mai eficient in tavite alveolare. Pentru obtinerea rasadurilor timpurii este nevoie de factorul ,,caldura''. Apoi este nevoie de repicare in suporturi alveolare, pahare, ghivece, mai mari. Dupa ceea trebuie asigurata rarirea (spatierea) celor din urma mentionata. Pana la pfa si valorificare, este obligatoriu sa treci prin aceste etape. Cum procedezi cu insamantarea? Cum procedezi cu asigurarea caldurii necesara rasdurilor? Banuiesc ca vrei sa beneficiezi de timpurietate.

#26
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Vreau sa pun intrun melegar care la randu lui va fi pus intrun solar mic anume pentru el .
Dupa parea ta ar merita legume in camp nu ?Irigate si cu ajutor de la azot nu ?

#27
veldsla

veldsla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.02.2013
Inainte sa te apuci sa ajuti cu azot, te duci si sondezi terenul, faci analiza solului, vezi ce lipseste si abia apoi completezi cu elementele lipsa.
Daca nu cunosti terenul, cere referinte la vecini ce s-a cultivat pe el, ce boli si daunatori sunt prin zona. Vezi daca prin zona are cineva  culturi de : cartof, ardei, vinete, este primul semnal ca poti avea boli si daunatori comuni.

#28
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am si eu o intrebare: vinetele se copilesc si se leaga pe harag?
Cele 50 de fire de vinete pe care le-am pus au vreo 50-60 cm, nu au fost copilite niciodata (unele au chiar si 4 brate) si ma intreb daca prin natura lor vor fi capabile sa sustina fructele cand acesetea se vor mari?
Trebuia sa mai rup din grate si sa las maxim 2?
Macar sa invat pentru viitor.

#29
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Ma poate lamuri cineva daca se copilesc sau nu vinetele?

#30
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Copilirea este o tehnica. In functie de varietate, conditii, scopul productiei, microclimat, copilirea poate fi mai avantajoasa (sau nu) comparativ cu necopilirea.

Daca as cultiva vinetele in solar si as urmari o productie ridicata + daca as avea un hibrid care ar raspunde bine la copilire, as conduce vinetele pe doua brate si le-as copili.

Daca as creste in gradina 20 de fire, nu le-as copili, dar le-as palisa spaniol, adica as trece varful de crestere si lastarii printre fire paralele etajate la cate 30 cm pe inaltime, fire legate pe araci distantati la 2 metri (in acest interval intra 4 plante). Astfel, greutatea fructelor s-ar descarca pe fire si nici fructele nu vor fi in contact cu solul. As alege si un hibrid / soi care sa faca vinete de circa 0.5 kg (sau le-as culege cand ating aceasta greutate), altminteri firele se vor apleca mult.

In camp, evident, fara copilire, fara palisare, pentru ca te costa manopera sau materialele mai mult decat merita.

In cazul tau, poti incerca pe 10 fire copilire + eventual palisare ca sa vezi astfel diferentele de comportament.

Edited by jumborom, 14 July 2013 - 19:49.


#31
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc

#32
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Cum sa scap de aceasta boala le-am stropit cu topsin 500 sc doza tripla adica 30 ml la 10 litri de apa si mi se pare ca unele nau scapat de aceasta boala
[ http://www.horticultorul.ro/wp-content/uploads/2010/08/Ofilirea-vasculara-la-vinete-sectiune-in-planta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Alin1me, 25 July 2013 - 12:18.


#33
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Verticilioza si fuzarioza se trateaza cu solutie de Topsin cu fix 10 ml la 10 l apa cate 300-500 ml la radacina plantei.
Foliar se poate folosi Topsin cu aceeasi concentratie  doar preventiv adica inainte sa ai simtome pe plante, dar rata de succes este mica.
Singura varianta sigura este la radacina si cu specificatia ca trebuie sa respecti timpul de pauza pana la recoltat de 14 zile.

#34
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Deci, la mine jale mare-ntre vinete, acum cateva ile ma laudam ca vinetele mele sunt mandre ca nimeni altele, nestropite chimic deloc. Ei bine, alaltaieri nu le-am viitat iar ieri cand le-am inspectat, surprie-surprize...dupa cum se prezentau, FUZARIOZA!  Am plonjat in cutia cu 'doftorii', am umplut rapid un bidon cu Topsin si da-i si stropeste si toarna la radacina! Sper sa aiba efect, ca ma seaca la inima treaba asta Posted Image

Intrebare: ciuperca ramane bine-mersi in sol pana anul viitor? Daca da, cum se poate deinfecta solul?  Ca citeam pe undeva ca dupa o cultura care s-a pricopsit cu aceasta boala sa nu se mai planteze pe acelasi loc timp de 4 ani...cam problema la mine

Edited by claudia313, 31 July 2013 - 21:49.


#35
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Claudia, tu nu procedezi la o rotatie a culturilor in gradina, pe baza de rotatie la 4ani?
Eu ma stradui sa pastrez o rotatie pe baza de cinci ani, impartind culturile in urmatoarele grupe:
-solanacee (rosii, vinete, ardei, cartofi, tomatillo)
-bostanoase (castraveti, dovlecei, momordica, bostani, pepeni, etc)
-fasoloase
-bulboase (ceapa, usturoi, praz, ceapa bunching, esalota)
-varzoase
problema e ca desi imparti gradina in cinci suprafete egale, necesitatile de consum nu sunt egale, si atunci copletez zonele cu alte grupe de plante, gen radacinoase (umbelifere), bame, plante aromatice, alte curiozitati.

Edited by subway_guru, 31 July 2013 - 22:57.


#36
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu, guru, nu le rotesc in halul ala, desi ar trebui, de exemplu rosiile in ultimii 3 ani sunt pe acelasi loc, doar ca in fiecare toamna am fertilizat pamantul cu balegar si in timpul sezonului le dau macerat de gainat, ca sa le asigur nutrientii necesari. Altele se mai rotesc, dar oricum nu trec 4 ani pana sa revina pe o fosta pozitie.

Chestia e ca unde am acum vinetele nu am mai avut niciodata, in primul rand pentru ca anul trecut am cultivat prima data, dar pe alt loc si nu au avut boli deloc. Acum am in doua locuri si culmea e ca in ambele pozitii atacul s-a declansat deodata!

Edited by claudia313, 31 July 2013 - 23:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate