Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tomate,vinete

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Merta sa pui legume pe circa 20 ari pentru comert ?Sar scoate ceva bani ?Daca stiti ceva despre soiul de tomate Bobcat f1 ? Tolin f1 se poate cultiva in camp ?
Leas asigura udare odata la 2 zile.Am bagat gunoi de grajd si intentionez sa bag si azot ?Astept paresi si sfaturi

#2
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
cultiva niste gramatica,da-te-n spanac.....

Edited by knauf75, 16 February 2013 - 13:37.


#3
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Mai bine nu ziceai nimik

#4
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
taci din gura,ca am corectat.

#5
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Din cate stiu,Tolin este cu crestere nedeterminata,necesitand sistem de sustinere.Se poate cultiva si in camp.Cat despre profitabilitate... depinde in ce zona a tarii stai.Daca locuiesti in zona Galati e mai dificil ,ca si concurenta este foarte mare si din cate inteleg esti incepator.Gandeste-te la o "retea de distributie" si apoi faci calcule.Este doar parerea mea si eu chiar te incurajez sa te axezi pe legume ( nu numai tomate,ci si vinete,ardei,conopida,etc )Bafta!Posted Image

#6
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Frate mai greseste si omul odata.Nu va mai certati!
Vreau sa spun ca voi cultiva 5.000 plante rosi si 2.500 vinete si 1.000 ardei.Alea 8.500 vor fi cumparate.Voi mai pune si traditionale pe langa astea voi mai pune cel putin 5 ari de fasole oloaga verde pentru comert si pentru mine

Rodica io stau in jud Tg Mures.
Tomatele le voi pune pe ata si voi pune pari din 2 in 2 metri

Deci prin zona mea cred ca io am cultivat ce mai mult anul trecut 1.000 fire tomate .Nu vred ca nici de acum nu voi avea concurenta petru ca am un pr care pune 10.000 fire vine dar el va vinde in oras.Doar el putea sami faca concurenta altcineva nu.Deci io o sa vad legal pentru ca am proiect masura 141 in desfasurare cred ca va fi aprobat 80 la % deci prin urmare va trebui sa fac  pfa si daca va fi nevoie voi face si factura petru a vinde si in magazine mai mari

Edited by Alin1me, 16 February 2013 - 13:55.


#7
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Daca as fi in locul tau as pune mai multi ardei (gogosari,kapia,ardei gras rosu si galben) pentru ca si pretul pe kg e mai mare.
Anul trecut eu am pus (tot in camp,dar locul e ingradit si am pus si irigare prin picatura)pentru consum propriu vinete Aragon F1,gogosari Kabala F1,ardei gras Red Jacket F1,ardei gras galben Amy F1,kapia Ureche de elefant, toate cu productivitate foarte buna.
Pentru tomate am sa incerc anul acesta un pont si am sa trec prin tulpina rasadului,imediat dupa ce-l pun in pamant ,un fir de cupru.Se pare ca fereste planta de mana.

#8
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Deci Rodica ms pentru sfaturi.Vinetele aragon cum s-au comportat ? cam ce producţie fac ?
Au un aspect plăcut ?

Edited by scaiba, 16 February 2013 - 14:04.


#9
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Vinetele Aragon sunt foarte robuste si am avut si vinete de 1,3kg/buc.Eu le-am plantat langa o sola cu rosii nedeterminate(pe arac) si le-a cam umbrit.In momentul in care am desfiintat cultura de rosii,vinetele au avut o explozie de flori si au legat remarcabil.Rezista foarte bine la calduri mari, dar cred ca temperaturile mai scazute le priesc mai bine.Sunt recunoscute ca fiind foarte foarte productive.Sunt foarte atractive ca aspect si au gust bun.Vinetele au avut intre 600-1,3 kg/buc.

Iar terenul a fost ingrasat doar cu gunoi de grajd si nu am stropit cu nimic chimic.
Primavara am stropit cu macerat de urzica.

#10
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Rodica, cam câte flori face o planta aragon asa, aproximativ ?
Vinetele si tomatele in zona mea sunt foarte cautate !

Edited by scaiba, 16 February 2013 - 14:12.


#11
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Of ,Doamne, cam grea intrebarea!Ca nu le-am numarat, dar crede-ma ca merita.Eu am avut doar 40 rasaduri si am sustinut 2 familii (pus la congelator, facut o groaza de zacusca...) plus ca am dat si la vecini.Spre sfarsitul lui noiembrie cand am desfiintat cultura inca mai aveau flori.Probabil ca daca nu le umbream erau si mai productive.E doar o supozitie.Am sa vad anul asta daca este adevarata.

#12
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Tomate ai plantat?Si ce soi ?Care dintre  ardei ce iai pronuntat este mai productiv in greutate nu in cantitate?
Cam cate plante ai pus pe rand de vinete?

Edited by Alin1me, 16 February 2013 - 14:28.


#13
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Tomate am avut Keren F1, cu crestere determinata.Ce pot sa-ti spun despre soiul asta este ca mie personal nu prea mi-a placut.Este un soi care se preteaza mai mult pentru bulion,suc de rosii,adica pentru procesare.Nu prea au zeama si nici seminte, in schimb sunt productive.Cu crestere nedeterminata am pus soiuri care nu erau hibride,nu mai stiu numele.
La ardei gras, de departe ,cu gust dulce si foarte mari ,pulpa groasa - Red Jacket
Gogosarii si ei foarte mari si productivi,cu pulpa groasa, dar nu foarte dulci.In schimb poti face furori la piata cu ei.

Ardeii grasi rosii sunt ca cei pe care-i vezi in supermaket iarna

#14
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Cam care ar fi greutatea medie la red jacket ?

#15
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Cam asa arata.

Attached Files



#16
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Stiu cum arata m-am uitat pe un site dar nu am gasit cam ce productie are si nici cat are un fruct

Edited by scaiba, 16 February 2013 - 14:51.


#17
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Hai sa-mi dau cu parerea din nou.Cam 4-5/kg.Vezi?Daca m-as fi dus la piata cu ei as fi stiut,dar nu m-a interesat cate grame pe bucata are o leguma.Ardeii sunt foarte mari.
Acum sa nu ma intrebi cate fructe face o planta ca nu stiu.Posted Image

#18
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Rodica sti vreun soi de fasole oloaga buna pentru pastai verzi ?

Poate ma enervez si pun tot pamantul de langa casa adica 50 de ari .Dar macar stiu ca scot cva bani sa ies din banci macar

Edited by Alin1me, 16 February 2013 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate