Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Parinti vs copii

- - - - -
  • Please log in to reply
311 replies to this topic

#1
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Hei ! :) Revin din nou cu un subiect .

Ce parere aveti despre parintii care le impun copiilor lor niste hotarari foarte importante in viata lor ? Cum ar fi alegerea unui liceu / facultati sau alte lucruri de genul ... ( " nu ca as fi un exemplu " )

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Parintii, in mod natural, doresc binele copiilor.

#3
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 19.08.2006
parca ceva mai bine decat cei de ii lasa de izbeliste.

#4
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Da , inteleg . Posted Image) Dar ma refer la alegerea unei specialitati anume ... de exemplu , copilu' vrea la facultate la ... Jurnalism / Academie de Politie / Relatii Internationale s.a si parintii vor sa se duca la liceu la un profil de chimie-biologie .
Nu e vorba ca ii vor binele copilului , ptr. ca e clar ca asta vor , dar nu asculta deloc opiniile copilului si/sau nu au incredere in el .

P.S : Vorbesc despre copiii aceia care vor sa ajunga ceva , chiar daca ar fi lasati de izbeliste . Posted Image)

Edited by xJully, 11 February 2013 - 19:24.


#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,488
  • Înscris: 10.08.2005
de ce aleg parinti sa nu incurajeze visul plodului?

#6
Extraterestru

Extraterestru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 30.01.2013

View PostxJully, on 11 februarie 2013 - 19:04, said:

Hei ! Posted Image Revin din nou cu un subiect .

Ce parere aveti despre parintii care le impun copiilor lor niste hotarari foarte importante in viata lor ? Cum ar fi alegerea unui liceu / facultati sau alte lucruri de genul ... ( " nu ca as fi un exemplu " )
O idee buna!
Eu am avut mana libera si am facut o ... Am baut, am fumat, am trait viata pâna când am terminat generala/liceul... La facultate am mers eu pe ce am stiut(dar aici este decizie luata în calitate de om mare).
Cred ca toti avem vreo idee "Ce facem cu Copilul?" Eu sigur îmi trimiteam copilul la un liceu privat cu camere, cataloage virtuale and shit: M-ar interesa doar sa îsi vada de treaba! Notele nu m-ar interesa!

Edited by Extraterestru, 11 February 2013 - 19:29.


#7
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Deja cand dai la o facultate nu consider ca parintii ar putea sa iti impuna unde sa mergi, ai 19 ani cand termini liceul , esti capabil sa faci o alegere in viata, si nici nu mai au cum sa iti impuna ceva fara voia ta. Oricum , daca lor li se pare stupid ce vrei sa faci, nu o sa fie de acord, dar ar trebuii totusi sa te sustina.

@xJully, din cate am citit mai mult din postarile tale mai vechi, tu parca vroiai sa dai la academia de politie, si probabil acum esti clasa a 9-a, dar nu sunt sigur, corecteaza-ma daca ma insel.
Exemplul dat de tine este aleatoriu sau tu esti aceea carora parintii ii impun ce sa faca?

Edited by AIVV, 11 February 2013 - 19:31.


#8
Extraterestru

Extraterestru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 30.01.2013

View PostMarianG, on 11 februarie 2013 - 19:26, said:

de ce aleg parinti sa nu incurajeze visul plodului?
Ca stiu mai bine? Ca la vârsta la care am mers la liceu aveam obiectivele asa:
1 - Fete
2 - Bere.
3 - Fumat.
4 - Sa nu las vreuna gravida!
Ar însemna sa mint daca trec de punctele astea 4... doar asta am facut tot liceul!

#9
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
@AIVV alea-s vechi ( de anul trecut Posted Image) ) . Dar nu vorbeam neaparat despre mine , eu am cam reusit sa scap de asta Posted Image) .. ai mei vroiau sa ma duc la liceu militar si bla , bla , bla .. Dar mi-am amintit azi cum ma simteam cand tot incercau sa ma faca sa ma duc la acel liceu si eu chiar nu vroiam ...

Sunt pe a 8-a ! Posted Image

Cat despre politie , mi-am cam schimbat parerea :)) .. Da , vroiam sa ma duc la Academie , dar mi-a cam trecut ! :)

Edited by xJully, 11 February 2013 - 19:35.


#10
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
Cateodata stiu ca e mai bine, cateodata au doar iluzia ca stiu ei ce e mai bine pentru noi.
Si eu am fost lasat mai liber, toate deciziile au fost luate de catre mine, fara nici o influenta din partea lor, si m-au sustinut tot timpul. E adevarat, m-am apucat de niste vicii de care nu trebuia, dar deh, nimeni nu e perfect Posted Image .
Oricum, fiecare caz e diferit, dar cred ca in majoritatea cazurilor poate fi vorba de neincredere si de senzatia ca "eu stiu ce e mai bine pentru tine", chiar daca nu tot timpul e asa.

@xJully E bine totusi ca ai scapat de chestia asta, la facultate nu cred ca iti vor mai putea impune unde sa mergi.

Edited by AIVV, 11 February 2013 - 19:41.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,488
  • Înscris: 10.08.2005

View PostExtraterestru, on 11 februarie 2013 - 19:32, said:

Ca stiu mai bine? Ca la vârsta la care am mers la liceu aveam obiectivele asa:
1 - Fete
2 - Bere.
3 - Fumat.
4 - Sa nu las vreuna gravida!
Ar însemna sa mint daca trec de punctele astea 4... doar asta am facut tot liceul!
astea sunt aceleasi fie ca plodul intra la medicina fie ca intra la arte (dau si eu un exemplu)

#12
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Una e liceul, alta e facultatea. Şi eu mi-am bătut copilul la cap să meargă la profil real, nu la uman, dar i-am şi explicat de ce şi a înţeles.

#13
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012

View Postadadoi, on 11 februarie 2013 - 19:47, said:

Una e liceul, alta e facultatea. Şi eu mi-am bătut copilul la cap să meargă la profil real, nu la uman, dar i-am şi explicat de ce şi a înţeles.

Pai eu tot la real vroiam sa merg , dar la mate-info , ptr. ca de acolo am mai multe optiuni pe la facultati . La chimie-biologie ... cam medicina doar .

#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ba deloc. Matematica şi fizica sunt la fel, diferenţa e doar la examen (e mai greu la mate info, sau cel puţin aşa zic profii). Informatica se învaţă fără mare efort şi singur sau cu un prieten de la mate-info.Chimia e mai detaliat explicată, biologia la fel. Româna şi limbile oricum nu contează pentru un elev bun. Ai mai multe opţiuni de la ştiinţele naturii, că nu te obligă nimeni să dai la medicină. Pe de altă parte, dacă te prinzi printr-a doişpea că vrei să faci medicina sau chimia, de la mate-info ai de recuperat nu glumă, cel puţin la bio, dacă  nu la chimie organică.

#15
AIVV

AIVV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 13.02.2011
@adadoi Cel putin la chimie nu sunt multe de recuperat, la biologie nu stiu.
Informatica nu o inveti asa de usor singur,si poate prietenul tau de la mate-info nu se prinde de o chestie si se pierde tot sirul.
Matematica si fizica sunt la fel, in a 9-a si in a 10-a, eu acum sunt clasa a 11-a si am mai multa materie fata de cei de la bio-chimie. Fizica cred ca e cam la fel.
Matematica M1 vs M2, e o diferenta totusi, nu doar denumirea.
Si da, la matematica e mai greu la examen, iarasi, cei de la mate info dau din M1, iar cei de la stiinte, din M2.

Edit, dar daca te duci la bio-chimie si te hotarasti in a 12-a ca vrei info? Atunci e de rau, nu e asa usoara informatica cum crezi tu.

Edited by AIVV, 11 February 2013 - 20:02.


#16
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 19.08.2006

View PostxJully, on 11 februarie 2013 - 19:23, said:

P.S : Vorbesc despre copiii aceia care vor sa ajunga ceva , chiar daca ar fi lasati de izbeliste . Posted Image)

drumul spre iad e pavat cu bune intentii. Mai stai vreo 20-30 de ani pana vei avea copil de varsta ta si vei privi altfel lucrurile. Pana una alta omul se maturizeaza complet pe la 25 de ani. Pana atunci, cantaresti respectul tau pentru parinti si daca acesta prevaleaza mergi pe mana parintilor.

#17
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Postadadoi, on 11 februarie 2013 - 19:53, said:

Româna şi limbile oricum nu contează pentru un elev bun.

Posted Image

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006

View Postadadoi, on 11 februarie 2013 - 19:47, said:

Şi eu mi-am bătut copilul la cap să meargă la profil real, nu la uman, dar i-am şi explicat de ce şi a înţeles.

Explicația era pentru copilul tău în particular, sau crezi că toți elevii ar fi mai bine să meargă la real?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate