Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#559
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Spor, vecine!
Si eu am acum asfalt pana la 150 de metri de teren!!! Posted Image Din pacate, e cam prost turnat asfaltul peste tot in comuna, sper sa tina mai mult ca Ciulini la turnarea initiala.

Edited by lalea, 27 August 2013 - 11:53.


#560
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Oh da , mersi mersi , nervi sa fie , dar acum sunt inca "proaspeti" si plini de elanul inceputului.
Am primit doua pareri contradictorii, ref la "casa" cu subsol+fundatii sapate:
- parere1: ce faci dom'le aici ...bloc ?!
- parere2: mare gaura dar cam mica casa
eu atata stiu ca sufrageria este lata ca cea de la bloc 3.6m si lunga ..dublu Posted Image , iar bucataria si buda cu putin mai mari (decat cele de la bloc) ;
cand m-am uitat si eu la fundatii si m-am bagat printre ele , ..ma cam strangeau zidurile ..sper ca "la gata" sa fie alta impresie (stiu ca "la rosu" totul pare mai mic).

View Postlalea, on 27 august 2013 - 11:53, said:

...Si eu am acum asfalt pana la 150 de metri de teren!!! ....
deci asa vecina, civilizatia e mai aproape de tine cu 100m decat mine Posted Image hm ... Posted Image

Ca sa respect ce ziceam aici:

Ce s-a facut azi (pe scurt: put+pompa, impamantare, organizare santier):
- Apaaaaa!!!!
- dar pana atunci, mi-a dat vecinul curent ..mare lucru curentu' asta ...daca ai curent , ai si ...Apa!
- dar pana atunci, s-a facut cabanutza, miroase a brad .mmm , imi venea sa ma intind pe barnele/scandurile alea si sa trag un pui de somn in mirosul ala
- dupa cherestea s-a adus si fierul ..ups sa onorez online factura
- dis de dimineata au venit oamenii cu putul , au ridicat ditamai sandramaua, ceva cu motor ce ridica fiarele ; de la 9 pana la 21 au tot trebaluit pt. cei 18.5 m de put continuu; apa ...parea curata, sau poate pt. ca era bezna afara , cine stie acum dar ce e sigur e ca ..era Apa!! la 9 seara; acu sa fi fost mai multa apa de la ploaia care ne-a prins , sau de la denisipare ...
- pe la 4 ashea a venit si electricianul cu ..8 tzarusi/electrozi in loc de cei 10 stabiliti, i-a unit in final pe toti , si o sa scoata si o platbanda pt "prelungire" la nevoie; deci , "cozile" vor fi asa:
. . . - una'n fata casei, alta in spate, alta pe la coltul de N-E pt paratraznet, alta pe la coltul de Sud pt. o eventuala prelungire
- apare si geotehnicianu, nu stiam ca e careva mai atere decat piedone (constructoru) , vandamme (proiectantu) , superman (beneficiaru + dirigu) , da' io'te ca'i ...JetLi-Cichicianu' (geotehnicianu) ; zice-se ca El de fapt inspecteaza terenul si da verde la "gata la (in)fundare" (proces verbal, unde a iesit o balbaiala precum in "tanara" noastra democratie capitalista cand fiecare interpreteaza legile si decid semnaturile PV-ului dupa cat de pe din dos se fac lucrurile, bleach; tragem apa, mergem mai departe)
- am plecat cu putzaru' (chiar el isi zice asa , deci e cu derogare folosirea termenului) , mare om dar si la sfat ( vorbeste in nestire Posted Image ) , sa cumpar pompa (mtro) si furtun+fir metal cu plastic+adaptoare (uobi)
- cand ne-am intors ne asteptam sa mearga denisiparea insa ..era seara iar vecinului (care-mi da curent) ii filau lampile , la propriu , asa ca le-a zis oamenilor sa nu mearga compresorul in paralel cu aparatul de sudura folosit la platbanda, de fapt era aparatul de sudura (invertor) cel ce sugea suflu' becurilor vecinului
- dupa ce s-a terminat partial treaba la platbanda, am bagat putin si compresorul pt. desnisipare, oricum era bezna deja (ora 21) ; apa parea destul de curatica; urmeaza totusi maine la deschidere zi de lucru sa lase constructorii submersibila sa mai pompeze o ora

Ce nu s-a terminat (impamantarea):
- "cozile" de la platbanda (eu le zic "cozi" ca nu imi vine cuvantul potrivit)

Ce urmeaza:
- sa vina ploaia ,
... sa rupa malu' ... mama lui de mal, am apa daca vrea ... ii dau ..cata vrea, rupem tot ..ca am apa Posted Image
aaaa nu stiu daca v-am zis ...Amm Appppaaaa!!!

Wow cata APAaa in post-ul asta, zici ca vine Potopul .. vedem zilele urmatoare ce si cum, dar nu-mi pasaaaa pt. ca .... se stiiieee ...AMM APPAAAA !!! Posted Image

Attached Files


Edited by szg, 27 August 2013 - 23:01.


#561
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Bravo bravo bravos.Hai mai departe!

#562
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Ce s-a facut:
- vremea se pare ca a fost cumintica
- puse acele balize de care amintea Astrul
(la ce agitatie a fost in primele doua zile , nu prea avea loc lumea cu putul si impamantarea de ele daca erau puse din prima; la trasari au fost folosite cupoane metalice si au fost masurate axele chair de doua ori puse si scoase, evident ca dupa legare sfoara si trasare; pt. trasare subsol si pt. trasare restul fundatiei)
- ajustat manual sapatura mecanizata si coborat cu inca 20 cm conform lui JetLi-cichiceanu/geotehnicianu
(in poza "fundatie - sapatura - 2" se vede ca la un sant ...nu s-au terminat cei 20cm; n-am facut caz de ei, dar vad maine ce si cum)
- terminat impamantare
- facut cofraje si turnat beton egalizare subsol
(cum intr-un loc parea ca nu era la nivel fundatia, s-a verificat empiric cu bolobocu; oricum pe cofrag era dat nivelul de la o rigla inalta cu furtunul si batute cuie  + tras linii pana unde sa ridice betonul de egalizare)
- adus ceva cherestea in plus

Maine:
- pana Vineri vremea pare ok
- se incepe la fierotenii
- si la grinda subsol

Azi am fost incercat de meseriasi cu eterna "sefu' , ne dati acum de o bere seara?" , dar raspunsul era stabilit cu constructorul si de la mine a venit promisiunea ca saptamnal, sambata dupa program, au rezervata o ...glaja (0.5 l tuica de pruna facuta de unu din Ardeal cu scule si produse Oltenesti, de doua ori distilata)

Am gustat apa ...super buna si rrrecee , imi venea sa torn pe mine !!!
Nici un gust , clara ; dar tot pe inserat era, asa ca sa fac si eu maine doua teste:
- sa umplu o sticla sa vad daca peste noapte se depune ceva pe fund si
- la fel daca se depune ceva pe marginile vreunui pahar

Ref. la nitriti si nitrati, vorba sotiei, eu mananc si stricat asa ca la enzimele mele apa e ca si ..plata.
Stiu ca atunci cand merg la tara pe langa Craiova, in prima zi e coada la buda apoi e cea mai buna apa din lume;
iar "babele" (strabunicile) cu/fara dinti au trecut pe la 90 ani inainte de a trece dincolo si ..apa de-aia au baut o viata intreaga cu panzele si mai infestate de marea industrializare din acea vreme.

De curiozitate sa fac doua teste la ApaNova:
- apa de la tzara de pe langa Craiova
- apa de la tzara de pe langa Bucuresti Posted Image

Attached Files


Edited by szg, 28 August 2013 - 21:23.


#563
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Pt. ca imi place ...Dacia Duster Posted Image  si abia asteptam sa ii faca un facelift , pun aici poze proaspete (de azi).
Vad ca azi au facut oficial public cum arata modelul ce va fi prezentat la Frankfurt (10 - 22 September), spatele imi placea pt. ca nu era ...greu si lasat ca la alte SUV-uri , insa fatza trebuia nitel luata la pila si acum pare ok.
Sunt curios cum va arata la interior, sigur va avea interiorul de la MCV cu MediaNav , ...Cruise Control (faceau niste teste prin Febriarie) etc.
Sa vedem cand o iesi. Bine ca au renuntat la jentile acelea de aluminiu cu spitele "strambe" , astea drepte imi par mai ok.

Nu sariti la gat, gusturi si gusturi, motive si motive sa cumperi masina noua vs secondhand de "zece ori mai buna" etc.

Attached Files


Edited by szg, 28 August 2013 - 22:28.


#564
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postszg, on 28 august 2013 - 22:19, said:

Pt. ca imi place ...Dacia Duster Posted Image  si abia asteptam sa ii faca un facelift , pun aici poze proaspete (de azi).
Nu sariti la gat, gusturi si gusturi, motive si motive sa cumperi masina noua vs secondhand de "zece ori mai buna" etc.
Ca si posesor :) pot sa spun ca am intalnit destui binevoitori care si-ar fi luat masina de "zece ori mai buna" daca ar fi avut banii de iam dat eu pe masina noua .
Si in trafic sunt destui frustrati care simt nevoia sa ma depasesca pt ca le blochez perspectiva asupra drumului , dar nui placere mai mare decat sa conduci un
prafos pe benzina ; ) oriunde am fost nu ma lasat !

#565
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Ca sa facem trecerea de la masini la casa intr-un mod firesc , mai trec o racheta ce parea de domeniul "cocalar" dar vad ca a fost atinsa nitel si chiar de persoane de vaza (gadi-gadi-gadi) Posted Image :
- folie pe geamuri / termopane

In linkul din linkul de mai sus , e chiar folie LLumar de care mi-am pus pe masina si DA arata loganu ca de cocalar dar nu ma intereseaza asta ci faptul ca sotia si cei doi copilasi se simt mult mai bine la drumuri lungi decat inainte cand ii ardea in ceafa/tample/etc. soarele si umblam cu umbrelute/perdelute pe la geamuri.

Pe acelasi principiu ma gandesc ca:
- se pot aplica astfel de folii,cel putin pe partea de Sud a casei, la geamuri (pe interior cumva)
- reducand supraincalzirea in casa vara
- deasemeni un grad sporit de ..intimitate (nu se mai vede de afara asa tare)
- iar daca iarna (sau vara seara) vreau sa imi intre soarele in casa , ma gandesc .... inca ma gandesc , cum oare s-ar putea da la o parte folia
- eventual folia sa fie aplicata pe un fel de jaluzea/rama de plasa de tzatari + sticla, aplicata poate chiar la exterior
(dar pe partea interioara a sticlei "jaluzelei", sau intre doua geamuri ...hm suna scump, dar doar brainstorminguim variante acum)

Acum cat de scumpa si avantajoasa o fi aceasta varianta fata de cea standard in care sticla termopanului (sau una dintre ele) este tratata corespunzator , e de discutat.
Am inteles ca daca una dintre "sticle" este reflectorizanta isi face treaba dar ..cam prea bine, ca trebuie sa stai si ziua cu lumina aprinsa;
plus ca nu o poti da deoparte cand vrei sa-ti mai curete nitel Soarele cu UV-ul lui casa.

Hm, sau poate e prea complicat si ar merge "doar" niste:
- jaluzele exterioare (cu "zabrele" orientabile un sus si jos), sau
- jaluzele exterioare tip "copertina" (poate au vreun nume, dar nu le stiu; ca in poza - asta imi place tare), sau/si
- vreo combinatie castigatoare de jaluzele (poate la interior) cu sticla sablata ; iar daca este modelul frumos , poate fi vazut ca si un tablou langa fereastra
(cand jaluzeaua aceasta interioara este rabatata langa fereastra)

Attached Files


Edited by szg, 29 August 2013 - 10:33.


#566
unckle

unckle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 26.04.2007
Poti cumpara geamurile cu aceasta folie montata din fabrica, daca nu ma insel (au nasii mei niste termopane cu geamuri care de afara par "oglinda" .. cred ca o folie de ~40% ... si asa au venit de la producator)

#567
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Inca o zi la raboj, in care se facu':
- fieru' , inca in lucru din imagine

Maine:
- terminat fieroteniile
- turnat beton

Hai odata afara din pammaaannttt !!! Sa pun si io TVu'n priza pe ..desene , evident ; cu doi kinderi ce poate rula la TV decat jelly jam , pijanimalele si alte coloraturi ; sa ma spal cu furtunu'n curte  ..hmm , astea's deja filme xxx ce se pot face si acum! Wow , e cam strong berea asta Stejar Strong ...hmmm
Ma gandeam la un moment dat ca vreau sa cresc si ...pui! Dar niste gaini mai rare ashea , ceva frumos colorat , sa nu puta , sa nu fie galagioase , dar sa miste ceva prin curte altceva decat vreun caine cu coada invartita si o matza speriata de bombe (pe care o am deja de 7 ani); doar ce Dzeu, traim in Berceni City, vorba dirigului ...de care nu prea dau , ieftin la bani , ieftin la ..mutritza, mutritza lui ..pana corbului ; nu merge, da' macar are rima; si nici macar nu-i niegru, poate'n gura.
Berceni City ... citeam deunazi (cum s-o scrie) ca vor sa faca ..pasarele peste centura incepand de la Domnesti si terminand la ...pastele cailor , sau mai bine zis ..incepand abia atunci. Pasarele ...astea nu's pt. pietoni sau ei de fapt se refera la ... pasaje ? Sau doar la ..pasarelele din mintea lor ?
Hmm ...cam strong Stejarisu' asta !

Ia sa pun si pozele odata si vreamea probabila ..
Wow ... abia acum vad matura in poze , supppeerr !
Sper ca au folosit-o , oricum nu stiu de ce dar am incredere in constructor, imi place, si nici macar n-are picioare misto Posted Image)) ; vreau sa am incredere , de obicei nu fac asta , dar pt. casa e altceva.

Attached Files


Edited by szg, 29 August 2013 - 21:27.


#568
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Vecine, matale pe unde stai, ca eu credeam ca in Cartierul nou, pe stanga cum intri, dar matale vaz ca esti pe langa Miorita, adicatelea pe drepata? Sau am ametit eu?

#569
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Aha vecina ... cum zici tu :P

Edited by szg, 30 August 2013 - 14:50.


#570
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Se facu azi:
- terminat fiare grinda subsol
- turnat beton grinda subsol
- venit un Iulicutz cu suflet mare si masurat minunea mea de impamanatare

Maine:
- habar n-am , n-am intrebat ..eram stresat ca tre sa ma scurg iar de bani!!
par eu (Eul->SupraEul) binevoitor cand trebuie sa platesc , dar ce cafturi primesc intern de la cumpatatu si asa zis zgarcitu' de Sine->Eul , cand intind mana cu caramida spre constructor ...sunt plin de vanatai , iar Eul care-i buffer intre Sine si SupraEu ...pfoooaleu , e rupt in doo

Si'acu' stirile pe larg Posted Image

Masuratorile de impamantare, au fost un real succes, nu ca impamantarea ar fi fost bine facuta ci ca s-a gasit in final rezolvarea:
- cele 4 platbenzi/platbande/platbanduce au 1.3ohm fiecare
- dar daca sunt legate de armaturi ajung sa fie ..sub 1ohm
- asa ca se vor lega de armaturile fundatiilor unde nu este subsol
Nu stiu de ce nu m-am tinut de capul mesterului electrician sa faca precum ziceam aici ca zise un nene.

Despre betoane si fhiare:
- am un stalp mamut 10 bare de 20
(se va lega garajul de ea , iar garajul e cu 70cm mai jos decat nivelul zero si ...cica e de bine)
- mai este un colt (dinspre sud) unde ..lipseste un stalp, asa e in plan ; stalp in zona ar exista dar undeva pe treptele catre fundatia bowwindowului

- vad ceva crapaturi prin beton si niste ..ajustari , ce sa fie oare ?
- se mai vad si ceva granulatii/pietris intre stalpi , ce sa fie , nu s-a vibrat acolo ?

Attached Files


Edited by szg, 30 August 2013 - 21:41.


#571
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postszg, on 30 august 2013 - 21:23, said:

... venit un Iulicutz cu suflet mare si masurat minunea mea de impamanatare ...
Scuzati graba, am scris in fuga , dar ocricum ...Multumesc Frumos Iulicicutul , sau poate mergea un ..The ... gadi gadi gadi :)

Edited by szg, 30 August 2013 - 21:58.


#572
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Doar asa sa nu uit, la turnare grinda subsol:
- cu toate ca toti erau "arvuniti" si s-a stabilit (cu o zi , si apoi cu 4h inainte) cu ei sa vina , conform fazelor din proiect
- structuristu' nu a mai aparut
- dirigu' a aparut abia dupa turnare
- noroc ca constructorul a facut niste poze , si ..era acolo Posted Image
... constructorul sa traiasca, 1-0-0

Ieri am avut ocazia sa vad si apa .... e pulbere , maro!
( eu o "vedeam" pana acum , doar pe inserat de mi se parea minunea pe pamant )
Am vorbit cu putzaru sa revina pentru o desnisipare normala la cap.

Attached Files


Edited by szg, 31 August 2013 - 09:54.


#573
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
Pai daca vrei sa bei apa limpede ca clestaru' din fantana aia asta se poate doar dupa apusul soarelui la lumina lunii... atunci isi arata apa adevarata ei fatza... ca cum Cenusareasa...

#574
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Despre instalatia de paratraznet stau sa ma gandesc ca de fapt ce a zis nea electricianu (doua randuri de circuite de prize de pamant) parca n-ar fi fost complet eronat.
Din acest document zice ...ce este in imaginea alaturata, adica:
- priza casa: <4ohmi
- priza paratrasnet: <10ohmi
- priza comuna casa+paratrasnet: <1ohmi

Attached Files



#575
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Am incercat niste "teste" la apa:
- ciudat lucru dar era clara de data asta, sambata , de ce sa fi fost apa jegoasa dupa o zi de lucru plina , vineri seara (poate pt. ca capatul furtunului a fost tinut intro baltoaca de noroi , nu-mi dau seama cum sa fi tras noroiul de acolo ... ) ?
- ochiometric: pare ca nu e nici o diferenta (ce se vede e de la umbre, si chiar cea intunecata e plata)
- gust: lumea zice ca are putin gust, eu nu simt mai nimic ; oricum la mine cafelele au acelasi gust , dar macar simt o diferenta ..tzuica nu-i ca apa Posted Image
- fierbere: cea din put lasa urme clare pe vas, zicea sotia ca si apa plata lasa ceva ...floconi , dupa racire
- inghe - dezghet : cand vorbeam de flo..chestiile alea , mi-am amintit ca apa minerala inghetata si dezghetata lasa ceva suspensii , sa incerc  si cu asta de put

Credeam ca Sambata e zi normala de lucru in constructii Posted Image , pana seara , insa e pana la 12 , dar s-a facut treaba , super:
- decofrat grinda
- inceput cofrajele la zidurile subsolului

Observatiuni, daca vede lumea si altele sa zica pliz:
- sunt cateva mustati care vor fi graifuite (dar nu la stalpi)
- un stalp pare nitel mai lat la baza si mai strans la etrier
- sa nu uitam la cofrare/turnare ziduri: caile instalatii
. . . - goluri ferestre (5x): 1x spre CT, 1x spre garaj, 1x spre fata, 2x spre dreapta
. . . - spre stanga/CT: rezerva de legaturi la 45 grade cu camera tehnica (alte conducte ce nu trec prin coloana conductelor)
. . . - spre dreapta/canalizare 2 conducte = ape gri si negre
. . . - sunt niste fire la un zid unde ar trebui sa fie gol ca sa am spatiu de vizitare sub scara complet si nu doar din zona inalta a scarii
    (pare-se ca in locul zidului ar putea fi facuta o grinda, sau macar in locul unei gauri cu margini de zid cam de 1m in fiecare parte)

(sa nu uitam la placa cel putin doua goluri: coloana conducte , coloana "ventilatie" / cos fum care pleaca din subsol)

Attached Files


Edited by szg, 01 September 2013 - 08:42.


#576
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Apa mea are duritate 5,9, adica e moale rau... si Ph era bun, nu mai retin.

Cat despre imapmantare, nu ne zici si noua ce-a iesit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate