Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Intrebare lentile de contact disposable cu purate o zi

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Buna seara.
Mi-am cumparat un set de 30 de bucati de sauflon new day:
Regim de inlocuire: Unica folosinta, inlocuire zilnica
Material: Methafilcon AIV 1 (hidrogel)
Continut apa: 58%
Transmisibilitate oxigen: 27.1 Dk/t

Ma intrebam daca pot economisi foecare lentila si sa o port 2 zile in loc de una,tinand-o in solutie in prima noapte,in cea de a-2a seara cand o dau jos sa o arunc. Daca as face acest lucru cu cele 30 de bucati m-as supune unor riscuri care ar putea sa imi cauzeze leziuni iremediabile sau alte necazuri ?
Asta doar pe un ochi, ca pe celalalt renunt la lentile pentru ca am strabism si nu ma folosesc decat de un ochi.

Ati mai auzit cazuri de purtatori daily care ''fac economie''  ?
Daca as face acest lucru pe o durata de mai multi ani ce riscuri ar putea aparea ?
N-as vrea sa ma joc cu sanatatea ochilor daca implica riscuri Posted Image

Edited by on64, 08 February 2013 - 21:36.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Am vazut o data la discovery un reportaj despre un tip care isi tinea lentilele de contact intr-un pahar cu nu stiu ce solutie.
Se pare ca intr-un fel sau altul sau intrat in solutia respectiva niste paraziti microscopici pe care practic se luau si pe lentile.
Intr-una din zile s-a trezit ca incepe sa vada in ceata cu unul din ochi.
A fost la un doctor si a descoperit ca acei paraziti i-au intrat pe sub o rana superficiala la ochi, o rana ce se putea vedea doar la microscop, parazitii.
Doctorii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva ochiul,  si-a pierdut vederea in acel ochi pentru tot restul vietii.

Plecand de la povestea asta, cred ca putem sa presupunem ca sunt multe alte povesti care nu au ajuns la Discovery si care au impins optica medicala sa creeze aceste lentile de unica folosinta, nu?

Acuma, stiind intamplarea asta de pe discovery, tu ti-ai asuma acest risc?

#3
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
de ce nu porti ochelari?

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 shelder, on 08 februarie 2013 - 22:30, said:

de ce nu porti ochelari?

Sunt lentile estetice, adica d-alea colorate.
Cred.

Edited by -Diana-, 08 February 2013 - 22:32.


#5
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

 -Diana-, on 08 februarie 2013 - 22:31, said:

Sunt lentile estetice, adica d-alea colorate.
Cred.
sunt lentile de vedere, doar ca nu inteleg de ce nu poarta ochelari daca vrea economie.
preferi sa iti bagi degetele in ochi in fiecare zi decat sa porti ochelari?

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
Mie nu imi place sa port ochelari.Port lentile de 4 ani si m-am obisnuit

 sandel_u, on 08 februarie 2013 - 22:16, said:

si care au impins optica medicala sa creeze aceste lentile de unica folosinta, nu?
Acuma, stiind intamplarea asta de pe discovery, tu ti-ai asuma acest risc?
Credeam ca corporatile pun teremen de unica folosinta pe ele pentru a le creste lor profitul,cao strategie de marketing Posted Image

Edited by on64, 08 February 2013 - 23:13.


#7
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Pai daca pleci pe o idee d-asta, atunci poti sa te gandesti ca reportajul de pe discovery de care ti-am zis a fost finantat de catre companiile ce fac lentile de contact, nu?
Apoi o dai in teoria conspiratiei, ca exista motor care merge pe baza de apa, injectie ca sa nu faci niciodata carii, exista extraterestrii, tancuri invizibile ochiului liber, etc. Dar o sa mai poti sa dormi noaptea?

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Daca vrei sa faci economie, mai degraba ar trebui sa cumperi lentile cu inlocuire la o luna, acelea au raportul pret/durata cel mai bun.
Pe de alta parte, cel mai probabil ca nu vei pati nimic daca porti de mai multe ori o lentila de unica folosinta, curatata de fiecare data dupa folosire, dar asta nu ti-o poate garanta nimeni.

#9
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
am pe ochiul drept o lentila cu purtare de o luna.I-a cam expirat durata,o am de vreo 40 de zile.Ar cam trebui sa o arunc?

#10
Speed-o

Speed-o

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2013
cred ca ar trebui sa o arunc pt ca si eu sunt purtator si am facut aceeasi greseala si mi sa iritat f rau ochiul. Acum depinde si de cat de sensibil e ochiul fiercaruia dar nu ti-as recomanda.

Apropo, v-ati comandat vreunul dintre voi online? Din ce am inteles si am vazut sunt mai ieftine dar nu am comandat niciodata..

Edited by Speed-o, 19 March 2013 - 13:22.


#11
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
da, am comandat acu 2 saptamani un set de 6 bucati pentru 6 luni+solutie.
Cand dai comanda de pe site trebuie sa fi atent la raza ochiului,BC sa corespunda cu ce este scris in reteta,si dioptriile sa fie cele de care ai nevoie,bineinteles
Preturile sunt rezonabile,insa trebuie sa adaugi taxa de curierat de 12 lei

Edited by on64, 19 March 2013 - 14:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate