Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...
 Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...
 Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...
 Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...
 

Combina

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#73
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
batui palma cu MEWI  FENDT 5225 E   heder 4.8 + kit rapita , carucior , porumb 6 randuri DOMINONI KAIMAN S 966 B

148.900 euroi, traiasca leasingul :) si acum incepe greul

#74
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Sa fie cu noroc.
E amortizabila investitia ?

#75
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
sper sa se plateasca singura din prestari , o trimit la SM in vara , ei recolteaza mai devreme ca noi , ca de nu 5 ani nu o sa mai vad banuti si concediu :)

#76
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Daca trimiti utilajul la prestari in alt judet nu-i lasa de capul lor sau pune om de mare incredere...

#77
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Nu vreau sa-ti stric bucuria, dar din prestari, eu unul sunt pesimist ca se plateste singura.
Mai ales la combine, este supraoferta in Romania la suprafete mari. Nu mai este ce a fost odata cand mergeau cu E514 din Turda pana in Ialomita pe rotile lor la recoltat. Si apoi veneau inapoi sa faca treaba aici in nord.
Auzisem de cineva de aproape de Zalau care a facut contract cu Brise Group ( sau alta firma ?), si-a luat un New Holland nou si il platea in cereale.
La noi in zona se recolta anul trecut cu 600RON la ha, dar erau parcele foarte mici, si nici suprafata totala adunata nu trecea de 30ha.
Succes oricum, ca mare curaj ai avut!

Edited by rand, 11 February 2016 - 17:31.


#78
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
merge undeva la 300 350 ron /ha la ei ( si la noi cine are suprafete < 20 ha ) , este un olandez sau ceva de genul in SM , luni ma duc sa vb cu el , lucreaza in jur de 2000 HA si recoltatul il face cu prestatori ( nu ma intreba de ce ) .Oricum maine plec la BALUL PROMATULUI si mai vad si pe acolo , acum radule ce sa si fac eu sar anul asta de 120 ha , majoritatea porumb , cu ce sa recoltez? dau 10.000 euro la recoltat? ma gandesc ca daca a produce un min 10.000 prestari mai fac su eu ceva putintel din pamant si mai subventia ( daca ne-or mai da ) si oi plati-o ..

Discutam cu Petrean din Treznea (poate il cunosti) are consumul undeva la 10 l pe ha , a lui e mica tc 5050 si tot are productivitate minim 10 ha /zi la porumb acum la paioase nu l=am intrebat , eu oricum sunt  optimist .

#79
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Cu ce ai tu si ce mai faci din prestari trebuie sa ajungi la 300-400 ha pe an lucrate cu ea.
Cam asta e norma de lucru (orientativ) a unei combine noi ca sa isi scoata parleala.

#80
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 Playmobil, on 11 februarie 2016 - 17:56, said:

merge undeva la 300 350 ron /ha la ei ( si la noi cine are suprafete < 20 ha ) , este un olandez sau ceva de genul in SM , luni ma duc sa vb cu el , lucreaza in jur de 2000 HA si recoltatul il face cu prestatori ( nu ma intreba de ce ) .Oricum maine plec la BALUL PROMATULUI si mai vad si pe acolo , acum radule ce sa si fac eu sar anul asta de 120 ha , majoritatea porumb , cu ce sa recoltez? dau 10.000 euro la recoltat? ma gandesc ca daca a produce un min 10.000 prestari mai fac su eu ceva putintel din pamant si mai subventia ( daca ne-or mai da ) si oi plati-o ..

Discutam cu Petrean din Treznea (poate il cunosti) are consumul undeva la 10 l pe ha , a lui e mica tc 5050 si tot are productivitate minim 10 ha /zi la porumb acum la paioase nu l=am intrebat , eu oricum sunt  optimist .
Nu il cunosc foarte bine pe Petrean, s-a oferit anii trecuti sa imi recolteze porumbul, dar eu il culeg stiuleti. Am vazut ca presteaza prin zona, dar nu stiu exact cat profit scoate din asta. Dar deja o are de vre-o 3 ani.

#81
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
cu profitul nu stiu nici eu dar problema la noi e cum ziceai , parcele mici . nici nu m-am gandit sa raman pe zona la noi nu cred sa fie rentabil

#82
mihaiandrei83

mihaiandrei83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.11.2012
Salutare,
Ma bag si eu in seama... Am cumparat un Avero 160, pe credit 7 ani, cu header de 4,3 m de paioase si adaptare la rapita la 116700 euro. Lucrez doar 100 ha si trebuie sa ma bag la prestari. In august imi vine si headerul de porumb conspeed tot de la Claas. Cam cat merge prestarea/ha dar sa specificati va rog si zona. La mine pe Tulcea si pe Constanta am auzit de undeva la 250-300 la paioase si peste 350 la rapita. La prasitoare mi-a facut cineva anii trecuti cu 250 lei/ha dar am luat si cereale mai multe de la el (am ferma de porci si nu imi ajung 100 ha).
Pana acum nu am mai avut combina. Am doar tractoare si tractoristi. Nu am nici combinier. La paioase cate ore pe zi se poate recolta? Dar la rapita?

#83
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
La Tulcea este cam 300 lei/ha fara TVA (grau,porumb,fls).
Orele de lucru depind foarte mult de umiditatea din aer si de pe plante...daca e ceata sau roua ...iar viteza de lucru depinde de productie.

Esti de la Satu Nou ?

#84
mihaiandrei83

mihaiandrei83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.11.2012
Ma refer la conditii normale de lucru. Da.

#85
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pai orele de lucru sunt cam aceleasi. De la 9-10 pana seara tarziu.
Difera productivitatea...cate ha poti sa recoltezi intr-o zi.
La rapita se merge mai greu decat la grau.

#86
mihaiandrei83

mihaiandrei83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.11.2012
De unde esti?

#87
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ti-am dat mesaj pe PM.

#88
mihaiandrei83

mihaiandrei83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.11.2012

 Playmobil, on 11 februarie 2016 - 15:54, said:

batui palma cu MEWI  FENDT 5225 E   heder 4.8 + kit rapita , carucior , porumb 6 randuri DOMINONI KAIMAN S 966 B

148.900 euroi, traiasca leasingul Posted Image si acum incepe greul

Cu cine ai fatu leasing? Eu am mers cu BNP. Header-ul de porumb are si tocator?

#89
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Intre
Claas Avero 240, 205 CP
Fendt 5220E, 209 CP
la preturi similare.
Ce recomandati?

#90
mihaiandrei83

mihaiandrei83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 06.11.2012
Eu as prefera avero ca are și un accelerator înainte de bătător. Dar sa vedem ce va face In timp. Eu am ales pe sistemul clasic ca nu am avut suficienți bani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate