Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Linuxul si virusii

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostLensFlare, on 01 februarie 2013 - 23:14, said:

@darxide stau pe Windows fara antivirus de aproape 10 ani si nu am avut PC-ul virusat nici macar 1 data.
pe 95 dupaia 98, 98SE, 2000 te cred. Nici virusii nu mai ruleaza pe ele.

#20
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

View PostAlice, on 02 februarie 2013 - 00:02, said:

Nu am vazut pana acum vreo incercare de bruteforce pe RDP, dar pe SSH da.
Schimba portul.

#21
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Era vorba de "out of the box". Sunt metode mai bune si mai sigure decat schimbarea portului.

#22
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
inchide usa.

#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Alice intrebarea e la ce folosesti linuxurile...la aceleasi lucruri ca si windows?Daca are o flegma de server in el atunci discutia e incheiata.Cat despre instalarea pe linux,din scurta mea experienta pe linux(ubuntu) cand actualizam pachete prin synaptic sau cum ii zice nu-mi cerea nimic.Firefox rula ,si amarok,si cam atat,era basic.

#24
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Windows cu RDP = Linux cu SSH? Da.
Sunt mai multe sanse sa-ti sparga un Linux cu SSH decat un Windows cu RDP? Da.

Serverele Windows nu mi-au fost sparte niciodata, la Linux-uri s-a mai intamplat: Ba un bruteforce pe ssh (greseala mea, parola simpla si nesecurizat), ba un exploit, ba un SIP...

Nu stiu si nici nu ma intereseaza ce sistem de autentificare are Ubuntu, dar nu-ti poate face update la pachete fara drepturi de root.

Edited by Alice, 02 February 2013 - 00:17.


#25
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Nu stiu de Ubuntu, dar Fedora poate.

#26
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Fisierele din /usr, /bin samd au owner root-ul. Ca sa ti le modifice, trebuie sa aiba drepuri de scriere in acele fisiere -> ori esti root, ori managerul de pachete este suid (proasta alegere daca asa este).

#27
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Pai duroanele voastre si celeronicele ar fi rulat totusi mai bine windows xp. O alternativa fiabila ruda cu Ubuntu este Bodhi linux sa stie toata poporul ca Bodhi (care e numele unui copac) merge f bine pe orice calculator vechi sau nou dar neceseita f putine cunostinte elementare putin medii de linux.
Nu iei virusi la windows doar daca e original. Cele neoriginale sau luate de pe net pot avea  tuburi interne care uneori se deschid ca niste conducte si curg virusii cu mare viteza. Cele ante XP nu mai iau virusi insa pt ca nu pot rula pe ele virusii mai noi si nici update nu mai pot primii virusii vechi.

Exista si la linux antivirusi pt cine doreste

Edited by popascu, 02 February 2013 - 00:22.


#28
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
Desfacut acum laterala de la pisica prafuita care rula un xp vechi si nu -am gasit decat niste tevi pentru curent. Tuburi cu virusi poate poate or fi in nas-ul Synology sa dea la toti

#29
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
"celeronicele" mele au in jur de 135GHz, dar nu vad care e legatura cu puterea de procesare.

Edited by Alice, 02 February 2013 - 00:25.


#30
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ma popascu eu nu ziceam de duroane si celeroane,cand vei inceta treaba cu Stalker?:D

#31
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,601
  • Înscris: 01.12.2007
pregatiti balistele, pardon batistele, tuseste

#32
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Ziceam de troienii care vin direct cu windoaza  in cd / dvd nu-i detectezi la scanare dar ii gasesti apoi dupa instalare la scanare.
Nu ma refeream la ce ai pt ca in fine nu era inca prea clar ce configuratii exista si ce faci acolo. 135THz? daca e single core si are cache-ul de 256 KB??
xeleron nu ziceai acum.

Topicul este "off arie". Asemenea topic trebuia pus la generalitati. Ce cauta aici la distributii bazate pe RPM?

Edited by popascu, 02 February 2013 - 00:33.


#33
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posthordoj, on 01 februarie 2013 - 22:55, said:

sau e Linuxul atat de bun incat nu trebuie sa fa ceva special fata de cum vine el instalat default?
Linux e atât de sigur încât nu trebuie să faci nimic special, dacă instalezi programe doar din repozitoriile oficiale ale distribuţiei folosite.

Folosesc Linux de 8 ani şi n-am avut niciodată nici măcar un virus. Fără antivirus şi fără firewall.

Deoarece codul sursă e open, întregul ecosistem linux se bazează pe încredere.

#34
EscHunter

EscHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 11.02.2006
@Alice:
Ti-au intrat pe SSH? Pentru asta meriti 6 luni de curatat PCuri de praf! ssh key auth + fail2ban si lasa-i sa dea in SSH pana leshina
Exploit? Iarasi vina ta, ai facut serveru de linux si-ai uitat de el, ca nu trebuie restartat zilnic ca Winblows. Mai dai si tu din cand in cand un apt-get update sau yum update. Sau te spargi in figuri si faci script in cron care sa-ti faca periodic update si sa-ti dea raportul pe mail.
SIP? sper ca era masina dedicata pentru VoIP...


@xeleron, dar tu parola pe Ubuntul ala aveai? Pun pariu ca nu, altfel Synapticul iti cere musai parola pentru orice rahat care iti modifica fisiere de sistem.

Edited by EscHunter, 02 February 2013 - 01:49.


#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View PostEscHunter, on 02 februarie 2013 - 01:45, said:

Mai dai si tu din cand in cand un apt-get update sau yum update.

RHEL 6 face singur asta. Trebuie doar să tastezi: chkconfig yum-cron on; service yum-cron start.

#36
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu,era instalat ca de la mama lui.Ideea nu era de a avea o bresa prin acces fizic la pc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate