Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Se mai poate repara?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dakes1

dakes1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2013
Detin un Samsung Galaxy s3 si mi s-a crapat sticla (am 3 dungi de sus pana jos)
Am fost la gms si mi s-a spus ca nu se poate schimba doar sticla aceea,decat daca cumpar cu tot cu display care e vreo 900 ron..

Chiar e adevarat? Avand in vedere ca am gasit pe youtube o gramada de clipuri cum se inlocuieste acea sticla..

#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Daca digitizerul e intreg iti iei sticla de aici. Dureaza nitel pana vine dar e ieftina.
Urmezi un ghid, precum asta si daca mai ai experienta cu lucruri de finete ar trebui sa te descurci.
Sau daca nu te lasa inima sau precizia, use grandpa Google. Oricum garantie e degeaba acum.

#3
dakes1

dakes1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2013

View PostdanX, on 01 februarie 2013 - 00:37, said:

Daca digitizerul e intreg iti iei sticla de aici. Dureaza nitel pana vine dar e ieftina.
Urmezi un ghid, precum asta si daca mai ai experienta cu lucruri de finete ar trebui sa te descurci.
Sau daca nu te lasa inima sau precizia, use grandpa Google. Oricum garantie e degeaba acum.

View PostdanX, on 01 februarie 2013 - 00:37, said:

Daca digitizerul e intreg iti iei sticla de aici. Dureaza nitel pana vine dar e ieftina.
Urmezi un ghid, precum asta si daca mai ai experienta cu lucruri de finete ar trebui sa te descurci.
Sau daca nu te lasa inima sau precizia, use grandpa Google. Oricum garantie e degeaba acum.


Ca nu ma pricep,am o intrebare.. ce este acel Digitezer?

Edited by dakes1, 01 February 2013 - 00:45.


#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Digitezer-ul este partea sensibila la atingere a ecranului, ea este integrata in geamul de protectia al afisorului.
Totusi o poza nu strica sa pui cu el.

#5
dakes1

dakes1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2013

View Postconnectorxp, on 01 februarie 2013 - 00:46, said:

Digitezer-ul este partea sensibila la atingere a ecranului, ea este integrata in geamul de protectia al afisorului.
Totusi o poza nu strica sa pui cu el.

View Postconnectorxp, on 01 februarie 2013 - 00:46, said:

Digitezer-ul este partea sensibila la atingere a ecranului, ea este integrata in geamul de protectia al afisorului.
Totusi o poza nu strica sa pui cu el.


Are 3 fisuri una in arcada in coltul stang jos,una de sus din coltul drept pana la butonul de la mijloc.. Si una mai micuta paralela cu aia lunga.
Am sa revin si cu o poza daca e nevoie.

#6
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Touch screenul mai functioneaza, asa-i? Daca da, atunci trebuie schimbat doar displayul acela, partea de plastic, care e ieftin si nu e asa greu.

#7
dakes1

dakes1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2013
Functioneaza perfect. Inseamna ca-l pot schimba.. sa speram ca merge..
Mi-a zis unul de la gsm ca nu se poate schimba,si ca daca-l schimb ma angajeaza la el si-mi da 15 mil salar =). Sper sa-l pot face :))

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
daca nu ai mai umblat prin telefoane/laptop-uri si alte chestii mici, si/sau nu esti sigur pe tine nu te baga.
Daca gasesti pe cineva sa ti le schimbe pentru 100 RON si te mai costa inca odata pe atat sticla ai facut o treaba.

#9
dakes1

dakes1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2013
O sa ma interesez daca schimba cineva,daca nu asta e,am sa-l schimb eu cu niste ajutoare..

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdakes1, on 01 februarie 2013 - 01:10, said:

Mi-a zis unul de la gsm ca nu se poate schimba,si ca daca-l schimb ma angajeaza la el si-mi da 15 mil salar =). Sper sa-l pot face Posted Image)
Ti-a spus asta fiindca e treaba de minim 1-2 ore, sau daca incerci sa fii cat foarte grijuliu ca sa nu afectezi digitizerul, si mai ales LCD-ul care e scump ca naiba atunci poate dura si 3 ore.
Din cate stiu sticla e lipita de digitizer si trebuie prima data sa le incalzesti cu un pistol cu aer cald sau in lipsa de asa ceva cu foehnul, dupa care cu o unealta de plastic (ca sa nu afectezi digitizerul) dezlipesti cu grija fiecare bucatica de sticla.
O cunostinta a stat cam 2 ore pe un iPhone 2G ca sa-i schimbe sticla, si tot s-a ales cu cativa pixeli morti pe ecran.

Edited by Hider141, 01 February 2013 - 09:22.


#11
VlaaadC

VlaaadC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.02.2013

View Postdakes1, on 01 februarie 2013 - 00:14, said:

Detin un Samsung Galaxy s3 si mi s-a crapat sticla (am 3 dungi de sus pana jos)
Am fost la gms si mi s-a spus ca nu se poate schimba doar sticla aceea,decat daca cumpar cu tot cu display care e vreo 900 ron..

Chiar e adevarat? Avand in vedere ca am gasit pe youtube o gramada de clipuri cum se inlocuieste acea sticla..

ai reusit sa schimbi ?

#12
gabrielbmw

gabrielbmw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.02.2013
Salut.Pentru cei interasati de schimbarea display-ului la acest tel.Am dat cu el de pamant cu putere(de nervi) si sa distrus display-ul(spart in multe locuri si nu se mai aprindea,era mort).M-am interesat pe la fel si fel de service-uri si am primit oferte coprinse intre 800 si 1100.Am zis hai sa incerc si la reprezentanta samsung(bd Iuliu Maniu),si mi s-a spus ca ma costa aprox 600 ron.azi 21.02.2013 am schimbat, la service samsung din bd Iuliu maniu,display(se schimba practic jumatate de telefon-display cu tot cu geam,ramaexterioara,camera si sezori frontali,buton panou frontal,difuzor si tot ce e in partea din fata a telefonului),a durat cam 20 de minute si acostat 566 RON.felicitari samsung si respect pentru cum va tratati pacientii,a-ti castigat respectul meu pe viata.Pentru cine are nevoie(mai bine nu)nu va chinuiti sa gasiti fel si fel de alternative,mergeti cu incredere la reprezentanta,vi se ofera si servicii profi,garantie,pret mai bun...etc.sper sa fi fost de ajutor.

#13
SamsungGSM

SamsungGSM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.06.2013
Salut.Pentru cei interasati de schimbarea display-ului la acest tel. Pot inlocui doar partea frontala de sticla (originala Samsung), 199 ron. Detalii la telefon: 0724 743 221. Bucuresti

Edited by SamsungGSM, 11 June 2013 - 23:48.


#14
cutitei

cutitei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2008
Faci si ceacaraua?

#15
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
decât 900 Ron ,mai bine altul nou

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate