Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3743 replies to this topic

#3439
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View PostBodCasa, on 06 octombrie 2017 - 12:00, said:

Pai nu stiu dadca nisipul este bun peste geotextil.
Eu stiu ca se pune pietris.
si eu tot asa. Din cate stiu eu nisipul se incalzeste foarte tare pe timpul verii si mentine zona de langa el propice formarii de fungi sau opareste radacinile.

#3440
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Nu prea aveam loc de desfasurare. Pt spatiul ingust de acolo sa fi pus putin pietris s-ar fi colmatat cred eu destul de repede.
Nisipul e la o oarece adancime astfel ca nu cred sa se incalzeaza asa oricum.
Vedem in exploatare ce se intampla.

#3441
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postkpk1, on 06 octombrie 2017 - 11:15, said:

Am montat o teava de drenaj invelita in geotextil si am imbracat mansonul cu nisip pt filtrarea apei.
Am prevazut si un preaplin daca ploua torential.
Unde se va scurge apa din acel drenaj, o colectezi cumva in pluviale sau canalizare?

#3442
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
In fata terasei, in stratul de flori

#3443
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Sunteti multumiti de parchetul triplustratificat? Cum se comporta?

#3444
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Da si nu, dar tot stratificat as alege la paritate eventual cu quickstep.
Nu rezista la accidente agresive. Daca e ceva greu cu muchia relativ ascutita (scaun cu rotile) lasa urme in timp.
Am neglijat utilizarea aspiratorului si am folosit peria de covoare (talpa metalica) si pe parchet. Talpa metalica s-a uzat si a lasat in urma ceva zgarieturi. Am cumparat un aspirator cu filtrare in apa si perie de parchet (Zelmer) ca sa nu mai facem greseli.
Eu am stejar natur la parter. Imi place nuanta, fibra naturala. N-as renunta.
La etaj am un frasin de 10mm care pare mai rezistent ori prin faptul ca e mai alburiu nu am detectat probleme pe el.
Nu recomand stratificat nuanta inchisa ca orice zgarietura s-ar observa imediat.
La bloc aveam un laminat relativ modest. Aveam si covor pe el dar parca era mai greu de avariat.
Depinde si cine locuieste casa :)

Edited by kpk1, 08 October 2017 - 16:49.


#3445
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Adevarat ca nimic nu se compara cu lemnul. Vreau si eu neaparat triplustratificat, cel putin la parter.
Am vorbit despre diverse tipuri de lemn cu cineva care face scari si mi-a spus ca cel mai mult conteaza calitatea lacului care se da pe trepte. Nu ma pricep (inca), dar spunea ca sunt lacuri de calitate care fac diferenta. O sa ma interesez daca se poate si daca merita sa dau peste triplustratificat cu un lac dur.

#3446
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Nu stiu ce sa zic. Lacul e totusi o pelicula de 0,5mm probabil.
Parchetul ca sa-l poti lacui va trebui raschetat.
Se prea poate parchetul sa nu fie lacuit ci tratat cu un soi de "ulei" de parchet - asa e cel de la etaj de 10mm. Nu stiu daca peste ulei poti veni cu lac.

#3447
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postcumparator, on 09 octombrie 2017 - 13:45, said:

Adevarat ca nimic nu se compara cu lemnul. Vreau si eu neaparat triplustratificat, cel putin la parter.
Am vorbit despre diverse tipuri de lemn cu cineva care face scari si mi-a spus ca cel mai mult conteaza calitatea lacului care se da pe trepte. Nu ma pricep (inca), dar spunea ca sunt lacuri de calitate care fac diferenta. O sa ma interesez daca se poate si daca merita sa dau peste triplustratificat cu un lac dur.
Cred ca am scris si la mine pe jurnal despre lac de parchet. Daca vrei ceva dur, cica rezistent la trafic intens si transaprent iti recomand Loba 2k Invisible Protect. Doar ca nuanta lemnului ramane fix la fel si dupa ce dai cu lac. Adica nu se vede ca ai dat cu lac, insa stratul de la suprafata lemnului devine f rezistent.
Mie asta imi e intentia, sa iau parchetul nefinisat, cu stratul superior de 4 mm de stejar si sa il dau cu lacul asta dupa montaj.

Edited by dana84, 10 October 2017 - 15:57.


#3448
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Foarte interesant lacul acela. Oare nu merge sa baituiesti lemnul in culoarea dorita si apoi sa aplici lacul?

#3449
valyvas

valyvas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.11.2009
Salut ,,nenea,,capcaun....as avea o intrebare:La pod după ce ai izolat intre grinzi ai pus ceva  deasupra peste izolatie gen osb sau scândură?si daca da..ai pus folie anticondens?La mine e:rigips, folie bariera de vapori, osb, vata de sticla de 10 in 2 straturi,încă un rand de 10 transversal,osb de 15mm.intrebarea e dc sa pun folie anticondens înaintea osb ului.In pod se va depozita diverse lucruri




#3450
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Aveam in urma o postare cu ce am facut prin pod. N-am mai facut nimic in plus. Lucrarea e neterminata fata de cum ar trebui.
Pe scurt, peste vata eu am pus folie anticondens de acoperis. Peste aceasta folie am pus cateva tronsoane de scandura pe care circul. Mai am si cateva bucati de OSB pe care stochez diverse.
Ce cred eu ca OSB actioneaza ca o bariera de vapori si nu ar trebui sa acopere 100% suprafata de vata.
Recomandarea mea este sa pui folie anticondens 100% si OSB doar pe acolo pe unde vrei sa depozitezi si eventual pe unde circuli daca nu podesti si cu scandura.

#3451
valyvas

valyvas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.11.2009
Multumesc

#3452
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postcumparator, on 11 octombrie 2017 - 08:54, said:

Foarte interesant lacul acela. Oare nu merge sa baituiesti lemnul in culoarea dorita si apoi sa aplici lacul?
Eu cred ca se poate. Daca retin bine lacul asta se poate aplica chiar si peste ceva ulei tot de la Loba. Adica poti avea pardosea de lemn dat cu pretone (din asta ii dai ce culoare vrei) + uleiat + lacuit. Asa obtii rezistenta lacului, dar nuanta data de ulei.

#3453
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
TERASA

Ultimul episod al terasei de anul acesta este cu invelitoarea.
Am mai trecut si prin altele si timpul si oamenii sunt greu de gasit.

Attached File  IMG_20171030_115158.jpg   118.2K   155 downloadsAttached File  IMG_20171030_115815.jpg   180.77K   159 downloadsAttached File  IMG_20171030_115823.jpg   152.44K   155 downloadsAttached File  IMG_20171030_161312.jpg   150.06K   164 downloadsAttached File  IMG_20171101_173142.jpg   73.82K   163 downloadsAttached File  IMG_20171101_173223.jpg   87.1K   167 downloadsAttached File  IMG_20171101_172313.jpg   86.12K   167 downloadsAttached File  IMG_20171101_172318.jpg   87.97K   162 downloadsAttached File  IMG_20171101_172341.jpg   124.18K   186 downloadsAttached File  IMG_20171101_162103.jpg   131.93K   248 downloads
Pentru invelitoare am mers pe aceeasi tigla ca si pe casa, Donau .
De proiectare m-am ocupat eu si am primit ajutorul tamplarului care nu se pricepe la montat tigla.
Am montat-o cu suprapunere maxima, la 31cm distanta interax stacheti. Atat permite tigla de colt.
Ce am gresit a fost ca am mers pe minim, 31cm. Trebuia sa merg pe 31,5 ca sa nu am probleme. Tiglele nu sunt perfect egale si mai sunt probleme de calibraj. Am mai slefuit la colturi cu polidiscul.

Am mai gresit la montajul carligelor de jgheab pentru ca le-am pus peste stachetii longitutdinali, sub cei transversali si au nimerit fix in mijlocul benzii de pasari. Alt regret nu am. Dar am perforat banda cu polidiscul si am introdus-o pe carlige dupa cum se vede.
Din pacate condensul de pe folie se va scurge pe sub jgheab. Nu e o problema asa mare, sper.

Am folosit stacheti de 5x4 si la lungimi si la latimi iar la baza primul rand nu a fost suficient stachetul in dunga si am mai adaugat un lambriu de 1,2cm grosime, astfel ca si primul rand de tigla are panta corecta. Diferenta intre primul rand de stacheti si restul trebuie sa fie de 2cm.

Blana ornata ar fi fost poate mai bine daca as fi dus-o pana in dreptul stachetilor transversali. Eu m-am oprit cu ea sub acestia, in dreptul stachetilor longitudinali.

Ultimul rand de tigla, pe colturi, l-am decupat in jurul formelor EPS de pe casa. Am prin ultima tigla cu un holtsurub din cauza ca dupa taiere am pierdut buca de reazem. Oricum era fixata bine pentru tigla de colt se mai fixeaza si in margine si nu are unde sa plece.
Mai ramane sa ma ocup de aplicarea unei benzi de la Sika la rostul dintre ultimul rand de tigla si fatada. Pana atunci apa se va duce pe banda care am montat-o deja la rostul cu folia invelitorii.

Inca nu am primit pluvialele. Le voi monta cand ajung. Comanda a fost facuta.

Rezultatul final:
Attached File  IMG_20171101_173549.jpg   106.05K   247 downloads

Edited by kpk1, 02 November 2017 - 12:32.


#3454
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkpk1, on 02 noiembrie 2017 - 12:31, said:

Mai ramane sa ma ocup de aplicarea unei benzi de la Sika la rostul dintre ultimul rand de tigla si fatada. Pana atunci apa se va duce pe banda care am montat-o deja la rostul cu folia invelitorii.
Rezultatul final:
Attachment IMG_20171101_173549.jpg
La ce banda te referi kpk1?

#3455
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Intre ultimul rand de tigla si fatada casei, decorativa, e un rost gol de 5mm. Pe acolo se infiltreaza apa cand ploua.
Trebuie sa lipesc acel rost cu o banda bituminoasa.
Am folosit-o si in trecut tot in aplicatii exterioare pe sarpanta si in prezent e ok.
Sika Multiseal . E de diferite latimi, lungimi si culori.

#3456
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Aa...eu aveam impresia ca ai pus o banda in rost..pe sub tigla..Banda de care zici..daca nu are un sort metalic peste ea...n-o zobara vantul? Daca pui sort de ala.. (tocmai se discuta pe jurnal la dana)..cum il prinzi?

Edited by manghels, 03 November 2017 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate