Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

(kpk1) Jurnal de bord casa eco (P+1, superizolata)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
3743 replies to this topic

#3457
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
@kpk1
Daca folia drena in jgheab era mai estetic sa pui banda bituminoasa putin sub nivelul ultimei tigle.

#3458
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Am 2 variante.
Sa lipesc acea banda de 5cm latime doar 2cm ridicata pe fatada.
De la acea distanta de jos nu se vede nimic. Nu mai are nevoie de mascare.

Sau pot sa merg la depozit sa profilez din tabla un coltar in unghi care sa acopere acea banda bituminoasa si pe tigla si pe fatada.

Pentru ca am deja o banda bituminoasa lipita la nivel de folie sub invelitoare pana la primavara nu reprezinta un stres. Ploile nu sunt agitate cum sunt vara asa ca nici nu va ajunge ceva consistent acolo.

PS. Acum am observat ca nu mai eram printre followers la Dana.

#3459
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Si esti sigur ca aia 2 cm...or sa stea lipiti acolo.  Mie..benzile alea..nu-mi inspira incredere..ca n-or sa se dezlipeasca..pana si la variatiile de temp..perete/banda.

#3460
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Da.
Am o iesire prin tabla, pentru hota, izolata cu asa ceva, de 8 ani. E bine si acum :)
Accept ca la 10 ani sa dau jos profilul de tabla si sa dau cu o banda noua .
Mai mult de 3-4 benzi nu-s de schimbat in viata asta Posted Image

#3461
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postmanghels, on 03 noiembrie 2017 - 12:38, said:

Si esti sigur ca aia 2 cm...or sa stea lipiti acolo.  Mie..benzile alea..nu-mi inspira incredere..ca n-or sa se dezlipeasca..pana si la variatiile de temp..perete/banda.
La mine rezista eroic. Am si incercat sa dau una jos. Nicio sansa. Le-a batut si ploaie torentiala au fost si vanturi puternice pe aici. Si nimic. Doar estetic ma zgarie pe mine Posted Image Ca daca nu ar fi treaba asta cu estetica, ar putea sta asa mult si bine.
Eu le-am pus cand batea soarele pe perete, asa ca tigla si peretele erau calzi si s-a topit putin bitumul de pe banda.

Nu acelasi lucru pot zice despre SikaFlex 11 FC pe care am dat o caruta de bani :D Tot de la Sika, insa cel putin la mine, nu s-a comportat cum m-am asteptat. La o imbinare de glafuri chiar a trebuit sa il scot de tot. Poate se si contracta/dilata mai mult glafurile astea de compozit, habar n-am. Insa ma asteptam sa lipeasca bine si sa sigileze bine.

Edited by dana84, 03 November 2017 - 12:45.


#3462
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nici la mine nu a rezistat Sikaflex, pus la glafuri de granit. Pare ca a fost copt de soare. E adevarat ca am pus o banda mai finuta si cred ca trebuie dat in strat mai gros.

#3463
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Ieri m-am vazut cu un reprezentant MCA pentru usa de la garaj.
Da, una am calculat, alta se potriveste. Eroare.
Eu am luat in calcul ca orice usa de garaj se prinde intre stalpi. Numai ca usa de tip sectionala se aplica pe fata interioara a stalpilor de la garaj. Asta inseamna ca va trebui sa dublez un stalp care si asa era decorativ, doar sa semene stanga cu dreapta. Acum voi avea un stalp dublu decorativ. :(
M-am uitat atent acum pe pozele de la @DIY si asa am vazut ca sunt si acolo.
Daca stiam...
Observ ca desi mecanismul nu e foarte laborios e totusi destul de butucanos. Cu ocazia asta mai pierd 15cm din cota de inaltime si 10cm pe orizontala.
Va iesi o usa de ~3m latime pe 2,1m inaltime.

#3464
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
da, asa vin sinele pe care culiseaza usa sectionala, pe interior in laterale ... ai nevoie de minim 25-30cm intre golul de usa si ziduri, pentru prinderea sinelor...
o faci manuala sau cu automatizare (motor+telecomenzi)? cat te costa?

#3465
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Postmarco71, on 10 noiembrie 2017 - 14:10, said:

da, asa vin sinele pe care culiseaza usa sectionala, pe interior in laterale ... ai nevoie de minim 25-30cm intre golul de usa si ziduri, pentru prinderea sinelor...
o faci manuala sau cu automatizare (motor+telecomenzi)? cat te costa?
Reprezentantul mi-a zis ca are nevoie de 10cm stanga si 10cm dreapta pt montaj, chiar 8cm dar pentru calibrare e bine sa am 10-10. In partea de sus am nevoie de 15cm peste inaltimea usii pentru sistemul de sine orizontale. Casetele cu arcuri le voi monta orizontal, ca la @DIY.
Costul pentru o sectionala ~3x2,1 cu motor si o telecomanda a ajuns cam 1000 EUR.

Edited by kpk1, 14 November 2017 - 12:29.


#3466
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Inseamna ca eu sutn norocos ca am dat pe o usa de 3,75 latime cu motorizare cu 2 telecomenzi doar 700€.

#3467
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
in ce stadiu mai esti cu terasa?

#3468
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004

View Postbrawnie, on 20 noiembrie 2017 - 11:07, said:

in ce stadiu mai esti cu terasa?
Am ramas exact in stadiul de aici https://forum.softpe...8#entry21914554
Am inghetat proiectul asa pentru ca am nevoie de niste umplutura in elevatie si o voi obtine numai dupa ce fac un gard cu vecinul, de unde scot niste moluz si cu ocazia asta nu-l voi mai transporta din curtea casei. Am promisiunea ca il facem in primavara.

In ultima perioada m-am ocupat mai mult de gradinarit.
Am plantat pomisori columnari si am mutat alti 2 pomi. Am inlocuit vechea vita de vie cu soiuri altoite, de anul 2.
Am dezafectat o mica terasa de vie si o voi transforma intr-o mica gradinuta si pe viitor un posibil solar/sera.
Cu alte cuvinte am pregatit terenul ca la anul sa aranjez definitiv curtea casei.
Ma uit lung dupa niste fructe prin curtea asta. Mi-au dat sperante 2 meri golden care deja sunt in anul 3-4.

In 2018, pe langa amenajarea spatiului verde, pe lista mai am garajul, turnat betonul pe toata esplanada din fata casei, finisarea scarii si elevatiei terasei.

#3469
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 02.02.2014
anybody home??
Primiti colindatori intarziati??
Craciunul binecuvantat!!
Iar m-a scos din followers :(...
Nici @kpk1 nu-si mai urmareste propriul jurnal :))))

#3470
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Cum mai stai la capitolul HRV? ai rezolvat cu condensul de pe tubulaturi?

Sarbatori frumoase!

#3471
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Condens pe tubulatura? De ce? Condens se face cand exista diferenta mare de temperatura intre cele doua medii. Dar schimbatorul de caldura incalzeste aerul de afara si il introduce la temperatura apropiata de cea din casa, astfel de ce ar face condens? Poate doar daca activeaza bypass-ul... ?

#3472
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Noh, softpedia mi-a copt-o din nou si eu stam linistit. Am fost dezabonat iar :D
@MKdens24kw, Sarbatori fericite in continuare !
Sunt inapoi pe baricade :D

@kondas Eu am tubulatura aplicata sub OSB, sub grinzile de lemn. In prima iarna peste OSB nu aveam nimic, deci tevile erau direct expuse si condensau serios. Scoteam apa de pe o gura de ventilatie cu buretele.
Iarna trecuta dupa ce am izolat suplimentar peste OSB nu am mai avut nicio problema; nici acum. Totul e ok. Proiectul a inghetat in stadiul acela.
Eu am lasat iesirile pentru unitate in podul casei. Unitatea acolo o voi monta, dar e ger. Acum fiind patit cu condensul va trebui sa invelesc unitatea HRV din pod (cand va fi) in cel putin 20cm de vata ca sa nu produc condens dincolo de anvelopa casei.
Imi era la indemana sa cumpar o unitate de la Vents dar vreau ceva cu un recuperator foarte bun si cu baterie electrica de preincalzire. Ramane sa vedem ce va fi.

In rest, am avut o luna decembrie ca primavara; un soare frumos si temperaturi pozitive fata de anul trecut. La soare am iesit chiar in tricou zilele trecute.
Tin si anul acesta o monitorizare a consumului de gaz dar doar lunara (https://docs.google....dit?usp=sharing)

La multi ani si sa ne vedem cu bine in 2018!

#3473
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
La Multi Ani!

Sa stii ca cutia unde este schimbatorul face condens la mine, insa am bransato la scurgerea casei si nu mai am taina cu ea....
Dar pe tubulatura eu nu am gasit nici un pic de condens.

#3474
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postkpk1, on 09 septembrie 2016 - 08:10, said:

Când te uiți departe nu vezi aproape Posted Image
Am găsit o sursă loco de astfel de profile, aduse la comandă din Serbia.
Prețurile sunt considerabil mai bune decât ce am reușit să găsesc în țară. Spre exemplu un colțar 30x30 costă 21 lei față de aici unde cel mai mic preț l-am găsit la 15+15 lei pentru 2 panouri.
Am făcut câteva poze din catalogul lor. Varietate nu prea există dar nici nu aș avea eu o lucrare complexă.
Mai au prin catalog și panouri de EPS pentru exterior, care emulează diferite lambriuri.
Bună ziua și LA MULTI ANI.
Puteți sa-mi dați niște date de contact ale celor ce vând aceste ancadramente  aduse din Șerbia?  Aici sau pm.
Mulțumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate