Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 

Abuz al angajatilor in "supermarket" Constantean - control bagaj la iesire

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
red_gle

red_gle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2006
Cu putin timp in urma am avut parte de o intamplare neplacuta intr-un "supermarket" de cartier - Alfa Beta Brotacei, magazin pe care il frecventez de ani buni, inca de cand s-a deschis:
Stateam linistit la casa de marcat, iar in timp ce achitam produsele cumparate, o angajata a magazinului pe care am vazut-o deseori aranjand cosurile de cumparaturi, mi-a solicitat un control al rucsacului. Luat prin surpindere de solicitarea acesteia, nu am protestat, i-am aratat ce am in rucsac (laptop, diverse periferice pentru acesta, camera foto, hdd extern), apoi, dezmeticindu-ma am cerut sa vorbesc cu sefa acesteia. Am intrebat sefa  pe un ton calm care este motivul acestui control, iar raspunsul a fost ca nu am voie sa intru in magazin cu rucsacul, acesta trebuie lasat la intrare. Am rugat-o sa-mi arate unde scrie asta, iar ea, ridicand tonul (urland), mi-a spus ca aceasta este legea - nu am voie sa intru cu rucsacul in magazin. Deoarece toate privirile din magazin erau atintite spre noi, am preferat sa parasesc respectivul magazin. In spatele meu se auzeau alte comentarii ale sefei. Nu mi se pare normal sa las intr-un loc nesupravegheat un rucsac cu produse  electronice in valoare de cel putin 2.000 lei.
Deoarece este un magazin de cartier, unii clienti aflati acolo in acel moment posibil sa ma cunoasca (cel putin din vedere) iar eu am fost tratat ca un hot ordinar, doresc sa stiu care este procedura legala pentru a depune plangere impotriva acestui magazin, daca pot solicita daune morale si care sunt sansele de castig.
Rasfoind legea 333/2003 si articolul 165 din Codul de Procedură Penală am aflat ca aceste practici ale angajatilor sunt ilegale.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,413
  • Înscris: 13.01.2011
Ilegalitatea ai facut-o tu.

Nu esti nascut ieri, nu ?!

La cat se fura este normal sa fie suspiciosi.

Daca au si camere si tu ai facut un gest ,,nefiresc ''... pe monitorul mic nu se vede ca in realitate, daca intelegi.

Daca a tipat, asta nu este bine, are o bila neagra.

Edited by crisstonne, 25 January 2013 - 20:55.


#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Daca esti un cetatean cinstit, nu qar trebui sa te simti ofensat. Si da, sefa aceea avea dreptate, bagajele le lasi la intrare, probabil aveau si dulapioare cu cheie destinate special pt asa ceva. In plus fiind magazinul lor, cred ca au dreptul sa-si faca propriul regulament de ordine interioara.
Nu e singurul magazin la care sa intamplat asta. Motivul pt care se face asta e ca romania e o tara plina de hoti, ca nu esti tu unul dintre ei, nu au ei de unde sa stie...

#4
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
In mod normal trebuie sa ii asigure clientului un mod corect de a-si pune bagajele.
Multe magazine nu mai au, ca pleaca clientii cu cheile.
Sint si cusete cu cifru. deci se poate.
Suspiciune exista la orice om cind merge pe strada.
Unii merg uitindu-se incontinuu inapoi sa nu fie urmariti.
Faptul ca sint hoti, nu au dreptul sa ii trateze pe toti ca fiind hoti.
Lipsa de incredere a unora nu trebuie sa afecteze toata societatea.

Edited by NASTYPRIMUL, 25 January 2013 - 21:01.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,753
  • Înscris: 30.10.2003
Pierderile din furturi se pun in preturi!
E oarecum normal sa te controleze! Trebuia sa-i arati rucsacul si gata plecai!

#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Mai sunt si magazine care au loc pentru bagaje "la gramada" sau altele in care exista dulapioare , dar nu au cheie . In nici un caz eu nu mi-as lasa lucruri de valoare . Sa ma controleze de fiecare data cand ies din magazin daca nu le convine decizia mea . Atata timp cat nu ofera despagubiri pentru bagajele disparute nu inteleg ce tot au de obiectat . Femeile ca intra cu geanta pe umar nu mai sunt controlate , dar daca ai un rucsac in spate imediat se leaga de tine . Deja o dam in discriminare .

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Dar partea nasola e ca,daca se fura din locurile special amenajate pentru plase/rucsacuri etc ei nu sunt raspunzatori.Vor si cu P*&A in cur si cu sufletu-n rai

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 xeleron, on 25 ianuarie 2013 - 21:01, said:

Dar partea nasola e ca,daca se fura din locurile special amenajate pentru plase/rucsacuri etc ei nu sunt raspunzatori.Vor si cu P*&A in cur si cu sufletu-n rai

Corect . Ar trebui sa li se interzica treaba asta cu perchezitionatul in bagaje atata timp cat nu isi asuma responsabilitatea pentru lucrurile disparute .

#9
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Pai daca stiai ca nu ai unde sa iti pui bagajul, trebuia sa te duci acasa si reveneai!
ca na, doar nu te duci la supermarket pt a-ti face achizitii pentru toata luna si sa iesi cu 20 de pungi pana la masina..

#10
red_gle

red_gle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2006

 crisstonne, on 25 ianuarie 2013 - 20:53, said:

Ilegalitatea ai facut-o tu.

Nu esti nascut ieri, nu ?!

La cat se fura este normal sa fie suspiciosi.

Daca au si camere si tu ai facut un gest ,,nefiresc ''... pe monitorul mic nu se vede ca in realitate, daca intelegi.

Daca a tipat, asta nu este bine, are o bila neagra.

Daca am comis o ilegalitate, inseamna ca am incalcat o lege - care este aceea?

 BlueSoon, on 25 ianuarie 2013 - 20:55, said:

Daca esti un cetatean cinstit, nu qar trebui sa te simti ofensat. Si da, sefa aceea avea dreptate, bagajele le lasi la intrare, probabil aveau si dulapioare cu cheie destinate special pt asa ceva. In plus fiind magazinul lor, cred ca au dreptul sa-si faca propriul regulament de ordine interioara.
Nu e singurul magazin la care sa intamplat asta. Motivul pt care se face asta e ca romania e o tara plina de hoti, ca nu esti tu unul dintre ei, nu au ei de unde sa stie...

"Sefa" mi-a aratat o zona pentru bagaje ce consta in rafturi si cateva cosuri. Poate lasam acolo carnatii si cartofii luati din alt magazin, dar nu am curaj sa las echipamente electronice.

Edited by red_gle, 25 January 2013 - 21:31.


#11
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Si daca stai de exemplu la sat . Ai avut toata ziua treaba prin oras , timp in care ai avut nevoie si de laptop . In acest timp trebuie sa iti faci si cumparaturile . Nu ai nici masina personala si folosesti transportul in comun . Ce faci ? Mergi 10-20 km cu microbuzul pana acasa si te intorci inapoi la market ?

#12
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Au regulile lor iar tu ai incalcat o regula simpla si veche. N-are rost sa te agiti, au dreptul sa verifice.

#13
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Atata timp cat sunt asa de precauti cu marfa din magazinul lor , mi s-ar parea corect sa fie atenti si cu bagajele clientilor . Nu zic ca toate magazinele sunt neglijente din acest punct de vedere . Sunt unele chiar ok . Unde iti poti pune bagajul in siguranta , ai o cheie de la dulapior si stii ca nu se atinge nimeni de ce ai tu acolo .

#14
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

 emyboy, on 25 ianuarie 2013 - 21:07, said:

Si daca stai de exemplu la sat . Ai avut toata ziua treaba prin oras , timp in care ai avut nevoie si de laptop . In acest timp trebuie sa iti faci si cumparaturile . Nu ai nici masina personala si folosesti transportul in comun . Ce faci ? Mergi 10-20 km cu microbuzul pana acasa si te intorci inapoi la market ?
da, pai mergi pana acasa, iti lasi toate bunurile, poate te mai si schimbi de haine, habar n-am..
si revii la cumparaturi sau in alta zi.
ma rog, nu stiu unde dumnezeu stai tu in constanta incat sa faci atatia km de acasa pana la un biet magazinaș...

#15
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Am avut si eu odata laptopul cu mine si n-am avut curajul sa-l las in masina in parcare, insa inainte de a intra in supermarket am intrebat daca e ok sa intru cu laptopul ca n-am curaj sa-l las la bagaje si nu a fost nicio problema.

#16
red_gle

red_gle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2006

 bogdan_z, on 25 ianuarie 2013 - 21:05, said:

Pai daca stiai ca nu ai unde sa iti pui bagajul, trebuia sa te duci acasa si reveneai!
ca na, doar nu te duci la supermarket pt a-ti face achizitii pentru toata luna si sa iesi cu 20 de pungi pana la masina..

Sa fim seriosi - nu ai vrea ca dupa fiecare intrare intr-un magazin sa duc cumparaturile acasa si apoi sa revin? Cand mergi la "mol" duci cumparaturile in masina inainte de a intra in alt magazin?

Edited by red_gle, 25 January 2013 - 21:32.


#17
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 red_gle, on 25 ianuarie 2013 - 21:13, said:


Cand mergi la "mol" duci cumparaturile in masina inainte de a intra in alt magazin?
Pastrezi bonul si nu e problema.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu m-as fi agitat.Daca de exemplu aveam un produs alimentar ce era comercializat si la ei,ar fi chemat politia si m-ar fi facut de kko inainte sa dovedeasca ca produsul e de la ei(prin camere),pun pariu asta,am patit asa ceva la Kaufland ,m-au acuzat pe mine se pe un prieten de ceva de genu(am fost acuzati ca am cumparat morcovi si ca am cantarit la cantar cu alta masa si apoi am adaugat altii,la cantarirea lor a dat o eroare de 22 de grame fata de ce era raportat) in conditiile in care noi aveam bani la noi pentru tot raftul de morcovi(oricum am cerut filmarea si am fost refuzati),fiindca am fost tinuti in loc vreo 6 ore acolo de aia de la securitate si apoi Politia si etc,noi tot revoltati de faptul ca nu ne arata filmarea (intre timp politaiu cu declaratie,si vroiau sa ne dea amenda si etc) pana am sunat un unchi d-al meu ce e mare stab la DSV(l-am dat la tel cu sefa de acolo ce l-a recunoscut si apoi s-a calmat toata treaba,deci tre sa bagi cutitu; in ei ca sa scapi basma curata,altfel o muscam grav asa fara dovezi).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate