Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Sunt proroc al lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3664 replies to this topic

#3295
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 21 aprilie 2022 - 11:19, said:

Ok, inteleg nedumerirea si indoiala ta, insa evreii asteapta un Mesia (mantuitor) proorocit chiar de Moise. Tu zici ca nu e isus. In NT ioan botezatorul neaga ca ar fi "proorocul".
Ai o alta "propunere" despre cine ar putea fi Mesia ? Sau zici ca inca nu a venit ?

Dacă aveam, nu vă spuneam? Crezi că Bart Ehrman nu L-ar fi găsit pe Mesia, dacă exista?Posted Image Bart este agnostic (eu mă recomand: creaționist deși la Recensământul de anul acesta, m-am trecut agnostic, ca Bart :)), dar asta nu-l împiedică să predea teologie, să scrie bloguri despre Noul testament, creștinism ...:) La fel și eu, problema mă preocupă, din perspectiva unui credincios, fost creștin.:) Tu ce ești? Creștin nici tu nu prea poți să fii, în înțelesul comun al termenului...Posted Image
Deci de ce-i dai like lui Kruger care afirmă că 90% din ce scriu eu sunt baliverne?Posted Image

#3296
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 21 aprilie 2022 - 11:25, said:

Dacă aveam, nu vă spuneam? Crezi că Bart Ehrman nu L-ar fi găsit pe Mesia, dacă exista?Posted Image Bart este agnostic (eu mă recomand: creaționist deși la Recensământul de anul acesta, m-am trecut agnostic, ca Bart Posted Image), dar asta nu-l împiedică să predea teologie, să scrie bloguri despre Noul testament, creștinism ...Posted Image La fel și eu, problema mă preocupă, din perspectiva unui credincios, fost creștin.Posted Image Tu ce ești? Creștin nici tu nu prea poți să fii, în înțelesul comun al termenului...Posted Image
Deci de ce-i dai like lui Kruger care afirmă că 90% din ce scriu eu sunt baliverne?Posted Image
Nu te inteleg ce tot o dai cu Bart Ehrman . Te-am uintrebat pe tine care zici ca ai citit scripturile. Am inteles ca scripturile contin aceasta precizare cu privire la timpul in care va veni Mesia. Tu insa zici ca nu e isus. Ok. Ai o referinta clara cine ar fi Mesia ?
In acel videoclip  https://forum.softpe...t__972  spune cam cine va fi Mesia, tu insa ignori acele scrieri si preferi sa te iei dupa un agnostic care ce face ?  Vrea sa demonteze absolut tot cu privire la isus. Parca chiar din timpul lui isus a inceput acest mod de a ignora adevarul.

#3297
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 21 aprilie 2022 - 11:38, said:

Nu te inteleg ce tot o dai cu Bart Ehrman

Pentru că este unul din idolii mei. Alături de Vermes, Kosidowski, Tokarev, Barton, Singer. Cu prima ocazie voi cumpăra cele 2 volume ale lui Tovia Singer, de 900 de pagini. Eu am cont pe societatea Karte, care aduce din America și totul este ok cu ăștia (cărțile de valoare îmi place să le am în format fizic, nu electronic), dar din păcate, momentan, nu pot aduce decât volumul II. Voi urmări, voi aștepta, până când voi putea comanda ambele volume, că nu-mi place să umblu cu jumătăți de măsură...Posted Image
Cine are și citește cu atenție cele 900 de pagini, se lămurește beton, nu mai trebuie nimic altceva. Acolo totul este explicat cu lux de amănunte. Este o operă gigantică, maiestuoasă (știu asta din recenzii). Pace.

#3298
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/4Ywv8YK/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iată la ce dă Paco, like!
Să mai ai încredere în prieteni! Bah, 90% sunt baliverne? Recunosc, dar procentul este invers, 10% baliverne și 90% lucruri inteligibile.Posted Image

#3299
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 21 aprilie 2022 - 12:13, said:

[ https://i.ibb.co/4Ywv8YK/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iată la ce dă Paco, like!
Să mai ai încredere în prieteni! Bah, 90% sunt baliverne? Recunosc, dar procentul este invers, 10% baliverne și 90% lucruri inteligibile.Posted Image
Eu i-am dat like findca si-a facut prezenta.Din pacate scrii multe baliverne insa nu sunt de acord cu procentul.
Dar asta nu inseamna ca nu citesc ce scrii.
In cazul lui Penticostalul sau cum isi mai zice pe aici pot spune ca procentul e chiar mai mare. Posted Image
Bineinteles ca din prisma mea, asta nu inseamna ca am dreptate. Pot gresi, la fel si Kruger care e trinitar . Insa sunt convins ca voi credeti ce scrieti.

#3300
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 21 aprilie 2022 - 12:25, said:

Din pacate scrii multe baliverne insa nu sunt de acord cu procentul.

Ei, așa parcă mai merge! Problema era procentul!

[ https://thumbs.gfycat.com/BrightNeedyAnkolewatusi-max-1mb.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

90% baliverne -----> sunt un imbecil, fără drept de apel!Posted Image

#3301
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 kruger, on 20 aprilie 2022 - 11:03, said:

Cu riscul de a te incuraja, tin sa te anunt ca l-ai devansat demult pe dorel666 la numarul de tampenii scrise pe forumul asta, iar acum conduci detasat.
Aproape nimic din ce postezi nu e adevarat. Nu intelegi nimic din ce citesti, dar nu te sfiesti sa te fudulesti pe aici, ca sa te simti implinit dupa cum spune proverbul.

Uite cate probleme sunt cu ce ai zis mai sus:

- nu exista nicio "partida a nazarenilor" in Biblie, deci nicio "afacere". Totul e in capul tau, iar Pavel a fost sarac lipit in tot timpul lucrarii lui. Ii scria lui Timotei la un moment dat sa-i aduca mantaua pe care o lasase la Troa...


Păi era prost Pavel să scrie despre ce bani învârtea el pe acolo?Posted Image  El scrie doar să i se dea. Inclusiv mantaua, pe care o uitase și dorea să i se aducă...Posted Image
Iar cu privire la partida nazarenilor, apare sensul de nazarineni, cu Pavel capul lor, în Fapte, dar eu am folosit denumirea aceasta pentru că așa apare în cartea lui Kosidowski cu privire la grupul religios din Ierusalim, condus de Iacov. De ce? Fiindcă Iacov era nazireu. De aceea, Kosidowski le zice celor din grupul lui, nazareni.
Pentru același grup, adică Biserica mamă din Ierusalim aflată sub păstorirea lui Iacov, celălalt autor, G. Vermes, folosește termenul ”iudeiști”. Bine, este o traducere în limba română, dar ideea s-a înțeles.

Adică... nu observi ce zice Iacov despre ai săi?

"Vezi, frate, cate mii de iudei au crezut, si toti sunt plini de ravna pentru Lege”

Și cum, autorul Faptelor, îl face pe Pavel să practice ceea ce apare scris în Levitic, jurământul unui nazireu (cum era Iacov), înainte de vizita sa la Iacov?

Pavel a mai ramas destul de multa vreme in Corint. In urma, si-a luat ziua buna de la frati si a plecat cu corabia spre Siria, impreuna cu Priscila si Acuila, dupa ce si-a tuns capul in Chencrea, caci facuse o juruinta. Fapte 18:18 [vizita la Iacov este descrisă în capitolul 21]

[ https://media0.giphy.com/media/QjrrSbYaqgi1q/giphy.gif?cid=ecf05e47clsyyh4vzjke95jc2asrm7fp2e0kawdw98pwf8fc&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3302
ARPA

ARPA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,603
  • Înscris: 05.10.2013

 Paco_ste1, on 21 aprilie 2022 - 11:19, said:

evreii asteapta un Mesia (mantuitor) proorocit chiar de Moise. Tu zici ca nu e isus. In NT ioan botezatorul neaga ca ar fi "proorocul".
Mesia asteptat de evrei din perspectiva crestinilor nu poate fi decat Antihristul , in perioada ocupatiei romane in Iudeea au fost mai multi iudei care s-au autoproclamat Mesia .

Edited by ARPA, 22 April 2022 - 19:49.


#3303
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,243
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 22 aprilie 2022 - 18:31, said:

El scrie doar să i se dea. Inclusiv mantaua, pe care o uitase și dorea să i se aducă...Posted Image
Tu mai gândești și cu capul tău, sau iei prosteala jemetistă fără s-o mai rumegi?
Pavel dorea mantaua. Mantaua lui.
Ascultă ultimile secunde din această scenă genială și vei înțelege și de ce:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oS-syXeK5Tk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3304
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Îți înțeleg ironia fină, de calitate, dar totuși colegul Kruger trebuie să sesizeze faptul că toate se leagă și totuși noțiunile pe care le ”arunc” eu aici, au o semnificație aparte.
Zvonul că Pavel propovăduia abolirea Legii mozaice, cu toate datinile și tradițiile, inclusiv Decalogul (Romani 10:4 și mai ales Romani 7:7), era adevărat. Evreul nu avea noțiunea de ”har”, introdusă de Pavel cu atâta iscusime. Evreul se baza pe fapte. Punct.
Ce face autorul ”Luca”? Armonizează conflictul teologic dintre Iacov și Pavel. Deschide problema cu chestiunea ridicată de Iacov, cum că prezbiterii lui ar fi auzit că:

21. Dar ei au auzit despre tine ca inveti pe toti iudeii care traiesc printre Neamuri sa se lepede de Moise, ca le zici sa nu-si taie copiii imprejur si sa nu traiasca potrivit cu obiceiurile.
....
24. Si astfel vor cunoaste toti ca nu este nimic adevarat din cele ce au auzit despre tine, ci ca si tu umbli intocmai dupa randuiala si pazesti Legea.


apoi, îl face pe Pavel să execute un ritual din Levitic, cu privire la jurământul unui nazireu, pentru 4 nazirei de-ai lui Iacov. Și nu numai asta, dar Pavel însuși, trei capitole mai înainte, își tunde capul în Chencrea căci făcuse o juruință (de nazireu, evident). Nazireatul era la mare căutare în gruparea lui Iacov căci, după cum ne informează Flavius Josephus, Iacov era nazireu declarat pe viață.
„Luca” îi împacă pe ăștia doi, pe Pavel și pe Iacov, chiar înainte de vizita lui Pavel la Iacov.

Trebuie să-i înțelegeți pe autori, dau și ei denumiri funcție de caracteristici, nazirei, fiindcă mulți erau nazirei în biserica lui Iacov, sau iudeiști, fiindcă țineau pe Moise... ca orice iudeu...Posted Image

Având în vedere epistolele lui Pavel, scrie undeva el însuși că a făcut vreo juruință, că trebuie să se mai facă juruințe cu tunderea capului? scrie el că a circumcis pe Timotei? scrie el că a făcut o vizită lui Iacov și prezbiterilor lui și că a primit, cu acea ocazie, 4 flăcăi nazirei, în custodie, să se ducă cu ei în Templu și să cheltuiască el bani pentru ceremonial? Scrie Pavel despre vedenia lui din Templu?
Nu, oameni buni. Acestea toate sunt invențiile lui ”Luca”.Posted Image

Atunci Pavel a luat pe oamenii aceia, s-a curatat si a intrat cu ei a doua zi in Templu, ca sa vesteasca sfarsitul zilelor curatarii cand se va aduce jertfa pentru fiecare din ei. Fapte 21:26

Pavel s-a curățat și el? Serios, pe bune?Posted Image  Jertfă pentru cei patru nazirei? :facepalm:
...ce jertfă? vreun porumbel, te pomeni?Posted Image Unde, frate? În Templul lui Solomon, simbolul și centrul închinării mozaice după Lege?
Posted Image

Edited by dark, 23 April 2022 - 06:42.


#3305
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Iata ce vreau sa spun, fratilor: de acum vremea s-a scurtat. Spun lucrul acesta pentru ca cei ce au neveste sa fie ca si cum n-ar avea; (1 Cor. 7:29)

adică, Pavel recomanda celor căsătoriți să nu mai întrețină relații sexuale cu soțiile lor fiindcă, oricum, timpul este scurt și Domnul vine.
:facepalm:

#3306
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 23 aprilie 2022 - 10:27, said:

Iata ce vreau sa spun, fratilor: de acum vremea s-a scurtat. Spun lucrul acesta pentru ca cei ce au neveste sa fie ca si cum n-ar avea; (1 Cor. 7:29)

adică, Pavel recomanda celor căsătoriți să nu mai întrețină relații sexuale cu soțiile lor fiindcă, oricum, timpul este scurt și Domnul vine.
Posted Image
Poate ca avea in minte cuvintele lui isus cand a spus ca in imparatia cerurilor nici nu se vor marita si nici insura.  Si cum unii credeau ca imparatia cerurilor e pe pamant, se gandeau ca nu trebuie sa traiasca ca niste familisti convinsi. Posted Image
Tu crezi ca Pavel nu avea parte de mangaieri din partea femeilor ?Mai ales ca nu era casatorit . . .  sigur existau vaduve nemangaiate .Posted Image
Ideea e nu sa fii abstinent sexual ci sa fii disponibil pentru orice femela doritoare. Posted Image

#3307
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 Paco_ste1, on 23 aprilie 2022 - 10:40, said:

Ideea e nu sa fii abstinent sexual ci sa fii disponibil pentru orice femela doritoare. Posted Image

Asta dacă ești păgân! Posted Image

#3308
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Sfince drag, (ah, sunt ani de zile de când mi-am dorit să mă adresez ție astfel... cu porecla consacrată), îți pun aici întreg capitolul 13 din evanghelia scrisă, chipurile, de apostolul Ioan însuși:

Ioan 13

1. Inainte de praznicul Pastilor, Isus, ca Cel care stia ca I-a sosit ceasul sa plece din lumea aceasta la Tatal, si, fiindca iubea pe ai Sai, care erau in lume, i-a iubit pana la capat.
2. In timpul Cinei, dupa ce diavolul pusese in inima lui Iuda Iscarioteanul, fiul lui Simon, gandul sa-L vanda,
3. Isus, fiindca stia ca Tatal Ii daduse toate lucrurile in maini, ca de la Dumnezeu a venit si la Dumnezeu Se duce,
4. S-a sculat de la masa, S-a dezbracat de hainele Lui, a luat un stergar si S-a incins cu el.
5. Apoi a turnat apa intr-un lighean si a inceput sa spele picioarele ucenicilor si sa le stearga cu stergarul cu care era incins.
6. A venit deci la Simon Petru. Si Petru I-a zis: "Doamne, Tu sa-mi speli mie picioarele?"
7. Drept raspuns, Isus i-a zis: "Ce fac Eu, tu nu pricepi acum, dar vei pricepe dupa aceea."
8. Petru I-a zis: "Niciodata nu-mi vei spala picioarele!" Isus i-a raspuns: "Daca nu te spal Eu, nu vei avea parte deloc cu Mine."
9. "Doamne", I-a zis Simon Petru, "nu numai picioarele, dar si mainile si capul!"
10. Isus i-a zis: "Cine s-a scaldat n-are trebuinta sa-si spele decat picioarele, ca sa fie curat de tot; si voi sunteti curati, dar nu toti."
11. Caci stia pe cel ce avea sa-L vanda; de aceea a zis: "Nu sunteti toti curati."
12. Dupa ce le-a spalat picioarele, Si-a luat hainele, S-a asezat iarasi la masa si le-a zis: "Intelegeti voi ce v-am facut Eu?
13. Voi Ma numiti "Invatatorul si Domnul" si bine ziceti, caci sunt.
14. Deci daca Eu, Domnul si Invatatorul vostru, v-am spalat picioarele, si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora.
15. Pentru ca Eu v-am dat o pilda, ca si voi sa faceti cum am facut Eu.
16. Adevarat, adevarat va spun ca robul nu este mai mare decat domnul sau, nici apostolul mai mare decat cel ce l-a trimis.
17. Daca stiti aceste lucruri, ferice de voi daca le faceti.
18. Nu vorbesc despre voi toti; cunosc pe aceia pe care i-am ales. Dar trebuie sa se implineasca Scriptura care zice: "Cel ce mananca paine cu Mine a ridicat calcaiul impotriva Mea."
19. Va spun lucrul acesta de pe acum, inainte ca sa se intample, pentru ca, atunci cand se va intampla, sa credeti ca Eu sunt.
20. Adevarat, adevarat va spun ca cine primeste pe acela pe care-l trimit Eu, pe Mine Ma primeste; si cine Ma primeste pe Mine primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine."
21. Dupa ce a spus aceste cuvinte, Isus S-a tulburat in duhul Lui, a marturisit si a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca unul din voi Ma va vinde."
22. Ucenicii se uitau unii la altii si nu intelegeau despre cine vorbeste.
23. Unul din ucenici, acela pe care-l iubea Isus, statea la masa culcat pe sanul lui Isus.
24. Simon Petru i-a facut semn sa intrebe cine este acela despre care vorbea Isus.
25. Si ucenicul acela s-a rezemat pe pieptul lui Isus si I-a zis: "Doamne, cine este?"
26. Isus a raspuns: "Acela caruia ii voi intinde bucatica si i-o voi da." Si a intins o bucatica si a dat-o lui Iuda, fiul lui Simon Iscarioteanul.
27. Cum a fost data bucatica, a intrat Satana in Iuda. Isus i-a zis: "Ce-ai sa faci, fa repede."
28. Dar nimeni din cei ce sedeau la masa, n-a inteles pentru ce ii zisese aceste vorbe.
29. Unii credeau ca, de vreme ce Iuda avea punga, Isus voia sa-i spuna: "Cumpara ce ne trebuie pentru praznic"; sau ii poruncea sa dea ceva saracilor.
30. Iuda, dupa ce a luat bucatica, a iesit afara in graba. Era noapte.
31. Dupa ce a iesit Iuda, Isus a zis: "Acum, Fiul omului a fost proslavit si Dumnezeu a fost proslavit in El.
32. Daca Dumnezeu a fost proslavit, in El, si Dumnezeu Il va proslavi in El insusi si-L va proslavi indata.
33. Copilasilor, mai sunt putin cu voi. Ma veti cauta, si, cum am spus iudeilor ca unde Ma duc Eu, ei nu pot veni, tot asa va spun si voua acum.
34. Va dau o porunca noua: sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii.
35. Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii."
36. "Doamne", I-a zis Simon Petru, "unde Te duci?" Isus i-a raspuns: "Tu nu poti veni acum dupa Mine, unde Ma duc Eu; dar mai tarziu vei veni."
37. "Doamne", I-a zis Petru, "de ce nu pot veni dupa Tine acum? Eu imi voi da viata pentru Tine."
38. Isus i-a raspuns: "Iti vei da viata pentru Mine? Adevarat, adevarat iti spun ca nu va canta cocosul, pana te vei lepada de Mine de trei ori.

L-ai citit Sfince drag? :huh:

... continuarea... pe topicul atât de drag ție, Discrepanțe, Discrepanțe, Discrepanțe...

#3309
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,243
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 28 aprilie 2022 - 17:19, said:

L-ai citit Sfince drag? Posted Image
Vezi Darkule?
Ce relație caldă poate exista între noi, care nici nu ne cunoaștem măcar?
Plus că avem opinii radical diferite asupra Scripturii, asupra Bisericii, aspra lui Isus.
Adică... cam tot.

Cum să fie atunci de mirare faptul că între doi Apostoli atât de mari, Iacov și Pavel era o atât de strânsă legătură?
Dă-ți seama că ei erau frați în Hristos, așa cum noi nu suntem. Se împărtășeau din același Potir. Lucrau din greu pentru a lărgi Împărăția lui Dumnezeu. Îți poți imagina?
Faptul că aveau mici deosebiri de opinie asupra vreunui subiect minor, era total insignifiant.

#3310
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Păi și dacă băiatul acela, Liviu, mâine vine la biserică cu o învățătură luată de la martorii lui Iehova, că nu trebuie să se împărtășească decât o mică facțiune dintre membrii religiei, ce vei face? Îl vezi pe băiat că varsă tot vinul și aruncă toată azima la coșul de gunoi. Îl oprești? Este noua lui perspectivă asupra Euharistiei. De mâine, doar el se va împărtăși, voi ceilalți nu, fiindcă doar el face parte din grupul select al celor 144.000.
Ce se va întâmpla cu Liviu?Posted Image Posted Image

p.s.: de ce nu ai spus, la minutul 1 h și 25 min, că evanghelia după Ioan, are o altă versiune, miruirea se face vineri seară, deci nu după Sabat, de către Nicodim alături de Iosif din Arimateea și nu de către mironosițe, ca în sinoptici? Posted Image De ce nu spui bisericii adevărul...?Posted Image

Edited by dark, 29 April 2022 - 06:27.


#3311
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,243
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 29 aprilie 2022 - 06:14, said:

Ce se va întâmpla cu Liviu? Posted Image
Eu nu cred că-l mai bagă ăștia la pârnaie.
E terminat politic.

 dark, on 29 aprilie 2022 - 06:14, said:

De ce nu spui bisericii adevărul...?Posted Image
Nu știu cine spune adevărul.
Că Noul Testament zici că e fake! :habarnam:

#3312
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 29 aprilie 2022 - 08:16, said:

Nu știu cine spune adevărul.
Că Noul Testament zici că e fake! Posted Image

Păi judecă și tu, dacă Nicodim vine cu 25 litri de aloe vera, vineri seara, de ce s-ar mai duce duminică dimineața 3 femei, fără să știe cine le va da piatra la o parte, ca să ungă trupul lui Isus, trup de bărbat, deja uns de 2 bărbați? Erau ... necrofile, cumva?

Dacă Isus cu ucenicii se pun la masă, în prima zi a Azimelor, de ce Ioan spune că ziua Cinei era înaintea sărbătorii Pascale?

Erau 7 zile, sărbătoarea Azimelor. În prima zi a Azimelor, 14 nisan, făceai rost de un miel și-l înjunghiai spre seară, ca să-l mănânci noaptea. Isus ține Paștele în noaptea care vine după prima zi a Azimelor, lucru notat foarte explicit în sinoptici.
Dar Ioan zice că Cina, la care Isus nu a instituit Euharistia ci a spălat picioarele, a avut loc înainte de Sărbătoarea Paștelor, iar după ce este prins în acea noapte de pomină, spre dimineață este dus la Pontiu Pilat însă preoții iudei nu vor să intre, pentru a nu se spurca, fiindcă... ghici, urmau Paștele...


Au adus pe Isus de la Caiafa in odaia de judecata: era dimineata. Ei n-au intrat in odaia de judecata, ca sa nu se spurce si sa poata manca Pastile. (Ioan.18:28)

Vrei BVA? Colegul Penticostalul aprecia mult această traducere, nu știu tu, Sfince dacă o agreezi...Posted Image


24 Ana L-a trimis legat la marele preot care se numea Caiafa.
  25 Simon Petru stătea acolo şi se încălzea. Ei i-au zis: „Oare nu eşti şi tu unul dintre discipolii Lui?” El a negat, răspunzând: „Nu sunt!”
  26 Unul dintre sclavii marelui preot – rudă cu acela căruia Petru îi tăiase urechea – a zis: „Oare nu te-am văzut eu împreună cu El în grădină?”
  27 Atunci Petru s-a dezis din nou. Şi imediat a cântat cocoşul…
  28 Apoi, de la Caiafa, L-au dus pe Isus în sala de judecată. Era dimineaţa. Ei nu au intrat în sala de judecată, ca să nu devină astfel descalificaţi pentru sărbătorirea Paştelor.

Spune și astea bisericii, așa ar fi corect, să informezi exact! Credeam că anul ăsta vei sparge gheața și vei spune adevărul tuturor, dar...ți-a fost frică... Posted Image
[ https://media2.giphy.com/media/zdFNkQ6vGJADC/giphy.gif?cid=ecf05e472dxs1vsx6r7juku6m3k1t6ln401lk8wuzjc4kt8v&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 29 April 2022 - 08:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate