Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Sunt proroc al lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3664 replies to this topic

#3277
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 tudorel666, on 13 decembrie 2013 - 10:01, said:


Aia a înțeleptului.
Deci mai e una ... Nasol .
Care e aia bună şi după ce criterii ?

#3278
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 kruger, on 13 decembrie 2013 - 10:23, said:

Pai tu zici ca toata lumea va fi curatita, desi Scriptura spune: Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui! [...] Şi aceştia vor merge în pedeapsa veşnică, iar cei neprihăniţi vor merge în viaţa veşnică.”

Cel ce paraseste pamantul asta cu pacatul necuratit prin jertfa Domnului Isus va ajunge intr-un loc de pedeapsa vesnica. Am dat mai sus versetul in care spune si care e pedeapsa si ca este vesnica ... lucru pe care tu il contrazici.

Pușcăria este veșnică și rămâne în același loc, dar pușcăriașii toți intră și ies.

 genius, on 13 decembrie 2013 - 11:08, said:

Deci mai e una ... Nasol .
Care e aia bună şi după ce criterii ?

Mai este una: cea a lui Dumnezeu și este singura bună. Este bună și a înțeleptului, atât cât este conformă cu evaluarea lui Dumnezeu. La fel și oricare altă evaluare. Amu vrei să știi și după ce criterii evalueaza Dumnezeu răul făcut?

#3279
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 tudorel666, on 13 decembrie 2013 - 11:39, said:

Mai este una: cea a lui Dumnezeu și este singura bună.
Păi şi toate celelalte de ce mai există ?

 tudorel666, on 13 decembrie 2013 - 11:39, said:

Amu vrei să știi și după ce criterii evalueaza Dumnezeu răul făcut?
Nu . Vreau să ştiu după ce îsi dă dumnezeu seama ce e rău şi ce nu ?

Edited by genius, 13 December 2013 - 12:14.


#3280
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

 tudorel666, on 13 decembrie 2013 - 11:39, said:


Pușcăria este veșnică și rămâne în același loc, dar pușcăriașii toți intră și ies.

Asta aici pe pamant, dar nu si la Dumnezeu. Nu scrie clar ca pedeapsa e vesnica?

#3281
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 kruger, on 13 decembrie 2013 - 12:59, said:

Asta aici pe pamant, dar nu si la Dumnezeu. Nu scrie clar ca pedeapsa e vesnica?

Da,  mai ai multe de priceput. Și le-ai putea pricepe ușor, dacă nu te-ai crede deja marele înțelept. Dar, dacă accepți faptul că ești un om supus greșelii, poate putem continua discuția și să-ți arăt unde anume greșești cu raționamentul și ce anume ori nu ai citit, ori ai sărit din Biblie.

 genius, on 13 decembrie 2013 - 12:13, said:

Păi şi toate celelalte de ce mai există ?


Pentru ca Dumnezeu să se poată împăca pe sine cu lumea.

 genius, on 13 decembrie 2013 - 12:13, said:


Nu . Vreau să ştiu după ce îsi dă dumnezeu seama ce e rău şi ce nu ?


Tu după ce îți dai seama când ești sănătos și când ești bolnav?

#3282
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Toate religiile sunt pline de minciuni , mituri si fantasmagorii. Acestea au fost baza si inceputul bisericii. O institutie care l-a vandut pe Dumnezeu.

Edited by cincicinci, 18 February 2019 - 20:02.


#3283
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Dorele/Tudorele,
Pentru asta avem pe duhovnici si sfintii parinti,tot ce trebuia larmurit a fost, si apoi a prooroci nu inseamna a vorbi despre trecut, Este in nonsens

Edited by BraviaAmpero, 18 February 2019 - 20:16.


#3284
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 cincicinci, on 18 februarie 2019 - 20:01, said:

Toate religiile sunt pline de minciuni.
Mai ales si mai ales, Religia Ateista! :yes:

#3285
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 cincicinci, on 18 februarie 2019 - 20:01, said:

Toate religiile sunt pline de minciuni , mituri si fantasmagorii. Acestea au fost baza si inceputul bisericii. O institutie care l-a vandut pe Dumnezeu.

Dacă nu-ți convin religiile, alege spiritualitatea (dar fii atent să nu aluneci pe panta spiritistă)! :)

Alegând Biblia, nu alegi religia!
Citește-o, studiaz-o, spiritualizează-te, întărește-te, dumirește-te și roagă-te! :)

#3286
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 30.01.2014

 cincicinci, on 18 februarie 2019 - 20:01, said:

Toate religiile sunt pline de minciuni , mituri si fantasmagorii. Acestea au fost baza si inceputul bisericii. O institutie care l-a vandut pe Dumnezeu.

Mi-a placut inceputul dar m-ai pierdut la final.

#3287
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Inca mai sunt!

#3288
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 19.03.2022

 Dorel666, on 28 martie 2022 - 15:32, said:

Inca mai sunt!
Nu punem la indoiala asta, insa tu trebuie sa arati si sfintenie  nu doar sa te lauzi.
Proorocul isaia a ajuns sa "se imbrace in sac si cenusa" cand a avut teofanie, si sa zica "am buze necurate", iar tu pe aici nici nu recunosti asta. Posted Image

#3289
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Paco_ste1, on 28 martie 2022 - 15:39, said:

Nu punem la indoiala asta, insa tu trebuie sa arati si sfintenie  nu doar sa te lauzi.
Proorocul isaia a ajuns sa "se imbrace in sac si cenusa" cand a avut teofanie, si sa zica "am buze necurate", iar tu pe aici nici nu recunosti asta. Posted Image

Pana a discuta despre sfintenia mea, sa discutam despre cand si cum si de catre cine a fost recunoscuta sfintenia lui Hristos. Ca toti stim ca si dupa ce a facut nenumarate minuni, carturarii si fariseii tot i-au pus la indoiala sfintenia si ziceau ca are pe dracu in El.

Sfintenia inseamna putere. Cine este sfant are putere. Eu am putere acum, dar este mica, foarte, foarte mica. Asa ca sfintenia mea este atat de mica, incat nici nu se pune. Dar continui sa ma sfintesc si sa cresc in putere. Pana cand aceasta putere se va vedea de la Rasarit, pana la Apus. Daca nu se va vedea, inseamna ca m-am inselat. Daca se va vedea, inseamna ca v-ati inselat. Dar ce risc eu si ce riscati voi...?

#3290
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,892
  • Înscris: 16.03.2004
Vedeți cum stă treaba, unii dintre noi fac parte din culte religioase, Sfântul Jakob este penticostal, Xlander este baptist, Kruger nu face parte din cultul baptist dar merge la o grupare de tip calvinist ca Overseas, Dapix e baptist, iar alții nu fac parte din culte, dar au o tradiție anume, un fel de a gândi Biblia prin prisma unor învățături ale cultelor din care au făcut parte cândva. Cel mai ”departe” a mers Logic, dar eu l-am ”depășit”, totuși... În ce sens? Vă explic imediat. Atât eu cât și Logic am înțeles ”din cărți” ... ca să parafrazez pe... n-are importanță, că Isus Hristos și cei 12 apostoli au fost iudei mozaici și nu s-au dezis niciodată de asta, doar s-au mulțumit să critice abuzurile și exagerările care surveniseră după ce Moise a dat Legea...
Ei bine, apostolul Iacov cel Drept împreună cu ceilalți apostoli, Petru și Ioan, au fost continuatori ai mesianismului iudaic al lui Isus din Nazaret. Ei se duceau la Templul din Ierusalim (simbolul fizic al Legii lui Moise) ca buni iudei mozaici, respectau totul, atâta tot că credeau că Mesia cel profețit de Vechiul testament venise în persoana lui Isus din Nazaret. Evident, nu credeau nici în preexistența lui Isus și nici în divinitatea Lui. Pentru ei, Isus din Nazaret era nici mai mult nici mai puțin decât strănepotul regelui David, căruia Iehova i-a conferit cinstea de a fi ”Unsul”.
Până aici este numitorul comun : Dark - Logic.
Amândoi conștientizăm faptul că acesta este creștinismul: Isus om și atât.
De aici, căile noastre se vor fi despărțit!
Este ca și cum o vază s-a spart, eu zic: o aruncăm, luăm alta, pe făraș cu cioburile astea oribile, dar Logic zice: nu, nu, nu, se poate lipi, stai așa, am eu Superglue, cu grijă, cu răbdare, în timp, da, da, se va putea reface vaza...încât nimeni nu-și va da seama că era spartă!
Logic încearcă din răsputeri prin tertipuri exegetice minuțioase, demne de toată admirația, să ”demonstreze” că toată Biblia, de fapt, susține și promovează doar teologia grupării lui Iacov cel Drept, apostolul din Ierusalim al Bisericii Mamă.
Eu, în schimb, sătul de atâtea discrepanțe, divergențe teologice Iacov-Pavel, scârbit, sictirit chiar de problema anonimității evangheliilor și a unor epistole, care pendulează între cristologia joasă, caracteristică grupării iudaizante din Ierusalim și cristologia înaltă (care s-a dezvoltat ulterior, când mitul cristic a evoluat în acest sens), refuz să mai acord vreo venerație textului biblic considerându-l o lucrare a oamenilor, fără intervenția lui Dumnezeu.

 logic1, on 20 aprilie 2022 - 18:17, said:

Nu știm exact ce a crezut Iacov, dar îl avem pe Pavel care a fost adopționist. Noul Testament, în forma lui originală, a surprins cristologia joasă de la început. Fără excepții.

Ce credea Iacov, apare în Fapte...Posted Image... dar, mai ales în epistola autentică a lui Pavel, către Galateni...Posted Image

Edited by dark, 20 April 2022 - 18:27.


#3291
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 20 aprilie 2022 - 18:11, said:

Cel mai ”departe” a mers Logic, dar eu l-am depășit.

Da, ieșind de pe traseu... Posted Image

#3292
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,892
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 20 aprilie 2022 - 18:27, said:

Da, ieșind de pe traseu... Posted Image

Da, de aceea am revenit și am pus cuvântul ”depășit” în ghilimele, fiindcă înțelesul este subtil.

#3293
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,892
  • Înscris: 16.03.2004
Depășirea aceasta de care vorbeam o înțeleg în sens negativ, practic eu am devenit ”capul răutăților” pe tarla și îmi asum această poziție ingrată, având în vedere faptul că nu am ce pune în locul lui Isus Hristos, care de bine de rău, funcționează pentru omenire, le dă un sens în viață, un vector moral...Posted Image

 logic1, on 20 aprilie 2022 - 18:27, said:

Da, ieșind de pe traseu... Posted Image

...ohooo... sunt în porumb deja! nici nu mai văd șoseaua! [ https://yoursmiles.org/tsmile/fear/t3621.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3294
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,291
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 21 aprilie 2022 - 07:25, said:

Depășirea aceasta de care vorbeam o înțeleg în sens negativ, practic eu am devenit ”capul răutăților” pe tarla și îmi asum această poziție ingrată, având în vedere faptul că nu am ce pune în locul lui Isus Hristos, care de bine de rău, funcționează pentru omenire, le dă un sens în viață, un vector moral...Posted Image



...ohooo... sunt în porumb deja! nici nu mai văd șoseaua! [ https://yoursmiles.org/tsmile/fear/t3621.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ok, inteleg nedumerirea si indoiala ta, insa evreii asteapta un Mesia (mantuitor) proorocit chiar de Moise. Tu zici ca nu e isus. In NT ioan botezatorul neaga ca ar fi "proorocul".
Ai o alta "propunere" despre cine ar putea fi Mesia ? Sau zici ca inca nu a venit ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate