Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Sunt proroc al lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3664 replies to this topic

#3241
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 27 noiembrie 2013 - 14:09, said:

În ce constă victoria lui Hristos asupra iadului? Cumva se va duce Hristos în iad și va răstigni, la rândul lui, toți dracii? Cumva va merge în iad și va strămuta demonii în temnițe mai jos decât iadul? Nu, ci victoria lui Hristos asupra dracilor și iadului înseamnă că dracii se vor face mai buni și iadul va înflori ca o grădină a lui Dumnezeu. Și atunci să nu vă fie cu mirare dacă un popă ortodox și un pastor protestant vor sta în iad, pe aceeași bancă, la aceeași masă, vor mânca floricele de porumb și vor sta la taclale despre Împărăția lui Dumnezeu.
"God will not conquer evil by crushing it under-foot—any god of man's idea could do that—but by conquest of heart over heart, of life over life, of life over death, of love over all."
-George MacDonald

#3242
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Talantul pe care îl dă Dumnezeu tuturor este credința, credința în Dumnezeu adică. Ateii sunt cei care îngroapă acest talant în pământ, credincioșii sunt cei care îl dau la zarafi. Cât îi privește pe cei care primesc trei sau cinci talanți, unul din acești talanți este, deasemeni, credința. Fără de credință, nimeni nu poate face nimic.
Amin
  • Pilda talanţilor.
  • 14 Atunci Împărăţia cerurilor se va asemăna cu un om care, când era să plece într-o altă ţară, a chemat pe robii săi şi le-a încredinţat avuţia sa.  
  • 15 Unuia i-a dat cinci talanţi, altuia doi, şi altuia unul: fiecăruia după puterea lui; şi a plecat.  
  • 16 Îndată, cel ce primise cei cinci talanţi s-a dus, i-a pus în negoţ şi a câştigat cu ei alţi cinci talanţi.  
  • 17 Tot aşa, cel ce primise cei doi talanţi a câştigat şi el alţi doi cu ei.  
  • 18 Cel ce nu primise decât un talant s-a dus de a făcut o groapă în pământ şi a ascuns acolo banii stăpânului său.
  • 24 Cel ce nu primise decât un talant a venit şi el şi a zis: „Doamne, am ştiut că eşti om aspru, care seceri de unde n-ai semănat şi strângi de unde n-ai vânturat:  
  • 25 mi-a fost teamă şi m-am dus de ţi-am ascuns talantul în pământ; iată-ţi ce este al tău!”  
  • 26 Stăpânul său i-a răspuns: „Rob viclean şi leneş! Ai ştiut că secer de unde n-am semănat şi că strâng de unde n-am vânturat;  
  • 27 prin urmare se cădea ca tu să-mi fi dat banii la zarafi şi, la venirea mea, eu mi-aş fi luat înapoi cu dobândă ce este al meu!  
  • 28 Luaţi-i, dar, talantul şi daţi-l celui ce are zece talanţi.  
  • 29 Pentru că celui ce are i se va da, şi va avea de prisos; dar de la cel ce n-are se va lua şi ce are!  
  • 30 Iar pe robul acela netrebnic, aruncaţi-l în întunericul de afară: acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.”  
  • (Matei, 25)  

Edited by tudorel666, 03 December 2013 - 13:57.


#3243
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
  • Ioan 8:32  veţi cunoaşte adevărul, şi adevărul vă va face slobozi.”
Un om supus unei legi este liber? Nu, ci este rob al acelei legi. De aceea, cine ajunge la adevar devine liber de legea lui Moise. Dar asta nu inseamna ca acel om este liber sa pacatuiasca. A fi liber, inseamna a nu fi supus nici legii, dar nici păcatului. Un om care cunoaște adevarul știe cand trebuie sa ucidă și cand nu trebuie sa ucidă, știe când trebuie să fure și când nu trebuie să fure și știe când poate fi încălcată orice poruncă din lege, tocmai pentru a împlini legea. Astfel, de exemplu, un polițist știe când poate sparge ușa unui suspect, deși în mod normal acea faptă ar fi pedepsită de lege. Pentru că, cine se află în adevăr, se supune unei singure legi, legea dragostei. Iar acestei legi nu te supui așa cum te supui unei activități neplăcute, ci te supui pentru că în mod natural omul este făcut să iubească. Dacă este născut din Dumnezeu, care înseamnă dragoste. Dar cei care sunt născuți din diavol, fii ai răului, trebuie să-și răstignească pe crucea lui Hristos dracul din ei, până când acesta moare, apoi să învie, împreună cu Hristos, fii ai Tatălui Ceresc, liberi de păcat și robi ai dragostei. Robi de plăcere, nu de corvoadă.

De ce am spus toate cele de mai sus? Pentru a vă spune că da, omul este liber să se închine și la un idol, atunci când închinarea la un idol este de folos. Și atunci idolatria nu mai este păcat și nici idolatrie. Atenție însă: dacă nu știi să-ți controlezi mintea, o simplă mișcare a minții transformă libertatea în păcat și păcatul în moarte. Și căderea din har, se spune că este mai rea decât căderea în păcat...

Edited by tudorel666, 03 December 2013 - 19:23.


#3244
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postdacoroman2310, on 27 noiembrie 2013 - 20:42, said:

"God will not conquer evil by crushing it under-foot—any god of man's idea could do that—but by conquest of heart over heart, of life over life, of life over death, of love over all."
-George MacDonald
Apparently, Mr. MacDonald has foggotten a very important attribute of God: His righteousness. Dragostea Lui s-a aratat in jertfa pe care a adus-o si in faptul ca ingaduie timpul asta in care omul poate sa se intoarca la El.

Dar va veni o vreme cand toti vor vedea dreptatea lui Dumnezeu (pe care MacDonald a uitat sa o mentioneze), iar asta inseamna ca tot ce are legatura cu pacatul va fi indepartat de Dumnezeu. Deci la sfarsit raul nu va fi cucerit, ci va fi indepartat (in Iad)

#3245
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postkruger, on 05 decembrie 2013 - 14:45, said:

Apparently, Mr. MacDonald has foggotten a very important attribute of God: His righteousness. Dragostea Lui s-a aratat in jertfa pe care a adus-o si in faptul ca ingaduie timpul asta in care omul poate sa se intoarca la El.

Dar va veni o vreme cand toti vor vedea dreptatea lui Dumnezeu (pe care MacDonald a uitat sa o mentioneze), iar asta inseamna ca tot ce are legatura cu pacatul va fi indepartat de Dumnezeu. Deci la sfarsit raul nu va fi cucerit, ci va fi indepartat (in Iad)

Părerea ta, după inima ta, greșită. Și una și alta.

#3246
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Faptele apostolilor 13:47  Căci aşa ne-a poruncit Domnul: „Te-am pus ca să fii Lumina Neamurilor, ca să duci mântuirea până la marginile pământului.”

Psalmii 71:15  Gura mea va vesti zi de zi dreptatea şi mântuirea Ta, căci nu-i cunosc marginile.

Psalmii 71:19  Dreptatea Ta, Dumnezeule, ajunge până la cer; Tu ai săvârşit lucruri mari: Dumnezeule, cine este ca Tine?

Toată lumea creștină știe că Hristos este Mântuitorul lumii. Diferența constă în faptul că unii consideră că mântuirea lui Hristos va avea loc după moarte, iar alții consideră că această mântuire a și venit. Deasemeni, și unii și alții consideră că această mântuire se capătă și se păstrează printr-un simplu botez, bineînțeles botezul în biserica creștină de care aparțin ei. Și știți ce? Au dreptate. Toți, fără excepție. Un singur lucru le-a scăpat din vedere: ceea ce se spune în Psalmul 71, versetul 15, că ”mântuirea nu are margini”. Ceea ce înseamnă că există o creștere continuă a mântuirii. Exact ca omul din vechime care a fost mântuit de frig și de fiare sălbatice prin găsirea unei peșteri. Dar, dacă acel om ar fi rămas la stadiul de atunci, noi încă ne-am mai bate cu ghioagele și ne-am răhăți în centrul peșterii, împreună cu câinii și oile.
Deci, dragi creștini, aveți dreptate, toți sunteți mântuiți. Numai că, aveți mare atenție, la ce nivel se ridică mântuirea voastră: la  nivelul locuitorului de peșteră analfabet sau la nivelul omului de știință căruia îi slujesc neîncetat ”îngerii” tehnologici? Da, fiecare dintre voi alege, după nivelul puterii lui.

Iar pentru cei care nu vor să mă creadă, care mă contrazic și spun că versetul 15 se referă la nemărginirea dreptății și nu a mântuirii, am postat versetul 19 al aceluiași psalm, unde se arată clar că dreptatea este mărginită, limitată și, chiar dacă este foarte înaltă, ajunge doar până la cer. Dreptatea lui Dumnezeu, adică. Deci, nu ”până la ceruri”. Ce înseamnă aceasta? Că există lumi unde nu Dumnezeu aplică dreptatea, nu El le conduce și guvernează. Sau poate le conduce, dar nu aplică și dreptatea. Acolo există alte legi și, întradevăr, așa este, altminteri Diavolul nu ar îndrăzni să vină și să-i propună lui Dumnezeu ”dă-l pe Iov pe mâna mea”.

Revenind la mântuire, dacă vă culcați pe o ureche și nu mai lucrați la mântuirea voastră, studiind Cuvântul lui Hristos și orice lucru adevărat și orice știință adevărată, atunci sunteți asemeni unui gospodar care își zidește un castel apoi îl lasă să se dărăpăneze, să-l locuiască oile, vacii, porcii, caii, câinii și chiar animalele sălbatice: nu-i va folosi la nimic. Și, în momentul morții, se va trezi același duh necurat care era și înainte să se nască, ba poate chiar mai rău ca înainte.

Edited by tudorel666, 06 December 2013 - 10:38.


#3247
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 05 decembrie 2013 - 22:16, said:


Părerea ta, după inima ta, greșită. Și una și alta.
Ce anume e gresit, in ce am scris? Zi-mi ce nu are suport biblic

#3248
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 03 decembrie 2013 - 13:55, said:

Talantul pe care îl dă Dumnezeu tuturor este credința, credința în Dumnezeu adică. Ateii sunt cei care îngroapă acest talant în pământ, credincioșii sunt cei care îl dau la zarafi. Cât îi privește pe cei care primesc trei sau cinci talanți, unul din acești talanți este, deasemeni, credința. Fără de credință, nimeni nu poate face nimic.
Amin  
Talantul e viata si fiinta omului. Cel care il ingroapa e cel caruia ii e frica sa traiasca, sa-si asume riscuri, ca nu cumva sa greseasca; care incremeneste in filozofie neindraznind sa actioneze pe teren necunoscut pana nu stie cu ce are de a face si ce poate sa i se intample, cel care sfarseste inecat in griji.

Quote

Fără de credință, nimeni nu poate face nimic.

Explica atunci cum de fac unii atei atat de multe!

#3249
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View Postdacoroman2310, on 09 decembrie 2013 - 13:58, said:

Explica atunci cum de fac unii atei atat de multe!
ca pot
pana mor

#3250
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostAyami, on 09 decembrie 2013 - 14:08, said:

ca pot
pana mor
Pai cum sa poata, daca fara credinta cica nu se poate nimic?

#3251
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
ateii pot ca e vorba de dragoste
apoi e judecata
va las pana.....cand?

Edited by Ayami, 09 December 2013 - 14:26.


#3252
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdacoroman2310, on 09 decembrie 2013 - 14:21, said:

Pai cum sa poata, daca fara credinta cica nu se poate nimic?
Au credință în faptul că vor reuși, nu?

#3253
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013
duceti-va ma la nebuni.m-am stricat de ras cu prostiile voastrePosted Image

#3254
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postdacoroman2310, on 09 decembrie 2013 - 13:58, said:

Talantul e viata si fiinta omului. Cel care il ingroapa e cel caruia ii e frica sa traiasca, sa-si asume riscuri, ca nu cumva sa greseasca; care incremeneste in filozofie neindraznind sa actioneze pe teren necunoscut pana nu stie cu ce are de a face si ce poate sa i se intample, cel care sfarseste inecat in griji.

Explica atunci cum de fac unii atei atat de multe!

Pentru că eu credință, evident.

View Postkruger, on 09 decembrie 2013 - 13:22, said:

Ce anume e gresit, in ce am scris? Zi-mi ce nu are suport biblic

Va fi îndepărtat răul de la om și din om, nu va fi îndepărtat omul.

Edited by tudorel666, 09 December 2013 - 22:06.


#3255
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Posttudorel666, on 09 decembrie 2013 - 22:06, said:

Va fi îndepărtat răul de la om și din om, nu va fi îndepărtat omul.
Răul ăsta fiind detectat cu ???

#3256
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View Posttudorel666, on 09 decembrie 2013 - 22:06, said:

Pentru că eu credință, evident.

View Postmario_bril, on 09 decembrie 2013 - 21:14, said:

Au credință în faptul că vor reuși, nu?
Eu credeam ca e vorba de credinta in divinitate. Altfel nu e vorba de incredere, speranta, mai degraba?
Atunci Dzeu e inutil, sau optional-util?

#3257
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdacoroman2310, on 09 decembrie 2013 - 22:49, said:

Eu credeam ca e vorba de credinta in divinitate. Altfel nu e vorba de incredere, speranta, mai degraba?
Atunci Dzeu e inutil, sau optional-util?
Pentru atei, se pare că da. :lol:

Lăsând gluma, mesajul biblic se referă la cu totul alte lucruri de obținut cu ajutorul credinței. În niciun caz la cele materiale.

#3258
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Posttudorel666, on 09 decembrie 2013 - 22:06, said:

Va fi îndepărtat răul de la om și din om, nu va fi îndepărtat omul.
Asa ai vazut tu in Biblie? Eu vad scris ca oamenii vor fi judecati si aruncati in Iazul de foc ... nu doar raul din ei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate