Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

Unde se pot face traininguri pt instalari AC?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
iionut_86

iionut_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.11.2011
Salut, ma bate gandul de cateva zile sa ma bag pe instalari AC la vara. si as vrea sa fac un training, ceva scurt , de vreo 2 zile, nu curs de calificare. are cineva vreo idee pe unde as putea face asa ceva.  ceva experienta am, in instalari, am lucrat o vara si am prins din mers.
astept raspunsuri in legatura cu trainingul si/sau pareri in legatura cu ideea mea de "business"

#2
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Salut .
Poti sa incepi training-ul  prin a ne spune ce anume ai prins  din mers  in vara aceea .
In masura in care stim si putem sa te ajutam o sa continuam de acolo .

Edited by sly79, 21 January 2013 - 22:31.


#3
iionut_86

iionut_86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.11.2011
stiu sa fac o instalare de la a la z . sa fac kitul, montatul unitatilor pe perete, vidat, dat drumul la freon, sa trag freonul in caz de ceva. cea mai mare problema e ca nu as sti de unde si cu ce sa incep daca aparatul ar avea o defectiune.

#4
sly79

sly79

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 08.06.2010
Pai hai sa incepem cu inceputul .
Prima si prima oara se verifica sa fie tensiune in priza si baterii la telecomanda .
La ochi poti sa iti dai seama daca e prea putin agent frigorific , daca brumeaza sau ingheata teava subtire cand functioneaza pe rece ( binenteles ca pentru o diagnosticare precisa trebuiesc manometre, din cate imi aduc aminte de presiuni pe aspiratie adica pe teava groasa trebuie sa fie pentru r22 4.5 bar , r407c 5.5 bar , r410a 7.5 bar ).
Pentru presiuni exacte consulti tabele pe net .
Daca nu merge ventilatorul de la UI ingeneral are un condensator de 2-4 micro ( daca nu merge ventilatorul la UI iti ingheata teava groasa afara ) .
De obicei chestia de mai sus cu condensatorul se repeta si la UE ( daca nu merge ventilatorul de la UE iti da afara protectia termica de pe compresor si trebuie sa astepti mai mult sa se raceasca ) .
La randul lui compresorul are un condensator de 30-50 micro( daca e dus condensatorul bazaie putin si la fel da afara protectia termica aceasta fiind si de suprasarcina ).
Unele aparate au pe placa electronica  sau langa la UI un transformator pentru alimentarea electronicii ( acesta mai moare si adio aparatul nu se mai aprinde ) .
Transformatorul in 90% din cazuri este subdimensionat si ca masura de protectie are un termic undeva imediat langa borne ( acesta merge suntat dar iti recomanda sa o faci doar pentru probe , dupa aceea trebuie ori inlocuit termicul ori transformatorul pentru ca exista posibilitatea sa ia foc ) .
De asemenea mai avem si o siguranta pe placa electronica de la UI  din aceea mica cu sticla la mijloc ( poate sa se arda ).
Mai avem si senzori de temperatura ( 2 la UI unul care masoara temperatura ambientala si unul intr-o teaca sudata pe circuitul frigorific ) .
Valoarea acestora este de obicei 4-5 kilo sau 10 kilo .
Daca se duce senzorul din teaca ai belit-o pentru ca la aproximativ 30 minute isi face o medie intre cei 2 senzori si aparatul se opreste  ) .
Multe aparate mai au si senzor de temperatura la UE ( cred ca este folosit la degivrare ) si asta inseamna multe probleme din cauza mufelor proste cu care se conecteaza acest senzor ( dupa ce conectezi mufele dai cu banda izolier pe ele sa nu iasa ) .
Mai exista si valva cu 4 cai la cele care merg si pe incalzire ( acesta se blocheaza mecanic de obicei dar are si o bobina pe ea ) .
Daca un aparat are 3-5 ani vechime ( cel putin cele egiptene sau chinezesti ) in 90% din cazuri este dus un condensator.

Ps: Daca am uitat ceva poate un coleg sa completeze .

Edited by sly79, 27 January 2013 - 00:08.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate