Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

zona de vacanta vara 2013?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salutare

Sunt in pregatirea vacantei de vara 2013 si studiez mai multe variante (Franta, Italia dar si Austria - dragostea mea).
In Austria, imi puteti sugera o alta locatie care sa merite in afara de cele unde am fost (Kaprun 2007, Gossau - Salzkamergut 2010 si Lermoos - Tirol 2012? Ma intereseaza o zona in care sa am baza intr-o localitate si sa vizitez imprejurimile.

#2
Ciuprecator

Ciuprecator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2010
Iti recomand Zillertal si zona inconjuratoare: de la Jenbach pana la Hintertux, plus Innsbruck.

#3
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
la Insbruck am fost 2 doua ori in trecere: in 2007 am vizitat vreo 2 ore centrul iar in 2012 am vizitat castelul. altfel orasul nu m-a dat pe spate
ce ar fi de vizitat in zona Zillertal?

#4
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Vad ca ai cuprins o mare parte din Austria. Eu ti-as recomanda sa-ti arunci un pic privirea si pe zona din sud, zona mai calda, cu multe lacuri cu apa peste 25 grade vara, aproape de Italia. Carintia este o zona superba, eu am stat in Velden cateva zile si a fost excelent. Si munte si lacuri cu apa calda, statiuni frumoase, sate de munte frumoase.
Si eu am in plan o noua vacanta in zona, pentru a intra cateva zile si in Italia in Dolomiti.
Daca te incanta ideea, pot sa-ti descriu ce-am reusit sa vedem noi in cateva zile.

#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdanielaionela, on 17 ianuarie 2013 - 11:13, said:

Vad ca ai cuprins o mare parte din Austria. Eu ti-as recomanda sa-ti arunci un pic privirea si pe zona din sud, zona mai calda, cu multe lacuri cu apa peste 25 grade vara, aproape de Italia. Carintia este o zona superba, eu am stat in Velden cateva zile si a fost excelent. Si munte si lacuri cu apa calda, statiuni frumoase, sate de munte frumoase.
Si eu am in plan o noua vacanta in zona, pentru a intra cateva zile si in Italia in Dolomiti.
Daca te incanta ideea, pot sa-ti descriu ce-am reusit sa vedem noi in cateva zile.


Te rog sa imi trimiti, daca nu e prea complicat, cam ce ai facut prin zona. Varianta cu baia in lacuri e interesanta (nu stiu cat de calde vor fi la sfarsitul lui iunie) dar ar fi pentru intoarcerea de pe coclauri (ziua de vizitat si seara baie). Prin zona am trecut in fuga cand am mers spre Lido di jesolo (IT) si m-am oprit vreo 2 ore la Minimundus in Klagenfurt.

Ref la Dolomiti, la plecarea din Lido am trecut "prin ei"  pe traseul Cortina d'Amprezo - Lienz- Viena intr-o zi. Sunt deosebiti, dar eu mi-am facut o idee fara sa ma si cazez in zona (tot Austria imi place mai mult!)

Intre timp cochetez si cu St. Johan in Tirol care ar rezolva o serie de obiective ramase "nebifate" : inca o zi in Salzburg, o zi la Chiemsee (DE), o zi la Brechesgaden (DE), o alta zi la Kitzbuhel si imprejurimi.

#6
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol , poti detalia putin despre traseul  prin dolomiti ? daca nu aici , poate pe topicul  IT ?

din carintia (  http://www.carintia.at/ro  ; http://www.kaerntenc...card.at/en/  )  , pe langa ce va povesti danielaionela  ( stiu ca a mai facut-o pe undeva ! ) , iti sugerez pt. o zi  si un drum in slo/bled ( noi am facut-o invers , din slo in at ) .

referitor la brechesgaden , parerea mea e ca ai avea nevoie de 2 zile : una pt. kehlsteinhaus  si brechesgaden , alta pt lacul konigsee ( superb lac ! )  . cum am spus  e doar o parere personala   !

#7
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdariuscha, on 17 ianuarie 2013 - 17:34, said:

bogwol , poti detalia putin despre traseul  prin dolomiti ? daca nu aici , poate pe topicul  IT ?

din carintia (  http://www.carintia.at/ro  ; http://www.kaerntenc...card.at/en/  )  , pe langa ce va povesti danielaionela  ( stiu ca a mai facut-o pe undeva ! ) , iti sugerez pt. o zi  si un drum in slo/bled ( noi am facut-o invers , din slo in at ) .

referitor la brechesgaden , parerea mea e ca ai avea nevoie de 2 zile : una pt. kehlsteinhaus  si brechesgaden , alta pt lacul konigsee ( superb lac ! )  . cum am spus  e doar o parere personala   !

Traseul prin Dolomiti a fost urmatorul: Lido di Jesolo (care nu e in Dolomiti :)) - Vittorio Veneto - Calalzo di Cadore - Cortina d'Amprezzo - San Candido - Lienz - Viena, traseu facut intr-o zi. Ca imagine de ansamblu, pe alocuri e spectaculos (cred ca am vazut vreo 5 locuri care mi-au ramas in minte) dar parca ma asteptam cumva la altceva. Cortina d'Amprezzo mi s-a parut (din mersul masinii) destul de fitoasa, pentru oameni cu un nivel de salarizare peste medie.

La Brechesgaden ma duceam special pentru Eagle's Nest/Kehlsteinhaus. Am si alceva de vazut in localitatea Brechesgaden? De lacul Konigsee stiam si nu il ratam, dar ma gandeam ca il pot combina intr-o zi cu Brechesgaden. Nu pot fi imbinate cele 2? Sunt apropiate ca locatie....

#8
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Iti recomand Hallstatt si Saint Wolfgang, ambele superbe, pe malul unor lacuri si aproape de Salzburg (o ora si ceva).
Si cum a zis cineva mai sus, daca treci prin Slovenia, nu rata Bled (lacul, bisericuta de pe insula, castelul si canionul Vintgar), precum si canionul Tolmin.

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostPhx, on 18 ianuarie 2013 - 09:42, said:

Iti recomand Hallstatt si Saint Wolfgang, ambele superbe, pe malul unor lacuri si aproape de Salzburg (o ora si ceva).
Si cum a zis cineva mai sus, daca treci prin Slovenia, nu rata Bled (lacul, bisericuta de pe insula, castelul si canionul Vintgar), precum si canionul Tolmin.

Am fost la Hallstat in 2010 (Gosau este de 15 km cred da Hallstat) si de asemenea la St Wolfgang (inclusiv cu trenuletul sus pe munte)

#10
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol ,
sigur ca le poti cupla intr-o zi , insa daca tot dai banii , de ce sa nu te bucuri pe deplin pt ce platesti si sa le faci in graba  ? evident , timpul dicteaza !
ca sa-ti faci o idee, detaliez putin
-Kehlsteinhaus : cand cumperi biletele , acestea se vand avand specificat ora si nr. de autobuz cu care vei urca. doar locul in bus e la libera alegere . cand ajungi sus , primul lucru  pe care-l faci e sa-ti programezi ora de plecare . ei recomanda sa stai 2 ore , noi am stat spre 3 si n-a fost rau .  ca idee , 30-35 min. iti ia numai sa traversezi tunelul , sa astepti liftul si sa urci/cobori .vorbesc de drum dus-intors . restul il petreci sus . exista acolo si un traseu de o ora pt. cine e interesat .

-plimbarea cu vaporasul pe konigssee .: poti face turul complet cu plimbare pana la obersee si halta de leneveala la st. bartholoma .  

ce cred ca ar mai merita ?
rossfeld-panoamastrasse , wimbachklamm ....

daca te intereseaza zona, scrie aici : http://www.berchtesg...m/en/brochures/

#11
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
dariuscha, multumesc pentru sugestii. Nu aveam idee cat dureaza vizitarea; nu-i o problema cu alocare a 2 zile, intrucat St Johan e aproape.

#12
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Dariushca, noi vom merge in zona in august, avem cazare 3 nopti langa Berchtesgaden, deci 2 zile pline. Probabil ajungem seara, noaptea de dinainte o petrecem la Timisoara sau Arad. La plecare ne putem lalai jumatate de zi in zona sau nu, urmatoarea oprire e langa lacul Konstanz, la prieteni.
Am vazut ca sunt si niste mine de sare la Berchtesgaden, oare merg vizitate cu bebe de 1 an si 3 Luni? Ma gandeam sa aloc o zi pentru lac/ lacuri si o zi pentru casa lui Hitler plus eventual un klamm, noua ne plac klammurile. Sau minele de sare. Pt bebe avem rucsac din acela in care se pun pt copii 1-3 ani. Am face si un traseu usor de 1-2 -3 ore, fetele mari merg fara probleme.

Daca scriu la adresa recomandata de tine pot primi brosuri prin posta, gratuit? Adica pot sa le scriu si sa le cer, cu tupeu, brosuri acasa? Multumesc.

Bogwol tu ai mai multe variante frumoase. Da cu banul!

Edited by mdt, 18 January 2013 - 15:12.


#13
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
rezervare pentru 7 zile am facut deja la St Johan in Tirol, dar ma mai intereseaza suplimentar ceva in jur de 3 zile, pentru etapa nr 2.

#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
mdt ,
saline mai sunt  in bad-reichenhall  http://www.alte-sali...l.de/?L=1  si in hallein http://www.salzwelte.../saltmine/  . ultima ma tenta si pe mine ( in ea treci din AT in DE )   , insa timpul ... bata-l vina  !  din pacate aici nu ai voie cu cea mica  , insa  la bad-reichenhall si berchtesgaden http://www.salzzeitr...l    permit fara limita de varsta .
da, evident ca poti a le scrii , vei primi brosurile si cu multumiri din partea lor . eu te sfatuiesc sa cauti adresele tuturor oficiilor turistice din zonele unde mergi si sa comanzi brosuri , te ajuta mult sa-ti organizezi vacanta din timp .
ce-i nostim Ș pt. konstanz  : poti sa scrii atat in at , de dar si ch http://www.kreuzling...rospekte-karten . eu , de ex. , le-am scris celor din lindau ( acolo ma interesa ) . voi unde mergeti ?

bogwol , optiuni sunt destule, depinde ce-ti doresti !

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Dariushca, multumesc de sfat, le-am scris deja.

In zona Konstanz mergem la Singen, acolo stau prietenii nostri. Au zis ca ne plimba ei, dar poate venim si nou cu idei. In drum spre ei, de la Berchtesgaden ne putem opri sa vizitam ceva, vedem atunci. Oricum, am sa cumpar si ghidul LP pt inspiratie. De la ei mergem la Europa Park pt 3 zile pline in parc :) cu cazare 4 nopti in Rust si apoi prin Nuremberg, unde stam o noapte la alti pieteni dragi, usurel spre casa. Intre Rust si Nuremberg m-as mai opri intr-un oras pt cateva ore.

Bogwol, mii de scuze pt poluarea topicului.

#16
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
pt traseul intre berchtesgaden si singen iti sugerez detschealpenstrasse http://www.deutsche-...seite/  .   daca ar fi sa ma opresc intr-un loc drag pe traseu , pt. zugspitze  as opta  !
mainau nu trebuie sa-l ratati , lindau si  meersburg ( noi de aici am luat vaporul pt. mainau ) . aveti ce face in zona, nu va plang !
pt. cele trei zile in parc va invidiez , sincer ! ce sfat iti dau pt. drumul pana la rust : treceti rinul si intrati  pt . 2-3 ore in FR , colmar !
nu stiu ce drumai ales pt nuremberg , totusi ceva din asta poate te inspira cu ceva  http://www.romanticr...com/  .  in nuremberg nu rata zoo , copiii vor fi superincantati .

bogwol nu cred ca se supara ...nu?

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Clar nu ratam Mainau, Lindau si Meersburg. Intre Singen si Rust ma gandeam sa ne oprim la Freiburg sa-l vizitam. Si-si nu cred ca apucam. O sa alegem unul si celalalt ramane pe data viitoare :). Cu parcul am zis ca daca-i bal, pai bal sa fie, sa profitam de el, sa nu plecam cu un regret. Investighez acum ce ai mai zis.

Deutsche Alpenstrasse suna foarte bine pt cei mai mari 4 membri ai familiei dar nu stiu cum ar suporta drumul bebelina care va avea 1 an si 3 luni atunci. Citesc ca sunt 450 km de serpentine probabil. Probabil ii faci cu o medie de 50-60 km/h fara a pune la socoteala si opririle. Ramane sa vedem cum se va comporta la celelalte drumuri lungi de pana atunci si sa luam atunci o decizie. Daca nu, ramane pe alta data...

Edited by mdt, 18 January 2013 - 18:18.


#18
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
n-as vrea sa para ca insist , insa intre freiburg si colmar as alege cu ochii inchisi colmar . sa nu intelegi ca freiburg e urat , nu  ! dar colmar ...parca-i de poveste . cand am stat in colmar mi-am facut reprosuri ca nu m-am indurat sa rupt cateva ore  pt. freiburg . cand am stat in freiburg am inteles ca n-ar fi trebuit sa-mi reprosez prea tare si mi-a parut rau ca nu m-am cazat iar in colmar , chiar daca pana in el tot am mai ajuns o data  . Posted Image

nu te gandi ca detschealpenstrasse e grossglocknerstrasse . evident ca mai sunt si curbe , insa drumul e mult, mult mai faci . si extrem de liber ! e drept ca noi am mers doar pe o bucata din el , ma indoiesc sa fi ratat tocmai partea ''hard'' . daca ruta permite, poti baga o bucata de traseu , pt varietate .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate