Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

zona de vacanta vara 2013?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
O sa scriu cand am mai mult timp liber ce-am vazut si ce mi-a placut in carintia.
Acum vreau sa te felicit pentru St Johann in Tirol.Este un orasel superb. Cand ma gandesc la vacantele in Austria, acest orasel imi revine constant in gand, mi-a ramas in suflet. Este foarte bine asezat, la o intersectie de drumuri, poti ajunge usor in multe puncte de interes.Cochet, asta-i cuvantul care imi vine acum in minte.
Si Kitzbuhel, care este aproape, merita cateva ore. Mie mi-a placut mult zona din jurul orasului Innsbruck. Am vazut Igls,Telfs, am mers  cu tramvaiul 5 parca pe valea Stubaital, pana la Fulpmes, superb.Merita o vizita si Hall in Tirol( am mancat undeva langa orasul vechi, cel mai bun snitel ),minele de argint de la Schwaz. Alpbach, un satuc din cartile postale.Si zona Seefeld pana la Mittenwald sau pana la Ehrwald merita o vizita.
Din Innsbruck cu funicularul  se ajunge sus pe munte, panorama este de vis.
Am pierdut valea Zillertal, am auzit ca merita, se ajunge undeva spre Mayrhofen, se spune ca este una dintre cele mai frumoase vai din zona( orasul din zona este Zell am Ziller si este tipic zonei Tirol).
O plimbare de nota 10( mai mult o aventura,daca privesc in urma). am plecat din Zell am see spre Grossglockner, dupa ce am vizitat ghetarul, am mers la Heiligenblut, merita o vizita, am coborat pana la Lienz, un oras care merita o vizita de cel putin o jumatate de zi( noi am stat doar cateva ore),apoi am oprit pentru o cafea in matrei in Osttirol, am urcat spre Kitzbuhel prin Mittersill, prin pasul Thurn. Traseul asta face toti banii, in dreapta iti tine Grossglocknerul de urat, maiestos, in stanga mici sate aruncate pe vai, sau cate o ferma.
Nu stiu daca ai vazut cascada Krimml, daca nu. o vizizta este obligatorie.P elanga Lofer sunt niste pesteri si cateva canioane , care la fel merita o vizita, noi le-am vazut si ne-au placut.
Zona Berchtesgaden, este la nici doua ore de St. Johann, merita vizitat si localitatea, centrul vechi este frumos, plus toata zona este tare frumoasa.Sper sa nu supar pe nimeni, din Bavaria, zona Berchtesgaden mie mi-a placut cel mai mult ( pentru peisaje, sate, hanuri, se mananca bine).Nu amestec castele, manastirile din Bavaria, ma refer strict la peisaje si la " o zona rurala adevarata". daca ai norocul sa prinzi o sarbatoare populara, deja .....fara cuvinte.
Incerc sa pun cateva poze din St. Johann i Kitzbuhel, nu am rabdare sa le micsorez, altfel as pune mult mai multe.

Attached Files



#20
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Poate suna aiurea intrebarea: cum sta zona Berchetsgaden in materie de arabi? In 2010 am fost la Zell am See  si erau extrem de multi. Cam o treime din turisti, poate chiar mai multi, erau arabi. Femeile toate cu burka. A fost foarte neasteptat pentru noi.

#21
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
n-am vazut deloc, pe cand la krimml da .

danielaioneal , bogwol a fost in kaprun ,  deci ... asteptam cu interes sa ne povestesti despre carintia . Posted Image

Edited by dariuscha, 19 January 2013 - 17:03.


#22
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Dariuscha, multumesc mult de sfaturi, vom mai medita. In principiu sper sa mai revenim in zona peste cativa ani, n-as vrea acum sa epuizez totul si nici macar sa vedem creme de la creme, vreau doar un concediu cat mai placut si linistit, sa vedem cate ceva, sa ne distram in Europa Park, sa ne vedem cu prietenii si sa minimizam pe cat se poate statul in masina daca bebe va fi mai  rcalcitranta la drum. Ne adaptam.

#23
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postmdt, on 18 ianuarie 2013 - 17:16, said:


mergem la Europa Park pt 3 zile pline in parc Posted Image cu cazare 4 nopti in Rust

Unde ai gasit cazare in Rust? Ai ce face 3 zile in Europa Park? Intreb, pentru ca lumea spune ca poti vizita si Disneyland-ul intr-o zi. Ma gandesc ca Europa Park nu e mai mare decat Disneyland...

Vazand comentariile voastre de mai sus, cred ca o varianta poate fi cazare 2 nopti in Colmar sau Rust, dintre care o zi sa vizitez Colmar si imprejurimile si o zi, la plecare, sa stau o zi plina in Europa Park si dupa care sa plec spre Stuttgart unde avem niste rude.

#24
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Europa park e sigur mai mare decat unul din parcurile Disney Paris, nu stiu daca e mai mare sau nu decat amandoua luate impreuna. Eu iti spuneam pe topicul cu DLP ca am stat acolo 3 zile si jumatate, aici stam 3 zile. Poti sa stai si numai o zi, la orice parc, nu te opreste nimeni, dar nu apuci nici sa-l parcurgi pe tot la pas, nici sa te dai in toate atractiile in care te-ai da, nici sa te dai de mai multe ori in atractiile preferate si probabil nici sa vezi show-uri. Noi cam asta ne propunem, in 3 zile. Pe de alta parte, fiind prima oara la un astfel de parc, poate e o idee buna sa " investesti" doar o zi, pentru ca poate nu e pe gustul tau acest gen de distractie. Te duci o zi, sa vezi despre ce e vorba si daca faci o pasiune revii alta data.

Cazare in Rust se gaseste din plin, cred ca satul acela e 90% pensiuni. Uita-te pe tripadvisor si pe booking dupa review-uri. O sugestie: pe booking pretul e mai mare decat pe site-ul propriu al fiecarei pensiuni, asta fiind valabil si in zona Berchtesgaden. Cel putin asa am observat eu.  Noi am rezervat aici: http://www.spoth.de/ family room pt 4 persoane plus un bebe.

Edited by mdt, 21 January 2013 - 14:21.


#25
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
o zi in europa park  inseamna mai mult decat o zi intr-un singur parc disney ( n-am fost in studiouri ) . timpii de asteptare in EP  ( am fost in iulie ) sunt infinit mai mici si parca totul e mai bine organizat , incepand chiar cu parcarea . recunosc ca n-am acoperit tot-tot ( unele voit chiar - cele pt. copii mici sau din contra , silver star , megacoaster ) , dar au fost si multe atractii in care ne-am dat si de 5- 6 ori ( ca atlantica super splash )  . ca idee , cel mai mare timp de asteptare l-am avut la eurosat - 20 min.
in opinia mea 2 zile sunt suficiente pt a te bucura pe deplin de parc , in ideea ca cine se da in euro-tower nu se da si in leganute . insa pt. mdt care merge cu 3 copii  ( cu varste diferite , deci atractii diferite ) cred ca 3 zile sunt ideale pt. a acoperi atractiile , inclusiv show-urile .

#26
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Dariuscha, multumesc si eu pt review-ul tau!
Intrebare: am vazut ca orarul lor oficial e 9-18 dar zic ca se prelungeste in plin sezon. Intrebarea este: in orele de prelungire mai sunt deschise restaurantele? ( ca sa luam si cina in parc)

#27
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
noi in jurul orei 18 am luat pizza si n-am avut impresia ca stau sa traga obloanele  .
din cele scrise de omis pe topicul  '' parcuri de distractii '' reiese ca : ''Unele dintre restaurante raman deschise inca cateva ore.'' ( dupa 19 ) .

#28
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
mdt, am intrebat de cazare intrucat mi s-au parut cam mari preturile vazute pe booking.com. In fine, mai cercetez si poate mai aloc o zi pentru Europa Park.

Ref la preturile putin mai mari de pe booking, stiam si de acest aspect, dar prefer sa platesc cu 20-30 euro in plus si sa nu am emotii in privinta rezervarilor.
Ca si abordare, de cate ori am mers prin booking, la vreo saptamana dupa ce fac rezervarea, trimit la locatia respectiva si un mail prin care ii rog sa imi confirme rezervarea iar mailul de confirmare il printez si il iau cu mine, just in case.

ref la solicitarea de pliante in Austria, joi am cerut niste pliante si luni le aveam deja in cutia postala (expediere prioritara)Posted Image

#29
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbogwol, on 22 ianuarie 2013 - 08:12, said:

mdt, am intrebat de cazare intrucat mi s-au parut cam mari preturile vazute pe booking.com. In fine, mai cercetez si poate mai aloc o zi pentru Europa Park.

Ref la preturile putin mai mari de pe booking, stiam si de acest aspect, dar prefer sa platesc cu 20-30 euro in plus si sa nu am emotii in privinta rezervarilor.
Ca si abordare, de cate ori am mers prin booking, la vreo saptamana dupa ce fac rezervarea, trimit la locatia respectiva si un mail prin care ii rog sa imi confirme rezervarea iar mailul de confirmare il printez si il iau cu mine, just in case.

ref la solicitarea de pliante in Austria, joi am cerut niste pliante si luni le aveam deja in cutia postala (expediere prioritara)Posted Image

Inca ceva. Si-n Austria, si-n Germania, la rezervarea prin booking sau tiscover sau etc iti vor da o camera mai slaba decat ce ai lua direct de la ei. Informatia e verificata personal, dupa ani buni de vizitat ambele tari. Iar emotii cu nemtii si austriecii, mai greu...

Edited by denky, 22 January 2013 - 09:21.


#30
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdenky, on 22 ianuarie 2013 - 09:20, said:

Inca ceva. Si-n Austria, si-n Germania, la rezervarea prin booking sau tiscover sau etc iti vor da o camera mai slaba decat ce ai lua direct de la ei. Informatia e verificata personal, dupa ani buni de vizitat ambele tari. Iar emotii cu nemtii si austriecii, mai greu...


mi-ai dat o idee buna; intrand pe pagina lor de hotel, am cosntat ca pretul e mai mic cu aproape 70 euro. Probabil voi anula rezervarea pe booking si o fac direct la ei.
multumesc pentru sfaturi tuturor

Edited by bogwol, 22 January 2013 - 11:13.


#31
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
gata, am rezolvat si cu a doua etapa: 3 zile cazare in Rust: 2 zile la Europa Park si o zi la Colmar. Voi vedea la fata locului in ce ordine le fac, intrucat voi lua bilete de 2 zile la Europa Park si inca nu stiu daca cele 2 zile trebuie sa fie consecutive sau pot sa strecor Colmar-ul intre ele.
Apropo de organizare, zilele vor fi duminica, luni si marti. E aglomerat rau in weekend la EP? Ca atunci as putea folosi ziua respectiva pentru Colmar.

Etapa finala, vreo 2 zile la Stuttgart si api back to home.

#32
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Bogwol, bravo pentru rezervari. Noi mergem la EP de luni pana miercuri.

#33
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
logic ar fi sa fie mai aglomerat duminica . biletul pt. 2 zile e valabil timp de 7 zile ( deci poti face-o pauza de-o zi )  si e netransferabil . insa cel mai sigur intreaba inainte de-al cumpara .

#34
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbogwol, on 22 ianuarie 2013 - 14:26, said:

gata, am rezolvat si cu a doua etapa: 3 zile cazare in Rust: 2 zile la Europa Park si o zi la Colmar. Voi vedea la fata locului in ce ordine le fac, intrucat voi lua bilete de 2 zile la Europa Park si inca nu stiu daca cele 2 zile trebuie sa fie consecutive sau pot sa strecor Colmar-ul intre ele.
Apropo de organizare, zilele vor fi duminica, luni si marti. E aglomerat rau in weekend la EP? Ca atunci as putea folosi ziua respectiva pentru Colmar.

Etapa finala, vreo 2 zile la Stuttgart si api back to home.

Du-te, rogu-te, la Metzingen (langa Tubingen, Reutlingen, de la Stuttgart e o aruncatura de bat), si ia-ti toale clasa intai la pret excelent. Eu merg de 2 ori pe an si nu regret. Nici tu n-o s-o faci.

#35
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdenky, on 22 ianuarie 2013 - 18:53, said:


Du-te, rogu-te, la Metzingen (langa Tubingen, Reutlingen, de la Stuttgart e o aruncatura de bat), si ia-ti toale clasa intai la pret excelent. Eu merg de 2 ori pe an si nu regret. Nici tu n-o s-o faci.

Ai vre-un magazin, adesa la Metzingen unde sa ajung? Nu ar fi foarte departe, avand in vedere ca nu ajung chia in Stuttgart, ci langa, la Bobblingen, care e chiar inspre Metzingen, cred ca la 20 - 25 km.

#36
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,544
  • Înscris: 14.04.2008
cu siguranta denky se referea la outlet-ul asta http://www.outletcit...g-your-journey/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate