Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Comunitate sustenabila langa Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#19
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Prin comparatie, pentru ca totul este relativ.

Imi cunosc vecinii de la gradina, mai am si rude prin zona asa ca nu sunt strain de ce se intampla intr-un sat. Spuneam in primul post ca avem deja o gradina din 2007 si am mai avut una inainte. Am avut pe de alta parte contact si cu cei care s-au tot mutat la tara in ultima vreme. Am organizat in decembrie si un festival pe tema asta. Stiu ca pot fi subiectiv dar exista totusi diferente vizibile... :)

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Înþeleg cã se vrea a fi o comunitate corectã, beneficã, plinã de bunãvoinþã ºi prietenie pentru cei aleºi.
Tot nu sunt lãmurit cum se va face selecþia, care selecþie va fi chiar baza comunitãþii.

Strãini de sat (în sensul de comunitate restrânsã) nu cred cã-i nimeni pe agricolã; da' mie unul experienþa-mi spune cã-i greu cu accente de imposibil.
Discuþia-i totuºi despre zeci de ani, nu doar despre o vacanþã...

#21
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 flaviand, on 18 ianuarie 2013 - 16:22, said:

dorel, scaiba - probleme apar peste tot.
Asa e si din pacate, apar si multe! Unul daca scapa la triere si are si carisma, va strica toata colectiviatea! Aici e vorba de dislocari de familii, cu copii, cu purcei, deci implica multe! Bani, mobila, case, poate si servici, etc! Daca dai kics, in 2 ani faci cancer! Nici asa nu sunt sigur ca scapi la ce stres o sa fie!
Daca se gasesc vreo 3-4, baieti buni, dar cu personalitate puternica dar si cu orgoliu la fel de mare? Unul va fi sef si ceilalti il vor manca prin dos!
Cauta pe net sa vezi ce teste dau rusii la cei ce convetuiesc pe statia orbitala! Sigur nu o sa stati toti intr-o camera dar nici nu sunt doar 1- 2 ani! E o..viata!

#22
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dorele tatã, vezi cã matale-mi dublaºi postu'.
Cu excepþia staþiei orbitale, cã acolo n-am în gând sã-mi depun un resume...

#23
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eh, vezi acum de ce ziceam eu ca dau mai rar pe forum ?

Prea multe droburi de sare, cel putin pentru gusturile mele... :)

Ia vedeti voi ce ziceam apropo de testarea compatibilitatii membrilor.

#24
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Si acum, daca noi avem mai multa experienta de viata, vrei sa te mintim sa-ti spunem ca totul e ok, ca lumea e generoasa, altruista, umila, etc? Chiar daca, sa zicem, ai inghti calusca, la primul contact cu viata, ai avea un soc, cum a avut Budha!
Unii oameni traiesc impreuna zeci de ani si tot nu se cunosc si au socuri cand isi dau seama ca stau langa un strain! In cateva intalniri, hmm, cam greu! E vreun psiholog talentat printre voi?
Daca o sa campati pe unde spui pe site, o sa va vizitez si eu, ca e relativ aproape de mosia mea!

Edited by dorel232004, 18 January 2013 - 19:05.


#25
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Echilibru dorele, echilibru... nici prea dulce dar nici prea sarat... :)

Ceva experienta avem si noi, dar nu ne place sa ne laudam.

Preferam sa lasam faptele sa vorbeasca.

#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 flaviand, on 18 ianuarie 2013 - 22:30, said:

Preferam sa lasam faptele sa vorbeasca.
Sincer, mi-ar pare bine sa reusiti!

#27
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu conteaza prea mult calitatea membrilor. Sau mai bine zis trierea lor. Pot fi toti super ok, si in 5 ani sa faca 4 din ei shizofrenie, si s-a terminat cu linistea si intelegerea.
Tocmai de aceea cred ca o rupere prea mare de civilizatia actuala, in forma ei total imperfecta, nu este o foarte buna idee.

Decat la 50-80 de kilometri distanta de oras, in camp, mai bine cautati un sat deja existent pe care sa-l pupulati.
Veti beneficia deja de o infrastructura existenta, politie (asa cum e ea), norme, legi, forta de lucru, transport in comun etc.

Veniti la mine in sat (de exemplu), si va obtin sustinere 100% din parte autoritatilor, poate gasim si case de cumparat (ieftine), sau poate primaria poate da teren pentru constructii noi (vorbesc cu ei) etc.
Si iti ajunge si salvarea sau pompierii, ai iluminat, ai apa, ai santuri sapate, si copaci deja plantati pe ici pe colo. Nu mai zic de curent electric etc.

Ceea ce ganditi si vrei voi, se poate, si-mi place ideea foarte mult, dar ca sa faci de la ZERO o comunitate decenta umana, iti trebuie multi ani si multi multi bani.

Edited by tavktm, 19 January 2013 - 10:39.


#28
codrut_david

codrut_david

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 09.08.2010

 tavktm, on 19 ianuarie 2013 - 10:37, said:


Veniti la mine in sat (de exemplu), si va obtin sustinere 100% din parte autoritatilor, poate gasim si case de cumparat (ieftine), sau poate primaria poate da teren pentru constructii noi (vorbesc cu ei) etc.


Daca tot ii inviti trebuie sa le spui si unde, deci unde este satul ?

#29
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Ialomita (langa Slobozia), oricum era mai mult retorica invitatia, nu cred ca pasioneaza pe nimeni un sat in campie, subdezvoltat. Posted Image
Dar, trebuie spus clar ca in toate regiunile geografice o sa intalnim si avantaja si dezavantaje. Nu exista NUMAI avantaje.

Ca sa dau si ceva exemple,
Ialomita: Zona cu potential agricol mare (mai ales cerealier), si zootehnic, mai aproape de litoral, port, capitala, deasemea potential solar, eolian, biomasa etc.
Brasov: Zona mai frumoasa, mai greu accesibila, potential zootehnic, lemnos, probabil si ceva solar, potential agricol general mai mic decat in campie.
.
etc

Edited by tavktm, 19 January 2013 - 12:55.


#30
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Au fost facute comparatii intre diferitele tipuri de retrageri la tara. S-a discutat inclusiv despre preluarea unor sate parasite. Vedeti prezentarea de la festival sau discutiile de pe blog. Se poate dar necesita anumite conditii legate de dimensiunea proprietatilor, populatia satului si altele. Fiecare alege ce doreste pana la urma, nu exista metoda universala. Gasesti aici tabelul comparativ de avantaje si dezavantaje: Evadarea din oras - variante

Orice zona este buna si ideal ar fi sa transformam intr-o gradina toata tara, nu doar anumite zone. Am initiat proiectul langa Brasov pentru ca este mai usor sa fac tranzitia si naveta cativa ani decat o rupere brusca de oras. Tocmai pentru ca realizez ca o comunitate nu se va forma peste noapte. Daca locuiam in Slobozia probabil as fi propus un proiect in Ialomita. Aici gasiti un exemplu care sa ofere o idee asupra viziunii: Un model de comunitate

Edited by flaviand, 20 January 2013 - 20:26.


#31
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Despre prima intalnire aici: ARMONIA BRASSOVIA

#32
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Succes in continuare !

#33
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Multumim si asteptam si alte persoane interesate... :)

#34
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Saptamana viitoare este a treia intalnire. Incepem deja sa creionam o viziune comuna raspunzand la intrebari precum:

- motivele pentru care facem asta si ce speram sa realizam
- cum vedem etapele construirii comunitatii si fazele urmatoare ale proiectului
- opinia legata de hrana si sanatate
- ce parere avem despre cresterea animalelor si plantelor
- cam care ar fi opinia apropo de utilizarea tehnologiei
- ce credem despre educatia copiilor
- care ar fi importanta laturii spirituale in comunitate

Ar mai fi apoi niste intrebari legate mai mult de organizare decat de viziune:

- cum se va face luarea deciziilor
- cum vedem achizitia si impartirea terenului
- cam ce suprafata sa fie destinata spatiilor comune
- cam in cat timp estimeaza fiecare sa se mute acolo

Au mai fost de asemenea ridicate cateva intrebari pe care le putem probabil adauga intr-o rubrica gen "intrebari frecvente". Au fost lucruri de genul:

- mijloace prin care ne putem asigura venituri suplimentare
- de ce mergem pe varianta de tip "comunitate" si nu pe cea "grup" sau "satean"
- care ar fi modul in care rezolvam problemele legate de sanatate
- ce se intampla cu persoanele decedate
- ce caracteristici de alegere a terenului au fost luate in calcul
- ce fel de case construim si daca avem nevoie de "autorizatii" pentru ele
- ce inseamna permacultura si cum se deosebeste de agricultura
- pot sa impart hectarul propriu cu cativa prieteni daca nu avem venituri suficiente
- care sunt lucrurile pe care le putem pune la comun in cazul comunitatii
- care sunt activitatile pe care le putem realiza impreuna si la care putem conta pe sprijinul comunitatii
- ce tip de casa imi pot construi la un cost avantajos
- cum credeti ca trebuie facuta protectia comunitatii

Edited by flaviand, 12 March 2013 - 10:28.


#35
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Avand in vedere ca v-ati adunat cativa, de nu alegeti o cale mai usoara cum ar fi reinvierea unui sat imbatranit sau aproape parasit ? Asta ar elimina o serie din intrebarile pe care deja vi le puneti .

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
clar, preluarea unui sat din campie ar fi cea mai buna solutie. ai deja curent, drumuri, etc. ai de ce sa te agati!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate