Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

recomandare boxe 2.1

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
69 răspunsuri în acest subiect

#37
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.865
  • Înscris: 28.05.2005
Pai...uite ce zice lumea despre VS4121, prin comparatie cu alte sisteme 2.1 din aceeasi clasa.
aici in franceza
...si aici in engleza
Parerile sunt destul de unanime.

Editat de bchendran, 21 ianuarie 2006 - 18:02.


#38
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005
din ce am vazut nu am gresit cu nimic prin ce am spus. vs4121 redã cel mai bine muzica, urmat de creative si logitech, si asta in conditiile in care sistemul de la altec este cu vreo 100$ mai ieftin decat logitech-ul.

dupa si mai multe ore de auditii si comparatii intre atp3 si vs4121, primele par a fi din ce in ce mai mult un fel de gluma :( - se aud extraordinar si totusi nu se compara cu vs4121 (you can imagine)

in concluzie...  bchendran, ai facut clar cea mai buna alegere!

(mai ramane sa vad cum se aude x230 de la logitech)

#39
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005
a comparat cineva face-to-face altec lansing ATP3 si logitech X-230? sunt curios care suna mai bine (nu neaparat mai tare) - la logitech subwooferul pare cam subdimensionat pentru cei 20W cu care se lauda, plus ca altecul are 2 difuri de inalte si unul de 7.5cm pentru medii pe fiecare satelit.

vreau pareri OBIECTIVE!!!  ;)

#40
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

 mcShean, on Jan 23 2006, 22:22, said:

a comparat cineva face-to-face altec lansing ATP3 si logitech X-230? sunt curios care suna mai bine (nu neaparat mai tare) - la logitech subwooferul pare cam subdimensionat pentru cei 20W cu care se lauda, plus ca altecul are 2 difuri de inalte si unul de 7.5cm pentru medii pe fiecare satelit.

vreau pareri OBIECTIVE!!!  ;)
io am x230 ... nu stiu cum sa-l compar cu altec, nu l-am ascultat ... poate o fi mai bun, dar pentru o camera, x230 mi se pare excelent ... distorsioneaza cat de cat la sunet puternic, dar nici nu am cum sa-l dau ca nu ma lasa urechile ...

bass-ul mi se pare excelent .. profund, poate un pic prea profund ... mai vine cateodata mama la mine sa-mi zica sa dau mai incet desi eu am aproape totu la minim :roflmao:
20w mi se pare o cifra plauzibila ...
oricum, pentru 2 300 000 cat am dat pe el ... mi se pare o afacere buna  B)

#41
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005

 shobi, on Jan 23 2006, 22:28, said:

io am x230 ... nu stiu cum sa-l compar cu altec, nu l-am ascultat ... poate o fi mai bun, dar pentru o camera, x230 mi se pare excelent ... distorsioneaza cat de cat la sunet puternic, dar nici nu am cum sa-l dau ca nu ma lasa urechile ...

bass-ul mi se pare excelent .. profund, poate un pic prea profund ... mai vine cateodata mama la mine sa-mi zica sa dau mai incet desi eu am aproape totu la minim :roflmao:
20w mi se pare o cifra plauzibila ...
oricum, pentru 2 300 000 cat am dat pe el ... mi se pare o afacere buna  B)


eu am atp3 (subw. de 15W) si le-am comparat cu vs4121 (subw. de 19W). diferenta este extraordinara, mama lor de 4 watti... cu vol. de master si bass la 1/2 (vs4121) se simte muzica in geamuri (daca n-ai termopane sau sticla lipita cu silicon). uneori mi se pare exagerat de tare bassul ala...

dimensiunile subwoofer-urilor:
logitech x230             9" x 6" x 9.25"
altec lansing atp3       14" (W) x 8.5" (D) x 10" (H)
altec lansing vs4121   8" (W) x 9.9" (D) x 13.6" (H)

de unde trag eu concluzia ca-s cam inghesuiti 20W in incinta aia de la logitech...

#42
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005
uitati ce ne pregatesc "bãietzii" de la altec!

"SYSTEM SPECIFICATIONS†:
Altec Lansing’s superior sound comes
from our proprietary technology, which
utilizes custom-built, high-fidelity
drivers, state-of-the-art equalization
circuitry, and a harmonious mix of the
following specifications:
SOUND PRESSURE LEVEL (SPL): 98 dB
TOTAL CONTINUOUS POWER:
35 Watts RMS
• Front Speakers: 8 Watts/channel @ 4 ohms @
10% THD @ 160 Hz - 20 kHz 2 Channels Loaded
• Subwoofer: 19 Watts @ 8 ohms @ 10 % THD @
40 - 160 Hz Single Channel Loaded
SYSTEM RESPONSE:
40 Hz – 20 kHz (-10dB)
SIGNAL TO NOISE RATIO @ 1 KHZ INPUT:
> 80 dB
DRIVERS (PER SATELLITE):
Two 28mm full-range and one 3" midbass
driver
DIMENSIONS:
4.5" (W) x 4.6" (D) x 10.3" (H)
115 mm (W) x 118 mm (D) x 262 mm (H)
SUBWOOFER DRIVER:
One 6.5" long-throw woofer
DIMENSIONS:
7.9" (W) x 9.6" (D) x 13.4" (H)
200 mm (W) x 245 mm (D) x 340 mm (H)"




tare-s curios cat de scumpe vor fi la noi...

Fișiere atașate



#43
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.865
  • Înscris: 28.05.2005
Da...e vorba de Altec Lansing VS4221, urmasele cunoscutelor VS4121.
Ma mira ca la noi nu au ajuns inca.
La ei pe site nici nu mai au VS4121, doar VS4221.
Nu pot fi cu mult mai scumpe decat VS4121, fiind din aceeasi clasa.

#44
shyck

shyck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 197
  • Înscris: 30.06.2005
VS4221 e pregatit de mult si se vinde de mult

mi se pare ca se gasesc in bucuresti, doar din auzite stiu

#45
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.865
  • Înscris: 28.05.2005
da..am vazut pe net ca VS4221 are ceva telecomanda, numai buna de pierdut pe sub pat.
sa vezi dup'aia nervi :D

#46
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005
am primit un e-mail de la importatorul (unic, cred) altec lansing in RO si am aflat ca VS4221 SE VA aduce in curand (la un pret inca necunoscut) deci m-as mira sa gasesti chiar si in BUC asa ceva in magazine. (desi se poate)

tinand cont ca are 5W in plus, telecomanda fara fir si un design mai interesant decat VS4121 (cu satelitii aia care se pot roti si misca fata-spate) eu zis ca va fi cu vreo 50-80RON, daca nu mai mult, mai scump decat VS4121. asta inseamna pe undeva pe la 300RON.

n-are cum sa apara la acelasi pret cu 4121 tinand cont ca asta inca se vinda foarte bine.

parerea mea!  oricum ma bate gandul sa-mi marit ATP3-ul si sa mai pun diferenta pana la 4221. e cineva interesat??? :D

#47
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.865
  • Înscris: 28.05.2005
Oare o sa ajunga si pe la noi vreodata Altec-uri cinstite, "made in USA", nu "made in China for Altec Lansing USA" :death:

#48
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005

 bchendran, on Jan 25 2006, 23:49, said:

Oare o sa ajunga si pe la noi vreodata Altec-uri cinstite, "made in USA", nu "made in China for Altec Lansing USA" :death:


da-le-ar D-zeu sanatate daca s-ar intampla asa! ca si ale mele sunt made in China si se vede (capacul din plastic de pe fundul subwooferului este destul de prost prins si uneori vibreaza ca dracu')

#49
alexandruem

alexandruem

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 12.05.2005
Pe piata (noastra) mai exista si boxele urmatore: Empire R-401 (2.5 mil la Best) precum si Hercules XPS 2.101 (3.4 mil tot la Best, poate mai ieftine in alta parte). Amandoua sunt alternative demne de luat in considerare pentru cineva care doreste un sistem 2.1 sub 4 mil.

#50
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005

 alexandruem, on Feb 13 2006, 23:33, said:

Pe piata (noastra) mai exista si boxele urmatore: Empire R-401 (2.5 mil la Best) precum si Hercules XPS 2.101 (3.4 mil tot la Best, poate mai ieftine in alta parte). Amandoua sunt alternative demne de luat in considerare pentru cineva care doreste un sistem 2.1 sub 4 mil.


40W la 2.5 mil? sa fim seriosi! treaba aia nu scoate 40 de watti decat cand or zbura girafele cu vulturi agatati de copite! NO WAY. eu unul nu cred!  iar hercules nu merita 3.4 mil. as lua oricand VS4121 care e si cu 1 mil mai ieftin

#51
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005
azi am avut in sfarsit ocazia sa ascult un logitech x230. ce pot sa zic... se aud tare, basul este uimitor de puternic pentru cat este de mare incinta subwoofer-ului, chiar prea tare pentru ce pot face satelitii. de la jumatate in sus (volum master) distorsioneaza destul de urat.

merg pentru auditii linistite dar nu le-as recomanda. cel putin prin comparatie cu altec lansing atp3, care se aud altfel, parca mai echilibrat.

raman la parerea ca cea mai buna solutie pentru un sistem 2.1 de pana in 30W este altec vs4121 care sunt cu 50-60 de lei mai scumpe dar diferenta face toti banii.

#52
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 379
  • Înscris: 04.04.2004
nene, până-n 30 de wați poate ATP3.

VS4121 au 31 W :COOL:

#53
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

 mcShean, on Feb 15 2006, 20:51, said:

azi am avut in sfarsit ocazia sa ascult un logitech x230. ce pot sa zic... se aud tare, basul este uimitor de puternic pentru cat este de mare incinta subwoofer-ului, chiar prea tare pentru ce pot face satelitii. de la jumatate in sus (volum master) distorsioneaza destul de urat.

merg pentru auditii linistite dar nu le-as recomanda. cel putin prin comparatie cu altec lansing atp3, care se aud altfel, parca mai echilibrat.

raman la parerea ca cea mai buna solutie pentru un sistem 2.1 de pana in 30W este altec vs4121 care sunt cu 50-60 de lei mai scumpe dar diferenta face toti banii.
cam ce spuneam si eu ... oricum, sunt in continuare multumit ... urmatoarea investitie : niste casti bune si ieftine ... pt calculator si eventual pt mp3 player  :coolspeak:

btw, care-i diferenta intre rms power si peak power ?  :confuzzled:
ca pe cutie scrie : rms power 32w , peak power 60w  :w00t:

#54
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 13.03.2005

 sneaker, on Feb 15 2006, 21:13, said:

nene, până-n 30 de waţi poate ATP3.

VS4121 au 31 W :COOL:

ain't you smart, snicăre! reformulez: "cea mai buna solutie pentru un sistem 2.1 pana in 31W"  :P

 shobi, on Feb 15 2006, 21:27, said:

cam ce spuneam si eu ... oricum, sunt in continuare multumit ... urmatoarea investitie : niste casti bune si ieftine ... pt calculator si eventual pt mp3 player  :coolspeak:

btw, care-i diferenta intre rms power si peak power ?  :confuzzled:
ca pe cutie scrie : rms power 32w , peak power 60w  :w00t:


peak power = "The maximum instantaneous power produced over
short time intervals"

cu alte cuvinte, din cand in cand boxele vor scoate 60W, dar pe perioade foarte scurte (de sub 1 secunda, din cate stiu dar s-ar putea sa ma indoiesc)

RMS, adica real music power, inseamna puterea nominala. atat pot ele constant (si maxim)

casti bune...  philips (modelele pe care le-am vazut eu la preturi accesibile ~60RON nu au volum pe fir) care se aud cu adevarat bine, sau A4TECH AH-810 care se aud si ele bine dar nu se compara cu philips-urile. eu am a4tech si le-am luat cu 38RON azi.  (le poti gasi si mai ieftin - 30RON la ultrapro DACA AU. eu n-am gasit cateva saptamani la rand). basul se aude putin prea tare SAU inaltele putin prea incet.

Editat de mcShean, 15 februarie 2006 - 22:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate