Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Casa mica P+M

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1040 replies to this topic

#955
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Nu este asa cum crezi tu. Apa in boiler este tinuta la o temperatura inferioara celei la care legionella moare.
La peste 66 de grade Legionella este distrusa in 2 minute, programul dureaza mai mult pt o dezinfectie totala.

Deci indiferent ca stai acasa, indiferent ca apa o consumi sau nu, ATATA TIMP cat nu incalzesti apa peste 66 de grade nu scapi de ea. Daca setezi centrala sa-ti incalzeasca in mod curent apa peste 66 de grade atunci nu-ti mai bate capul.


#956
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai uite cum am crezut eu. Ea are nevoie de timp sa se dezvolte, adica apa trebuie sa stagneze un timp (asta daca apa are temperatura mai mica gen 45 de grade, ca daca e mai mare de 66, nu mai vorbim despre dezvoltarea ei). Daca eu golesc zilnic boilerul nu are cum sa se dezvolte, nu? Vorbim de apa de la reteaua publica, 0 bacterii, oricum, deci nu prea vad de unde ar putea veni bacteria, dar zicem si noi asa...

#957
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostBylly00, on 22 februarie 2017 - 16:26, said:

Pai uite cum am crezut eu. Ea are nevoie de timp sa se dezvolte, adica apa trebuie sa stagneze un timp (asta daca apa are temperatura mai mica gen 45 de grade, ca daca e mai mare de 66, nu mai vorbim despre dezvoltarea ei). Daca eu golesc zilnic boilerul nu are cum sa se dezvolte, nu? Vorbim de apa de la reteaua publica, 0 bacterii, oricum, deci nu prea vad de unde ar putea veni bacteria, dar zicem si noi asa...

Bre...lighioana 😁😃😄 sta in boiler, mediul propice pentru ea sunt mediile umede anaerobe cu temperaturi caldute dar sub 45 de grade. Daca tu folosesti apa nu inseamna ca gata, ai evacuat si bazdacii!

#958
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Era sa zic ca..ma duc diseara si fac si eu o 'de-ligioneala' pe centrala..insa mi-am adus aminte ca inca n-am ACM..doar apa in circuitul inchis de incalzire / IPAT. M-am jucat prin meniu-ul centralei..si am vazut testele astea..inclusiv cele de gaze arse..si legionela..insa nu m-am bagat pe acolo inca.

Ce face exact la testul asta de 'lighioane' tine apa super fierbinte in centrala pt cateva minute? Nu e nevoie s-o plimbe in vreun circuit sa nu dea in erori?

#959
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu super fierbinte ci cam 60-70 de grade, in 2 minute nu mai e nici picior de bacterie se zice. Am inteles idee, am prins conceptul pana la urma. Acum ceva ani aveam un boiler pe gaz, adica un cazan pe care il incalzeam facand focul sub dansul si stingandu-l cand nu mai era nevoie. Nu cred ca ajungea apa la 60 de grade, il incalzeam cam cat sa poti tine mana pe el si nu am avut nici o legiune atata timp, oricum ma gandesc eu ca o sa il las la timpul maxim de 600h intre "deratizari" sa dorm mai linistit. Nu am de gand sa il tin la temperatura mai mare de 45 de grade in mod normal.

#960
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Anul acesta mi-am propus sa fac cam asa:
- sa refac garajul/ magazia (dar aici cred ca voi fi nevoit sa plec de la zero, acum am ceva pe o structura metalica destul de firava),
- sa fac o pergola in fata bucatariei care sa aiba cumva o legatura cu un foisor sau mai bine zis o mica bucatarie de vara,
- plus de pavat aleea de acces si zona de terasa din fata casei (pana acum am avut un beton care s-a tot macinat in timpul iernilor).

Pergola ma gandeam sa fie o combinatie intre pozele de mai jos: structura ca in prima poza, cu policarbonat celular peste grinzi, iar dedesupt sa pot pune un rulou de panza/ material PVC pentru a asigura o umbrire corespunzatoare. La legatura cu foisorul inca ma mai gandesc...acesta ar veni cumva in lateralul pergolei.

Attached Files


Edited by the_lion, 26 February 2017 - 18:11.


#961
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
A mai trecut o luna de iarna, consum gaze pt incalzire +ACM, 23 grade pe termostate, 127mc.

#962
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Ma gandeam zilele astea la reconstructia magaziei/ garajului.
Din zidarie nu vreau, costa prea mult, vreau sa-l fac singur (fara mesteri) iar zidaria presupune niste etape care nu-mi plac (de ex tencuitul).

Ma gandeam la o structura din lemn, izolatie cu EPS intre grinzile de structura si apoi placat cu OSB pe interior (mfa gandean la unul de 12mm grosime) si direct lambriuri siding din PVC pe exterior.
Pe exterior ma gandeam sa nu mai plachez cu OSB si sa montez lambriurile direct pe structura.
Astfel...o varianta ar fi ca polistirenul din pereti sa fie retras cu cca 2cm fata de exteriorul grinzilor de lemn, astfel incat sa se creeze o fatada ventilata. Problema ar fi ca atat EPS cat si grinzile ar fi cat de cat expuse umiditatii.
In varianta 2 as putea sa montez pe exterior o folie anticondens ca sa protejez izolatia si lemnul...dar ma gandesc totusi ca este vorba de o magazie unde voi tine niste gen lopeti, dar si unele electrice (o masina de tuns iarba, o betoniera, etc).
Ar merge varianta asta...s-au sa merg pe varianta clasica in care plachez si pe exterior cu OSB, apoi o folie anticondens, pe care sa vin apoi cu sipici verticale din 50 in 50cm pentru montajul lambriurilor PVC? Stiu ca este mai bine...dar sunt totusi niste costuri in plus deloc de neglijat...


#963
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
daca-i doar magazie..(unde nu intentionezi sa incalzesti) de ce sa mai fie nevoie de izolatie?

#964
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Ma gandeam sa nu se faca chiar sauna vara...desi nu stiu daca 8-10cm de EPS ar ajuta in acest sens...


#965
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Eu vreau sa iau o magazie foarte mica de lemn, din acelea care se gasesc la magazinelede bricolaj si sa o ranforsez. M-am gandit sa ii pun niste extrudat pe interior, sa nu bata vantul prin ea.

Attached Files


Edited by cumparator, 20 March 2017 - 20:03.


#966
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
leul vrea una mare..garaj..plus ca mai ..bricoleaza ceva prin ea...

#967
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ajuta si 5cm de eps dar sa pui si pe tavan. Experienta proprie! :)

#968
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Pun si eu consumul pe luna martie, 82mc.
Din Oct pana acum am consumat 590mc de gaz, cu inca sa zicem 60mc in aprilie o sa inchei sezonul de incalzire (inclus ACM si plita pe gaz) cu maxim 650mc gaz. Adica vreo 930 lei.

In alta ordine de idei...ma tot zvarcolesc ce sa fac anul asta, caci bugetul este limitat si nu-mi ajunge pt toate.
Am cam asa:
0. Decorativa casa. In primavara asta este musai sa o fac.

1. Racordat la canalizare si apa, daca rezolv pana la urma o telenovela intreaga. Ultima oferta de la Apa Nova avea un halat de 23.000 lei pt cca 28ml. S-au schimbat unele date de atunci...ma astept la mai putin. Vreau sa bag apa si de la retea pt ca apa mea este cam dura. In plus, e riscant sa stai doar pe sursa de apa din put...am avut probleme cu pompa si cateva zile m-a dat peste cap.
Partea nasoala este ca aceasta etapa ma tine pe loc si cu urmatoarele....teava ar trece pe sub aleea pe care vreau sa o pavez si apoi pe o zona in care as vrea sa pun gazon. Si nu-mi vine sa le fac ca apoi sa sap si sa stric iar.

2. Refacere garaj/magazie. Asa, la un calcul, imi iese cca 10.000 lei, pe structura de lemn cu OSB si placat exterior cu lambriuri PVC siding de exterior, pentru o suprafata de 3×6m. Nu ceva f pretentios, manopera zero ca o fac singur.

3. Pavat alee acces si terasa in fata casei, plus trotuarele pe langa casa, cu pavele sau altceva. Decat sa dau 50 lei mp/ de pavele ma bate gandul sa pun un granit fiamat cu grosime de 3cm, cel putin pe terasa. Am cca 140mp in total...

4. Pergola/foisor.

5. Gazon pe 2 zone din curte, cca 350mp. Plus instalatia de irigatie automata ca nu vreau sa stau la 4 dimineata cu furtunul in mana sa ud.

Punctul 0 este obligatoriu apoi 1 este prioritar....cand si daca primesc acceptul, fac lucrarea.
Apoi, as face gazonul sa pot sa ma bucur de aer si liniste. Garaj/ magazie de bine de rau exista, doar ca nu e prea estetic, iar pe zonele pe unde vreau sa pavez este deja un beton (intr-o stare mai buna sau mai proasta), deci nu e ca si cum as merge prin namol.
Daca mai ramane ceva...as face foisorul.

#969
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
de 23.000 de lei... iti faci si put, iti iei si dedurizator, iti pui si hidrofor + hidrofor "de backup"... just saying.. plus ca n-ai siguranta ca aia de la Apa Nova e "in parametri". In general, apa de la retea este foarte clorinata.

#970
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postthe_lion, on 26 februarie 2017 - 18:11, said:

......
Pergola ma gandeam sa fie o combinatie intre pozele de mai jos: structura ca in prima poza, cu policarbonat celular peste grinzi, iar dedesupt sa pot pune un rulou de panza/ material PVC pentru a asigura o umbrire corespunzatoare. La legatura cu foisorul inca ma mai gandesc...acesta ar veni cumva in lateralul pergolei.
Daca vrei sa te muti , cea mai sigura solutie este sa pui policarbonat peste grinzile pergolei . La primele picaturi de ploaie , ori iei toporul si te pui pe ea , ori iti faci bagajele ...impreuna cu vecinii
Varianta cu ruloul de " pinza " , este ok , dar scumpa . Mecanismul de glisare este foarte scump , pinza sa o comanzi la o firma specializata scumpa ...acum depinde de buget .
...........
O varianta " teapana " ar fi pergola cu acoperis din pinza retractabil ( manual ) , facuta pe structura metalica , iar deasupra ei la circa 30-50 cm , o " plasa ' pe care sa lasi o cataratoare .
Am spus metalica , deoarece trebuie sa sustina mecanismul de culisare ,  pinza de umbrire care poate deveni uneori vela , si sa forteze in structura , plus verdeata superioara ..
Eu am studiat varianta bricolata , deoarece o pot scoate infinit mai teapana decit ce ofera firmele .

#971
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Referitor la pergola, as vrea sa fac ceva ca in imagine, 2 panze partial suprapuse pe care sa le agat de lemn cu carlige cand incepe ploaia.
Ma gandesc ca asa nu o ia vantul pe sus. Desi daca e vant asa de puternic, nu e mai bine sa-ti strangi lucrurile si sa te duci in casa?

Attached Files



#972
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

View Postcumparator, on 18 aprilie 2017 - 21:26, said:

Referitor la pergola, as vrea sa fac ceva ca in imagine, 2 panze partial suprapuse pe care sa le agat de lemn cu carlige cand incepe ploaia.
Ma gandesc ca asa nu o ia vantul pe sus. Desi daca e vant asa de puternic, nu e mai bine sa-ti strangi lucrurile si sa te duci in casa?
Nu stiu daca o ia vantul dar atentie cati bani dai pe ea ca in 2 sezoane o sa arate prafuita si zdentuita. Noi am luat anul trecut in vara 2 huse destul de scumpe, pt gratar si pt motocicleta si dupa ce le-a fluturat vantul luni la rand acum arata jalnic. La gratar am cumparat alta ca s-a si sfasiat pe la un colt. Acum am cumparat una noname mai ieftina, barem la primavara viitoare stiu ca arunc doar 80lei la gunoi nu 200.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate