Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Probleme garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Am luat de vre-o luna un mountain bike. Buuuuun.Cu garantie de 24 de luni. Bucuros incep si eu sa il folosesc ca omul si cand pedalam eu mai cu spor si drag... imi pica pedala stanga  :cursing: Asta dupa numai 5 ore din momentul in care am cumparat-o. O duc la reparat este trecut in garantie ca " BRAT PEDALA STANGA DESFACUT" cu mod de reparare "STRANS BRATUL SI REGLAT SCHIMBATOARELE" (ca nu imi placea nici cum mergea schimbatorul).
Dupa 2 saptamani ma duc din nou la garantie pentru ca schimbatorul de pe fata nu prea mergea. Pana la urma mi-a schimbat foaia cu una " LOVITA SI FOLOSITA" impreuna cu "SCHIMBAT MANETA SCHIMBATOR ".

Stiu ca e prostia mea ca am acceptat sa mi-o inlocuiasca cu ceva folosit, insa deocamdata ma intereseaza ce se intampla daca se mai defecteaza odata. Pot sa cer inlocuirea bicicletei cu una noua sau sa cer banii inapoi? Stiam ca exista o lege care obliga pe cel ce vinde produse de uz indelungat ca daca un bun se defecteaza de 3 ori in cea de-a 10 parte din termenul de garantie. E adevarat? Daca da, imi dati va rog un link la lege?

Defectiunile ce le-am enumerat mai sus pot fi considerate ca prime 2 defectiuni?

Multam anticipat!

#2
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postromaximusro, on Nov 17 2005, 18:16, said:

Am luat de vre-o luna un mountain bike. Buuuuun.Cu garantie de 24 de luni. Bucuros incep si eu sa il folosesc ca omul si cand pedalam eu mai cu spor si drag... imi pica pedala stanga  :cursing: Asta dupa numai 5 ore din momentul in care am cumparat-o. O duc la reparat este trecut in garantie ca " BRAT PEDALA STANGA DESFACUT" cu mod de reparare "STRANS BRATUL SI REGLAT SCHIMBATOARELE" (ca nu imi placea nici cum mergea schimbatorul).
Dupa 2 saptamani ma duc din nou la garantie pentru ca schimbatorul de pe fata nu prea mergea. Pana la urma mi-a schimbat foaia cu una " LOVITA SI FOLOSITA" impreuna cu "SCHIMBAT MANETA SCHIMBATOR ".

Stiu ca e prostia mea ca am acceptat sa mi-o inlocuiasca cu ceva folosit, insa deocamdata ma intereseaza ce se intampla daca se mai defecteaza odata. Pot sa cer inlocuirea bicicletei cu una noua sau sa cer banii inapoi? Stiam ca exista o lege care obliga pe cel ce vinde produse de uz indelungat ca daca un bun se defecteaza de 3 ori in cea de-a 10 parte din termenul de garantie. E adevarat? Daca da, imi dati va rog un link la lege?

Defectiunile ce le-am enumerat mai sus pot fi considerate ca prime 2 defectiuni?

Multam anticipat!
http://www.anpc.ro, gasesti acolo toate legile
p.s. Firma e cumva First Bike?

Edited by renderman, 17 November 2005 - 18:25.


#3
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
a fost un pic si greseala ta ca ai cumparat de la Firstbike... sunt cele mai proaste biciclete... mai bine iti luai pegas sau role...  :frust:

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postrenderman, on Nov 17 2005, 18:25, said:

http://www.anpc.ro, gasesti acolo toate legile
p.s. Firma e cumva First Bike?

da e first-bike. Stiu de anpc, insa ma ajuta cineva cu un link direct la lege si eventual cu un citat din ea care se refera la problema mea?

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
imi raspund singur poate ajuta pe cineva. Insa ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca prima mea defectiune, poate fi considerata defectiune in fata legii?Prin termenul cel putin din lege, inseamna deci ca la a treia defectiune pot cere ca produsul sa fie inlocuit nu? Nu la a patra.. Detalii despre lHOTARAREA GUVERNULUI 394/ 8.07.1995 o gasiti aici

Quote

Produsele de folosinta indelungata defectate in termenul de garantie, atunci cand nu pot fi reparate sau cand durata de nefunctionare din cauza deficientelor aparute in termenul de garantie depaseste 10% din termenul de garantie, la cererea consumatorului, vor fi inlocuite de vanzator sau acesta va restitui consumatorului contravaloarea actualizata a produsului respectiv.

Restituirea contravalorii actualizate a produsului se va face la cererea consumatorului si in cazul unor defectiuni repetate (cel putin 3 defecte in prima jumatate a perioadei de garantie) sau in cazul defectarii produsului care a fost deja inlocuit.


#6
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004

View PostkraMMer, on Nov 17 2005, 18:29, said:

a fost un pic si greseala ta ca ai cumparat de la Firstbike... sunt cele mai proaste biciclete... mai bine iti luai pegas sau role...  :frust:

Nu sunt cele mai proaste biciclete..cele mai proaste sunt DHS  :death:  :death:

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mi-a picat azi din nou pedala stanga :cursing:  :cursing: Asa ca maine is peste astia de la first bike cu garantia. Deci e a treia oara cand se defecteaza bicicleta , de 2 ori datorita faptului ca a cazut pedala si o data datorita foii si schimbatorului care au fost inlocuite. Sper sa ma poata ajuta cineva.. din punct de vedere legal caderea pedalei e considerata defectiune? Caci in privinta celor 3 defectiuni , legea e clara: se schimba produsul daca se defecteaza de 3 ori in prima jumatate a perioadei de garantie. In caz ca cei de la magazin nu inteleg.. cei de la opc mi-ar da dreptate?

#8
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View Postromaximusro, on Nov 18 2005, 17:52, said:

mi-a picat azi din nou pedala stanga :cursing:  :cursing: Asa ca maine is peste astia de la first bike cu garantia. Deci e a treia oara cand se defecteaza bicicleta , de 2 ori datorita faptului ca a cazut pedala si o data datorita foii si schimbatorului care au fost inlocuite. Sper sa ma poata ajuta cineva.. din punct de vedere legal caderea pedalei e considerata defectiune? Caci in privinta celor 3 defectiuni , legea e clara: se schimba produsul daca se defecteaza de 3 ori in prima jumatate a perioadei de garantie. In caz ca cei de la magazin nu inteleg.. cei de la opc mi-ar da dreptate?
Sa fie clar: daca pe fisa de service sint consemnate 3 defectiuni succesive atunci esti in drept sa-ti ceri banii inapoi. Atentie: contravaloare actualizata nu inseamna sa-ti scada ei din pretulinitial nu stiu ce uzura & alte chestii. Contravaloarea actualizata = valoarea initiala + devalorizarea cauzata de inflatie, o gasesti la institutul national de statistica. Deci inseamna mai multi bani decat ai dat initial.

#9
anonimix

anonimix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 18.10.2004
daca nu iti dau dreptate inseamna ca nu sunt in stare sa judece logic

caz in care eu as apela la instanta si as solicita daune

#10
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

View Postrenderman, on Nov 18 2005, 18:40, said:

Sa fie clar: daca pe fisa de service sint consemnate 3 defectiuni succesive atunci esti in drept sa-ti ceri banii inapoi. Atentie: contravaloare actualizata nu inseamna sa-ti scada ei din pretulinitial nu stiu ce uzura & alte chestii. Contravaloarea actualizata = valoarea initiala + devalorizarea cauzata de inflatie, o gasesti la institutul national de statistica. Deci inseamna mai multi bani decat ai dat initial.
asta de unde? ca e prima oara cand aud si e interesant ;)

merci.

#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am sunat azi la opc sa vad daca am dreptate sau nu (inca nu am fost cu bitza la service). Si doamna de acolo mi-a zis clar ca sunt obligati sa o schimbe, INSA doar la a patra defectiune scrisa pe certificatul de garantie. Si se refera la defectiune nu la nr de piese schimbate. Adica eu am avut la o intrare in service o problema, care s-a rezolvat prin schimbarea a doua piese. Se considera acest lucru o singura defectiune.

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am fost la garantie azi cu ea. Incredibil ce dobitoc poate sa fie ala de la garantie. Ma duc la el, il cheama din spate si cum ma vede.. "iarasi dumneavoastra?" si bla bla, pana ajungem si se uita la pedala.. si incepe sa ma ia ca are zgarieturi pedala.. cred si eu ca are odata ce o picat la viteza mare , plus ca se mai zgarie.. si ca s-ar putea gandi ca am facut acest lucru intentionat bla bla, sugerand ca eu is ala cu problemele, ca de ce vin asa de des la garantie. Si dupa aia capac la toate, imi zice dupa ce o face, ca spera sa nu ma mai vada, ca s-a saturat sa ma vada cu bitza in garantie. Fuckin shit, idiot ca de pe urma mea iti castigi salariul. M-am certat putin cu el pe tema asta si ajungem la ultima faza: nu vroia sa treaca in certificatul de garantie faptul ca mi-a pus inapoi pedala, zicand ca asa ceva nu se trece bla bla , mai ales ca ar putea... fi vina mea. Cand i-am adus aminte ca el cu manuta lui mi-a scris prima data ca a pus pedala inapoi.. si ca orice defectiuni se trece in certificatul de garantie.. intr-un sictir total mi-a scris lucrul asta. E clar... la urmatoare abatere, cand imi mai pica ceva la bitza ii execut scurt si imi cer bicicleta noua, cu garantie noua .

#13
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostAlice, on Nov 19 2005, 03:12, said:

asta de unde? ca e prima oara cand aud si e interesant ;)

merci.

Mai aveam salvata pe undeva legea aia. Cred ca am postat si pe forum articolul. Caut si revin.

Am gasit, stiam eu, mai postasem despre asta aici pe forum...

http://forum.softped...ndpost&p=632696

Edited by renderman, 22 November 2005 - 01:02.


#14
G. Brad

G. Brad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.01.2005
Daca nu cumva ati citit comentariile mele la subiectul First Bike (tepari) - postat pe  Jan 22 2005.

NOTA: Am reusit intre timp sa o "maritam", la jumatate de pret desi nu se mersese cu ea nici macar 100 KM, stand mai tot timpul defecta in asteptarea de piese sau "experti First Bike" care sa viziteze magazinul si sa-si dea cu parerea.

Comentariul de mai jos nu prezinta in detaliu toate problemele, altfel ar fi fost de 5 ori mai lung.

M-am inscris in acest forum pentru a comenta despre First Bike

Am cumparat fiului meu de 15 ani, acum un an si 6 luni (in vara 2003), cea mai scumpa bicicleta din magazin (RIMAL), pretul initial 10.5 milioane, promotie la 9.6.

De cand am cumparat-o a stat numai stricata si asta in conditii de exploatare in oras, singura solicitare fiind deci urcarea si coborarea pe si de pe borduri.

Fiul meu are 70 de Kg, bicicleta e dupa fabricant facuta sa reziste la 120Kg?!

Suruburile de la suspensia spate se desfileteaza in timpul mersului, suspensia spate (pe gaz - cica) numai suspensie nu este, foarte rigida, de altfel s-a rupt de doua ori, furca din spate s-a rupt si ea din cauza ruperii suspensiei, franele pe disc nu pot fi centrate, axul rotii din spate (5mm in diametru!!) s-a rupt si el, etc, etc. etc...
Un adevarat pericol pentru cel care da banii pe asa ceva.

Reparatiile au fost efectuate in garantie dar cu instalarea acelorasi piese defectuoase si cu asteptari chiar si de luni de zile.

Am vazut pe acest forum ca se vorbea de ANPC si OJPC, lasati-o balta fratilor, eu i-am contactet de la prima problema mai serioasa, mi s-a raspuns ca trebuie sa gasesc un "expert" in biciclete, autorizat sa-si dea cu parerea asupra problemelor si de-abia dupa aceea pot sa intervina. Chestie tipic romaneasca, aceasta organizatie guvernamentala mai degraba protejaza producatorii care vand te-miri-ce, nicidecum consumatorii.

First Bike au mai nou si site pe web: http://www.gogo.ro/firstbike/#
Auzi, First Bike = Expertul tau in biciclete!!!!!

Mai bine s-ar apuca sa fabrice gogosi, de fapt nu au nevoie, de vandut tot vand gogosi.

First Bike = SINGLE USE BIKE!!!

CINE NU NE IA IN SEAMA COMENTARIILE CA NOI SA PATEASCA!!!!

#15
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
Cand iti cumperi o bicicleta noua, sa o duci la un service sa-ti stranga absolut toate suruburile, daca nu sa ti le strangi tu ... am patit-o si eu cu pedala, insa am maritat de mult bicicleta :))

http://www.gogo.ro/f.../Role/Fixe/0/0/
Misto site mai are si First Bike ... :))

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eee. intre timp s-a crapat si plasticul din jurul foii fata (adica jumatate din el) probabil din cauza ca aia nu l-au strans ca lumea, plus ca numai cu grija nu s-au purtat cu bitza cand o reparau. Astept cu interes sa mi se mai strice odata :D ca is calare pe ei

#17
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
Ai putea s-o strici singur ;)...o iei in brate si o zgudui pana isi face joc la roti ... :)) sau gandeste-te si tu ... profita de garantie :>

#18
bLuEsHiFt

bLuEsHiFt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 08.01.2005
Eu zic sa te dai cu ea pe scarile blocului :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate