Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Reexaminare permis auto

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
Buna.V-as ruga sa-mi raspundeti la cateva intrebari cei care stiti concret cum sta treaba :
Mi s-a anulat permisul pentru alcoolemie.Va trebui sa mai dau odata de permis.Aici apare dilema: Multi imi spun ca voi mai plati odata scoala de la A la Z,cu tot cu acte,analize,test psiho,cazier,etc. Pe de alta parte mi s-a spus ca doar ma voi prezenta la examenul TEORETIC.
Care este adevarul?Ce va trebui sa platesc de fapt?Va multumesc anticipat.Stima.

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Inainte sa te mai urci baut la volan, arunca o privire aici:

http://www.glasul-hd...

Asta a patit un prieten de-al meu din cauza bauturii. :(

#3
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

View PostSixtyNine, on 08 ianuarie 2013 - 22:51, said:

Buna.V-as ruga sa-mi raspundeti la cateva intrebari cei care stiti concret cum sta treaba :
Mi s-a anulat permisul pentru alcoolemie.Va trebui sa mai dau odata de permis.Aici apare dilema: Multi imi spun ca voi mai plati odata scoala de la A la Z,cu tot cu acte,analize,test psiho,cazier,etc. Pe de alta parte mi s-a spus ca doar ma voi prezenta la examenul TEORETIC.
Care este adevarul?Ce va trebui sa platesc de fapt?Va multumesc anticipat.Stima.

Pai nu este normal sa le platesti? Anulat inseamna ca nu ai permis. Inclusiv semnele de incepator.
Si ca sa fiu rau... Sincer ma bucur. Alcoolul la volan omoara. Deja ma simt mai in siguranta. Felicitari domnule politist!

#4
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012

View Posteug3n92, on 08 ianuarie 2013 - 23:21, said:

Inainte sa te mai urci baut la volan, arunca o privire aici:

http://www.glasul-hd...;a_24_4931.html

Asta a patit un prieten de-al meu din cauza bauturii. Posted Image


Sincere condoleante !
Da, stiu ca am gresit, insa uite, Doamne multam' am "scapat" doar cu permisul anulat si cu ceva ani cu suspendare.Si mie imi spuneau toti...familie,prieteni,colegi,cunostinte,sa nu mai conduc baut ca se pot intampla nenorociri mari,dar inconstienta din mine nu a ascultat de nimeni.Oricum, ii multumesc "celui de sus" ca s-a intamplat cum s-a intamplat.Ma puteam nenoroci pe mine, sau MAI RAU, sa nenorocesc eu pe cineva.Regret enorm ceea ce am facut,dar nu mai pot da timpul inapoi...

#5
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

View Posteug3n92, on 08 ianuarie 2013 - 23:21, said:

Inainte sa te mai urci baut la volan, arunca o privire aici:

http://www.glasul-hd...;a_24_4931.html

Asta a patit un prieten de-al meu din cauza bauturii. Posted Image

I-mi pare sincer rau de prietenul tau... Orice mai poate fi trecut cu vederea dar bautura nu. Fiecare greseste in trafic, este inevitabil, dar bautura deja este premeditare.

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,378
  • Înscris: 28.09.2009
Sunt sigur ca pe viitor o sa iti dai seama de ce ai facut si nu o sa mai faci inca o data.
Asta este...Pana nu patesti, nu realizezi cum sta treaba.

Bafta !

#7
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

View PostSixtyNine, on 08 ianuarie 2013 - 23:28, said:



Sincere condoleante !
Da, stiu ca am gresit, insa uite, Doamne multam' am "scapat" doar cu permisul anulat si cu ceva ani cu suspendare.Si mie imi spuneau toti...familie,prieteni,colegi,cunostinte,sa nu mai conduc baut ca se pot intampla nenorociri mari,dar inconstienta din mine nu a ascultat de nimeni.Oricum, ii multumesc "celui de sus" ca s-a intamplat cum s-a intamplat.Ma puteam nenoroci pe mine, sau MAI RAU, sa nenorocesc eu pe cineva.Regret enorm ceea ce am facut,dar nu mai pot da timpul inapoi...

Este bine ca s-a terminat asa si nu mai rau. Faptul ca ai constientizat greseala este un lucru bun.

#8
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
codul rutier e gresit. vrem ceva corect si sa fim cinstiti cu noi . trebuie ceva mai sever sau  a avea permis la o virsta  mai ridicata.mor prea multi oameni si in mod special tineri

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
fisa de scolarizare (cea de la scoala de soferi) este valabila 12 luni de la data absolvirii. chestiile medicale (fisa medicala, examen psihologic) sunt valabile 12 luni de la data emiterii lor. cazierul este valabil 6 luni de la eliberare.

atunci cand ti se anuleaza permisul din cauza unui dosar penal nu mai ai voie sa dai examen pt un nou permis timp de 6 luni dupa ce termini de executat pedeapsa sau timp de 12 luni daca ai primit cu suspendare. pedeapsa pentru alcoolemie este de 1-5 ani (cu sau fara suspendare), deci cu siguranta atunci cand vei avea iarasi dreptul sa dai examen pentru permis actele de la scoala de soferi vor fi expirate.

practic trebuie sa o iei de la capat si platesti tot, ca si cum n-ai fi avut permis niciodata.

#10
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
suna  bine .cum facem cu restul? oamenii mor  cu ce venim nou sa nu se mai intimple.

#11
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Ati luat-o razna cu alcoolul. Cum scapam de petardele de pe sosele nu va ganditi. Incapacitatea si prostia omoara, nu alcoolul.

#12
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

View Postwalye, on 09 ianuarie 2013 - 03:22, said:

Ati luat-o razna cu alcoolul. Cum scapam de petardele de pe sosele nu va ganditi. Incapacitatea si prostia omoara, nu alcoolul.

Defineste "petarda". Incapacitatea la ce?...Daca ai permis, se presupune ca esti capabil.  Pentru alcool, as adauga confiscarea masinii folosite, si interzicerea dreptului de a conduce pe viata. Chiar acum era prezentat la tv un infect prins cu alcoolemie de 1,1 in aerul expirat. Tot el era zmeu... De ce trebuie sa ma tem pentru viata mea, a familiei, atunci cind ies din curte? Din cauza unui betiv ratat? Scuze... dar nu pot pricepe chestia ca nu alcoolul omoara. Nu omoara atunci cand bei cu masura si stai cuminte acasa sa-ti revii. Daca ai plecat cu masina baut si ai produs un accident, este tentativa de omor, iar daca cineva si-a pierdut viata,este crima cu premeditare.

#13
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010

View Postscripcarul, on 09 ianuarie 2013 - 13:36, said:

Defineste "petarda". Incapacitatea la ce?...
Prin  petarda definesc  " soferii", nu masinile ( trebuia sa se inteleaga, totusi...)

View Postscripcarul, on 09 ianuarie 2013 - 13:36, said:

Daca ai permis, se presupune ca esti capabil.
Imi dau seama cat de capabil esti daca faci asemenea afirmatii. Eu ce vina am de trebuie sa va evit in fiecare zi  ?

Pt restul, incerc sa va spun ca s-a gasit un tap ispasitor in alcool, si s-au pierdut din vedere adevaratele probleme. Care singur nu omoara aproape niciodata. In schimb prostia si incapabilitatea de a conduce da. Impreuna cu alcoolul e catastrofa.

Edited by walye, 09 January 2013 - 18:30.


#14
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

View Postwalye, on 09 ianuarie 2013 - 18:29, said:

Prin  petarda definesc  " soferii", nu masinile ( trebuia sa se inteleaga, totusi...)

Imi dau seama cat de capabil esti daca faci asemenea afirmatii. Eu ce vina am de trebuie sa va evit in fiecare zi  ?

Pt restul, incerc sa va spun ca s-a gasit un tap ispasitor in alcool, si s-au pierdut din vedere adevaratele probleme. Care singur nu omoara aproape niciodata. In schimb prostia si incapabilitatea de a conduce da. Impreuna cu alcoolul e catastrofa.

Cand eu luam permisul, tu aveai patru ani. De atunci si pina in prezent nu am avut nici un eveniment. In ultimii doi ani bag lunar in jur de 3500 km. Nu de multe ori a trebuit sa evit tot felul de inconstienti posibil unii dintre ei bauti sau poate drogati. De ce sari asa in sus? Cumva ai acest viciu?
    "Imi dau seama cat de capabil esti daca faci asemenea afirmatii" Ma cunosti cumva sa faci afirmatii la adresa mea?
Daca un cretin se urca beat crita la volan nu omoara? Poate sa fie asul asilor cand este treaz , cand este baut este o zdreanta atarnata de volan.

#15
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010

View Postscripcarul, on 09 ianuarie 2013 - 13:36, said:

Daca ai permis, se presupune ca esti capabil.

View Postscripcarul, on 09 ianuarie 2013 - 21:04, said:

Nu de multe ori a trebuit sa evit tot felul de inconstienti posibil unii dintre ei bauti sau poate drogati.
Probabil vroiai sa zici putine ori. Caz in care ori te contrazici ori aia erau toti beti sau drogati.


View Postscripcarul, on 09 ianuarie 2013 - 13:36, said:

Daca ai permis, se presupune ca esti capabil.

View Postscripcarul, on 09 ianuarie 2013 - 21:04, said:

"Imi dau seama cat de capabil esti daca faci asemenea afirmatii" Ma cunosti cumva sa faci afirmatii la adresa mea?


Experientele mele pe strada imi spun ca multi ( nu dau procente ca va sperii ) din cei cu permis nu-s capabili.
Daca tu nu ai observat asta, singura concluzie posibila e ca faci parte din categoria lor.

Nu mai fi combativ. Probabil am mai multi km facuti decat tn, si am condus mai multe tipuri de masini.
Si dupa 200ml de wiski cat e nevoie sa mi se ia permisul definitiv conduc mai bn decat 90% din soferii de pe strada.

Nu despre mine discutam, nici despre tine. Discutam de solutiile de a scade nr. de morti pe strazi.
Nu zic ca sunt de acord cu alcoolul, se stiu bn efectele negative, in special la tineret ( teribilism ).
Va tot cramponati de alcool si nu vedeti adevaratele probleme.
Exemplul meu: petardele de pe sosea, carora nu le ia nimeni permisu pana nu omoara/schilodesc pe cnv. (mai devreme sau mai tarziu se intampla)

Ps Nu ma mai faceti sa repet.

Edited by walye, 09 January 2013 - 23:24.


#16
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
am vorbit putin aseara despre acest sub. si am sa revin un pic.nu stiu daca cei tineri sau cei care se aventureaza  ce  inplica un accident sau cum schimba viata unei famili cu obligati in societate.logic totii avem obligati fata de sistem .sint cazuri cind totul i inevitabil si asta e dar in 99%din cazuri  este sa spunem adrenalina ,prostie de o secunda[nu mi se poate intinpla mie] ghinion sau soarta.peste toate comentarile cred ca este inresposabitate din partea familiei[ma refer la copii ,adolescentii] care sa spunem ,ne atentie ,nepasare,din pre multa dragoste,bonus sau cadou astea toate duc la o tragedie nu la o bucurie in familie.cred ca  parintii ar trebui sa fie maii responsabili si nu pic mai severi pentu ca daca copii sint educatii corespunzator viitorul nostrul este mult mai in siguranta si mai putin expus la tragedii.

#17
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postwalye, on 09 ianuarie 2013 - 23:18, said:


.........................
Experientele mele pe strada imi spun ca multi ( nu dau procente ca va sperii ) din cei cu permis nu-s capabili.
Daca tu nu ai observat asta, singura concluzie posibila e ca faci parte din categoria lor.
Nu mai fi combativ. Probabil am mai multi km facuti decat tn, si am condus mai multe tipuri de masini.
Si dupa 200ml de wiski cat e nevoie sa mi se ia permisul definitiv conduc mai bn decat 90% din soferii de pe strada.
Nu despre mine discutam, nici despre tine. Discutam de solutiile de a scade nr. de morti pe strazi.
Nu zic ca sunt de acord cu alcoolul, se stiu bn efectele negative, in special la tineret ( teribilism ).
Va tot cramponati de alcool si nu vedeti adevaratele probleme.
Exemplul meu: petardele de pe sosea, carora nu le ia nimeni permisu pana nu omoara/schilodesc pe cnv. (mai devreme sau mai tarziu se intampla)
Ps Nu ma mai faceti sa repet.
Eu am inteles la ce te referi. Te referi, in general, la cei ce te incomodeaza in trafic. Si este normal sa-i numesti petarde.
Adica tu bei 200ml de whisky si apoi sofezi mai bine decat nenorocitii care nu se dau la o parte din calea ta.
Daca nu asta ai vrut sa spui, cu scuzele de rigoare, iti spun ca asta se cam intelege.
Pe de alta parte tu spui ca baut sofezi mai bine decat 90% dintre participantii la trafic. Gandeste-te ca daca oamenii aia conduc prost in conditii normale, cum ar conduce cand sunt bauti? Te-ai simti in siguranta?
Asta e ideea!
Alcoolul la volan omoara!

Edited by Lexon, 10 January 2013 - 00:31.


#18
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postwalye, on 10 ianuarie 2013 - 00:39, said:

Mai citeste de 10x, rumega bn si dupa taci.
Tinand cont ca aici nu suntem la o intrunire a alcoolicilor anonimi, consider ca nu sunt obligat sa-ti accept exprimari de genul acesta. Sincer, nu inteleg indulgenta celorlalti participanti la discutie. De aceea nu vreau nici eu sa intru in polemici cu oameni ca tine, asa ca ma retrag din acest subiect. Nu de teama... De scarba!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate