Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Reexaminare permis auto

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
La un an de la ramanerea definitiva a sentintei ai dreptul sa dai examen pt. permis. Scoala nu trebuie sa o mai faci. Ai nevoie de dosar complet (analize medicale, test psihologic, fisa de scolarizare, copie legalizata a sentintei, cazier, taxa de examinare si taxa de permis, etc). Fisa de scolarizare o completezi la masina doar cu datele tale personale. Examen dai sala si traseu.

Inca ceva, trebuie sa te duci la politie cu copia sentintei sa-ti anuleze permisul si sa confirme data la care poti da examen pt redobandire (stiu ca pare absurd, dar asa e).

Edited by Florinbv, 10 January 2013 - 01:02.


#20
djone_d90

djone_d90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 14.07.2006

View PostSixtyNine, on 08 ianuarie 2013 - 23:28, said:



Sincere condoleante !
Da, stiu ca am gresit, insa uite, Doamne multam' am "scapat" doar cu permisul anulat si cu ceva ani cu suspendare.Si mie imi spuneau toti...familie,prieteni,colegi,cunostinte,sa nu mai conduc baut ca se pot intampla nenorociri mari,dar inconstienta din mine nu a ascultat de nimeni.Oricum, ii multumesc "celui de sus" ca s-a intamplat cum s-a intamplat.Ma puteam nenoroci pe mine, sau MAI RAU, sa nenorocesc eu pe cineva.Regret enorm ceea ce am facut,dar nu mai pot da timpul inapoi...

Mi se pare cel mai inteligent post din tot forumul asta si nu o spun ironic !

#21
scripcarul

scripcarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 16.08.2008

View Postwalye, on 09 ianuarie 2013 - 23:18, said:

1-  Nu mai fi combativ. Probabil am mai multi km facuti decat tn, si am condus mai multe tipuri de masini.

2- Si dupa 200ml de wiski cat e nevoie sa mi se ia permisul definitiv conduc mai bn decat 90% din soferii de pe strada.

   1- Posibil
   2- Asta este parerea ta. Pe altcineva ai intrebat?

In rest sunt de acord ca soselele sunt pline de conducatori auto foarte prost pregatiti, de fapt nepregatiti. Teribilisti care doar au pus mana pe volan si nu respecta reguli elementare. Neacordari prioritate, depasiri neregulamentare,etc astea sunt lucruri care te omoara. Lucrurile au mai inceput sa se puna la punct in privinta examinarii, dar deja sunt pe sosele mii de tembeli care nu respecta nimic. Restul mai tine si de moralitate si educatie. La examen poti sa conduci exemplar, poti fi toba de legislatie, daca pe sosea nu aplici ce ai invatat atunci degeaba.

Edited by scripcarul, 10 January 2013 - 02:20.


#22
walye

walye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 09.03.2010
Dupa 200 wisky eu sunt la fel. In uk limita e 0,8 la mie, in majoritatea tarilor vestice e 0.5. Pt incepatori ( 2-5 ani vechime ) in multe tari e mai putin sau 0. La noi....

Mai departe incepem sa ne intelegem. Sunt 2 categorii principale care produc accidente : teribilistii si incapabilii. Trebuie gasite metode sa-i scoatem din trafic inainte sa omoare .
Singura solutie pe care o vad sunt cat mai multe camere pe strazi ( s-au ieftinit rau , ne permitem si nici spaga nu iau :D ) si legislatie favorabila lor.

   La scoala nu inveti sa conduci, inveti cat sa treci examenul. Sa conduci, inveti dupa, pe riscul celorlalti participanti la trafic. Asta nu-i o problema, toti am fost incepatori, problema e ca unii nu invata niciodata. Si cand trebuie sa evit un accident mai mereu despre ei/ele e vorba.

  Teribilistii sunt si aia o problema mare, doar ca in cazul meu, ii vad si pastrez distanta. La fel camerele i-ar lasa repede fara permise in buzunare

Ps  Am o mare banuiala ca majoritatea celor care au omorat lumea beti fac parte din cele 2 categorii..

#23
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
pentru toti cei care ignora un sfat bun si in mare parte realitatea  se vor gasi capuri de pod ,copaci stilpi unde sa se opreasca si sasi arate talentul de sofer.

multumesc.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 25.01.2007
ca toti betivanii se cred soferi perfecti, am observat de prea multe ori... vad ca si pe softpedia isi fac reclama...

#25
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
din alt unghi e cam asa:masina inseamna;trasport la servici mai rapid cu confort personal;mergeti la cumparaturi si va bucurati ;plecati in concediu sa va relaxati;aveti o urgenta si o rezolvati rapid;ajutati un vecin  cineva apropiat sau o ruda toate astea si poate mai multe suntechivalent:sofer......va incinta  ideea sa avem in trafic problemele de care am vorbit mai inainte.sincer un cred.

#26
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
Prieteni dragi, da relaxati-va ! am pus cateva intrebari cu scopul de a afla ceva,sa cer niste raspunsuri.Scurt si la subiect ( drept exemplu Smiley.Multumesc frumos.am inteles perfect.stima)
Restul...mai lasati-ma fratilor cu dumele astea,de parca voi in viata voastra nu a-ti condus macar odata "bauti" nu beti.Serios,scutiti forumul cu aberatii.Am intrat sa cer niste raspunsuri, nu sa fiu criticat sau judecat.Ptr asa ceva exista organe competente.Vedeti-va de permisele voastre si de vitejiile voastre.Pace.

#27
Ade-Ant

Ade-Ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.03.2013
Eu nu vreau sa te critic desi  anulare permis e ceva alcool in sange...da stii cum e toti sunt foarte cinstiti...cand vede ca greseste cineva...repede sar in capul lui...eu recunosc ca am mai condus "ametita"...da pe distante foarte mici si in zone care nu sunt intens populate...dar daca simteam ca am baut prea mult...chemam un taxi si ma intorceam a 2-a zi dupa masina...oricum FELICITARI pentru sinceritate Nine...nu multi au curaj sa recunoasca si mai ales isi asume greselile facute:D

#28
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postscripcarul, on 09 ianuarie 2013 - 21:04, said:

Cand eu luam permisul, tu aveai patru ani. De atunci si pina in prezent nu am avut nici un eveniment. In ultimii doi ani bag lunar in jur de 3500 km. Nu de multe ori a trebuit sa evit tot felul de inconstienti posibil unii dintre ei bauti sau poate drogati. De ce sari asa in sus? Cumva ai acest viciu?
"Imi dau seama cat de capabil esti daca faci asemenea afirmatii" Ma cunosti cumva sa faci afirmatii la adresa mea?
Daca un cretin se urca beat crita la volan nu omoara? Poate sa fie asul asilor cand este treaz , cand este baut este o zdreanta atarnata de volan.
Eu stiu pe cineva care a bagat 90 000 km intr-o luna. Nu ma intreba cum dar atata benzina a decontat pe o masina intr-o luna.

#29
Sammael

Sammael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 13.09.2007

View PostSixtyNine, on 08 ianuarie 2013 - 22:51, said:

Buna.V-as ruga sa-mi raspundeti la cateva intrebari cei care stiti concret cum sta treaba :
Mi s-a anulat permisul pentru alcoolemie.Va trebui sa mai dau odata de permis.Aici apare dilema: Multi imi spun ca voi mai plati odata scoala de la A la Z,cu tot cu acte,analize,test psiho,cazier,etc. Pe de alta parte mi s-a spus ca doar ma voi prezenta la examenul TEORETIC.
Care este adevarul?Ce va trebui sa platesc de fapt?Va multumesc anticipat.Stima.

Din cate stiu, odata ramas fara permis pentru alcoolemie,e ca si cum incepi totul de la zero. Ca si cum n-au avut niciodata permis. Adica in cuvintele folosite de tine, vei incepe totul de la A la Z.
Dar asta abia dupa ce se incheie partea cu tribunalul.

le: acum am vazut ca ai un raspuns detaliat mai sus.

Edited by Sammael, 23 April 2013 - 08:52.


#30
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005

View PostClovis, on 19 aprilie 2013 - 17:15, said:

Eu stiu pe cineva care a bagat 90 000 km intr-o luna. Nu ma intreba cum dar atata benzina a decontat pe o masina intr-o luna.

Fantastic! Inseamna ca a rulat cu o viteza medie de 125km/h zi si noapte.

#31
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,554
  • Înscris: 24.01.2007
Am rugămintea să nu postați în afara subiectului.

Edited by Dau, 15 February 2015 - 22:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate