Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Turcia - litoral la Marea Neagra

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
La multi ani .

La o prima cautare n-am gaist nimic despre acest subiect.

Daca exista info sunt intereast - prin mai ma bate un gand sa "fac" coasta de nord iar toate materialele pe care le-am gasit sunt" engleziste".

Nu ma intereseaza all inclusive, pesemne ca voi merge pe  2 roti cu oprit unde imi place , la fata locului.

Nu ma duc in Georgia cel putin nu de data asta :)

#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Mergi in Instanbul si asa ai ocazia sa vezi si marea neagra si marea marmara la cativa km distanta. Apoi poti sa o iei pe coasta spre Izmir > Kusadasi > Bodrum > Marmaris > Antalya unde o sa ai Marea Egee langa tine tot drumu. Asta ar fi un traseu misto, mai ales pe 2 roti.

#3
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Iti multumesc pt sugetie - am facut asta acum 3 ani .

topicul  asta este pentru turcia la marea neagra ( in nord, intre granita cu Bg si cea cu Georgia)

La multi ani

#4
beitriu

beitriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.05.2009
Salut,

Foarte mult nu prea pot sa-ti fiu de folos, dar incerc macar sa-ti spun ceea ce stiu si eu. Cunosc doar doua zone: cea imediat apropiata de Istanbul, in speta traseul dintre Riva (langa Bosfor) si Sile, ceea ce inseamna un traseu foarte scurt iar a doua este situata mult mai departe, langa Trabzon. A doua zona este marcata de autostrada Samsun - Hopa, care practic desparte marea de uscat, serpuind chiar pe litoral. Este frumoasa, cu muntii ce ajung si la 3000 de metri pe o parte si marea pe cealalta parte  dar ca sa poti sa iti bagi picioarele in apa trebuie sa fii foarte atent cum traversezi autostrada! Prima zona (Riva-Sile) este locul in care merg foarte mult locuitorii din Istamnul cu mai putina dare de mana, asta insemnand ca as evita perioada de week-end. Relieful este colinar, cu mici golfulete in care apar plaje foarte frumoase. Fara sa fi fost acolo, doar din povestile altora, am inteles ca extrem de spectaculoasa este zona intre Amasra si Sinope. In ce priveste cazarea, nu trebuie sa-ti faci grija pentru all-inclusive, nu este dezvoltat sistemul acesta pe litoralul Marii Negre. Trebuie sa te uiti dupa "pansioane", unde cazarea poate sa mearga intre 80 si 150 de lire, in functie de sezon (mai nu este sezon pe coasta M. Negre) si de ceea ce ofera drept conditii de gazduire. Succes!

#5
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
respecte, multumesc :)
apreciez inforamtiile
sa fie cu bafta

#6
beitriu

beitriu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.05.2009

View Postfoxbat, on 22 ianuarie 2013 - 21:25, said:

respecte, multumesc Posted Image
apreciez inforamtiile
sa fie cu bafta

Cu multa placere! Dupa parerea mea zona M. Negre din Turcia este extrem de pitoreasca, iar pentru cei carora le plac hamsiile e locul potrivit Posted Image. Daca se intampla sa ajungi insa pana in Trabzon, nu ezita sa te aventurezi pe valea raului Coruh, de la Hopa spre Artvin - Iusufeli! Este superb, chiar si asa, in buna parte acoperita de apele de la baraj... Iar bisericile georgiene din zona, merita eforturile! Si desigur, Cag Kebap-ul, cel mai bun. Sa ai insa grija, eu am fost tot in luna mai si la altitudini de peste 2000 m era zapada de juma de metru! Mult succes!

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
s a marcat :)
in mai acolo s :)

#8
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Daca vrei sa ajungi in zona Marii Negre, trebuie sa fii pregatit de multa ploaie. :)
Apoi, sa nu te astepti la plaja, pentru ca nu prea sunt. Muntii Pontici se "prabusesc" efectiv in mare si nu lasa loc desfasurarii de plaje.

Daca ar fi sa o aseman cu o zona din Romania as zice ca e ca in Apuseni: munti inalti, pasuni si paduri intinse, ploaie multa si un climat mai racoros.
E principala zona producatoare de alune de padure, ceai si cirese din Turcia. Si hamsie, evident. Alunele produse in aceasta regiune furnizeaza 80% din necesarul marilor producatori de ciocolata din intreaga lume, Turcia fiind cel mai mare producator mondial de alune. Insa cultura ceaiului este mai vestita, cand Imp. Otoman a pierdut Yemenul dupa Primul Razboi Mondial au inceput sa cultive ceaiul pe coasta Marii Negre. Si in prezent sunt foarte multe plantatii de ceai.

Oamenii din zona Marii Negre a Turciei sunt vestiti ca fiind cei mai harnici, ei fiind nevoiti sa pescuiasca printre stanci in Marea Neagra sau sa se catere pe munti pentru a culege alune si ceai.

Orasul Rize (de unde provine si Erdogan) este considerat capitala a regiunii Marii Negre, merita mers pana acolo.

Drumurile sunt bune, este un drum express cu 2 benzi/sens pana dincolo de Rize daca nu ma insel

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZPXwuIss-E4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi, iti recomand sa urci si la Manastirea Sumela:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SBA-xPOf5p0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XgvdNsufwYc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Hamsi tava" e una din cele mai accesibile si foarte gustoase mancaruri pe care le poti savura in zona, la mama lor acasa:

[ http://1.bp.blogspot.com/_1GlOE_Pj0-g/TUG96D3H-1I/AAAAAAAAACw/h8UqHFlUO5U/s1600/DSC00351.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau hamsi pilav :
[ http://www.e-tarifler.com/wp-content/uploads/2009/06/hamsili-pilav.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
deci. gata, ca m'nervez si plec acu'

thxxxxx

#10
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View PostSelam, on 23 ianuarie 2013 - 12:48, said:

Daca vrei sa ajungi in zona Marii Negre, trebuie sa fii pregatit de multa ploaie. Posted Image
Apoi, sa nu te astepti la plaja, pentru ca nu prea sunt. Muntii Pontici se "prabusesc" efectiv in mare si nu lasa loc desfasurarii de plaje.

ploaie in ce luna  ?   sfarsit de iulie cam cum ar fi ?
pt muntii din zona respectiva cam pe unde este un drum accesibil ?
mersi

ps: interesant topic, si eu intentionez sa merg pe doua roti, insa prin iulie august si neaparat prin georgia

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
nu suna rau
ce nu mi place - as vrea sa nu ma duc pana acolo pe 2 roti ci cu ferry .dar ..nu prea avem din astea...fui..

#12
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Zona de Nord-Est a Turciei, dar si nordul, e foarte ploios indiferent de anotimp. De aici i se trage si vegetatia specifica, mereu verde. Este cea mai ploioasa si mai verde zona din toata Turcia. Sunt momente cand ploua o saptamana fara incetare.

Referitor la drum, nu iti face probleme. Drumul Trabzon-Rize de exemplu se prezinta cam in situatia urmatoare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F13q9DlCNwo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ytPUyPeyUD0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
multumesc:)
nu imi fac probleme, doar pe 2 roti e fain de mers.
chestie e ca m ar tenta ceva sa nu bat 2400 km doar dus intors ci un ferry sau ceva de dus mobra acolo/de acolo ( in unul din sensuri, nu ambele )

#14
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
aha, deci ploua mult in zona indiferent de anotimp, am inteles. pai pot doar sa sper ca ploua cat mai putin, asta e.

uite ferry, colegu'   http://www.ferryline...ries/black-sea/
varna - batumi nu te coafeaza ?

numa' bine

#15
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
varna , da , dar ce paan mea sa fac in georgia >?

#16
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
asta vara in luna m-am plimbat o luna prin zona istanbul amasra sinop si a plouat o singura zi, aproximativ o ora. excelent traseu, mancare super, plaje super, liniste, turcia autentica

#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Vedeti si aici:
http://forum.softped...e-si-canakkale/
mesajul nr.14

(Un user care m-a "certat" ca se astepta sa citeasca altceva despre "Turcia altfel")

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate