Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ANDROID,mutare aplicatii pe cardul SD?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salut.

Tocmai mi-am achizitionat primul telefon cu android, tocmai insemnand..cam acuma 1 saptamana, toate bune si frumoase intr-un fel pana am ajuns la simpla mea dorinta de a muta sau instala aplicatii pe cardul extern al telefonului.

Surpriza!! nu pot,am cautat pe net si am aflat ca ori instalezi niste aplicatii cam nefolositoare gen : move2sd ceva de genu,ori trebuie sa am oarecare cunostinte de programator si sa rootez telefonul,pierzand astfel garantia si existand posibilitatea ca telefonul sa se strice ireversibil.

ok,eu ca daily user, care nu vrea sa-si bata capul cu kerneli de linux si altele,cum pot muta aplicatiile pe card?

am incercat si tutorialul acesta http://www.howtogeek...he-sd-card/  

nu mi-a reusit,dar nici nu am insistat prea tare, daca exista printre voi care l-au folosit..chiar functioneaza?

sa nu spuneti ca nu se poate printr-o metoda simpla  ,ca mi se pare de o imbecilitate maxima ca in ziua de astazi sa nu poti muta o aplicatie pe card, si mai cretina mi se pare treaba (daca o fi asa ) sa scoti pe piata telefoane cu 150 mb memorie interna, eu nici macar nu luam in considerare acest aspect,ma gandeam ca o fi ..o specificatie asa data acolo ca sa fie, da ce naiba suntem in 98` sa am 150 mb de spatiu pentru aplicatii?

ca sa nu mai zic ca mi s-a blocat de 2 ori telefonul in timpul convorbirii,odata statea pe masa si s-a restartat. Degeaba are un telefon specificatiile pe care le are daca softul nu-l ajuta,cu 2 ani de utilizare APPLE,o singura data nu m-am lovit de o problema asemanatoare.

Telefonul este un motorola xt389 cu android 2.3.6 !

Edited by Al3csutzul, 02 January 2013 - 23:58.


#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Trebuie root sau fără aşa ceva: http://www.howtogeek...to-the-sd-card/
Da, ştiu, e naşpa faza.


//EDIT: văd ca ai încercat deja link-ul de mai sus.

Edited by driftking91, 03 January 2013 - 00:06.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cu asta ai incercat? https://play.google....ne.app2sd&hl=ro

#4
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
E bun Apps2SD dar are limite privind ce aplicatii pot fi mutate in SD, in general Google Maps, Yahoo mail si altele nu pot fi mutate si ele sunt unele din cele gurmande pe parte de memorie.

Prostia este de partea fabricantilor care includ doar cateva zeci-sute MB memorie la telefoane, nu mai zic si de OS care este proiectat gresit de la bun inceput.

#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
E bun si "Link2sd" dar tre` root la telefon, si o partitie ext3 pe card.
Chiar daca muti aplicatiile pe card, tot mai ramane ceva si in memoria interna....

btw, totorialul prezentat te indeamna la modificari in SO al telefonului, asa ca poti pierde garantia....

Edited by danutzu_1069, 03 January 2013 - 00:26.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
link2SD
"maresti"  memoria interna. tot root? Data2SD parca si iti vede memoria interna mai mare.

fara root, nu prea poti Posted Image

ps. iti zic de pe acum, si-o sa-ti bagi pixu-n ea de garantie: tot la custom room ai sa ajungi :P asa ziceam si eu, ca pastrez garantia...intre timp, l-am rootat  si i-am schimbat OS :P

Edited by lex404, 03 January 2013 - 00:52.


#7
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Nu vreau sa te sfatuiesc prost dar cunosc multa lume (inclusiv eu) care au rootat telefoanele si nu stiu pe nimeni sa i se fi stricat (stricat in sensul hardware).
In general am observat ca mai orice problema s-ar ivi, cam toti au putut sa o repare printr-un reinstall de android (versiunea cu care a venit telefonul din fabrica).

Oricum daca pateste ceva telefonul si nu este neaparat din cauza soft-ului poti oricand baga versiunea originala de android si il poti duce la garantie fara probleme, nu au cum sa vada ca a fost schimbat softul.

Edited by bluething, 03 January 2013 - 01:24.


#8
RaduZaharie

RaduZaharie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.12.2012
Eu folosesc android assistant si nu am probleme. Imi cere automat sa le mut la instalarea unei aplicatii.
Sper sa te ajute.

#9
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
am inteles..am sa incerc cateva variante care nu includ rootare,ideea e ca pentru motorola al meu nu exista inca rom pentru root,cel putin asa am gasit pe net.

Dar mi se pare cretinismul maxim dpdv al utilizatorului normal sa nu poti avea la dispozitie decat ~120 mb pentru aplicatii pe un SMARTPHONE desi ai alti 8gb pe card care sunt practic..inutilizabili!

am instalat app2sd, si nu poate muta nici o aplicatie pe card din cele pe care le am pentru ca..trebuie neaparat instalate pe telefon. !Posted Image) omg

Edited by Al3csutzul, 03 January 2013 - 11:53.


#10
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Nu e niciun cretinism, pe asta se bazează producătorii să prostească cumpărătorii dezinformați apoi ăștia din urmă văd cum crește în dimensiuni updateul de la lună la lună a unei aplicații gen YouTube încât nu îi mai poți face updateul după 2 ani. Așa a pățit frate-meu. Are Galaxy mini de când l-au lansat și efectiv n-are spațiu deloc pt niscaiva aplicații (nu jocuri) și nu știa ce să mai șteargă ca să facă update la Facebook.

#11
hahahahaha

hahahahaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.05.2010
Solutia este relativ simpla. Se face root si apoi cu ajutorul Link2SD si Titanium Backup se pot muta multe din aplicatiile care in mod normal nu le puteti muta.

#12
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Numai că eu nu văd ce telefon are. Unele Motorola nu pupă root. Am impresia că are Motorola Mini. Din informațiile mele nu  tocmai actuale, ăsta se roota dar numai dacă era din anumite zone (gen Brazilia).

Root-ul i-ar permite formatarea sd-cardului într-o partiție normală fat și una ext3. Aia ext3 ar fi recunoscută mai apoi ca memorie internă.

Edited by tzotzolyno, 03 January 2013 - 21:46.


#13
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
telefonul este acesta : http://www.gsmarena...._xt389-4848.php

#14
claghi

claghi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.04.2004

 Al3csutzul, on 04 ianuarie 2013 - 00:00, said:


subscriu si eu la aceeasi problema pentru un motorola defy mini xt320

#15
hahahahaha

hahahahaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.05.2010

 claghi, on 04 ianuarie 2013 - 10:04, said:


subscriu si eu la aceeasi problema pentru un motorola defy mini xt320
Care problema? Root sau mutare aplicatii?

#16
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
probabil amandoua,ca nici mini defy nu are spatiu enorm pentru aplicatii,deci trebuie rootat ca se loveste de aceeasi problema ca si mine

Pentru defy mini vazusem parca variante de root pe net ,nu erau 100% sigure dar mergeau,

#17
hahahahaha

hahahahaha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.05.2010
Asta ati incercat?
http://forum.xda-dev...d.php?t=2079202

#18
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 Al3csutzul, on 04 ianuarie 2013 - 11:56, said:

probabil amandoua,ca nici mini defy nu are spatiu enorm pentru aplicatii,deci trebuie rootat ca se loveste de aceeasi problema ca si mine

Pentru defy mini vazusem parca variante de root pe net ,nu erau 100% sigure dar mergeau,
trebuia să ceri sfatul înainte să cumperi un model. Așa te-ai aruncat la ăsta cu memorie mică probabil văzând că are un preț ok, 800 mhz și 512 ram. Cum nu e prea popular...ai de căutat și slabe șansele să găsești ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate