Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ce sanse am?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
salut!
ma gandeam sa imi deschid un blog pe o anumita nisa, nisa ce pentru mine reprezinta un hobby. as vrea sa deschid blog-ul in primul rand pentru ca as avea ceva in plus care sa ma motiveze sa "aprofundez" acest hobby, scriind articole ma documentez in acelasi timp si "pentru mine". in al doilea rand cred ca mi-ar fi folositor pe viitor sa stiu a scrie cat mai bine. nu in ultimul rand ar fi si sansa unui venit "suplimentar" (ma rog, defapt singurul venit... 16 ani). intrebarea mea e cam ce sansa as avea sa atrag cititori, avand in vedere urmatoarele lucruri:
1. site-uri romanesti pe acest domeniu nu sunt decat vreo 2-3, dar acestea au in spate publicatii scrise;
2. dupa cum v-ati dat seama nu e o nisa tocmai cautata, nu stiu cat de multi oameni mai sunt interesati de asa ceva, despre cei de varsta mea stiu ca interseul tinde spre 0.
in conditiile astea, cam in cat timp credeti ca as putea atrage un numar decent de cititori (500-1000 de unici/saptamana) daca public continut de "
"calitate" (ma rog, asa consider eu) si in mod constant (1-2 articole/zi) ?

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Care e nisa asta atat de speciala?

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 29 decembrie 2012 - 21:48, said:

ce sansa as avea sa atrag cititori
Vrei sa ghicim in stele ? Nu ai spus nimic concret. Atunci pune in aplicare si vezi.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postnewbie13, on 29 decembrie 2012 - 21:48, said:

ce sanse am?
Ce şanse vrei să ai? Spune un număr într 0 şi 100. :)

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View Postpufonel, on 29 decembrie 2012 - 21:52, said:

Care e nisa asta atat de speciala?
istorie. Posted Image

View Postneagu_laurentiu, on 29 decembrie 2012 - 22:00, said:

Vrei sa ghicim in stele ? Nu ai spus nimic concret. Atunci pune in aplicare si vezi.
articole despre evenimente, personaliati, descoperiri in diverse domenii, stiri, evolutia artelor, prezentari generale, etc. toate astea fiind ordonate frumos in perioade/ regiuni. o sa incerc sa fac si o rubrica cu filmari de epoca, fotografii  ale diferitelor evenimente, evident in masura posibilitatilor tehnice si legale.
idei am multe, dar nu stiu daca se va gasi cineva care sa si citeasca ceea ce scriu...

Edited by newbie13, 29 December 2012 - 22:07.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Aduci ceva nou fata de ce gasesc acum pe net ?

#7
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
plus drepturile de autor, macar si pentru filmari....ca idee, ce vrei sa faci e laudabil, insa nu te astepta la prea mult succes, sunt multi romani care nu stiu numele eroului de la Calugareni, cel care a facut prima unire a tarilor romane...

#8
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
Iti dau o idee: ca sa ai "popularitate", poti adapta site-ul dupa nevoile elevilor in materie de istorie (nevoile scolare).. Sti ca site-urile cu teme si referate fac furori pe net!

#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View Postneagu_laurentiu, on 29 decembrie 2012 - 22:08, said:

Aduci ceva nou fata de ce gasesc acum pe net ?
vorbim de un domeniu foarte vast si cum am spus, slab exploatat in Ro.
daca dai o cautare pe google despre evariste galois sau razboiul rozelor nu o sa gasesti mare lucru. deci da, pot spune ca in timp o sa  vin si cu unele lucruri "noi"

Quote

Iti dau o idee: ca sa ai "popularitate", poti adapta site-ul dupa nevoile elevilor in materie de istorie (nevoile scolare).. Sti ca site-urile cu teme si referate fac furori pe net!
m-am gandit si la asta, dar un blog/site de tipul celor de referate nu e ceea ce vreau. ma crucesc cand ajung sa citesc pe acolo: idei insirate fara sens, logica din parti, uneori informatii gresite, erori gramaticale cat cuprinde.
in plus, ca sa il atrag pe elevul ce are de facut un referat la istorie presupun ca ar trebui sa includ in articole cuvinte de genul "referat" si n-as vrea sa fac asta (aici nu sunt sigur, nu prea am habar de SEO)

Edited by newbie13, 29 December 2012 - 22:23.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 29 decembrie 2012 - 22:18, said:

daca dai o cautare pe google despre evariste galois sau razboiul rozelor nu o sa gasesti mare lucru
Vorbesti in limba romana ! Ca in engleza sunt destule.

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
atunci da, spor la treaba si pune link-ul aici sa citim si noi, chiar sunt curios cum scrii.

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postnewbie13, on 29 decembrie 2012 - 22:18, said:

vorbim de un domeniu foarte vast si cum am spus, slab exploatat in Ro.
daca dai o cautare pe google despre evariste galois sau razboiul rozelor nu o sa gasesti mare lucru. deci da, pot spune ca in timp o sa  vin si cu unele lucruri "noi"


m-am gandit si la asta, dar un blog/site de tipul celor de referate nu e ceea ce vreau. ma crucesc cand ajung sa citesc pe acolo: idei insirate fara sens, logica din parti, uneori informatii gresite, erori gramaticale cat cuprinde.
in plus, ca sa il atrag pe elevul ce are de facut un referat la istorie presupun ca ar trebui sa includ in articole cuvinte de genul "referat" si n-as vrea sa fac asta (aici nu sunt sigur, nu prea am habar de SEO)
La 16 ani, fă orice. Orice faci şi e educativ îţi va prinde bine.

Profită de coconul oferit de părinţi ca să te dezvolţi, o să ai apoi destul timp de "succesuri" mai încolo.

#13
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Vorbesti in limba romana ! Ca in engleza sunt destule.
evident. :)
de-aia am spus de la inceput ca nu sunt site-uri romanesti de profil si ca in Ro nisa e foarte slab exploatata. sigur, cine vrea sa se documenteze o poate face bine-merci in engleza, dar poate sunt unii care nu inteleg limba suficient de bine sau care pur si simplu vor sa citeasca ceva in romana.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Hahahahahahahaha. Nu. Singurul motiv pentru care merita sa incepi pe genul asta de nise este sa nu pierzi timpul cu etnobotanice sau cu masturbare.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postnewbie13, on 29 decembrie 2012 - 22:26, said:

evident. Posted Image
de-aia am spus de la inceput ca nu sunt site-uri romanesti de profil si ca in Ro nisa e foarte slab exploatata. sigur, cine vrea sa se documenteze o poate face bine-merci in engleza, dar poate sunt unii care nu inteleg limba suficient de bine sau care pur si simplu vor sa citeasca ceva in romana.
Dacă tot vrei să faci ceva pentru internetul românesc, începe să editezi articole de pe wikipedia în română. Aici chiar avem o lipsă.

De bloguri suntem plini. Toţi proştii au bloguri.

#16
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Hahahahahahahaha. Nu. Singurul motiv pentru care merita sa incepi pe genul asta de nise este sa nu pierzi timpul cu etnobotanice sau cu masturbare.
vad ca nu prea ai inteles: nu ma intereseaza castigul material aproape deloc (sigur, sa-mi iasa de-un film si-o cola pe una ar fi dragut, daca nu, np). nu vreau sa am 12489127841289 cititori ca sa fac 3452 de euro/luna. vreau doar o baza constanata de cateva sute de oameni care sa si citeasca ceea ce scriu.

Quote

De bloguri suntem plini. Toţi proştii au bloguri.
nu sunt sigur daca vrei sa faci o aluzie rautacioasa sau doar te-ai exprimat prost.
nu ma intereseaza de ce bloguri au altii si nici cat de destepti sunt.

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postnewbie13, on 29 decembrie 2012 - 22:46, said:

nu sunt sigur daca vrei sa faci o aluzie rautacioasa sau doar te-ai exprimat prost.
nu ma intereseaza de ce bloguri au altii si nici cat de destepti sunt.
Nu este nici o aluzie proastă şi nici o greşeală de exprimare, este pura realitate: iei o bucată de prost şi îi pui blogul în braţe. Aşa sunt majoritatea blogurilor şi autorii din spatele lor.

Dacă te bagi pe wikipedia, apăi acolo trebuie să documentezi ce faci, să pui referinţe, nu să scoţi din burtă informaţii. Acolo înveţi şi cum să îţi susţii cu argumente punctul de vedere în privinţa unei editări în faţa celorlalţi.

Şi de informaţii verificabile, editate prin consens, care aduc valoare adevărată webului românesc DUCEM lipsă.

Wikipedia e o treabă de adevărată valoare, nu lăbăreli de bloguri, care aduce valoare web-ului românesc. Şi ai şi automat cititori, nu trebuie să "lupţi" pentru ei. Nu degeaba google pune sus rezultatele de pe wikipedia.

#18
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Nu te lua dupa rautaciosii astia :D Deschide-ti blogul, ce-ai de pierdut?

Personal, acum ceva ani, mi-am facut un blog dedicat Rapidului. Din placerea de a vorbi despre fotbal si din dorinta de a invata cateva elemente de web design. Ajunsesem undeva la circa 300 vizitatori pe saptamana in vreo jumatate de an si nu am facut eforturi uriase.

Cheia e sa ai unde-l promova la inceput, ca daca scrii bine si intereseaza lumea, cititorii o sa vina si o sa-i pastrezi, trebuie doar sa le aduci la cunostinta site-ul tau.

Chestia cu profitul zic s-o lasam la o parte, trebuie urmate o multime de "proceduri", de completat nu stiu cate campuri, date peste date, s.a.m.d. Asta se impune doar daca esti intr-adevar cat de cat cunoscut.

Daca te hotarasti, sa cauti inainte o platforma care crezi ca ti se "potriveste" mai bine, eu am fost pe blogspot, dar am realizat pe parcurs ca wordpressul e mai complex.

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate