Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

SUD RESIDENCE - DRUMUL FERMEI, POPESTI LEORDENI

- - - - -
  • Please log in to reply
878 replies to this topic

#19
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

 buburuzoiboss, on 15 ianuarie 2013 - 09:05, said:

"Depinde cat de mult se gateste in familia respectiva... Eu am vazut apartamente care, cu toate ca aveau bucatarie deschisa, permiteau inchiderea acesteia prin usi glisante de sticla."

Eu acum inteleg ca sunt apartamente ieftine,care prin Bucuresti,fie Militari sau Dr Taberei nu prea le gasesti la pretul asta,dar totusi,sa dai aproape 40 de mii euro pe un apartament care are bucataria de 2 m patrati,este absolut fabulos.Nu-mi inchipui ce poti face in 2m patrati.Deci e cat 2 cabine telefonice.Frigiderul unde il tii?In living? In dormitor? Este incredibil.Si ce zici tu,cu usi glisante,e urat rau.Si scump.O usa glisanta,2m pe 2 m costa 1000 euro.Pai ce faci?Dai 40 de mii sa ai bucatarie de 2 m si usa glisanta de 1000 de euro.

Oricum,urata zona acolo.Am pe cineva care sta dupa biserica,la blocurile alea din spate,inainte de prima curba din popesti. Pana la strada ai fix 500 de m,fara asfalt,caini la greu,iarna sunteti terminati ca nu va ia nimeni zapada de acolo,si pana la tramvai alti 600-800 m.Fara masina,cam greu.Eu cel putin nu mi-as lua acolo.Finisajele sunt cum sunt,a avut probleme cu scurgerea,gresia in baie pe jos pusa incat apa se ducea in toata casa,acele incuietori de la broasca facute din plastic.
Chiar daca e ieftin,nu merita.Prefer sa dau cu 10 mii mai mult,sa muncesc de banii aia,dar sa fie un pic mai omeneste,nu 2 m patrati o bucatarie.Nu-mi vine sa cred ca are atata.Cata minte trebuie sa ai tu,ca proiectant,sa faci asa ceva,cand bucataria  o folosesti mai tot timpul,iti petreci o buna bucata din timp acolo.Faceai 2 m o baie de serviciu ceva,dar nu bucataria.

Eu zic sa reflectati inainte sa cumparati ceva,nu va uitati ca e cu 3000 sau 5000 mai ieftin.

Mie nu mi se pare deloc urata zona, motiv pentru care am si ales-o. Asfaltarea si canalizarea s-au facut intr-o proportie destul de mare in ultimul timp, doar inspre Sud Residence nu se poate face pana nu termina proiectul, pentru ca se intra cu utilaje grele. Caini intr-adevar sunt, dar problema asta este in multe alte zone din Bucuresti, insa cu timpul se va rezolva si asta. Bucataria deschisa de 2mp este numai pentru apartamentul de 2 camere de 35,4 mp utili, restul au bucatarii de 5, 7 sau 8 mp, ceea ce mi se pare o suprafata decenta. Plusuri si minusuri exista peste tot, daca ar fi sa ne uitam doar la jumatatea goala a paharului, nimeni nu si-ar mai cumpara nimic. Zona este din ce in ce mai populata, deja exista o comunitate destul de numeroasa, majoritatea tineri si familii cu copii.

 oxxy_love, on 15 ianuarie 2013 - 09:05, said:

Multumesc, lx16 pentru amabilitate, ar fi super daca as putea vedea si poze Posted Image Da, era vorba de o garsoniera la demisol, insa am renuntat la idee pentru ca, sincer, nu ma vad locuind la demisol. Tipa cu care am vorbit, mi-a spus ca imi va trimite o alta oferta cu garsonierele disponibile de la parter sau etaje, voi vedea oferta si o sa decid daca merita sa fac un drum pana in tara Posted Image

Desigur, incerc sa ajung sambata aceasta pe acolo sa fac niste poze, oricum trebuie sa ma duc sa vad la ce s-a mai lucrat intre timp. Apartamentele si garsonierele de la demisol se vand mai greu, din cate am vorbit cu agentul, din cauza asta sunt si considerabil mai ieftine Posted Image Practic, diferenta la garsoniera este de 6 mii euro intre demisol si parter sau etaj (avantajul cel mai important este balconul de 7 mp).

Edited by lx16, 15 January 2013 - 09:52.


#20
oxxy_love

oxxy_love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2013
Da, pai ma gandeam ca daca imi cumpar o garsoniera, macar un balcon sa am si de-asta am refuzat ofertele de la demisol :D Din cate vad si am auzit de la prieteni zona devine destul de populata si desi cei de la agentii ma sfatuiesc sa cumpar in Bucuresti, intr-un bloc mai vechi, parca ma atrage mai mult un complex rezidential :) Si cum spui si tu, lx16, avantaje si dezavantaje exista peste tot ;)

#21
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

 oxxy_love, on 15 ianuarie 2013 - 10:04, said:

Da, pai ma gandeam ca daca imi cumpar o garsoniera, macar un balcon sa am si de-asta am refuzat ofertele de la demisol Posted Image Din cate vad si am auzit de la prieteni zona devine destul de populata si desi cei de la agentii ma sfatuiesc sa cumpar in Bucuresti, intr-un bloc mai vechi, parca ma atrage mai mult un complex rezidential Posted Image Si cum spui si tu, lx16, avantaje si dezavantaje exista peste tot Posted Image

Ehhh... eu am o poveste lunga cu blocurile vechi, am stat in chirie din momentul in care am venit in Bucuresti la facultate, in 6 zone diferite, de fiecare data in bloc vechi, si m-am lamurit cu varf si indesat in privinta acestora Posted Image De fiecare data cand credeam ca mai rau nu se poate in a locui in bloc vechi, viata mi-a demonstrat ca se poate Posted Image asa ca am vrut din start apartament in bloc nou, am cunostinte si prieteni care stau in alte complexe rezidentiale (din Popesti sau din alte zone, Militari etc), si nici unul nu regreta alegerea facuta. Dezavantajul la aceste complexe rezidentiale e ca sunt situate in zone limitrofe, iar cele care sunt efectiv in Bucuresti, inca sunt mult prea scumpe (cel putin ptr mine). Insa aici am metroul la cateva minute de mers pe jos, asa ca nu ma deranjeaza absolut deloc sa am buletin de Ilfov in loc de Bucuresti, atata timp cat pana la Unirii fac 15 min cu metroul :)

#22
oxxy_love

oxxy_love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2013

 lx16, on 15 ianuarie 2013 - 10:15, said:

Ehhh... eu am o poveste lunga cu blocurile vechi, am stat in chirie din momentul in care am venit in Bucuresti la facultate, in 6 zone diferite, de fiecare data in bloc vechi, si m-am lamurit cu varf si indesat in privinta acestora Posted Image De fiecare data cand credeam ca mai rau nu se poate in a locui in bloc vechi, viata mi-a demonstrat ca se poate Posted Image asa ca am vrut din start apartament in bloc nou, am cunostinte si prieteni care stau in alte complexe rezidentiale (din Popesti sau din alte zone, Militari etc), si nici unul nu regreta alegerea facuta. Dezavantajul la aceste complexe rezidentiale e ca sunt situate in zone limitrofe, iar cele care sunt efectiv in Bucuresti, inca sunt mult prea scumpe (cel putin ptr mine). Insa aici am metroul la cateva minute de mers pe jos, asa ca nu ma deranjeaza absolut deloc sa am buletin de Ilfov in loc de Bucuresti, atata timp cat pana la Unirii fac 15 min cu metroul Posted Image
Da, un mijloc de transport precum metroul e esential in Bucuresti, un motiv in plus pentru a opta pentru complexul Sud Residence :) Sper ca o sa reusesc sa-mi inving teama asta de cladiri nou construite, de fapt e mai mult teama ca cei angajati sa-si faca treaba nu o vor face asa cum trebuie :D
Din cate am inteles tu ai semnat deja antecontractul. Asa ca am o intrebare: cat la suta din valoarea apartamentului ai platit in momentul semnarii? Adica, eu o sa cumpar garsoniera cu cash, deci as vrea sa stiu daca trebuie sa o platesc inainte, sau se va face ceva gen 50% inainte si 50% in momentul contractului de vanzare-cumparare.

#23
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Imi indici si mie te rog in Google Earth unde este amplasat acest complex!

#24
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

 oxxy_love, on 15 ianuarie 2013 - 10:24, said:

Da, un mijloc de transport precum metroul e esential in Bucuresti, un motiv in plus pentru a opta pentru complexul Sud Residence Posted Image Sper ca o sa reusesc sa-mi inving teama asta de cladiri nou construite, de fapt e mai mult teama ca cei angajati sa-si faca treaba nu o vor face asa cum trebuie Posted Image
Din cate am inteles tu ai semnat deja antecontractul. Asa ca am o intrebare: cat la suta din valoarea apartamentului ai platit in momentul semnarii? Adica, eu o sa cumpar garsoniera cu cash, deci as vrea sa stiu daca trebuie sa o platesc inainte, sau se va face ceva gen 50% inainte si 50% in momentul contractului de vanzare-cumparare.

Sa stii ca si eu aveam aceeasi teama, pentru ca am auzit diverse povesti. De ex, la Militari Residence, primele blocuri s-au facut cum trebuie, insa ultimele s-au facut cam de mantuiala, si cei care s-au mutat recent acolo cam au probleme...  Eu nu am cunostinte de constructii, am ales dupa zona, suprafata si orientarea apartamentului, norocul este ca prietenul meu este inginer in acest domeniu de constructii civile, si stie foarte bine cum ar trebui realizata o constructie, asa ca o sa ma bazez pe el Posted Image Pana acum, lucrarile sunt in regula. Daca va fi ceva care nu se realizeaza conform normelor, cu siguranta o sa semnalez chestia asta! Insa ne-am interesat foarte bine inainte sa semnam, atat in privinta acestui ansamblu, cat si a celor din jur, si au fost construite cum trebuie, asa ca eu cel putin m-am linistit in privinta asta si am trecut peste reticenta pe care unii o au in privinta constructiilor noi.  Am platit 1000 euro rezervarea (care se scade din cei 5% avans), prin urmare nu am platit comision agentiei. Pentru restul imobilelor (garsoniere si apt cu 2 camere), taxa de rezervare este de 500 euro, care se scade ulterior din valoarea imobilului. Eu am platit 1000 euro deoarece pe hartie am 2 imobile (garsoniera + apartament cu 2 camere, care s-au unit si a rezultat apartamentul cu 3 camere). Creditul este prin Prima Casa, am un avans pe care o sa il dau ulterior, dar diferenta va fi prin credit, asa ca nu as putea sa iti spun cum se procedeaza ptr cumpararea unui imobil cu plata cash...cel mai bine ar fi sa intrebi la agentie.

Edited by lx16, 15 January 2013 - 10:42.


#25
oxxy_love

oxxy_love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2013

 pustiu_22, on 15 ianuarie 2013 - 10:39, said:

Imi indici si mie te rog in Google Earth unde este amplasat acest complex!
poate iti e de folos pozitionarea pe harta asta http://wikimapia.org...sidence-Berceni

#26
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

 pustiu_22, on 15 ianuarie 2013 - 10:39, said:

Imi indici si mie te rog in Google Earth unde este amplasat acest complex!

In antecontract scrie Drumul Fermei 111, am gasit linkul asta: http://wikimapia.org...sidence-Berceni . Cam asta ar fi locatia, dar harta nu este actualizata, pentru ca intre timp s-au construit alte complexe in jur. Este imediat dupa Metropolitan Residence.

#27
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Multumesc. Am vrut sa calculez timpul pe care il faci pana la metrou, fix 15min. De atat am eu nevie sa parcurg distanta de 930-980m, aprox 1km!

 lx16, on 25 decembrie 2012 - 21:28, said:

... la aproximativ 10 minute de metrou Dimitrie Leonida...

 lx16, on 15 ianuarie 2013 - 10:15, said:

... Insa aici am metroul la cateva minute de mers pe jos...


#28
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

 pustiu_22, on 15 ianuarie 2013 - 10:59, said:

Multumesc. Am vrut sa calculez timpul pe care il faci pana la metrou, fix 15min. De atat am eu nevie sa parcurg distanta de 930-980m, aprox 1km!

Eu am calculat pe ceas fix 10 minute in pas normal (asta pe timp de iarna!!). Nu este 1 km, sunt maxim 650-700 m, pentru ca exista scurtatura, practic tai drumul prin Metropolitan Residence si scutesti de mers o portiune destul de mare de drum. Tu te referi la varianta lunga a drumului. Ar mai fi si o a doua scurtatura, insa momentan nu exista asfaltare pe respectiva portiune. Pentru mine, maxim 10 min de mers pe jos pana la metrou nu reprezinta niciun inconvenient! :) Daca vrei metrou la 3-4 minute de mers pe jos, exista Apollo Residence chiar in apropiere.

Edited by lx16, 15 January 2013 - 11:19.


#29
DRSMGVR

DRSMGVR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.01.2013
Din cate stiu Ana Residence nu are nicio legatura cu Sud Residence, pentru ca o cunostiinta a cumparat un apartament la Ana Residence, si ia cunoscut personal pe dezvoltatori si constructori. Nici dezvoltatorii si nici constructorii nu sunt aceeasi. Pentru ca eu personal am cumparat la Sud Residence in blocul 5 si am cunoscut constructorii. Am fost multumita de prezentarea care mi_au facut_o, si sunt convinsa ca lucrarile se vor termina la sfarsitul lui Iulie, poate chiar mai devreme, la modul cum se construieste. Azi am fost acolo si am fost placut surprinsa, sa constat ca dezvoltatorii au demarat constructiile deja la 4 blocuri, si am aflat ca toate blocurile vor avea lift chiar daca au 4 etaje.

#30
augustin44

augustin44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.11.2011
SUPER, daca vor fi dotate si cu lift. Si aici ma gandesc pentru cei care cumpara la etajele superioare 3 si 4, pentru ca, in special la 4, ca sa urci si sa cobori scarile cu bagaje este un pic mai greu.

Si apropo de apartamente si de zona buna in viziunea mea :

apartament bun = pret mic, suprafata mare , balcoane mari, eventual suprafata vitrata mare, regim redus de inaltime(pentru a evita aglomerarea)
zona buna= metrou in apropiere, spatii de joaca pentru copii, o zona comerciala bogata, vecini mai tineri ( pentru ca in special in blocurile vechi se mai gaseste cate un pensionar care sa iti faca viata un calvar).

Din punctul meu de vedere zona despre care vorbim si in particular acest ansamblu, are din toate.

E adevarat si ar fi ireal vorbim ca drumurile pe care sunt situate aceste ansambluri noi vor arata impecabil in urmatoarele luni poate chiar cativa ani ( in fond vorbim de zone in care se construieste) dar nu e mai putin adevarat ca aceste zone vor trezi la un moment dat interesul tocmai pentru ca au devenit populate si nu vor mai putea fi ignorate din punct de vedere electoral. Si sa vedeti minuni care se pot face tocmai in acei ani in care au loc alegeri, de la asfaltari de strazi, iluminat public impecabil pana la canalizare si amenajarea spatiilor verzi. Va spune acest lucru un om care a lucrat o perioada in administratie si care a vazut cum se pot declansa si finaliza astfel de activitati cand exista un interes direct.

Edited by augustin44, 16 January 2013 - 18:19.


#31
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

 DRSMGVR, on 16 ianuarie 2013 - 12:48, said:

Azi am fost acolo si am fost placut surprinsa, sa constat ca dezvoltatorii au demarat constructiile deja la 4 blocuri, si am aflat ca toate blocurile vor avea lift chiar daca au 4 etaje.

Inseamna ca am inteles eu gresit in privinta lifturilor... :) Sunt curioasa care este situatia vanzarilor in blocul 4, cate apartamente mai sunt disponibile.... ultima oara cand am intrebat (acum vreo luna mai exact), mi s-a spus ca s-au rezervat destul de multe... Si eu cred ca se vor finaliza mai devreme de termenul prevazut.

 augustin44, on 16 ianuarie 2013 - 18:11, said:


apartament bun = pret mic, suprafata mare , balcoane mari, eventual suprafata vitrata mare, regim redus de inaltime(pentru a evita aglomerarea)
zona buna= metrou in apropiere, spatii de joaca pentru copii, o zona comerciala bogata, vecini mai tineri ( pentru ca in special in blocurile vechi se mai gaseste cate un pensionar care sa iti faca viata un calvar).

Intr-adevar, cam astea sunt criteriile esentiale... ramane de vazut daca se vor tine de cuvant si vor face intr-adevar un spatiu de joaca ptr copii in locul blocului 6. In privinta drumurilor, e clar ca la capitolul asta mai sunt multe de imbunatatit! Macar in toata portiunea Metropolitan Residence s-a asfaltat frumos, pentru ca inainte drumul era dezastru! Probabil ca alegerile vor "rezolva" si acest aspect! Posted Image Pana atunci, va trebui sa suportam portiunea de drum neasfaltata.

#32
augustin44

augustin44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.11.2011
Aporpo de statii de metrou ansamblul nu este mai aproape de ultima statie (Berceni) decat de Dimitrie Leonida, sau aceasta are doar rol de depou? Ori drumul pana la ultima statie este cumva mai lung pentru ca trebuiesc ocolite societatile comerciale care activeaza in zona?

Attached Files



#33
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

 augustin44, on 17 ianuarie 2013 - 09:39, said:

Aporpo de statii de metrou ansamblul nu este mai aproape de ultima statie (Berceni) decat de Dimitrie Leonida, sau aceasta are doar rol de depou? Ori drumul pana la ultima statie este cumva mai lung pentru ca trebuiesc ocolite societatile comerciale care activeaza in zona?

Ultima statie este depoul, unde sunt numai cladiri comerciale. Pe harta intr-adevar ultima statie pare a fi putin mai aproape, insa pe teren nu este asa. De la statia Dimitrie Leonida se merge tot inainte vreo 5 minute pe jos, dupa care se face la stanga si pe urma se face scurtatura prin Metropolitan Residence.

#34
oxxy_love

oxxy_love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2013
Am o intrebare: imi puteti recomanda un agent imobiliar care se ocupa de Sud residence pentru ca persoana de la care astept ofertele cred ca a uitat sa mi le trimita :( Si tot astept de vreo cateva zile...

#35
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

 oxxy_love, on 17 ianuarie 2013 - 11:00, said:

Am o intrebare: imi puteti recomanda un agent imobiliar care se ocupa de Sud residence pentru ca persoana de la care astept ofertele cred ca a uitat sa mi le trimita Posted Image Si tot astept de vreo cateva zile...

Prin ce agentie ai luat legatura?

#36
oxxy_love

oxxy_love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2013

 lx16, on 17 ianuarie 2013 - 11:05, said:

Prin ce agentie ai luat legatura?
Prin sud rezidential, o domnisoara Roxana parca se numeste...

Am contactat o alta persoana tot de la sud rezidential, mi-a spus tot ceea ce vroiam sa stiu :) Deci, probabil o sa rezerv o garsoniera in blocul 4, pentru cei ce fac plata cash, la antecontract se plateste o suma pentru rezervarea garsonierei, iar la finalizarea constructiei, in momentul in care se face actul de vanzare cumparare se plateste restul sumei de bani.
Din cate am inteles blocul 4 va fi gata prin iunie-iulie 2013... Stiti cumva daca au inceput deja sa-l construiasca?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate