Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

SUD RESIDENCE - DRUMUL FERMEI, POPESTI LEORDENI

- - - - -
  • Please log in to reply
878 replies to this topic

#1
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012
Salut,


Am incheiat recent antecontractul pentru un apartament de 3 camere in complexul rezidential Sud Residence din Popesti Leordeni, Drumul Fermei nr. 111, prin programul Prima Casa.
Este vorba de ansamblul in imediata apropiere a Metropolitan Residence, la aproximativ 10 minute de metrou Dimitrie Leonida, format din 9 blocuri de cate 3, 4 si 5 etaje. Teoretic, ansamblul se va finaliza prin 2014, in functie de rapiditatea lucrarilor.
Mie personal mi-au placut distribuirea apartamentelor si zona, insa ramane de vazut si de analizat cu foarte mare atentie constructia in sine a blocului / blocurilor.
Caut si alte persoane interesate de schimb de impresii, pareri, sau daca vom fi vecini.

Multumesc!

#2
AndyO2

AndyO2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 24.06.2012
mai exista oameni in 2013 care platesc pentru o promisiune?
"tu da banu', noi s-ar putea sa-ti dam apartamentul in 2014" - teoretic, cum ai spus si tu.
multa bafta

Edited by AndyO2, 25 December 2012 - 21:47.


#3
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012
Se pare ca exista, si inca surprinzator de numerosi... eu am vrut sa iau initial in blocul 3, insa dupa o saptamana am aflat ca deja se daduse pe etajul unde vroiam, asa ca am luat in blocul 4...
Oricum, personal mi-am format o idee buna despre complexele Apollo si Metropolitan din Popesti, daca si acesta se va construi dupa acelasi tipar, teoretic lucrurile ar trebui sa fie ok... insa asta ramane de vazut la fata locului, abia dupa ce ne vom muta... momentan nu pot sa ma pronunt in niciun fel.
Deja blocurile 1 si 2 sunt aproape finalizate, ultima oara cand am fost acolo se lucra la finisaje.

Blocul in care mi-am luat o sa fie finalizat cel tarziu in iulie 2013... cel putin asa se lauda dezvoltatorul... let's hope for the best! [ http://1.1.1.5/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/wink.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pana acum, vad ca sunt in grafic.

#4
_dafin_

_dafin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 17.12.2008

View Postlx16, on 25 decembrie 2012 - 21:57, said:

Blocul in care mi-am luat o sa fie finalizat cel tarziu in iulie 2013... cel putin asa se lauda dezvoltatorul... let's hope for the best!
Odata ce ai semnat deja antecontractul, platind avansul pentru viitoarea constructie, nu mai ramane decat sa speri in tot ce poate fi mai bun, asa cum singur spui. Poate ca va fi asa si iti doresc asa sa fie, insa si mie mi se pare nefiresc ca, dupa cate s-au intamplat pana acum, sa se mai plateasca bani pentru planuri desenate. Zi "Doamne ajuta!".

#5
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postlx16, on 25 decembrie 2012 - 21:57, said:

... si acesta se va construi dupa acelasi tipar, teoretic lucrurile ar trebui sa fie ok...
Blocul in care mi-am luat o sa fie finalizat cel tarziu in iulie 2013... cel putin asa se lauda dezvoltatorul... .
In rest sunt 100% deacord cu ce a scris @AndyO2!

PS: @AndyO2 si _dafin_!

Edited by pustiu_22, 25 December 2012 - 22:26.


#6
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Post_dafin_, on 25 decembrie 2012 - 22:19, said:

Odata ce ai semnat deja antecontractul, platind avansul pentru viitoarea constructie, nu mai ramane decat sa speri in tot ce poate fi mai bun, asa cum singur spui. Poate ca va fi asa si iti doresc asa sa fie, insa si mie mi se pare nefiresc ca, dupa cate s-au intamplat pana acum, sa se mai plateasca bani pentru planuri desenate. Zi "Doamne ajuta!".
Cunosc zona de ceva ani buni si am observat cat de mult s-a schimbat, mai ales in ultimii 3 ani. Sincer, nu cred ca vor fi probleme cu finalizarea ansamblului, insa vom da o atentie deosebita fiecarui detaliu al constructiei, incepand de la fundatie si turnarea betonului, pana la finisaje. Mizele in Popesti Leordeni cu aceste ansambluri rezidentiale sunt extrem de mari, nu am semnat in necunostinta de cauza, dimpotriva, ne-am interesta de fiecare aspect al zonei (intamplator, avem si prieteni in zona si stim cam care ar fi avantajele si dezavantajele). In special anul viitor, cand Prima Casa va fi disponibila doar pentru apartamente noi... ei isi dau tot interesul sa faca o treaba buna si nu de mantuiala. Am ales acest ansamblu din 2 motive: 1. pretul la un apartament cu 3 camere a fost cu aprox. 5000 de euro mai mic fata de celelalte 2 ansambluri rezidentiale mari (pentru ca mai sunt si altele mai mici sau putin mai indepartate de metrou) 2. distanta fata de metrou, care a cantarit mult in luarea deciziei finale. In rest, in privinta materialelor  de constructie, din cate am observat, se folosesc aceleasi materiale si finisaje ca si la celelalte ansambluri, insa materialul efectiv de constructie este caramida si nu BCA tip Ytong.

Ca puncte negative, as mentiona infrastructura care momentan lasa de dorit (cel putin in partea cu Drumul Fermei, pentru ca in celelalte parti deja s-a facut canalizarea si s-a asfaltat + iluminarea), si cainii comunitari. Sa speram ca acestea se vor rezolva in timp.

#7
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Si care ar fi avantajele zonei?

#8
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012
Ca avantaje as enumera: Popesti Leordeni este practic in Bucuresti, metroul Dimitrie Leonida este foarte aproape, iar la Unirii ajungi repede cu metroul, zona este linistita, aerisita, numai cu vile si blocuri noi, ai toate utilitatile (gaze, apa curenta, canalizare, curent electric), asfaltarea s-a executat intr-o proportie destul de mare si urmeaza sa se finalizeze, piata de la Aparatorii Patriei este foarte aproape, la fel si supermarketul Real... si nu in ultimul rand, evadarea dintre blocurile gri in favoarea unui aer mai curat,..[ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Ca peste tot, exista avantaje si dezavantaje, insa punand in balanta, personal cred ca am facut o alegere buna... acum depinde fiecare ce prefera si ce asteptari are de la o anumita zona... eu m-am orientat de la bun inceput catre achizitionarea unui apartament in bloc nou, pentru ca am stat foarte multi ani in diverse zone din Bucuresti, in blocuri vechi, si m-am lamurit cum sta treaba Posted Image

#9
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Post_dafin_, on 25 decembrie 2012 - 22:19, said:

Odata ce ai semnat deja antecontractul, platind avansul pentru viitoarea constructie, nu mai ramane decat sa speri in tot ce poate fi mai bun, asa cum singur spui. Poate ca va fi asa si iti doresc asa sa fie, insa si mie mi se pare nefiresc ca, dupa cate s-au intamplat pana acum, sa se mai plateasca bani pentru planuri desenate. Zi "Doamne ajuta!".
Am fost astazi acolo si deja au inceput fundatiile la blocurile urmatoare (inclusiv la cel in care mi-am facut rezervarea) :) Primele 2 sunt deja pe ultima suta de metri in privinta finisajelor. Cred ca se vor finaliza mai rapid decat termenul prevazut. La fel de repede se misca si cei de vizavi, la Metropolitan Residence, unde sunt deja la jumatea constructiei celei de-a doua sectiuni de blocuri, in paralel cu cele deja finisate.

#10
augustin44

augustin44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.11.2011
Avantajele in viziunea mea:
Un alt plus al zonei Berceni  - singura zona  din Bucuresti in care metroul are un " mall inclus" - acces direct in SUN PLAZA MALL (care include si hipermarketul CORA) la numai 2 statii de metrou ( prin pasajul din statia  Piata Sudului ). Multi cumparatori in zona nu au in vedere si acest aspect.Posted Image

Si bineinteles ca avantaje doua tipuri de apartamente pentru care nu exista termen de comparatie
2 camere 32.500, 3 camere 55.000 euro


PS. Si apropo de faptul ca unii sunt neincrezatori cred ca ar fi utile niste poze  cu stadiul constructiei care am inteles ca decurge destul de bine.
Blocurile vor fi dotate cumva si cu lift? Ma gandesc ca la acest capitol constructorii au facut o reducere de buget pentru a avea niste preturi mai mici.

Attached Files


Edited by augustin44, 14 January 2013 - 09:28.


#11
oxxy_love

oxxy_love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2013
Apropo de Sud Residence, aveti cumva mai multe informatii despre Anna Residence? Este vorba de un ansamblu rezidential construit de cei de la Sud Redisdence, cel putin asta am dedus eu de pe site-ul lor pentru ca nu reusesc sa gasesc mai multe informatii . Am gasit o oferta de garsoniera destul de interesanta si nu stiu ce sa fac :)

#12
augustin44

augustin44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.11.2011
http://www.sudrezide...anna-residence/
http://www.lotus-rez...sidence-33.html

altceva... nimic oficial (niciun site de prezentare)


Dar vezi ca acelasi pret (banuiesc ca te referi la garsoniera de 25.000 euro, 35 mp) il ai si in Sud Residence pentru acest tip de garsoniera

Attached Files


Edited by augustin44, 14 January 2013 - 16:09.


#13
oxxy_love

oxxy_love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2013
Multumesc, augustin 44, din pacate cam tot aceleasi site-uri le-am gasit si eu dar nu era nimic oficial, iar referitor la pret, am primit o oferta din partea unui agent de vanzari, garsoniera de 26 mp utili la 18.000 euro si mi se pare destul de putin, in comparatie cu alte ansambluri rezidentiale :-??
In ansamblul Sud Residence am primit o oferta, este vorba de cel de-al 3-lea bloc, dar pentru mine lucrurile stau un pic aiurea pentru ca momentan nu sunt in tara, si toate ofertele astea le discut pe mail sau la telefon, iar in acest fel imi este greu sa-mi fac o parere. Am tot citit pe aici pe forum si vad ca oriunde sunt avantaje si dezavantaje, pot exista mici probleme, dar cred ca totul se poate rezolva, inainte eram putin reticenta privind constructia acestor noi ansambluri, dar vazand atatea opinii pe forum, cred ca totusi s-a facut o treaba buna.
Ramane de vazut ce voi face pana la urma :)

#14
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Really Now! Constructie 2012, ap 2 camere 44 MP? Bucatarie 2MP?   Posted Image
Da, stiu, costa numai 32.500 de euro, dar totusi... s-o numeasca GARSONIERA!

#15
augustin44

augustin44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.11.2011
Asa o si numesc de fapt pe siteul de prezentare - "garsoniera dubla". Pentru cei care iubesc arta culinara am vazut ca mai exista 3 tipuri de apartamente cu 2 camere (cu bucataria separata), dar si preturile difera (38, 45, 49 mii euro). Acum daca nu dispui de banii acestia, te multumesti cu ce ai si investesti 300 RON intr-o hota.

Attached Files



#16
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Postaugustin44, on 14 ianuarie 2013 - 09:09, said:

Avantajele in viziunea mea:
Un alt plus al zonei Berceni  - singura zona  din Bucuresti in care metroul are un " mall inclus" - acces direct in SUN PLAZA MALL (care include si hipermarketul CORA) la numai 2 statii de metrou ( prin pasajul din statia  Piata Sudului ). Multi cumparatori in zona nu au in vedere si acest aspect.Posted Image

Si bineinteles ca avantaje doua tipuri de apartamente pentru care nu exista termen de comparatie
2 camere 32.500, 3 camere 55.000 euro


PS. Si apropo de faptul ca unii sunt neincrezatori cred ca ar fi utile niste poze  cu stadiul constructiei care am inteles ca decurge destul de bine.
Blocurile vor fi dotate cumva si cu lift? Ma gandesc ca la acest capitol constructorii au facut o reducere de buget pentru a avea niste preturi mai mici.

Primele 3 blocuri au cate 3 etaje, urmatoarele 3 cate 4 si ultimele 3 cate 5. La primele 6 stiu sigur ca nu va exista lift, insa pentru ultimele 3 nu am aceasta informatie.

View Postoxxy_love, on 14 ianuarie 2013 - 16:44, said:

Multumesc, augustin 44, din pacate cam tot aceleasi site-uri le-am gasit si eu dar nu era nimic oficial, iar referitor la pret, am primit o oferta din partea unui agent de vanzari, garsoniera de 26 mp utili la 18.000 euro si mi se pare destul de putin, in comparatie cu alte ansambluri rezidentiale :-??
In ansamblul Sud Residence am primit o oferta, este vorba de cel de-al 3-lea bloc, dar pentru mine lucrurile stau un pic aiurea pentru ca momentan nu sunt in tara, si toate ofertele astea le discut pe mail sau la telefon, iar in acest fel imi este greu sa-mi fac o parere. Am tot citit pe aici pe forum si vad ca oriunde sunt avantaje si dezavantaje, pot exista mici probleme, dar cred ca totul se poate rezolva, inainte eram putin reticenta privind constructia acestor noi ansambluri, dar vazand atatea opinii pe forum, cred ca totusi s-a facut o treaba buna.
Ramane de vazut ce voi face pana la urma Posted Image

Daca va ajuta cu ceva, eu voi incerca sa merg acolo saptamanal, voi face poze si le voi posta aici, in cazul in care doriti sa va faceti o idee despre modul in care evolueaza lucrarile. In privinta garsonierei, este cumva cea de la demisol? Pentru ca restul garsonierelor sunt la 25 de mii euro. Oricum, demisolul este mult mai ok decat mi-am imaginat, se aseamana mult cu parterul la blocurile vechi, si practic parterul este considerat la nivelul scarilor de la intrare (scarile sunt exact ca in plan: http://www.sudrezidential.ro/sud-residence-berceni/ )

View Postoxxy_love, on 14 ianuarie 2013 - 10:46, said:

Apropo de Sud Residence, aveti cumva mai multe informatii despre Anna Residence? Este vorba de un ansamblu rezidential construit de cei de la Sud Redisdence, cel putin asta am dedus eu de pe site-ul lor pentru ca nu reusesc sa gasesc mai multe informatii . Am gasit o oferta de garsoniera destul de interesanta si nu stiu ce sa fac Posted Image

Eu stiu doar ca cei de la Sud Residence au construit si Corvaris 1 si 2, in prezent lucreaza la Corvaris 3 in paralel cu Sud Residence.

View Postaugustin44, on 14 ianuarie 2013 - 22:02, said:

Asa o si numesc de fapt pe siteul de prezentare - "garsoniera dubla". Pentru cei care iubesc arta culinara am vazut ca mai exista 3 tipuri de apartamente cu 2 camere (cu bucataria separata), dar si preturile difera (38, 45, 49 mii euro). Acum daca nu dispui de banii acestia, te multumesti cu ce ai si investesti 300 RON intr-o hota.

Depinde cat de mult se gateste in familia respectiva... Posted Image Eu am vazut apartamente care, cu toate ca aveau bucatarie deschisa, permiteau inchiderea acesteia prin usi glisante de sticla.

Edited by lx16, 14 January 2013 - 23:15.


#17
buburuzoiboss

buburuzoiboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 20.03.2012
"Depinde cat de mult se gateste in familia respectiva... Eu am vazut apartamente care, cu toate ca aveau bucatarie deschisa, permiteau inchiderea acesteia prin usi glisante de sticla."

Eu acum inteleg ca sunt apartamente ieftine,care prin Bucuresti,fie Militari sau Dr Taberei nu prea le gasesti la pretul asta,dar totusi,sa dai aproape 40 de mii euro pe un apartament care are bucataria de 2 m patrati,este absolut fabulos.Nu-mi inchipui ce poti face in 2m patrati.Deci e cat 2 cabine telefonice.Frigiderul unde il tii?In living? In dormitor? Este incredibil.Si ce zici tu,cu usi glisante,e urat rau.Si scump.O usa glisanta,2m pe 2 m costa 1000 euro.Pai ce faci?Dai 40 de mii sa ai bucatarie de 2 m si usa glisanta de 1000 de euro.

Oricum,urata zona acolo.Am pe cineva care sta dupa biserica,la blocurile alea din spate,inainte de prima curba din popesti. Pana la strada ai fix 500 de m,fara asfalt,caini la greu,iarna sunteti terminati ca nu va ia nimeni zapada de acolo,si pana la tramvai alti 600-800 m.Fara masina,cam greu.Eu cel putin nu mi-as lua acolo.Finisajele sunt cum sunt,a avut probleme cu scurgerea,gresia in baie pe jos pusa incat apa se ducea in toata casa,acele incuietori de la broasca facute din plastic.
Chiar daca e ieftin,nu merita.Prefer sa dau cu 10 mii mai mult,sa muncesc de banii aia,dar sa fie un pic mai omeneste,nu 2 m patrati o bucatarie.Nu-mi vine sa cred ca are atata.Cata minte trebuie sa ai tu,ca proiectant,sa faci asa ceva,cand bucataria  o folosesti mai tot timpul,iti petreci o buna bucata din timp acolo.Faceai 2 m o baie de serviciu ceva,dar nu bucataria.

Eu zic sa reflectati inainte sa cumparati ceva,nu va uitati ca e cu 3000 sau 5000 mai ieftin.

Edited by buburuzoiboss, 15 January 2013 - 09:07.


#18
oxxy_love

oxxy_love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2013

View Postlx16, on 14 ianuarie 2013 - 23:04, said:

Daca va ajuta cu ceva, eu voi incerca sa merg acolo saptamanal, voi face poze si le voi posta aici, in cazul in care doriti sa va faceti o idee despre modul in care evolueaza lucrarile. In privinta garsonierei, este cumva cea de la demisol? Pentru ca restul garsonierelor sunt la 25 de mii euro. Oricum, demisolul este mult mai ok decat mi-am imaginat, se aseamana mult cu parterul la blocurile vechi, si practic parterul este considerat la nivelul scarilor de la intrare (scarile sunt exact ca in plan: http://www.sudrezide...idence-berceni/ )

Multumesc, lx16 pentru amabilitate, ar fi super daca as putea vedea si poze :) Da, era vorba de o garsoniera la demisol, insa am renuntat la idee pentru ca, sincer, nu ma vad locuind la demisol. Tipa cu care am vorbit, mi-a spus ca imi va trimite o alta oferta cu garsonierele disponibile de la parter sau etaje, voi vedea oferta si o sa decid daca merita sa fac un drum pana in tara :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate