Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

SUD RESIDENCE - DRUMUL FERMEI, POPESTI LEORDENI

- - - - -
  • Please log in to reply
878 replies to this topic

#37
DRSMGVR

DRSMGVR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.01.2013
Puteti lua legatura cu Dl Julian George, Manager de proiect, de la Sud Rezidential, nr de tel 0731 308 398, e foarte amabil si ne prezinta situatia cum este in realitate.

#38
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Postoxxy_love, on 17 ianuarie 2013 - 11:19, said:

Prin sud rezidential, o domnisoara Roxana parca se numeste...

Am contactat o alta persoana tot de la sud rezidential, mi-a spus tot ceea ce vroiam sa stiu Posted Image Deci, probabil o sa rezerv o garsoniera in blocul 4, pentru cei ce fac plata cash, la antecontract se plateste o suma pentru rezervarea garsonierei, iar la finalizarea constructiei, in momentul in care se face actul de vanzare cumparare se plateste restul sumei de bani.
Din cate am inteles blocul 4 va fi gata prin iunie-iulie 2013... Stiti cumva daca au inceput deja sa-l construiasca?

Ti-am trimis PM cu datele agentului prin care am luat eu legatura. Inseamna ca este posibil sa fim vecini :) Da, au inceput deja fundatia la blocul 4, au zis ca cel tarziu in iulie este finalizat!

Edited by lx16, 17 January 2013 - 11:26.


#39
sis1980

sis1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.01.2013
Noi am rezervat un apartament la etajul 2 in blocul 4. Unul cu 2 camere de 42 m2. Asteptam vecinii.

#40
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Postsis1980, on 17 ianuarie 2013 - 22:07, said:

Noi am rezervat un apartament la etajul 2 in blocul 4. Unul cu 2 camere de 42 m2. Asteptam vecinii.

Noi suntem vecinii :)

#41
sis1980

sis1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.01.2013
La ce etaj? Noi suntem la 2 pe partea dreapta. Ramane sa ne vedem pe santier si sa rezolvam in timp probleme:  tomberoane, locuri de parcare, caini.

#42
sis1980

sis1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.01.2013
Noi am facut rezervarea si luni sau marti vom semna antecontractul. Te intreb, voi cum sunteti situati? ca sa nu ne trezim cu suprapuneri cu suprafetele si planurile lor: noi avem in dreapta scarii, apartamentul care da spre viitorul bloc 5. Cand am facut rezervarea ni s-a spus ca de la blocul 4 se va merge pe 6 apartemente pe palier (2 garsoniere, 2 garsoniere duble si 2 ap cu 2 camere de 42 m) si asa figuram deocamdata cu ap. 22. Ne-am bucura sa fim vecini si de palier si de aripa, asa poate si inchidem holul.

Edited by sis1980, 17 January 2013 - 22:33.


#43
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Postsis1980, on 17 ianuarie 2013 - 22:31, said:

Noi am facut rezervarea si luni sau marti vom semna antecontractul. Te intreb, voi cum sunteti situati? ca sa nu ne trezim cu suprapuneri cu suprafetele si planurile lor: noi avem in dreapta scarii, apartamentul care da spre viitorul bloc 5. Cand am facut rezervarea ni s-a spus ca de la blocul 4 se va merge pe 6 apartemente pe palier (2 garsoniere, 2 garsoniere duble si 2 ap cu 2 camere de 42 m) si asa figuram deocamdata cu ap. 22. Ne-am bucura sa fim vecini si de palier si de aripa, asa poate si inchidem holul.
Noi am semnat deja antecontractul, iar apartamentul nostru da in blocul 3. Nu se  vor suprapune suprafetele, daca va uitati pe pliant la planul apartamentului dvs. si al apartamentului nostru (cel de 55 mii euro), acestea se suprapun perfect. In privinta viitoarelor imbunatatiri, acestea le vom discuta pe parcurs :)

#44
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012
Buna ziua,

Am atasat cateva poze pentru cei interesati. Se lucreaza concomitent la fundatiile pentru blocurile 3,4,5 si 6. Ne-am uitat peste documentatia tehnica, este in regula, stalpii de rezistenta au dimensiunea de 40X40, pentru un bloc de 4 etaje sunt in conformitate cu normele in vigoare. S-au vandut foarte multe apartamente cu 2 camere si garsoniere, si mult mai putin cele cu 3 camere. Au inceput sa vanda deja inclusiv in blocul 7. Pentru cei care vor sa se duca la fata locului, ii sfatuiesc sa nu plece de acasa fara cizme de cauciuc (asa cum am facut eu Posted Image ), deoarece este foarte mult namol pe jos, s-a topit zapada si s-au format lacuri. In primele 2 blocuri se lucreaza acum la fatade si pe interior, cred ca la final vor arata foarte bine! Imi cer scuze daca pozele se incarca cam greu.

Attached Files


Edited by lx16, 19 January 2013 - 12:57.


#45
augustin44

augustin44

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 04.11.2011
O fotografie echivaleaza cu o mie de cuvinte. Incepe sa prinda contur ansamblul.

#46
sis1980

sis1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.01.2013

View Postlx16, on 19 ianuarie 2013 - 12:54, said:

Buna ziua,

Am atasat cateva poze pentru cei interesati. Se lucreaza concomitent la fundatiile pentru blocurile 3,4,5 si 6. Ne-am uitat peste documentatia tehnica, este in regula, stalpii de rezistenta au dimensiunea de 40X40, pentru un bloc de 4 etaje sunt in conformitate cu normele in vigoare. S-au vandut foarte multe apartamente cu 2 camere si garsoniere, si mult mai putin cele cu 3 camere. Au inceput sa vanda deja inclusiv in blocul 7. Pentru cei care vor sa se duca la fata locului, ii sfatuiesc sa nu plece de acasa fara cizme de cauciuc (asa cum am facut eu Posted Image ), deoarece este foarte mult namol pe jos, s-a topit zapada si s-au format lacuri. In primele 2 blocuri se lucreaza acum la fatade si pe interior, cred ca la final vor arata foarte bine! Imi cer scuze daca pozele se incarca cam greu.

Multumim!!

#47
DRSMGVR

DRSMGVR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.01.2013
Apropo de cineva care scrie de aceste ap. de 2 cam cu bucatarie de 2 m, in primul rand sunt garsoniere duble, care au livingul cu bucataria open space si are loc sa-ti pui un frigider si ce mai vrei, tinand cont ca mai ai un dormitor, unde poti sa te odihnesti (dormi ), in conditii omenesti.
Am fost ieri acolo si am intrat in blocul 2 si am facut poze la cele patru fundatii care au inceput de curand, dezvoltatorii au spus ca lucrarile la aceste 4 blocuri vor fi finalizate la sfarsitul lunii IULIE si ca vor fi de 4 etaje la care vor pune lift.

Attached Files


Edited by DRSMGVR, 20 January 2013 - 11:07.


#48
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 03.03.2007
salut. saptamana asta o sa fac si eu rezervare pentru o garsoniera la etajul 4 in blocul 3.  pentru blocul 4 aceasi garsoniera costa cu 2 mii de euro mai mult din cauza liftului cu toate ca si blocul 3 are lift. garsoniera este destul de spatioasa si cu un balcon mai mult decat generos. baia este un pic cam mica dar o sa optez pentru cabina de dus ca sa mai economisesc spatiu. ce m a incantat este faptul ca acoperisul este acoperit cu tigla, deci nu am risc sa mi ploua in casa si au zis ca tavanul, fiind la ultimul etaj este izolat pe  exterior. un alt lucru de care am ramas uimit sunt centralele termice care sunt de calitate ( romstal, ariston). ma asteptam sa fie niste centrale no name. agentul de vanzari a zis ca strada va fi asfaltata la primavara. cel putin la blocul din Corvaris pe strada este o groapa imensa plina cu apa in care se afunda masina jumate de metru :)).

#49
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Postspecial, on 20 ianuarie 2013 - 11:29, said:

salut. saptamana asta o sa fac si eu rezervare pentru o garsoniera la etajul 4 in blocul 3.  pentru blocul 4 aceasi garsoniera costa cu 2 mii de euro mai mult din cauza liftului cu toate ca si blocul 3 are lift. garsoniera este destul de spatioasa si cu un balcon mai mult decat generos. baia este un pic cam mica dar o sa optez pentru cabina de dus ca sa mai economisesc spatiu. ce m a incantat este faptul ca acoperisul este acoperit cu tigla, deci nu am risc sa mi ploua in casa si au zis ca tavanul, fiind la ultimul etaj este izolat pe  exterior. un alt lucru de care am ramas uimit sunt centralele termice care sunt de calitate ( romstal, ariston). ma asteptam sa fie niste centrale no name. agentul de vanzari a zis ca strada va fi asfaltata la primavara. cel putin la blocul din Corvaris pe strada este o groapa imensa plina cu apa in care se afunda masina jumate de metru Posted Image).

Buna, noi am facut prin Prima Casa ptr apt. 3 camere in blocul 4. Blocurile vor fi gata cam in aceeasi perioada, ieri am discutat putin si cu seful de santier, insa am uitat sa intrebam care va fi marca centralelor. Nu stiu cum sunt cele Romstal, insa stiu ca Ariston sunt centrale foarte bune. Inainte sa semnam antecontractul, am vazut si o parte din finisaje, si personal mie mi-au placut, mi s-au parut destul de variate ca nuante de gresie, faianta, parchet. La capitolul infrastructura mai este mult de lucrat!Posted Image Ar fi tare bine sa inceapa asfaltarea la primavara... Sa inteleg ca cei care cumpara in acest moment incepand cu blocul 4 vor plati cu 2 mii euro mai mult pentru lift, fata de pretul specificat in pliantul de prezentare?

#50
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 03.03.2007
exact. garsoniera mea in blocul 3 era la pretul de 25. de mii iar pentru blocul 4 e de 27 de mii. La ce banca ai facut creditul?...eu o sa platesc avansul acela dar daca daca peste 6 luni imi spune banca ca mi respinge dosarul...avansul il pierd?

#51
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Postspecial, on 20 ianuarie 2013 - 12:50, said:

exact. garsoniera mea in blocul 3 era la pretul de 25. de mii iar pentru blocul 4 e de 27 de mii. La ce banca ai facut creditul?...eu o sa platesc avansul acela dar daca daca peste 6 luni imi spune banca ca mi respinge dosarul...avansul il pierd?
Noi am facut la BRD (sucursala Vacaresti din Berceni), ca sa mearga procedurile mai repede. Am avut specificat clar in antecontract ca in eventualitatea in care ni se va respinge dosarul, vom primi banii inapoi. Prin urmare, cel mai bine ar fi sa iei legatura cu notarul prin care vei face antecontractul, si sa discutati acesti termeni si toate neclaritatile de la bun inceput. Noi nu am platit acei 2000 euro in plus, am facut pe la inceputul lui decembrie antecontractul, insa in acel moment nu stiam de existenta unui lift ... cred ca s-a luat ulterior decizia de a pune lift, si de aici rezulta costul suplimentar.

Edited by lx16, 20 January 2013 - 13:01.


#52
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 03.03.2007
banca iti va da raspunsul clar daca accepta dosarul sau nu atunci cand blocul va fi gata sa inteleg?... stiu ca trimit si ei pe cineva sa evalueze apartamentul..

#53
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012

View Postspecial, on 20 ianuarie 2013 - 13:43, said:

banca iti va da raspunsul clar daca accepta dosarul sau nu atunci cand blocul va fi gata sa inteleg?... stiu ca trimit si ei pe cineva sa evalueze apartamentul..

Dupa ce am semnat antecontractul si am adus toate actele la banca, la noi a durat cam 2 saptamani sa se aprobe dosarul (pentru ca au fost si sarbatorile), si inca vreo saptamana sa se aprobe la Fondul de garantare. Prin urmare, in maximum 3 saptamani afli raspunsul. Evaluarea apartamentului se face la sfarsit, dupa ce se finalizeaza blocul. Noi am facut cu scrisoare de garantare, adica am platit avansul de 5% prin antecontract, banca ne-a rezervat creditul, si vom incepe sa platim ratele din momentul semnarii contractului de vanzare-cumparare in iulie.

Edited by lx16, 20 January 2013 - 14:02.


#54
sis1980

sis1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.01.2013
noi am facut rezervarea acum o saptamana: de la blocul 4 incolo din cauza liftului pretul a crescut - noi am rezervat in blocul 4. Este posibil ca preturile sa fie diferentiate in functie de suprafata si gradul de cautare al tipului de apartament: cele mai rezervate cred ca sunt garsonierele si garsonierele duble (care chiar sunt ok ca impartire si suprafata - initial noi asta am vrut) . Cand am vorbit cu unul din proprietari (sau singurul nu stiu exact) am inteles ca lift va fi inclusiv la blocul 3, dar nu maresc preturile pentru ca cu exceptia etajului 4 si partial etajul 3 totul era rezervat. Din spusele lui, reiesea ca pt blocul 3 acopera el costurile liftului pentru ca nu poate si nu vrea sa schimbe si pretul acelora care au facut deja rezervare sau au semnat antecontractul. Noi am fi preferat P+3 si fara lift si la pretul initial. Acum asta e.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate