Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

se poate face ceva impotriva sforaitului?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
:D ce parere aveti? exista vreo metoda sa nu mai sforai?...sau care sunt cauzele sforaitului?

#2
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
din cate stiu eu, fumatul este o cauza. :scratchchin:

#3
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
din cate stiu eu, fumatul este o cauza.


adica? poti fi mai explicita?

Edited by StormRider, 16 November 2005 - 17:22.


#4
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
nu cred ca se poate face ceva...
din cate stiu eu stiu ca oboseala influenteaza destul de mult... in nici un caz fumatul...

#5
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
pai, mama mea...sforaie ca un porc, sorry ca spun asa, dar asa este :scared: si s-a lasat o perioada de fumat si nu mai sforaia. dar s-a apucat iar   :death:

chiar, oboseala si stresul sunt o cauza.

a, si chestia cu fumatul am mai auzit-o la cineva

Edited by florina, 16 November 2005 - 17:25.


#6
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005

 florina, on Nov 16 2005, 17:25, said:

pai, mama mea...sforaie ca un porc, sorry ca spun asa, dar asa este :scared: si s-a lasat o perioada de fumat si nu mai sforaia. dar s-a apucat iar   :death:

chiar, oboseala si stresul sunt o cauza.

a, si chestia cu fumatul am mai auzit-o la cineva
nu stiu sigur la faza cu fumatul de aia nu te contrazic... stiu cazul meu, eu nu sunt fumator insa cand sunt mai obosit cica sforai... si faza cu sforaitul e intalnita la toata lumea (chiar si fetele  :cursing: )
cred ca oboseala e un factor foarte important, si probabil ceva tulburari de respiratie...

#7
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
un medic spune ca sforai mai mult si odata cu inaintarea in varsta, dar nu e neaparat o regula. eu de exemplu nu sforai deloc, dar sora mea sforaie foarte usor, cu toate ca este mai mica.

#8
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004
Nu fumatul este o cauza majora; din intamplare sunt si fumator si nu am nici o problema cu sforaitul. Sforaitul poate aparea la persoanele obeze, la virstnici, dupa o zi obositoare, dupa consumul de alcool sau somnifere si chiar ca o consecinta a diferitelor boli.

In legatura cu ce se poate face, un control la ORL rezolva totul printr-un tratament adecvat, am mai auzit si de anumite aparate care se pun la nas cu scopul de a debloca calea respiratorie insa nu stiu mai multe.

#9
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Nu-i inteleg pe cei care cauta informatii pe forumuri sau la colt de strada cand exista site-uri de specialitate pline de informatii utile..

http://www.google.co...f-8&q=sforaitul

http://www.snoreeze.com/ro/facts.cfm

Quote

Sforăitul este cea mai neplăcută și comună tulburare de somn și este o cauză majoră de întrerupere a somnului și de stres. Se estimează că aproape 42% din populația Marii Britanii sforăie. Multe dintre relațiile de cuplu au de suferit ca rezultat direct al sforăitului.

Ce este sforăitul?
    Sforăitul este zgomotul produs de vibrațiile țesuturilor moi din partea posterioară a gâtului în timpul somnului.
Care sunt factorii cunoscuți care determină sforăitul?
    Anumite condiții, legate de stilul de viață și de dietă pot influența sforăitul. Urmați o dietă sănătoasă și adoptați un stil de viață sănătos și veți reuși să aveți o bună condiție fizică.
Alcoolul
    Consumul de alcool poate deteriora țesuturile moi de la nivelul faringelui, acest fapt determinând intensificarea vibrațiilor. Peste 51% dintre persoanele care sforăie și care au fost incluși în studiul Snoreeze în anul 2001, au fost de acord cu faptul că în urma consumului de alcool se intensifică problemele legate de sforăit. Este recomandat să nu se consume alcool cu minim o oră înainte de culcare.
Răceală/Gripă
    Răceala și gripa pot cauza blocaje nazale și limitează fluxul de aer, determinând respirația pe gură.
Îngrășarea
    Prezența celulelor adipoase în regiunea posterioară a gâtului, fapt întâlnit la persoanele obeze, poate reduce fluxul de aer respirat și intensifică sforăitul.
Fumatul
    Fumatul poate irita regiunea posterioară a gâtului și fumătorii sunt de două ori mai predispuși la sforăit, deoarece căile lor aeriene devin inflamate și se blochează. 14% dintre cei care sforăie și care au fost incluși în Studiul Snoreeze în 2001 cred că fumatul influențează sforăitul.
...asupra sănătății?
    Deși sforăitul nu este considerat periculos, el este în strânsă asociere cu starea de sănătate. Problemele derivă din faptul că 30 de decibeli sunt suficienți pentru a perturba somnul unei persoane, iar sforăitul poate depăși uneori 80 de decibeli!
    Consecințele fizice ale sforăitului, dar mai ales ale tulburării de somn denumită apneea din timpul somnului în care persoana care suferă de această boală încetează să mai respire, sunt lipsa de somn, care determină oboseala cronică, scăderea capacității de concentrare și iritabilitate, somnolență în timpul zilei.
...asupra relațiilor?
    Sforăitul poate afecta relațiile și poate deveni cauză de iritabilitate și eșecuri în cuplu. Studiul Snoreeze din 2001 a arătat că 39% dintre cei care sforăie cred că sforăitul are efecte negative asupra relației lor cu partenerul, iar 56% afirmă că sforăitul a fost motiv de ceartă. 79% dintre participanții la studiu spun că ei au recurs în timp la dormit în dormitoare sepate din cauza sforăitului. A zecea parte din eșantionul luat în studiu au luat în considerație chiar posibilitatea de a trăi separat sau de a rupe relația din cauza sforăitului.

http://www.entnet.or...ing/snoring.cfm

http://www.google.co...utf-8&q=snoring

Results 1 - 30 of about 2,910,000 for snoring

#10
StormRider

StormRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 22.01.2005
era aprope inevitabil sa apara cineva ca tine...lasa-ma cu cliseul "siteuri de specialitate" , chiar daca recunosc ca exista multe saituri de specialitate, adica in care o anume problema se trateaza intr-un mod foarte profesionist, marea majoritate sunt ca ramele dupa ploaie si da-mi voie sa ma indoiesc ca acel snoreez este solutia impotriva sforaitului, ca daca era auzeam de el pana acum. Daca ai impresia ca google e raspunsul pt orice, eu zic sa mai cresti...? Si care e problema ta ca pun in discutie aceasta problema, pe un forum?

Edited by StormRider, 16 November 2005 - 19:55.


#11
Ondine

Ondine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2005
se rezolva usor cu mutarea inculpatului pe canapeaua din camera alaturata. :D

#12
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005
Cel mai simplu ... TRAIASCA cutitul/toporul/drujba etc...

Nu va pot descrie cum sforaie tata ... din sufragerie il auzi si nu mai poti inchide un ochi ...

:death: :death: :death: :death: :death: :death:

#13
rashid

rashid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 30.06.2005

 florina, on Nov 16 2005, 17:19, said:

din cate stiu eu, fumatul este o cauza. :scratchchin:

Mdea, daca stam sa o luam asa fumatul este cauza oricarui lucru.... (hmmm ..parca a mai zis cineva chestia asta recent pe aci pe forum...)

 Astor, on Nov 16 2005, 18:22, said:

Nu-i inteleg pe cei care cauta informatii pe forumuri sau la colt de strada cand exista site-uri de specialitate pline de informatii utile..

http://www.google.co...f-8&q=sforaitul

http://www.snoreeze.com/ro/facts.cfm
http://www.entnet.or...ing/snoring.cfm

http://www.google.co...utf-8&q=snoring

Results 1 - 30 of about 2,910,000 for snoring
Tu ce cauti pe forum ?! Spune-mi un lucru care il gasesti pe SoftPedia si nu ai putea  gasi o alternativa prin Google?

[On-topic]
Eu unul sfoarai cand sunt racit... si cea mai buna solutie pe care am gasit-o : o prietena care sa te trezeasca de vreo 5 ori pentru ca nu  poate sa doarma din cauza sforaitului tau, si pana la urma te opresti din sforait...

Edited by rashid, 16 November 2005 - 22:33.


#14
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003

 StormRider, on Nov 16 2005, 19:53, said:

era aprope inevitabil sa apara cineva ca tine...lasa-ma cu cliseul "siteuri de specialitate" , chiar daca recunosc ca exista multe saituri de specialitate, adica in care o anume problema se trateaza intr-un mod foarte profesionist, marea majoritate sunt ca ramele dupa ploaie

 rashid, on Nov 16 2005, 22:31, said:

Tu ce cauti pe forum ?! Spune-mi un lucru care il gasesti pe SoftPedia si nu ai putea  gasi o alternativa prin Google?

Pai spuneti de la inceput ca e un thread de aberat/dat rotunzi/facut misto. Unii pot ramane cu impresia ca chiar aveti nevoie de informatiile alea si pot pierde timpul ajutandu-va.  :nonobad:

Mai bine ar face naibii un forum de "Adunat posturi" in care sa bagati toate thread-urile astea in care nu aveti nici un interes decat sa .. lansati un thread. Ar fi celelalte forumuri mult mai curate.

rashid, daca tu nu stii lucruri care le gasesti doar pe forumul Softpedia inseamna ca ai petrecut prea mult timp la Generalitati, Fun sau Sexy Lounge. Mai exista si alte arii, nu doar cele pline de mistocareala ieftina si frecatori de menta. ;)

Edited by Astor, 17 November 2005 - 00:09.


#15
Kwarrasha

Kwarrasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 30.07.2005
hac ... parerea lui ... lasa-l ... o fi rapidist ... singur contra tuturor ...

FUCK OFF !!!

#16
costelinon1

costelinon1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 15.10.2005

 Astor, on Nov 17 2005, 00:07, said:

Pai spuneti de la inceput ca e un thread de aberat/dat rotunzi/facut misto. Unii pot ramane cu impresia ca chiar aveti nevoie de informatiile alea si pot pierde timpul ajutandu-va.  :nonobad:

Mai bine ar face naibii un forum de "Adunat posturi" in care sa bagati toate thread-urile astea in care nu aveti nici un interes decat sa .. lansati un thread. Ar fi celelalte forumuri mult mai curate.

rashid, daca tu nu stii lucruri care le gasesti doar pe forumul Softpedia inseamna ca ai petrecut prea mult timp la Generalitati, Fun sau Sexy Lounge. Mai exista si alte arii, nu doar cele pline de mistocareala ieftina si frecatori de menta. ;)

Ma faci sa zambesc.
Cred ca explicatia este foarte simpla. Daca multi isi fac veacul pe aici cred ca este cel mai simplu sa si intrebe despre ce-i framanta. Fiecare din noi cred ca am facut la fel si s-ar putea chiar si tu, candva!

#17
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Astor, on Nov 17 2005, 00:07, said:

Pai spuneti de la inceput ca e un thread de aberat/dat rotunzi/facut misto. Unii pot ramane cu impresia ca chiar aveti nevoie de informatiile alea si pot pierde timpul ajutandu-va.  :nonobad:

Mai bine ar face naibii un forum de "Adunat posturi" in care sa bagati toate thread-urile astea in care nu aveti nici un interes decat sa .. lansati un thread. Ar fi celelalte forumuri mult mai curate.

rashid, daca tu nu stii lucruri care le gasesti doar pe forumul Softpedia inseamna ca ai petrecut prea mult timp la Generalitati, Fun sau Sexy Lounge. Mai exista si alte arii, nu doar cele pline de mistocareala ieftina si frecatori de menta. ;)
aha. deci tu te-ai dat rotund pe aici si ai facut 300 de posturi. bravo. atunci ce mai vrei?gata, esti suficient de rotund...
cat despre sforait..eu am incercat sa-l strang de ns pe respectivul care sforaie, si se opreste....dar dupa vreo 5 minute incepe din nou.. :P

#18
Desire

Desire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.11.2005
care le aveti cu sforaitul,
incercati sa nu dormiti pe spate. -
pe o parte sau pe burta reduce considerabil zgototele neplacute

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate