Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Silent alarm - este asa ceva si cat costa?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Pierre

Pierre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.11.2005
Deci as vrea ceva in genul...alarma care nu suna in masina, ci trimite semnalul de alarma la un dispozitiv portabil pe care il tin la mine in buzunar. Deci sa tipe la mine in buzunar cand intra cineva in masina, si sa nu tipe in masina deloc deloc. Preferabil ar fi ca alarma sa transmita semnalul la minim 200 metrii. Daca bate mai mult, cu atat mai bine. Mersi.

#2
gigi_p

gigi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 17.07.2005
Eu mi-am pus un Viper cu transponder pe masina si cand o armez pot sa setez pe silent mode. Adica apas pe un buton al telecomenzii si nu bipaie nici cand o armez si nici la preavertizare. Doar urla cand se declanseaza alarma (dar aia se declanseaza la un soc puternic sau ceva mai serios, nu la orice camion galagios care trece pe langa masina).

Nu e chiar ceea ce cauti tu, dar e destul de aproape. Transonderul bipaie si poti sa-l faci si sa se aprinda si sa vibreze daca e ceva pe la masina si-ti arata si ce senzor s-a activat.

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Transpomder si ii scoti sirena. E cel mai usor

#4
Pierre

Pierre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.11.2005

View Postgigi_p, on Nov 16 2005, 18:33, said:

Eu mi-am pus un Viper cu transponder pe masina si cand o armez pot sa setez pe silent mode. Adica apas pe un buton al telecomenzii si nu bipaie nici cand o armez si nici la preavertizare. Doar urla cand se declanseaza alarma (dar aia se declanseaza la un soc puternic sau ceva mai serios, nu la orice camion galagios care trece pe langa masina).

Nu e chiar ceea ce cauti tu, dar e destul de aproape. Transonderul bipaie si poti sa-l faci si sa se aprinda si sa vibreze daca e ceva pe la masina si-ti arata si ce senzor s-a activat.

Ce e transponderul ala? Alarma vine sau nu cu el? Pe ce raza bate? Si mai ales cat a fost Viper-ul ala si ce model? Se gaseste in romania? Chestiile astea ma intereseaza. Oricum la Viper ma gandeam si eu, fac echipamente bunicele...

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Alarmele Viper sint printre cele mai stabile si fiabile din industrie iar modelul cautat este importat de firma Falcon, si ca sa intelegi mai bine telecomanda cu denumire pomposa "transponder" este un pager cu ecran care iti indica permanent starea masinii anuntuindu-te optic, acustic si prin vibratie daca apar agresiuni asupra masinii.
Uite mai multe chinezisme la un sfert sau jumate din pretul unui Viper:http://www.alarmservice.ro/index.php?cPath=29&osCsid=422f481fbe373b6ff38431eb6651900d

#6
Pierre

Pierre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.11.2005
Am inteles, multumesc frumos pentru info.

#7
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Gigi sunt si eu curios cat te-a costat Viperul cu transponder !! daca ala e pagerul. Si ce model e.
Si eu am comandat o alarma Viper la masina, in oferta dealerului, dar inca nu stiu cu ce se mananca modelul meu, mai exact.

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am o astfel de alarma, insa nu conteaza decat telecomanda !
Eu am 2 telecomenzi. Una cu LCD, difuzor si vibratie si una muta, simpla.

La Falcon mi s-a explicat ca pe langa faptul ca arata ca un mic telefon mobil, telecomanda are "salt in banda" si ii poate fi scanata frecventa.

In principiu iti iei o alarma de acest gen si daca nu vrei sa urle deloc ii optesti goarna cu cheia speciala.

Eu am pe telecomanda mai multe butoane.
Daca apas:
Lock = armare cu perimentru (urla prea des)
Aux+Lock = armare fara perimetru (mod normal, urma la vibratii mari)

Pretul este in jur de 250-300 euro parca.

#9
gigi_p

gigi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 17.07.2005
Pe mine m-a costat alarma 13 milioane cu totul absolut. Nu i-am pus senzor de perimetru (si ma oftic acum).

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,674
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am senzor de perimetru si nu il folosesc pt ca vei fi un om stresat.
Stii cum este sa urle intr-una acea telecomanda?

Mi se intampla adesea noaptea sa sar din pat cand imi urla alarma pt ca capota de aluminiu s-a dilatat/compactat prea mult de la dif de temperatura :(

E super stresant sa iti sune telecomanda in buzunar tot timpul !

#11
gigi_p

gigi_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 17.07.2005
In urma unei discutii la telefon cu cei care au montat alarma + ce am mai citit eu cu furtul din masini, nu ar rezolva nimic alarma aia de perimetru, ca hotul se misca prea repede cand fura ceva de pe masina si degeaba piuie alarma, ca eu cand ajung la masina ala e plecat de mult. Asa ca renunt la montatul senzorului respectiv, cel putin pentru moment.

#12
dioSRL

dioSRL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 03.10.2002
si cat bate pana la urma?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate