Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Nu pot salva modificarile din fisierul hosts

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Sal.
  Am instalat win 8 pro pe un pc si doresc sa fac niste modificari in c:\windows\system32\etc\drivers\hosts. Cand doresc sa salvez imi spune ca nu am privilegiile necesare.
  Eu am pe el un singur cont de admin.
  Cum pot salva modificarile?

Merci.

#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Faci un fisier cu extensia hosts.txt , scri in el modificarile respective , in copiezi in directorul mentionat si stergi extensia .txt , o sa intrebe daca doresti sa-l suprascri/override fisierul hosts vechi .

Edited by tidicristi, 19 December 2012 - 14:03.


#3
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Click dreapta pe Notepad \ Run as administrator. Dai open si deschizi fisierul hosts. Modifici si dai save.

#4
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
A functionat prin copierea acelui hosts in alta parte, modificat si suprascris peste cel existent.
Totusi nu se poate deschide un fisier direct ca admin pentru editare (fara sa deschid Notepad ca admin si apoi fisierul)?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Incepand cu VISTA, administratorul are drepturi limitate.
In VISTA si 7 era suficient sa dezactivezi UAC ca sa poti face modificari pe partitia C si in alta parte decat folderul de user.

In 8 nu mai e suficient. programul care face modificarile trebuie sa ruleze de pe un cont de admin, dar si cu drepturi de admin.
Sau modifici ca admin proprietatile fisierului si-ti dai drepturi pe el. Dupa ce-l modifici iti scoti drepturile.

Este un plus de securitate.

#6
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am inteles.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate