Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Motocultor / motosapa "made in china" versus marci consacrate

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#19
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBogdan_AGRi, on 18 decembrie 2012 - 14:58, said:

...
Changzhou Dongfeng Agricultural Machinery Group Co.,LTD( DFAM) hai trimite-mi si mie o poza cu asta
...

Io' îți pun pentru cultura matale, ceva mai exact decât puteai găsi pe net, include și adresa:

Attached File  img020.jpg   2MB   204 downloads

Încă aștept să aflu unde-i minciuna.

Datele societatii sunt pe site numai pentru cei care știu să citească; spre exemplu pentru cei care se uită în secțiunea "despre noi", apar clar, la fel cum apar și în orice comunicare în email.

Cam grea aritmetica, așa-i ?

#20
_romulus_

_romulus_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 02.02.2007
Va bateti pe firme, mailuri, va insultati degeaba. Lucrul chinezesc e asa cum il stim cu totii. Mai bine ati veni cu exemple concrete de defecte frecvente la ce vindeti. Ca noi, ca si clienti alegem variante mai ieftine si mai putin fiabile sau variante mai scumpe si mai fiabile, e treaba noastra.  Util ne este sa stim la ce sa ne asteptam de la uneltele ce le cumparam, din experienta celor ce le vand si asigura service. Eu, ca si viitor posesor de motosapa as vrea sa stiu, la modelele ce le vindeti, are sunt problemele cu care v-ati intalnit cel mai des. Nu-mi permit si nu sunt interesat sa cumpar un utilaj care sa ma tina 30 de ani, ca peste 30 de ani poate nici nu o sa ma mai pot misca. Vreau sa cumpar ceva accesibil, ceva ce sa-mi satisfaca nevoile. Si mi-ar place sa stiu la ce sa ma astept.

#21
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Post_romulus_, on 18 decembrie 2012 - 15:17, said:

...Mai bine ati veni cu exemple concrete de defecte frecvente la ce vindeti...
Nu le vei vedea, fiindcă niciunul dintre cei doi nu ştiu despre ce vorbesc, nu au atins încă niciuna dintre maşinăriile în care aruncă cu noroi.
Da' este liber la vorbit discuţii...

#22
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Postscaiba, on 18 decembrie 2012 - 15:20, said:

Nu le vei vedea, fiindcă niciunul dintre cei doi nu ştiu despre ce vorbesc, nu au atins încă niciuna dintre maşinăriile în care aruncă cu noroi.
Da' este liber la vorbit discuţii...

Ruginesc sau nu mult mai repede?Ca mi-ai raspuns la toate intrebarile mai putin asta

#23
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Daca Domnul Scaiba a abuzat de increderea voastra si cumva,a incercat sa va traga o tzeapa.Va anunt ca pe acest forum exista aria:Opinii despre produse si servicii http://forum.softped...e-sau-servicii/
Terminati-va draci cu idiotenia asta,chiar nu va face cinste.

Edited by Fumez_Vodca, 18 December 2012 - 15:34.


#24
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Postscaiba, on 18 decembrie 2012 - 15:20, said:

Nu le vei vedea, fiindcă niciunul dintre cei doi nu ştiu despre ce vorbesc, nu au atins încă niciuna dintre maşinăriile în care aruncă cu noroi.
Da' este liber la vorbit discuţii...


Aici te inseli.Daca insist le pot importa cu usurinta dar nu vreau sa ma pun in locul celui care ar da 10 000ron pe un utilaj care sa rugineasca asa repede :)) Si nu arunc numai in ce vinzi tu,asa sunt toate dar unele nu costa asa mult.Tu te ataci mereu fara sa stii ca sunt si motosape mai bune fata de ce vinzi tu.Daca ti-ai mari portofoliul incluzand si ceva profesionale ti-ai da seama doar admirandu-le :) Trec si ani intregi fara mentenanta

#25
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBogdan_AGRi, on 18 decembrie 2012 - 15:25, said:

...N-am avut timp sa analizez site-ul...
Bine că ai avut timp suficient pentru a scrie că nu sunt datele de identificare...
Cunoaştem tactica de mult.

Din respect pentru ceilalţi voi sta deoparte până ce voi vedea un făgaş normal al discuţiilor.


Nu există nicio ţeapă, există o mână de oameni care şi-au permis să vorbească motocultoarele de bine şi atât.

#26
Bogdan_AGRi

Bogdan_AGRi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.10.2011

View Postscaiba, on 18 decembrie 2012 - 15:40, said:

Bine că ai avut timp suficient pentru a scrie că nu sunt datele de identificare...
Cunoaştem tactica de mult.

Din respect pentru ceilalţi voi sta deoparte până ce voi vedea un făgaş normal al discuţiilor.


Nu există nicio ţeapă, există o mână de oameni care şi-au permis să vorbească motocultoarele de bine şi atât.

Asta am sa fac si eu
Macar avem un punct comun,acela ca durata de viata este de 10 ani :P
Asta trebuie toata lumea sa intelega ca nu au cum sa exploateze un utilaj chinezesc cat unul profesional

#27
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostFumez_Vodca, on 18 decembrie 2012 - 15:34, said:

Daca Domnul Scaiba a abuzat de increderea voastra si cumva,a incercat sa va traga o tzeapa.Va anunt ca pe acest forum exista aria:Opinii despre produse si servicii http://forum.softped...e-sau-servicii/
Terminati-va draci cu idiotenia asta,chiar nu va face cinste.
Nu, ca "opiniile" alea sunt mult prea amestecate si confuze, asa ca am infiintat acest topic pentru a avea odata si-odata un "teren de joaca" pentru toate opiniile pro si contra la utilajele chinezesti... bineinteles, pentru lamurirea onor' fermierului roman.

Asadar, toti care aveti un utilaj chinezesc, postati aici si laudati-l, sau faceti-l de rusine ... Ca sa stie si potentialii cumparatori la ce sa se astepte.

Stiu ca au mai fost postari in trecut de la actuali si fosti posesori de "made in china" pe topicul de motosape, dar intrucat imi e peste mana sa le mut aici, as avea rugamintea sa le repetati, ca sa avem totusi, un topic cat mai complet.

#28
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Scaiba vorbeste de respect la adresa utilizatorilor??? D-le neipocrit, cum e cu afirmatia "bautorii de bere la pet put"? Ai tu impresia ca un om care nu-si permite Lombardini, Honda, Agria... bea deseori bere la sticla? Oare nu ai jignit mai bine de jumatate din utilizatorii ariei de agricultura, sau suntem pe forumul vreunui mall, unde voi moll-arii va faceti veacul, consumand Goser la sticla?
Dar cu drujba cu care-l spalai pe dinti pe acel membru nou intrat, care facuse si el o propunere, cam stangaci ce-i drept, cum ramane? Dar cu aluziile jignitoare la adresa mea cand eu nu-ti facusem nimic, ci din contra... iti luasem apararea intr-un conflict cu cineva care te numise gretos? Dar cu toate jignirile aduse prin ariile dezbaterilor agricole (permacultura, masini cu hidrogen...)? Dar cu atitudinea aroganta abordata atunci cand propuneai actuator de antena, cuiva care vroia sa-si faca ridicator frontal tip vola? Realizezi cat de penibil ai devenit atunci? La fel ca atunci cand ti-ai postat diploma de inginer, desi eu iti sugeram sa arati proiecte realizate.Chiar...ai vreunul in afara acelui "T", sudat din doua fiare, cu care tare te mandreai?
Eu nu beau bere, dar taica-miu bea la pet. De ce sa fie jignit de un nimeni, care mai si vorbeste despre respect, asta dupa ce-si inseala clientii in privinta calitatii marfii vandute?

Quote

Sper să nu aștept degeaba, din nou.

Tu nu meriti deranjul vreunei justificari. Voi cauta si voi posta link-uri celor care au dubii asupra celor exprimate de mine, in special celor care inteleg ca ar trebui sa discutam civilizat, fara jigniri (da, chiar si aluziile sunt jignitoare), fara glume de santier, fara atitudini de superioritate, izvorate din aroganta data de statutul tau de patron de romania, bautor de bere la sticla (onli za best av cors).
Vezi ca pe aici nu-s doar slugile angajatii tai, sa-i tratezi dupa cum educatia-ti dicteaza. "Mi se rupe" mie de prestanta ta...atitudinea e cea care da tonul discutiilor pe aici.
Cat despre rani linse n-am habar ce vrei sa spui, dar daca stii tu...e bine.Eu am alte preocupari.
Frustrari spui...??? N-am! Invidie...da-mi voie sa-ti repet : TU NU ESTI DE INVIDIAT, ESTI DE COMPATIMIT!!!! Dar vei intelege asta, cand te vei lovi tocmai de aroganta ce te inconjoara, desigur, daca esti capabil a intelege.
Am rugamintea sa nu ma mai provoci, ca ma silesti sa-ti scriu adevaruri greu de digerat, si singura ta bucurie va fi sanctionarea mea, de catre Horia.Acum ar fi total justificata.
Nu cred ca esti atat de jalnic sa te pretezi la astfel de dorinte bolnave, dar mai stii...
Uite, ca sa fiu on topic si sa-ti gadil orgoliul ranit, pun o poza cu o chinezarie de-a ta, ceva interesant (mereu ma amuza chinezii astia...cum fac ei bici din orice.Asta are telecomanda):

Attached Files



#29
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Eu am vazut ca sa pus mai mult accent pe altceva.Userul Scaiba,aruncat dintr-un colt intr-altul,asta am vazut pana acum.

PS:Ce face individul de deasupra mea se numeste "flame".Ar trebuii sanctionat(conform regulamentului),ca sa se potoleasca.Ori vine cu dovezi clare,asupra motocultoarelor chinezesti,ori santate si la multi ani.Ce-ar fi sa ma apuc acum si eu acum sa denigrez anumite firme fara cea mai mica dovada?

DOVÁDĂ, dovezi, s. f. 1. Fapt sau lucru care arată, demonstrează ceva; probă convingătoare, mărturie. ◊ Loc. adv. Ca (sau drept) dovadă = ca semn că..., pentru a dovedi că... ◊ Loc. vb. A da dovadă de... = a dovedi, a vădi, a arăta, a manifesta. ♦ Spec. Probă juridică. 2. Act, document prin care se adeverește ceva; adeverință. – Din dovedi (derivat regresiv).

Edited by Fumez_Vodca, 18 December 2012 - 17:56.


#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostFumez_Vodca, on 18 decembrie 2012 - 17:55, said:

PS:Ce face individul de deasupra mea se numeste "flame". Ar trebui sanctionat (conform regulamentului), ca sa se potoleasca.Ori vine cu dovezi clare,asupra motocultoarelor chinezesti,ori santate si la multi ani.Ce-ar fi sa ma apuc acum si eu acum sa denigrez anumite firme fara cea mai mica dovada?

Eu cred mai mult in sanctionarea din partea celorlalti useri, decat in mana forte a moderatorului. Dupa principiul "orice pasare pe limba ei piere" ...

#31
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View PostFumez_Vodca, on 18 decembrie 2012 - 17:55, said:

Eu am vazut ca sa pus mai mult accent pe altceva.Userul Scaiba,aruncat dintr-un colt intr-altul,asta am vazut pana acum.

PS:Ce face individul de deasupra mea se numeste "flame".Ar trebuii sanctionat(conform regulamentului),ca sa se potoleasca.Ori vine cu dovezi clare,asupra motocultoarelor chinezesti,ori santate si la multi ani.Ce-ar fi sa ma apuc acum si eu acum sa denigrez anumite firme fara cea mai mica dovada?

DOVÁDĂ, dovezi, s. f. 1. Fapt sau lucru care arată, demonstrează ceva; probă convingătoare, mărturie. ◊ Loc. adv. Ca (sau drept) dovadă = ca semn că..., pentru a dovedi că... ◊ Loc. vb. A da dovadă de... = a dovedi, a vădi, a arăta, a manifesta. ♦ Spec. Probă juridică. 2. Act, document prin care se adeverește ceva; adeverință. – Din dovedi (derivat regresiv).
Daca nu erai atat de agramat, credeam ca esti clona lui scaiba, dar ala-i perfect.
1.Eu n-am mentionat nici o firma. Asta o fac cei care fac reclama la tractoras.ro.
2. Daca @scaiba e sotia ta, eu imi cer scuze, daca nu NU, fiindca nu inteleg de ce te bagi daca nu esti macar supozitor.
3.Flame e ce faci tu, care ai aparut din neant si ceri dovezi pt. ceva ce te depaseste ca intelegere.Care-i problema ta?
4. Nu-ti spuneam ca esti agramat, daca nu-mi citai din DEX. Vrei sa-ti spun si eu cum se scrie corect "trebui", "s-a pus"...Nu, n-am s-o fac; vad ca ai acces la DEX si nici ca scaiba n-am sa devin.

#32
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Fumez_Votca, daca le spui ca nu au dreptate sar cu gura pe tine ca tii cu ursu (Scaiba) si ca esti prieten cu el. Dar in realitate nu au atins in viata lor asa ceva, pot dovedi ca nu rugineste asa usor cum zice Bogdan_AGRI dar are vre-un rost? Ei tot pe a lor or sa o tina, Bogdan_AGRI ca vinde piese pentru sh-uri italiene iar pe sudest_om atat il duce capu. Nu am vazut un singur post de al lui scaiba in care sa isi laude utilajele si in care sa te invite sa cumperi de la el in schimb postarile  lui Bogdan_AGRI sant pline de invitatii de a cumpara de la el.

#33
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postpufarin, on 18 decembrie 2012 - 18:39, said:

Fumez_Votca, daca le spui ca nu au dreptate sar cu gura pe tine ca tii cu ursu (Scaiba) si ca esti prieten cu el. Dar in realitate nu au atins in viata lor asa ceva, pot dovedi ca nu rugineste asa usor cum zice Bogdan_AGRI dar are vre-un rost? Ei tot pe a lor or sa o tina, Bogdan_AGRI ca vinde piese pentru sh-uri italiene iar pe sudest_om atat il duce capu. Nu am vazut un singur post de al lui scaiba in care sa isi laude utilajele si in care sa te invite sa cumperi de la el in schimb postarile  lui Bogdan_AGRI sant pline de invitatii de a cumpara de la el.
Ia spune-mi tu ca n-am dreptate, argumentat, civilizat si ai sa vezi cum iti raspund. Dar daca tu imi spui ca-s paranoic, sau ca atat ma duce capul, eu cum altfel sa-ti raspund, decat ca esti talamb tare, si ca sustii minciuni? Pai sunt multe postari in care ala-si lauda rahaturile si racoleaza clienti. Vrei dovezi???...pune mana si le cauta, sau roaga-ma frumos si cere-ti scuze pt. modul cretin in care mi te adresezi.

#34
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Vad ca ai memoria scurta, vrei sa iti caut posturi in care tu ma ataci si ma insulti pe mine? Ma adreses asa cum meriti!

#35
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai oameni buni ..,eu zic ca totul se rezuma la bani,ai bani cumperi de firma ,nu ai cumperi chinezesti,alegerea iti apartine .......da in caz de cumperi dalea low cost nu va mai vaitati atita ca se rupe o sudura sau se strica cblu de acceleratie....
si sa stiti ca toate sculele sint pe categorii ,la unele categorii e posibil sa fie mai bune in teren alea chinezesti.
nu mai comparati mere cu pere.
ps-si mie mi se pare ca userul scaiba este supus la niste atacuri sustinute......
   scuzati gramaticaPosted Image

#36
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Posted Image Posted Image
Ok,recunosc,sunt un agramat.

Quote

1.Eu n-am mentionat nici o firma. Asta o fac cei care fac reclama la tractoras.ro(Reclama).
Vrei sa-ti spun de cate ori ai mentionat "tractoras.ro" sau "dong feng" pe topicul Motosapa?

Quote

2. Daca @scaiba e sotia ta, eu imi cer scuze, daca nu NU, fiindca nu inteleg de ce te bagi daca nu esti macar supozitor.
Am inteles.Oricine nu este de acord cu matale = zero barat.

Quote

3.Flame e ce faci tu, care ai aparut din neant si ceri dovezi pt. ceva ce te depaseste ca intelegere.Care-i problema ta?
Problema mea este,ca eu vreau sa citesc pareri la subiect,nu toate frustrarile matale personale.

Quote

4. Nu-ti spuneam ca esti agramat, daca nu-mi citai din DEX. Vrei sa-ti spun si eu cum se scrie corect "trebui", "s-a pus"...Nu, n-am s-o fac; vad ca ai acces la DEX si nici ca scaiba n-am sa devin.
Posted Image

Ma repet,pana nu aduci dovezi in legatura cu tzepele chinezesti,degeaba te agiti.Capiche?
De ce nu aduci ?

Edited by Fumez_Vodca, 18 December 2012 - 19:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate