Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Motocultor / motosapa "made in china" versus marci consacrate

- - - - -
  • Please log in to reply
332 replies to this topic

#325
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
La nimic, dacă a luat doar o gură de ulei.
Dă-i înainte că nu-i niciun bai.

#326
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Confirm; am patit-o si nu s-a stricat nimic.

Edited by liviu9, 12 November 2019 - 20:21.


#327
Nicastefanliviu

Nicastefanliviu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.06.2018
Salutare baieti. Ce jante auto se potrivesc pe manicoti de la motocultor pt ca vreau sa le schimb ca nu au nici macar un an si nu am facut nici 100 de km cred si deja au inceput sa se crape rau caociucurile...

#328
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003

 liviu9, on 06 noiembrie 2020 - 08:25, said:

Dupa ce am adunat destule fiare de genul asta prin curte, folosite tot ocazional, cred ca imi era mai util un tractoras japonez; poate chiar si unul chinezesc.
Eu am concluzionat fix invers Posted Image) Pana la urma motosapa ar fi fost suficienta prin curtea mea mica, dar am vrut eu tractor, ca-mi place. Acu' tin degeaba freza, cele doua pluguri si noua achizitie-prasitoarea, ca n-am ce lucra, in curte am lasat doar doua petice de gradina pe care le fac cu motosapa mica.

E drept, am si facut cu tractorasul japonez chestii ce nu puteau fi facute cu altceva, deci e bine sa-l stii disponibil la nevoie: tras greutati mari, rable, mutat moloz de colo-colo cu cupa pe tiranti, nivelat cu cupa, carat remorci cu moloz, adus pietris din rau, inhamat la copaci batrani care sa cada in directia dorita la taiere, etc etc. Dar, una peste alta, nu a meritat investitia. De fapt... cred ca acum l-as putea vinde mai scump decat atunci cand l-am cumparat Posted Image , deci de fapt a meritat.

Da, face treaba si chinezul gen Foton/Lovol. Ba chiar are niste avantaje fata de japonez: viteza de deplasare aproape dubla, gabarit nitel marit, greutate un pic mai mare. Doar ca-i facut asa, din topor.
Nu vad macar unul la vanzare pe OLX acum, tin la ele proprietarii, iar daca le vezi la vanzare au pret aproape cat unul nou.

Iaca si parte din ispravile mele:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/87fkPQXc1d0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8pdSYRoPP84?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u1TJ2cowTLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#329
Nicastefanliviu

Nicastefanliviu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 24.06.2018
Salutare baieti. Motocultorul meu AgroPro Progarden HS 1100D motor 16 CP cand merg cu el in treapta a 2 la turatie maxima se aude in interiorul lui ca si cum ar freca fier pe fier. Ulei ul este la nivel lam verificat ce este ciudat ca daca scad un sfert turatia nu se mai aude sunetul acela ciudat Dar se aude doar cand este in miscare cand nu se misca nu se aude chiar daca este turat la maxim. Oare care sa fie ploblema ? O pica cutia ori motorul ?

#330
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Incearca pe topicul de motosape, e mai multa activitate acolo:
https://forum.softpe.../page__st__7668

#331
aandreifs

aandreifs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2016
Buna ziua,
De ani de zile ma uit la filme cu cei care plimba Kentavr-ul prin gradina.... Ieri a venit si al meu, 12CP.  L-am comandat asamblat, cu manual in Romana; a venit pe jumatate asamblat intr-un palet, intr-o duba. Nu vreau sa povestesc cum l-am dat jos...
Oricum, am asamblat ce am stiut (am vazut filme pe internet) dar nu sunt lamurit cum se leaga ambreiajul si frana pe aceeasi tija... nu am gasit nicaieri si cum le-am legat eu am impresia ca pargia de frana nu face nimic.

Imi poate explica cineva, va rog, cum se leaga corect? Parghia "de frana?" la mine merge foarte greu, dupa ce o trag spre coarne ramane asa trasa, chiar dupa ce ii dau drumul. Este normal?

Dupa ce l-am lasat la ralanti 5 ore, a inceput sa plece cu maneta trasa in pozitia de repaus (nu de frana). Am scurtat tija de actionare (din piulite) cam 1 cm. A fost actiunea corecta sau ar fi trebuit sa fac altceva?

In alta ordine de idei, cum se pun arcurile dintre corpul frezei si tabla care se rabateaza in spate?

Va multumesc,
Andrei

Attached Files



#332
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Pentru reglare frana :
https://m.youtube.co...h?v=Aa_shUdVX_4

#333
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Eu am renuntat sa o folosesc; probabil cine a proiectat-o a avut o idee buna insa fabricantii CV au adus-o in stadiul de tampenie; folosirea ei duce la dereglarea ambreiajului; majoritatea utilizatorilor de kentavr pe care ii cunosc nu folosesc sistemul ala de franare; de retinut inca o chestie: kentavrul "parcat" trebuie doar scos din viteza; levierul de ambreiaj il tragi doar atunci cand trebuie sa schimbi vitezele; nu il lasi "tras" de azi pe maine ca sigur se deregleaza.

Asa ca lasa tampenia aia de frana in pace si concentreaza-te pe reglajul corect al ambreiajului; un ambreiaj dereglat la monstrul asta poate sa te omoare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate