Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

HP 655

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Salutare, am cumparat cuiva un HP 655(HP 15.6" 655 C4X90EA AMD Dual Core E2-1800 1.7GHz 4GB 500GB Radeon HD 7340) am instalat tot ce este necesar, merge bine dar nu sunt sigur ce, cate si in ce ordine sa instalez la "Driver-Network".(am instalat doar driverul lan) Am backup facut, as putea sa experimentez dar mi-ar prinde bine un sfat avizat as economisi ceva timp.  Multumesc
http://h20000.www2.h...5&swEnvOID=4062

#2
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Din cate observ ai un driver lan si unul wifi. Instaleaza in functie de ceea ce vei folosi, nu conteaza ordinea. Sunt drivere separate (independente)
Celelalte 3 sunt pentru bluetooth, nu au legatura cu internetul. Le vei instala daca se for conecta la laptop dispozitive ce au nevoie de bluetooth

#3
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Pe cel de lan l-am identificat usor a fost primul pe care l-am instalat ca sa pot lucra, apoi m-am riscat si am luat si un driver de wifi prin microsoft update si a mers. Nu stiu pe care sa-l instalez pentru bluetooth, probabil o sa mai fac un backup si o sa le iau pe incercate. Bluetooth parea instalat odata cu Win 7, are iconita in bara dar nu-mi detecteaza, telefonul. Oricum mi-am facut un backup fara driverele de wifi si bluetooth in caz ca le fac varza.

#4
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Oare ce versiune de joc FIFA reuseste sa duca sistemul asta cu specificatiile hardware slabe pe care le are?

Edited by costables, 15 December 2012 - 11:06.


#5
Batrânul

Batrânul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2007
La mine e si mai ciudat: am cumparat ceva asemanător (HP 655 B6N19EA cu AMD Dual Core E2-1200 1.2 GHz 2GB 320GB Radeon HD), la un pret f. bun, dar desi peste tot în specificatii zice ca are device Bluetooth incorporat, softul nu îl vede. Am încercat cu mai multe drivere, inclusiv luate de la HP download, si nimic. Nu îmi vine nici sa ma duc la garantie, fiindca am dezinstalat Linuxul SUSE cu care venise si am pus Windows 7 Home Premium x64; s-ar putea sa-mi refuze garantia. Sa fie defect din fabricatie sau o problema de soft? Sincer nu imi aduc aminte daca sub Linux functiona Bluetooth.

#6
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 Batrânul, on 29 ianuarie 2013 - 18:52, said:

La mine e si mai ciudat: am cumparat ceva asemanător (HP 655 B6N19EA cu AMD Dual Core E2-1200 1.2 GHz 2GB 320GB Radeon HD), la un pret f. bun, dar desi peste tot în specificatii zice ca are device Bluetooth incorporat, softul nu îl vede. Am încercat cu mai multe drivere, inclusiv luate de la HP download, si nimic. Nu îmi vine nici sa ma duc la garantie, fiindca am dezinstalat Linuxul SUSE cu care venise si am pus Windows 7 Home Premium x64; s-ar putea sa-mi refuze garantia. Sa fie defect din fabricatie sau o problema de soft? Sincer nu imi aduc aminte daca sub Linux functiona Bluetooth.
De ce sa-ti refuze garantia! Formateaza HDD-ul; Pune-i alta versiune de linux, punei SUSE iar, se gaseste pe net!
LE
In general pe modelele cele mai ieftine nu este bluetooh, Eu am un Acer ce pe site imi indica drivere de bluetooth dar versiunea mea nu are.
Acer acum are o modalitate mai eleganta de detectare a configurariei hardware si apoi de update pentru drivere.
La Dell mi-am iesit din minti, am crezut ca-mi smulg parul din cap cu sistemul lor tampit. La Fujtsu am auzit ca e mai misto ca au pur si simplu un executabil care descarca si instaleaza driverele.

Edited by costables, 30 January 2013 - 00:13.


#7
Batrânul

Batrânul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2007
Multumesc pentru sugestie. Si eu m-am gândit si eu la asta, mai ales ca am salvat vechiul sistem de operare SUSE Linux 9pe 3 DVD-uri (primul fiind bootabil), dar pe urma (daca mai revin la Windows) trebuie iar sa copiez fisiere, sa instalez aplicatii etc.
Mai e si problema ca s-ar putea ca cei de la garantie sa-mi spuna: „fugi dom-le de aici, ca asta nu are bluetooth”. Dilema mea provine de la faptul ca pe siturile românesti de tip magazine online, peste tot în specificatii zice ca HP 655 B6N19EA ar avea device Bluetooth incorporat, dar driverele pe care le-am incercat nu se instaleaza pentru ca nu gasesc deviceul respectiv... S-o fi pierdut pe drum...

#8
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 Batrânul, on 30 ianuarie 2013 - 11:59, said:

peste tot în specificatii zice ca HP 655 B6N19EA ar avea device Bluetooth incorporat, dar driverele pe care le-am incercat nu se instaleaza pentru ca nu gasesc deviceul respectiv... S-o fi pierdut pe drum...
Are bluetooth probabil din cate vad, trebuie sa instalezi driverele necesare in ordinea corecta, asa m-am chinuit eu la un Dell, mi-a iesit din nimereala pana la urma. Uitate pe sait la HP poate au vreun soft de detectare hardware, cauta pe youtube, cauta vreun program de detectare a drivereleor.
LE
http://www8.hp.com/r...rt-drivers.htmlhttp://h20000.www2.h...jectID=bph07165
http://h20000.www2.h...jectID=bph07165
Cauta si tu pe youtube ceva de genul:
How to install HP drivers
Ho to update HP drivers
Punei Win 7 32Bit, daca nu ai mai mult de 2GB ram  mai pune-i ram ca e ieftin in ziua de azi, vad ca suporta pana la 8GB.
Instaleaza doar windowsul, ii faci backup cu Acronis, Paragon, Clonezilla, etc si pe urma poti sa experimentezi. Daca il faci varza, restaurezi windowsul si o iei de la cap.

Edited by costables, 30 January 2013 - 12:54.


#9
Batrânul

Batrânul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2007
Multumesc, asa voi face, voi mai încerca.
P.S. Aveam deja în plan sa-i mai adaug un modul de memorie de 2GB RAM.

#10
Batrânul

Batrânul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.03.2007
Până la urmă am băgat șurubelnița în el... Modulul WiFi este un Atheros model AR5B125, care nu este „combo” (nu are și Bluetooth). Deci specificațiile de pe net sunt eronate (ca să nu zic mincinoase...)

#11
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 Batrânul, on 21 februarie 2013 - 11:31, said:

Până la urmă am băgat șurubelnița în el... Modulul WiFi este un Atheros model AR5B125, care nu este „combo” (nu are și Bluetooth). Deci specificațiile de pe net sunt eronate (ca să nu zic mincinoase...)
Cea mai sigura metoda!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate