Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Cine va fi regele pe viitor? sa zicem in urmatorii 5 -7 ani. versus al viitorului.

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
RaySefo? Dai click dreapta in XP si la properties/compatibility selectezi Windows 7? Posted Image

#20
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,177
  • Înscris: 17.06.2010
Eu am citit tocmai invers :), programe vechi pe sisteme de operare noi :D

Edited by RaySefo, 19 December 2012 - 07:00.


#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View Postn3utr1n0, on 18 decembrie 2012 - 21:29, said:

in curand o sa ramai fara programe... stii tu vechea poveste. multe programe noi nu mai relueaza pe sisteme de operare vechi.

Pai si eu ce-am spus? "Doar daca se va intampla sa apara vreo aplicatie care nu mai functioneaza pe xp, atunci il voi updata." Dar asta nu se va intampla prea curand, pentru ca....office 2003 ma va ajuta inca 10 ani de acum incolo fara probleme, iar client de mail compatibil cu winxp....se vor gasi tot timpul. Browsere la fel.....pdf viewer la fel.......

Edited by richelieu, 20 December 2012 - 19:51.


#22
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
vad ca in 2014 va aparea si ubuntu ca sistem de operare pentru telefoanele mobile.

tare sper ca in viitor sa se intample ce am scris eu in primul post. tare mi ar placea ca telefonul sa fie strict un hardware... si sa pot sa il cumpar fara so , urmand sa pot sa mi instalez orice so doresc pe el.

ma uit atent la wp si observ ca cerintele hard pentru windows phone nu sunt foarte diferite fata de cerintele windows 8. sper ca la un moment dat sa le uneasca pentru ca eu cred ca hardware ul de pe telefoane va fi la fel de potent ca si cel de pe pc uri in viitor. sper ca atunci sa pot sa mi cumpar un nokia la liber sa ma duc acasa , sa mi pun android sau ubuntu sau ce vreau eu si sa nu fiu constrans la so prin brandul terminalului mobil.

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Never happens....:)

#24
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postrichelieu, on 08 ianuarie 2013 - 08:01, said:

Never happens....Posted Image

si daca se intampla? :P

eu cred ca viziunile astea iesite din comuni si inainte de timpul lor sunt cele care se vor adeverii reale pe viitor. poate ca acum , in contextul de azi nu e posibil , insape viitor poate va fi ceva care va fi mai normal decat un ecran color in ziua de azi...

cati ne gandeam in 95 96 97 la internet pe telefon sau la video calling? ne multumeam cu scosul antenei inainte sa raspundem la apel.

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Trust me...will never happens.
Ai dreptate, doar ca trebuie sa ne rezumam la viziunile iesite din comun in sens bun, nu si la cele iesite din comun de puerile :). Ti-am mai explicat ca este extrem de dificil sa convingi producatorii de software (sau de hardware) sa cheltuiasca foarte multe resurse financiare si umane, pentru a optimiza toate sistemele de operare, cu toate tipurile de hardware posibile si imposibile. Nu cred ca ai prins perioada in care se faceau calculatoare din componente si trebuia sa instalezi Win95, sau Win98 pe ele. Chiar si mai tarziu, cu XP-ul si chiar vista, apareau probleme mari atat dpdv al instalarii, cat si al functionarii corecte. Daca in schimb cumparai un sistem brand, cu windows preinstalat, functiona beton.
Cam asa ar fi si cu telefoanele, s-ar putea face dar cu foarte mici exceptii, n-ar functiona nimic cum trebuie, decat cu eforturi foarte mari si nejustificate. Intr-un an de zile, s-ar face o statistica si s-ar vedea care sunt OS-urile preferate de oameni si toata lumea (developerii) s-ar concentra pe ele, deci....tot acolo s-ar ajunge.
Economia de piata dicteaza in chestiile astea.
Uite-te acum, cat se chinuie cate un producator, (sa luam de exemplu Samsung) sa scoata un amarat de update la un android. Trec luni, poate ani pana iese unul si se rezuma in general doar la flagship-uri. Cum ar fi sa trebuiasca sa updateze 5 sisteme de operare pentru acelasi telefon? Care ar fi justificarea economica sa faca asta?

#26
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postrichelieu, on 08 ianuarie 2013 - 09:52, said:

Trust me...will never happens.
Ai dreptate, doar ca trebuie sa ne rezumam la viziunile iesite din comun in sens bun, nu si la cele iesite din comun de puerile Posted Image. Ti-am mai explicat ca este extrem de dificil sa convingi producatorii de software (sau de hardware) sa cheltuiasca foarte multe resurse financiare si umane, pentru a optimiza toate sistemele de operare, cu toate tipurile de hardware posibile si imposibile. Nu cred ca ai prins perioada in care se faceau calculatoare din componente si trebuia sa instalezi Win95, sau Win98 pe ele. Chiar si mai tarziu, cu XP-ul si chiar vista, apareau probleme mari atat dpdv al instalarii, cat si al functionarii corecte. Daca in schimb cumparai un sistem brand, cu windows preinstalat, functiona beton.
Cam asa ar fi si cu telefoanele, s-ar putea face dar cu foarte mici exceptii, n-ar functiona nimic cum trebuie, decat cu eforturi foarte mari si nejustificate. Intr-un an de zile, s-ar face o statistica si s-ar vedea care sunt OS-urile preferate de oameni si toata lumea (developerii) s-ar concentra pe ele, deci....tot acolo s-ar ajunge.
Economia de piata dicteaza in chestiile astea.
Uite-te acum, cat se chinuie cate un producator, (sa luam de exemplu Samsung) sa scoata un amarat de update la un android. Trec luni, poate ani pana iese unul si se rezuma in general doar la flagship-uri. Cum ar fi sa trebuiasca sa updateze 5 sisteme de operare pentru acelasi telefon? Care ar fi justificarea economica sa faca asta?

daca e piata e si oferta. vedem...

#27
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006

View Postn3utr1n0, on 08 ianuarie 2013 - 09:35, said:

cati ne gandeam in 95 96 97 la internet pe telefon sau la video calling? ne multumeam cu scosul antenei inainte sa raspundem la apel.

Posted Image  te-ai uitat la star trek/star wars? Daca da cum poti sa zici ca nu se gandea nimeni la ce ai zis tu. Eu in 98 cand am vazut primul telefon mobil (care era si mobil atentie) am zis: Clar! in viata asta prind si prima colonie pe luna si masini care zboara si roboti care ne ajuta in viata de zi cu zi....... si computere-tablete cum aveau in serialele mentionate. Unii ne-am imaginat demult chestiile respective, ce uitasem sa imi imaginez e ca o sa putem avea acces la ele asa usor.

@richelieu: Asus/Acer/Toshiba/etc iti scot update-uri pentru Windows? Intelegi ce vreau sa spun. Ei sa se ocupe exclusiv de deblocarea terminalelor pentru orice sistem de operare, de restul sa sa se ocupe producatorul os-ului. Problema e ca dispar Android-urile customizate (sense ui / timescape ui / touchwiz ui etc) si ramane Android simplu cum il gasesti pe Nexus, ceea ce nu e rau, dar nu e profitabil.

Si cand zic deblocare zic deblocare pentru ca deja se pot muta soft-uri de pe telefoane pe altele (destul de greu dupa parerea mea), nu dau exemple se pot gasi pe google (si nu ma refer la interfata schimbata doar, os complet)

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Pai am spus ca, indiferent cine se va ocupa de dezvoltarea OS-ului, adica ori producatorul de hardware, ori cel de software, tot nu va fi niciunul interesat sa o faca, din considerente economice.
Ca acum o fac unii din pasiune, e o treaba. Stiu ca asa se pot face combinatii de genul IOS pe telefoane Android, si parca (da' nu-s sigur) si invers. Dar cand va trebui sa se faca industrial asta, nu va mai fi fezabil.

#29
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Pentru moment, sunt de acord cu tine. Dar in cativa ani nu poti sa stii ce va fi, poti doar sa iti imaginezi.

#30
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postrichelieu, on 08 ianuarie 2013 - 16:36, said:

Pai am spus ca, indiferent cine se va ocupa de dezvoltarea OS-ului, adica ori producatorul de hardware, ori cel de software, tot nu va fi niciunul interesat sa o faca, din considerente economice.
Ca acum o fac unii din pasiune, e o treaba. Stiu ca asa se pot face combinatii de genul IOS pe telefoane Android, si parca (da' nu-s sigur) si invers. Dar cand va trebui sa se faca industrial asta, nu va mai fi fezabil.


de ce pe un laptop ai putea sa instalezi orice sistem de operare vrei tu si pe un telefon nu? ca asa crezi tu? eu cred ca fi standardul viitorului , eu cred ca acolo se va merge in scurt timp. nu vad nimic foarte iesit din comun.

defapt , mai mult ca sigur in urmatorii 5 6 ani vom asista la mai multe revolutii. cred ca tableta de 17 18 20 2X inch va inclocuii pc ul complet. cand esti pe drum e tableta , cand ajungi acasa doar o pui pe suport si poti sa o controlezi cu mouse si tst wireless. nu cred ca desktopurile vor mai fi la vanzare.
mai cred ca o sa ne putem alege orice sistem de operare dorim pentru telefonul , tableta sau laptopul nostru.
cred ca 4g ul o sa fie standard in 2 3 ani si in 5 6 ani se va trece mai departe.

si mai am si alte idei , insa poate nu sunteti pregatiti pentru ele.
singurul lucru la care am indoieli este tehnologia bateriilor. tare imi este frica in acest sens... nu vad nici o imbunatatire a bateriilor de vreo 20 30 de ani incoace. bateriile au stagnat si stagneaza. defapt bateriile si tehnologia primitiva a lor e singurul lucru ce poate sa incetineasca evolutia tehnologica.

#31
Motorhead

Motorhead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 17.12.2006
Norocul nostru e ca tehnologia bateriilor se imbunatateste odata cu masinile electrice si sistemele de captare a resurselor regenerabile. Pentru ca daca se dezvoltau numai pe telefoane erau tot la fel de mari ca pe statiile de acum 20 de ani. Si sa nu uitam sa multumim submarinelor si navelor spatiale de asemenea, pentru evolutia bateriilor ;)

#32
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostMotorhead, on 10 ianuarie 2013 - 16:28, said:

Norocul nostru e ca tehnologia bateriilor se imbunatateste odata cu masinile electrice si sistemele de captare a resurselor regenerabile. Pentru ca daca se dezvoltau numai pe telefoane erau tot la fel de mari ca pe statiile de acum 20 de ani. Si sa nu uitam sa multumim submarinelor si navelor spatiale de asemenea, pentru evolutia bateriilor Posted Image

permite mi sa nu fiu de acord.
daca ne uitam la un televizor din 90 si la unul de azi se vede o evolutie. daca ne uitam la un telefon din 90 si unul de azi e diferenta de la cer la pamant. daca ne uitam la computere , LA FEL.
bateriile nu au evoluat deloc. nici macar nu sunt in ton cu tehnologia.

ia un nokia 6310i cu bateria lui subtire care tine telefonul cel putin 1 saptamana incarcat. ia un telefon din ziua de azi. STIU ca o sa spui ca asta de azi consuma mai mult , insa asta inseamna ca bateriile nu au evoluat deloc , atfel tinea si asta de azi 1 saptamana.

defapt , cam orice e pe baterii si e "puternic" tine putin sau extrem de putin. laptop , telefon , etc...

a EVOLUA inseamna sa tii pasul cu restul. si desi multe electronice au evoluat extrem de mult , partea "electrica" a ramas la fel. altfel nu incarcam smartfoanele (daca evoluau) la 1 zi 2.. ci la 1 saptamana 2.

bateriile sunt ceva ce au nevoie de o inventie rapid... dar rapid rau de tot , pentru ca sunt in urma cu cel putin 20 de ani. cel putin.

la masini e si mai grav... sunt extrem de grele si mult din curentul produs e pentru a isi misca propria masa.  ca bateriile sa evolueze trebuie ceva de genul o baterie cu marimile unei baterii de masina normale care sa tina peste 2000 km. asta ar insemna ca o baterie de grosimea si marimea unei LAME orbit sa tina un telefon incarcat cel putin 1 saptamana. nu vad asta intamplandu se prea curand.

Edited by n3utr1n0, 10 January 2013 - 17:17.


#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View Postn3utr1n0, on 10 ianuarie 2013 - 16:03, said:



de ce pe un laptop ai putea sa instalezi orice sistem de operare vrei tu si pe un telefon nu? ca asa crezi tu? eu cred ca fi standardul viitorului , eu cred ca acolo se va merge in scurt timp. nu vad nimic foarte iesit din comun.


Ti-am explicat mai sus de ce.  Tu esti un visator, ceea ce nu e rau, e chiar frumos :). Dar esti unul care are cunostinte doar in domeniul tehnic, nu si in cel economic al acestui business. Repet, nu va fi fezabil sa se intample asta. Mai repede vom asista la o centralizare a solutiilor, decat la o raspandire a lor. Totul tine de eficienta, ori oferirea unei palete foarte mari de ....optiuni hardware, la care sa suprapui o paleta si mai mare de optiuni software, nu mai eficienta nu e.  Daca se va intampla asta, atunci vom avea un hardware cvasiutilizat (sau hai...maxim 3 optiuni) impachetat frumos, sub alte forme si carcase si...cam aia va fi personalizarea :).

#34
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postrichelieu, on 11 ianuarie 2013 - 16:36, said:


Ti-am explicat mai sus de ce.  Tu esti un visator, ceea ce nu e rau, e chiar frumos Posted Image. Dar esti unul care are cunostinte doar in domeniul tehnic, nu si in cel economic al acestui business. Repet, nu va fi fezabil sa se intample asta. Mai repede vom asista la o centralizare a solutiilor, decat la o raspandire a lor. Totul tine de eficienta, ori oferirea unei palete foarte mari de ....optiuni hardware, la care sa suprapui o paleta si mai mare de optiuni software, nu mai eficienta nu e.  Daca se va intampla asta, atunci vom avea un hardware cvasiutilizat (sau hai...maxim 3 optiuni) impachetat frumos, sub alte forme si carcase si...cam aia va fi personalizarea Posted Image.

din pacate pentru tine (sper sa nu) am putina experienta si pe economie...
pot sa ma gandesc si inversul gandirii tele. un producator de softuri (os) vrea ca sistemul sau sa fie vandut cat mai mult , deci poate sa il faca compatibil cu mai multe hardware.
pe microsoft nu intereseaza ca tu ai dell sau acer sau apple. el vrea sa iti vanda windowsul. si la telefoane va fi la fel. DEJA sunt androide care merg lejer si comfortabil pe wp spre exemplu.

am vazut si apple macbook cu windows pe el. se poate , nu e imposibil si mai ales nu e ilegal. poti sa ti cumperi orice so vrei si sa il pui pe ce poti sau pe ce vrei. am vazut si pc uri normale cu ios (sau cum se numeste ala de la apple).

oare cat va mai dura pana cand va fi un trend sa iti iei telefon nokia si sa iti pui android pe el pentru pur si simplul motiv ca asa vrei tu. si daca mai multi vor atunci lucrurile se vor schimba.

dupa cum am spus mai sus , (poate sunt visator) insa eu cred ca nimic nu e imposibil in viitor mai ales pe partea de tehnologie. singura problema care o vad sunt bateriile , care mi se par extrem de primitive si rudimentare. in rest , sky is the limit.

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Se pot face multe. Ideea este cu ce pret si cu ce rabat la calitate o faci.

In fine, nu merg mai departe in polemica asta, pentru ca e clar ca nu vom ajunge niciunde. Timpul va arata cine se inseala.

#36
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Daca nu ar fi doritori de nou, nu s-ar mai face chestii noi si inutile.
De exemlu, office 97 e suficient pentru 90% din utilizatori.
Dar la fiecare versiune, s-au adaugat sute de functii.
In 93, manualele pentru Word si excel aveau cateva  sute de pagini.
acum ar trebui sa aiba zeci de tomuri.

La fel, pe un telefon am android 2.3, pe tableta, 4. Si dupa o perioada de joaca si instalari de programe, in viata de zi cu zi nu folosesc nimic din 4 ce nu ar fi in 2.3.
Iar cu windows-ul, la fel. Am stat pe 95 cat am putut, apoi 98, acum am xp, si Vista (fortat de imprejurari, e prost), si 7.


Revenind la discutie, Samsung a cumparat un sistem de operare ( fostul Meego). Deci am putea vedea telefoane , masini de spalat, tv, etc cu sisteme de operare diferite, si toate legate cu wifi.

Edited by lori_2001, 11 January 2013 - 17:45.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate