Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Antena TV fara amplificator.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Nu partea metalica.a elementilor.Suportii de plastic galben au un numar in stanga cumte uiti spre reflector  Diferenta de lungime se vede clar



#38
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012

View Postciucu, on 28 aprilie 2015 - 21:14, said:

Sa inteleg ca atx se mai asambleaza la primul impuls.si dupa vrem performanta.
@marsel.cum le faci sinfazate ca panglica ceausista pe  300 ohm?

Nu te arunca in a expune pareri pripite, se pare ca exista pe piata mai multe modele. Si atx-ul meu si cel al lui @Flobuc sunt identice, adica toti elementii sunt egali.
Cu panglica, iar te-ai grabit, Sa fim seriosi exista variante de sinfazare si cu cablu coaxial fie el de 50 ohmi sau 75 ohmi
Doar trebuie sa cauti carti, avem una scrisa de un roman, are verde si albastru pe coperta..
La mine nu a fost nevoie sa mai pun 2 antene pentru ca receptia a fost mai mult decat suficienta numai cu o singura antena


Cam asa aratau la vremea respectiva un atx si un yagi 21 -35, sa nu zici ca vorbesc aiurea.
[ http://s13.postimg.org/qh37yshtj/IMG_20140309_131143.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 28 April 2015 - 21:49.


#39
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 26.09.2010

View Postciucu, on 28 aprilie 2015 - 21:45, said:

Nu partea metalica.a elementilor.Suportii de plastic galben au un numar in stanga cumte uiti spre reflector  Diferenta de lungime se vede clar
Am inteles la ce te-ai referit, eu m-am exprimat gresit dar tot acolo ajungem: si suportii de plastic si elementii mentalici au aceleasi dimensiuni. Suportii din plastic au fix 13,5 cm dintr-un cap in altul si cam 8,1cm de unde se prind elementii. Am masurat in toate felurile, sunt la fel. Si nu sunt numerotati. Am elementii pe birou in fata mea si nici cu lupa nu gasesc nicio numerotare.

View Postciucu, on 28 aprilie 2015 - 21:45, said:

Nu partea metalica.a elementilor.Suportii de plastic galben au un numar in stanga cumte uiti spre reflector  Diferenta de lungime se vede clar


#40
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Cred ca te referi la cartea lui mihai basoiu .incare se recunoaste ca mi
ninimum
um de pierderi se obtinecul bifilar de 300 ohm
Cat priveste atx as fi curios daca ai demonta complet un element si sa vezi ce scrie pe partea ascunsa de otelul elementului

#41
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 26.09.2010
Fir-al al naiba de amar, desfacusem doar elementul din dreapta, ai dreptate, pe partea stanga sunt numerotati suportii. Deci am asa: 2 supoerti cu nr2, trei cu nr3, 4 cu nr4, trei cu nr5, 6 cu nr 6, 2 cu nr7 si unul cu nr8. Dar dimensiunile sunt aceleasi, deci nu vad cu ce ar incurca numerotarea daca au aceleasi dimensiuni.
Pe elementi nu scrie absolut nimic.

Attached File  uploadfromtaptalk1430253263171.jpg   62.68K   35 downloads

Edited by flobuc, 28 April 2015 - 22:34.


#42
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Am mai desfacut si eu ! Mea culpa la prima vedere par la fel , nu stiu cum ar da pe un subler.
Totusi , ce e cu numerele acelea ?



#43
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 26.09.2010
Subler nu cred ca am pe acasa, oricum nu-mi dau seama ce ar putea fi cu numerotarea, macar de erau in ordine sau grupate, dar asa, imi da cu rest. Sunt curios cum sunt numerotate la a ta.

#44
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012

View Postciucu, on 29 aprilie 2015 - 08:56, said:

Am mai desfacut si eu ! Mea culpa la prima vedere par la fel , nu stiu cum ar da pe un subler.
Totusi , ce e cu numerele acelea ?
Si tu ce vrei, sa descopere altii pentru tine.
Nu tu ai zis ca sunt numerotati, ca trebuie antena atx asamblata intr-un fel anume, ca sunt siteuri sarbesti care cer bani sa iti asambleze un atx cum ar trebui.
Ma asteptam sa vii cu indicatii cum ar trebui sa o montam corect, sa ajunga antena asta cu maximul de performanta, ca eu tot la parerea mea raman, nu exista decat interes comercial sa isi vanda unii marfa, de aia e asa laudata parnaia asta de antena.

Cum arata antena mea atehix dupa un an jumate de stat pe bloc?
Jalnic, materiale de cea mai proasta calitate, toate piulitele pline de rugina, inclusiv cele doau bride care ajuta la prelungirea taversei, gratarele, exfoliata vopseau de pe ele, suruburile care fixeaza gratarele mancate de rugina, iar plasticul de la elementi incepe sa se deformeze, daca te uiti atent elementii incep sa traga spre spate.


Acum pentru @mouse.

View Postmouse3, on 28 aprilie 2015 - 20:15, said:

Ai vazut ca sint mai multe variante si cotele difera binisor intre ele.Plus ca nu sint la toate toti directorii pe aceiasi dimensiune.
Doar numele este la fel.Modifica dupa cotele originale si lungeste cu 10mm primii cinci directori.
Nu e greu.

Eu nu imi iau trusa de traforaj sa incep sa tai eu si sa experimentez, eu cumpar o antena sa pot face receptii cu ea din prima clipa dupa ce o ridic pe catarg.
Totusi are un nume fals, sau la noi a ajuns un fals ordinar al acestei antene.
Se pare ca exista printre noi si posesori de atx ceva mai bun realizat altfel si cu alte dimensiuni si mai exista si parerologi.

Edited by marsel90, 29 April 2015 - 12:48.


#45
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 26.09.2010
La mine au ruginit doar bridele, si plasticul s-a mai spalacit putin. In rest se mentine bine, sa vedem la anul cum se prezinta, ca o sa aiba de indurat caldura de vara si frigul iernii.

#46
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Lasati prostiile, am masurat elementii de la atehixul meu, toti dar absolut toti sunt egali si identici, nicio diferenta intre ei.
Pentru mine e subiect inchis.
O antena mediocra.

Edited by marsel90, 29 April 2015 - 19:10.


#47
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 26.09.2010
Lasa ca aseara mi-am batut si eu capul cu ei si erau toti la fel, numerotarea nu are absolut nicio treaba. Cum spuneam, in maxim 30 de minute e gata asamblata, fara prea multe batai de cap. Ca randamentul ei e altul, asta e alta mancare de peste. Eu am putut sa o compar doar cu o antena inferioara, nu cu alta de alt calibru. Deci pe partea de randament nu ma pot pronunta. Inca.

#48
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 22.04.2010
Eu nu ma dau in laturi de la experimente pe antene,imi place,am rabdare si nu ma deranjeaza ca lucrez la un proiect luni de zile.
Peste atx a fost log-periodica cu 40 de elementi asa cum am mai spus,insa este slaba la interferente catv si nu le separa aproape deloc comparativ cu atx.
Depinde mult de locatie in alegerea antenei.

Attached Files


Edited by mouse3, 29 April 2015 - 21:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate